ANTENLER,İLETİŞİM HATLARI,BALUNLAR > DİĞER ANTENLER

Fake J pole Antenna

(1/1)

TA1RA:
Bu forumun konusu fake j pole antenna üzerine olacak. Eminim daha önce hiç duymamışsınız. Çünkü bu fikir benim eserim.

Fake j pole nedir?

Fake j pole, j pole antenin el telsizi ne uyarlanmış versiyonudur. J pole antenler, iki farklı dalga boyu üzerinde kıvrım üzerine birleştirerek koaksiyel kablonun bu uçlara temas etmesiyle ve bu kıvrımların alt kısımda temasıyla oluşan anten türleridir. Bu antenler kedi merdiveni tarzı iletim hattı mantığında hazırlandığı için manyetik alanlardan uzak tutularak çok iyi sonuçlar veren gayet güzel maliyetsiz antenlerdir. J pole antenler j şeklindedir ve Uzun kısmı 3/4 dalga boyu kısa tarafı ise 1/4 dalga boyu olarak üretilir.

Peki Fake J Pole nedir?

70 cm bandı için normalde ölçüleri
52,5 cm 17,5 cm olan antenin el telsizi ölçütlerine yaklaşık 0.3333 katına indirgenmiş halidir. El telsizin boyu 1/4*70cm yani 17.5 cm olduğu için bu proje aslında çeyrek dalga şeklinde işliyor. Dolayısyla normalde uzun kenarı 52,5 cm ve kısa kenarı 17.5 cm olması gereken j pole anten, el telsizi boyutlarına indirildiğinde 17.5 cm ve 6 cm civarına düşüyor. Ek 1 de göreceğiniz kablonun uzun tarafı 6 cm ve diğer kalan kısmı j pole antenin arasındaki boşluk mesafesi ve telsiz anteni sasesine baglanmis olan kısmı için. Anten bağlandığında cihazdan yüksekliği 6 cm olacak. Ek 2

Dolayısıyla yaptığımız anten j pole mantiginda işleyecek ve verimi artıracaktır. Ek3'te de verimi nasıl artırdığı ile ilgili video koydum. Sorularınız olursa yazabilirsiniz. Deneyip alintilamayi unutmayın. 73

Ek1 Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ek2 Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ek3 Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=7055.0

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek