Gönderen Konu: Dinliyorum ama sesimi duyuramıyorum  (Okunma sayısı 1046 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2DSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: SERCAN ÜNSAL
Dinliyorum ama sesimi duyuramıyorum
« : 05 Ocak 2023, 20:21:56 »
Merhabalar yeni amatör olarak aranızdayım, boafeng uv-82 cihazım var, röle frekans listesinden cihazıma elle kayıt yaptım, ancak dinleme yapabiliyorum, sesimi duyuramıyorum, nerede yanlış yaptım, 73 ler herkese burası TA2DSE

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6953.0

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: Dinliyorum ama sesimi duyuramıyorum
« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2023, 09:42:04 »
Anahtar kelimeler tone ve shift

Onlar dogru ise, mandala basip biraktiginizda kısa bir kuyruk sesi duyarsiniz..
Onu da duyamiyorsanız cihaziniz roleye ulasacak bir konumda degildir. Harici bir anten kullanmanız gerekebilir.

Ulasmaya calistiginiz rolenin tone bilgisini buradaki role listesi uzerinden gorebilirsiniz.
Shift te dinleme ve gonderme yaptiginiz frekanslar arasındaki farktır.
VHF roleler icin bu 600 khz, UHF roleler icin 7.6Mhztir.

Yani 145.600 'deki bir role ile konusmak icin 145.000 dan TX yapmanız ve bu tx i yaparken de rolenin uygun tonunu da gondermeniz gerekmektedir.
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2DSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: SERCAN ÜNSAL
« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2023, 00:16:47 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Anahtar kelimeler tone ve shift

Onlar dogru ise, mandala basip biraktiginizda kısa bir kuyruk sesi duyarsiniz..
Onu da duyamiyorsanız cihaziniz roleye ulasacak bir konumda degildir. Harici bir anten kullanmanız gerekebilir.

Ulasmaya calistiginiz rolenin tone bilgisini buradaki role listesi uzerinden gorebilirsiniz.
Shift te dinleme ve gonderme yaptiginiz frekanslar arasındaki farktır.
VHF roleler icin bu 600 khz, UHF roleler icin 7.6Mhztir.

Yani 145.600 'deki bir role ile konusmak icin 145.000 dan TX yapmanız ve bu tx i yaparken de rolenin uygun tonunu da gondermeniz gerekmektedir.

Teşekkürler hocam sağolun

Çevrimdışı TA3TST

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: tolga sekü
« Yanıtla #3 : 08 Aralık 2023, 21:42:02 »
Benden de benzer bir sorun var ancak ben röleyi hiç duyamıyorum.
Manisa'daki sadece yunt dağındaki röleyi duyabiliyorum . Bunun dışındaki hiç bir röleyi duyamıyorum. Ayarlar bir kaç defa yaptım ancak hiç birini duyamıyorum. Özellikle uhf bandında hiç veri yok.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #4 : 08 Aralık 2023, 22:15:13 »
Duyamamaninizin birkaç sebebi olailbir.

En önemlisi anten.. Mutlaka çatıya yüksek kazançlı bir anten koyun.
UHF'nin mesafeye göre kaybı VHF den daha fazla olduğundan zaten uzak mesafede UHF rölelerin kullanımı daha da zordur. Bunu da unutmayın.

Herşeyin başı anten.

İkinci sebep eğer kötü bir çin malı telsiz kullanıyorsanız, bu telsizlerde genelde filtre bulunmadığından bırakın dişarıda baz istasyonu/tv/radyo vericisi gibi güçlü enterferans kaynakları, evinizdeki adaptörlerden led lambalardan dolayı bile gürültüden etkilenebilir ve asıl duymak istediğniz sinyalleri duyamayabilirsiniz.

Öncelikle tercihen harici bir anten edinmeye/yapmaya bakın.
Daha sonra telsiziniz baofeng gibi kotu bir telsiz ise direkt çöpe atıp iyi bir telsiz alın.

İyi bir telsiz ve anten ile bırakın aynı şehri komşu şehirlerdeki rölelere bile ulaşabilmeniz mümkün olabilir.

