Gönderen Konu: DIAMOND X-50 DUAL BANT ÇATI ANTENİ.  (Okunma sayısı 1536 defa)

0 Üye ve 10 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi TA3HGU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Özgür Ece
DIAMOND X-50 DUAL BANT ÇATI ANTENİ.
« : 03 Kasım 2023, 20:23:52 »
Değerli amatör forum arkadaşlarım ERICSSON TZC 500 kablo toplam 65 metre. Konnektör  ara konnektörler ve DIAMOND X-50 DUAL BANT ÇATI ANTENİ. Satıcıyla peşin olarak anlaştık hepsine toplam 4500.TL verdim.  RG 213/U dan daha iyi , RG 214/U ile başabaş özelliklerde. Malesef anten montajı için henüz bir eleman bulamadım. Yer İzmir.

MARKA MODEL: Ericsson​
Sinyal İletim : Özel tasarım hızlı ve yüksek veri aktarımı (sinyal kaybı minimum), 8D-FB kablo ile nerdeyse aynı özelliktedir ve LMR400 Kablolara da %98'a yakın özellikler taşımakatadır.​
Kablo Türü : Ericsson TZC 500 (Benzer Kablolar: 8D-FB 50 oHm, RG8 50 oHm, LMR400 50 oHm Koaksiyel Kablolar).​
EMPEDANS : 50Ω oHm​
ÖLÇÜLER:​
A) İç Çekirdek: 2.74mm çapında Alüminyum Tek çekirdek ve Bakır ceket.​
B) Orta Kaplama: 7.25mm çapında Epe.​
C) Folyo Kaplama: %100 AL Folyo kaplama.​
D) Örgü: Kalaylı Safbakır tel sıkı örgü (%85 ten fazla örtme) kaplama.​
E) Dış Ceket: 10.2 mm Yanmaz teflon kaplama PE: hava koşullarına ve UV radyasyonuna karşı polietilen (LDPE) den üretilmiştir.​
KONNEKTÖR UYUMU:​
LMR400, RG8, RG213, RG11, RG214, RG165, 7D-FB, 8D-FB, H1000, RG-8, LMR 400, MRC 400, RG213, RG11, WBC-400, WCX 400, SPEEDFOAM 400 vb. ölçülere sahip Kablolarda kullanılan konnektörler bu kabloda kullanılabilir.​
Renk : Siyah.

MAX KAYIP ORANI: Bu hesaplama 1 Metre İçin Yapılmıştır.

140 Mhz = 0.06 dB

220 Mhz = 0.08 dB

350 Mhz = 0.09 dB

450 Mhz = 0.11 dB

900 Mhz = 0.15 dB

1500 Mhz : 0.187 db

1800 Mhz = 0.21 dB

1900 Mhz = 0.22 dB

2000 mHz = 0.217 dB

2100 mHz = 0.221 dB

2400 mHz = 0.238 dB

2500 Mhz = 0.243 dB

2600 Mhz = 0.252 dB

5800 mHz= 0.355 dB

Kullanım Alanları: 50 oHm Kabloya İhtiyaç Duyan (FM/HF/VHF/UHF/GSM) =>
Telsiz anten Kablosu, Telsiz Anten Kablosu 50 ohm, FM Radyo Vericileri Anten kablosu, Sabit Telsizlerin anten kablosu, Telsiz Antenleri, Röle ve Proje İşleri için rahatlıkla uzun metraj kullanılabilir. Ericsson Yüksek kalite kablo, Kayıp Önleyici Alüminyum Folyo, Yanmaz Teflon Muhafazalı, Bakır tek damar canlı uç, GSM Antenleri, Kablosuz LAN, Gsm uzatma kablosu, gsm anten kablosu, kablosuz router, köprü ve diğer harici anten cihazları, Wifi, WLAN, WiMax, Gps, Gsm, Modem, Access Point, İndoor, Outdoor, Router vb.

DIAMOND X-50 DUAL BANT ÇATI ANTENİ.

Anten boyu: 1.7m
Anten ağırlığı: 0.9kg
Anten kazancı: VHF 4.5 dB 6/8
Anten kazancı: UHF 7.2 dB 5/8X3
Max. çıkış gücü: 200W
Max. rüzgar direnci: 216 km saat
Anten montaj borusu: 30-62 mm
Anten konnektörü: UHF veya N konnektör
Radyal boyu: 3X19cm

X50/X50N: 144/430MHz(2m/70cm)

Length:1.7m / Radial length:approx.19cm / Weight:0.9kg
Gain:4.5dB(144MHz),7.2dB(430MHz)/Max.power rating:200W FM(Total)
Impedance:50ohms / VSWR:Less than 1.5:1 /

rated wind velocity:60m/sec.
Mast diameter accepted:30mm to 62mm / Connector:MJ/NJ
Type:6/8wave C-Load(144MHz),3x5/8wave C-Load(430MHz),FRP outershell

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=7039.0

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Ynt: DIAMOND X-50 DUAL BANT ÇATI ANTENİ.
« Yanıtla #1 : 08 Kasım 2023, 17:01:50 »
Yani?

O kablodan ben de aldım. Biraz serttir. Ben de henüz kurulumu yapmadım.

Montaj için elaman bulamadım derken? Kendiniz yapmayacak mısınız?

Çatıda yeriniz varsa, bir iki metrelik bir boruyu bir kaç tane kelepçe ile duvara monte edil anteni üzerine yerleştirmek ve kabloyu indirmek, emin olun o kadar zor değil. Eğer mani bir haliniz yoksa.

Anten kurulumunu yapacak kimse, en kötü ihtimalle bir uydu antenci bile güzelce yapar bence.

Kolaylıklar
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA3HGU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #2 : 09 Kasım 2023, 13:00:09 »
Değerli amatör arkadaşım TA2OM ,dediğiniz gibi kablo oldukça sert. Beni kablonun kıvrılmaması konusunda uyardılar. Eğer kablo kıvrılırsa zarar görüyor kayıplar meydana geliyormuş. Herhangi bir uydu anten montajı yapan kişide telsiz antenini takabilir. Ama antenin konumlandırılması ,SWR ayarının doğru olarak yapılması ve antenin topraklanması işi tecrübe gerektiriyor. Montaj için işi bilen tecrübeli birini henüz bulamadım. Cihazı Nisan ayında satın almıştım. QYT 980 Plus. Şimdilik el telsizleri ile röleye bağlanıp çıkış yapabiliyorum. Ama röle bağlantısı ev içinden el telsizi ile hiç sağlıklı olmuyor.
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2023, 13:57:34 Gönderen: TA3HGU »

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #3 : 09 Kasım 2023, 14:09:46 »
This model is made of fibre glass construction, pre-tuned and fully weatherproofed. Mast mounting brackets are included...

Kızmayın ama, anten üzerinde SWR ayarı yapmak için yer olsa da SWR ayarı, konumlandırma (VHF bu, anten de yagi değil) ve topraklama..Bunlar bizim işimiz. Hobimizin bir parçası.

SWR ayarı, zaten bunu fazlasıyla bozamazsınız ki. Zaten "pre tune" edilmiş.

Konumlandırma derken? İki metre sağa alınca Alaska, 20 cm sola alınca Nebraska çıkacak değil ki.

Topraklama, antçen topraklaması bir yere kadar. Kalınca çok damarlı üç beş metre bakır kablo ile etraftaki metal bir şeye tutturmak (en doğrusu olmasa da) mümkün.

Yani aslında kaçarınız yok bence Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Dipnotlar:

SWR elbette önemli. Pre tuned antende yapabileceğimiz çok bir şey yok. Bu antenle HF'e girecek değilsiniz. SWR 0 (sıfıor) ya da 1 (bir) olacak diye bir kural da yok. O zaman dummy loadlar en iyi anten olmalıydı. SWR sıfır ...Ama o her şey değil. İşin esasında rezonas frekansına bakmak gerekir anten analizatörü ile. Ama hazır VHF/UHF bir antende ben buna bakmayı hiç düşünmem bile. SWR'ye de bakmam, rezonans frekansına hiç bakmam!

Anten eğer VHF amatör bant için tune edilmişse. Ne olabilir ki? Mini minimal oynama olabilir. 1,1002 yerine 1,1003 olur belki bantın yukarısında. Who care yani.

Her anten gibi, ne kadar yükseğe "konumlandırabilirseniz" o kadar iyi. Her bir cm yükseklik belki size 1 km kazandıracak. Onun da hesaplama şekli var. Ayrı konu.

Ama çatıdaki en kötü anten, bahçeadeki veya evin içindeki en iyi antenden KESİN olarak daha iyidir. En kötü anten, en ayarsız anten, en "konumsuz" anten bile.

Ve koca İzmir'de tutalım şunun ucundan diye bir amatör arkadaş yoksa, vah vah. Lafım İzmir'e değil. Belki Ankara'da da yoktur. Ama mesajı görüp, yahu ben de İzmir bilmem neredeyim gel yapalım arkadaşım demiyor mu kimse?  Demezler.  O da ayrı bir hikaye.

Sonuçta, siz biliniz.

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #4 : 10 Kasım 2023, 11:27:21 »
TZC500 için bending radius 100mm yani 10 cm capinda donuslerde herhangi bir sorun yasamazsınız.
Kablonun bükülünce yapısının bozulacağı doğru ama bu cok keskin köşelerde 90 derece donmeniz durumunda olacak birşey.

Anten RF topraklama çok başka bir konudur. Bunu muhtemelen piyasadaki en iyi elektrikçiyi de geirseniz yapamaz. Hiç topraklama bağlantısı yapmayın daha iyi.

Catıda anteni takacağınız bir boru bulun yoksa bir demirciye koydurun (uydu antenlerinin montaj yapildigi gibi bir demir)

Antenin 3-4 metre yakınında antene paralel yani vertikal duran bir demir olmadığına emin olun. Mümkün mertebe en etrafı açık noktaya montajı yapın.

Radyo amatörlüğü telsizde hersey hazir konuşayım hobisi değildir.
Bu kadar temel bir şeyi kendiniz yapamayacaksanız (bir yerlere demir boru vs kaynak yapılacaktır elinizde gerekli ekipman yoktur kısmını pas geçiyorum) yanlış hobidesiniz kusura bakmayin.
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #5 : 10 Kasım 2023, 11:37:45 »
Bir de ekleme yapayim. 65 metre çok uzun bir kablo bu frekanslar için.
Zaten VHF için 4 dB kaybınız (konektörlerdeki kayıpları saymadım bile) UHF için 7 db kaybınız var.
Antenden elde ettiğiniz tüm kazancı kabloda kaybediyorsunuz.

Kablo çekildikten sonra fazlası varsa kısaltmaya bakın.

Yeri gelmişken RF grounding nedir ile ilgil güzel bir kaynak birakayım.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

V/UHF antende pek ihtiyacınız olmayacaktır. Bu kısma hiç takılmayın.
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2023, 11:55:32 Gönderen: TA2NC »

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #6 : 26 Nisan 2024, 11:46:29 »
Selamlar TA3HGU,

Son durum nedir?

Çevrimiçi TA3HGU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #7 : Dün, 11:17:58 »
Selamlar, malesef şimdilik el telsizleri ile 439200  çatalkaya rölesinde dinleme yapabiliyorum. Teknisyen çatı CB anten için uygun ve güvenli değil dedi. Ayrıca apartmanda bildiğiniz üzere çatı ortak kullanımda ama montaj sonrası en ufak bir sorun olursa (Aşağı daireye su sızması , kiremit kırılması vb.. ) sen yaptın bu oldu yaptırın gibi sorunlar yaşayabiliriz düşüncesi ile sanıyorum antenleri Alaçatı da ki yazlık eve takmam daha uygun olacak. CB anten 6 radyalli anten ve UHF/VHF için X50 .Müstakil evde bu gibi sorunlar yaşanmaz .

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
DUAL BAND RADYOLU BAOFENG UV-5R EL TELSİZ İÇİN HARİCİ ÇATI ANTENİ ÖNERİRMİSİNİZ

Başlatan TA1ISW

2 Yanıt
6927 Gösterim
Son İleti 15 Temmuz 2013, 16:11:26
Gönderen: TA5ADK
question
DUAL BANT CİHAZLAR HAKKINDA YARDIM.

Başlatan TA2CS

1 Yanıt