Çevrimdışı TA3TST

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #5 : 08 Aralık 2023, 22:53:51 »
Öncelikle açıklamanız için çok teşekkür ederim.
Şu an kullandığım telsiz tyt uv 99. Gümrükte bana ulaşmayı bekleyen yaesu  65e telsiz var. Fedex lütfedip getirirse onunla da deneyeceğim. Aslında dipol anten için malzemelerimi aldım. Birde tyt 9800 quad bant araç telsizi aldım. Amacım el telsizlerin, birini arabamda taşıyıp, diğerini evde bırakmak ve araç telsizini de köydeki evime monte etmekti. Köydeki evim müsait . Çatıya dipol yada jpol bir anten kurabilirim. Sipil dağını tam karşıdan görüyorum. Yaklaşık 30 km mesafe var ancak arada engel yok. Mobil telsiz ile rahat ulaşabilirim diye düşünüyorum. Amacım olası bir felaket senaryosunda köydeki evimi bir röleye çevirmek yada acil durum haberleşmesi için gerekli zemini oluşturmak. Güneş enerjisi paneli,  mppt ve deep cylcle akü tasarımını yaptım. Bir kaç ay içinde hayata geçirmiş olurum. Şimdi bu acil durum meselesine takanlar olacaktır. Detayını anlatayım.
Ben kendim depremzedeyim. İzmir depreminde pek çok kişinin göçük altından çıkarılmasına yardım ettim. Aynı zamanda depremde 2 daire kaybettim (eşyaları ile birlikte). Depremde kardeşimin ayağı  kırıldı. Yıkılan binamızda ise 13 kişi hayatını kaybetti. Bütün bu felaketi en ince detayına kadar yaşadım. Sonrasında arama kurtarma çalışmaları için akuta katılmak istedim.  Beni ancak geri planda çalıştırabileceklerini, arama ve kurtarma faaliyetlerine direkt olarak katılamayacağımı söylediler. O zaman için geri planda çalışmanın değersiz olduğunu düşünmüştüm. Bende vazgeçtim. Şu an düşünüyorum da hayat kurtardıktan nasıl olduğunun pek önemi yok. Hatay depreminde amatör telsizcilerin yaptıkları çalışmaları görünce bende sizlere katıldım. Kendim elektrik elektronik mühendisiyim.  Askeriyedeyken muhabereciydim. Telsiz ve telefon operatörü olarak çalıştım.  Belki de bu şekilde insanlara daha kolay yardım ederim dedim ve işte buradayım. Umarım bu tip felaketler asla yaşanmaz. Ancak yaşanırsa hazır olmak lazım.
Zafer hazırlık ister.
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2023, 23:05:54 Gönderen: TA3TST »

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #6 : 08 Aralık 2023, 23:22:48 »
sorun telsizinizde degil o zaman. tyt kotu bir telsiz degildir.

Anten seciminizi tekrar dusunun derim.

Dipol anten en verimsiz anten. 0 dbd kazanci var.. yani hiç yok.
Yüksek kazançli antenin altini tekrar cizeyim.
Hem duyun hem duyulun.

Anten istasyonunuzdaki en önemli bileşendir bunu aklinizdan cikarmayin.

Çevrimdışı TA3TST

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #7 : 08 Aralık 2023, 23:35:02 »
Evde yapılabilecek yüksek kazançlı bir anten önerebilir misiniz?

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #8 : 09 Aralık 2023, 00:40:12 »
Daha önce anten tecrübeniz, vna gibi anten analiz cihazlarınız yoksa evde yapmanızı maalesef önermiyorum.

Moxon, flowerpot ya da jpole gibi görece düşük kazançlı antenler yapabilirsiniz tabii ama yine de test edecek ekipman lazım önce. Litevna veya nanovna evinizde en az iyi bir telsiz kadar bulunması gereken cihazlardan.

Evinizin konumu örneğin bir yamaçta ve konuşmanız gereken yön genel itibari ile belli ise bir yagi anten en kazançlı anten tabii.

Yok 360 derece duymam lazım, olmuşken de dual band bir anten olsun diyorsanız  diamond x510 tarzı bir anten almanızı öneririm. Cihaza vereceğiniz parayı acıyın ama antene ve koaksiyel kabloya yaptığınız yatırıma acımayın.

Ayrıca deprem zamanı lokal haberleşme için vhf UHF gerektiği kadar emin olun uzak mesafe haberleşme için Hf cihaz da gerekir. Ya da en güzeli qo-100 uydusu gibi 7/24 haberleşme sağlayabilecek bir setup kurmak ideal olur.

Ayrıca gerçekten çok üzücü deneyimler yaşamışsınız, ama önemle altını çizmek isterim bu hobi sadece haberleşmeye (afet veya sohbet) yarayan bir hobi değil aslında elektronik ve haberleşme alanındaki teknik birikimimizi bu tür durumlarda da kullanmaya uygun hale getiren bir hobi. Bu yüzden önceliğiniz kendinizi teknik olarak güçlendirmek olsun gerisi zaten gelir.

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #9 : 09 Aralık 2023, 14:28:47 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
sorun telsizinizde degil o zaman. tyt kotu bir telsiz degildir.

Anten seciminizi tekrar dusunun derim.

Dipol anten en verimsiz anten. 0 dbd kazanci var.. yani hiç yok.
Yüksek kazançli antenin altini tekrar cizeyim.
Hem duyun hem duyulun.

Anten istasyonunuzdaki en önemli bileşendir bunu aklinizdan cikarmayin.

dipol antenin kazancı yok mu? Emin misiniz?
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #10 : 09 Aralık 2023, 14:34:23 »
Matematiksel olarak bakarsanız izotropik antene göre 2.14 DB kazanci var yani 2.14 dbi

İzotropik anten de tamamen teorik, noktasal bir anten. Yani kendisi mevcut degil

Yani referans olarak bakıldığında 0 dbd diye geçer.
Pratikte diğer antenlere göre hiçbir kazancı yok yani.

Yani azıcık kazançlı yaptığınız tüm antenler (flowerpot, jpole, 5/8, colinear vs) hepsi dipolden daha kazanclidir.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter