Gönderen Konu: Ekvator Ginesi bir ki  (Okunma sayısı 440 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Ekvator Ginesi bir ki
« : 24 Eylül 2022, 12:44:27 »
Merhaba Sevgili OM'ler,

Şimdi bazılarınız, bu adam bize hakaret mi etti OM diyerek, düşünebilir Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Yok değil tabii.

Epey bir zamandır Ekvator Ginesi'ndeyim.

Elbette yeni başlayan amatör arkadaşlarımız bile (!) esasında işletme sorularının temel taşlarından biri olan coğrafya konusunda yeterli bilgiye sahip olduklarından (mı?) Ekvator Ginesi'nin nerede olduğunu bilecektir.

Bilmeyen içinr. Afrika haritasını açın. Ortasına bakın. Sol tarafta, Afrika kıtası sola doğru kıvrılır. Orada futbolcularıyla ve başka şeyleriyle tanınan Kamerun var. Kamerun'un altında bir komşusu var. Cetvelle çizilmiş sınırları olun bir ülke. Onun da tam bizim Ege Adaları gibi burnunu Kamerun'a sokmuş bir adası var.

Bioko Adası. Kmaerun'a 20-30 kilometre, ülkenin geri kalanına kuş uçuşu 170 km falan. Denizaltı fiber internet kablosu niye daha uzun bilmiyorum. Burası da Kuzey Bioko, Güney Bioko diye ikiye ayrılıyor. İspanyolca, Fransızca ve Portekizce resmi dilleri. Bunun dışında iki büyük etknik grup var. Kendi dilleri de var. Ama bu da bizim konumuz değil.

Başkent Malabo, Ekvator Ginesi'nin Bioko Adasında tam da kuzeye bakan kıyı şeridinde kurulu. Buradan nedense az sayıda Kamerun, çok sayıda Nijerya FM istasyonunu dinlemek mümkün.

Merak eden, Youtube'da .beni bulur ve bunların videolarını izleyebilir.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

FM radyolarının kapsama alanı, bizim yüksek frekanslar için bildiğimiz "line of sight" ölçülerini aşıyor. Bunlar ayrıca mevsimsel "sporadic" yani rastlantısal özellik de taşımıyor. Sürekli var. Bazıları 150 km bazıları inanın çok daha uzun bir mesafeden hep duyulabiliyor. Bunun için kullandığım anten, son derece basit bir VHF/UHF mobil anten. Türkiye'de çok kullanılan Nagoya NL-770R ve türevleri tam bir hüzün. Onun yerine, ondan daha kısa olan siyah kaplama Nagoya 602 çok başarılı. Esasında gönderme için de aynısı geçerli. Anten balkonda.

Gelelim amatör telsizle ilgili kısmına. Afrika'da, en azından benim bulunduğum yerde, propagasyon çok farklı. Öğleden sonraya kadar, 24, 21 ve 18 MHz çok daha iyi. 14 her zaman ok. Ayrı konu. VHF/UHF bandında kimsecikler yok.

Ekvator Ginesi'nde amatör telsizci de yok. Yok. Nokta. Bugünne kadar sanırım bir 7 kişi/ekip gelmiş, bazıları iki günlüğüne, bazıları bir haftalığına. Memleketin değerini bilelim !! lisans ücreti bizde kaçtı en son? 200 Lira mı ( Eylül 2022) burada lisans ücreti, astronomik boyutta. Gerçekten ! Onun için ifade etmek istemiyorum.

İki tür lisans var. Birisi geçici, en fazla 28 gün. Diğer yıllık. Yıllık almak için bürokrasinin de en azından bir yıl aldığını biliniz. Öte yandan ulaşım masrafı, konaklama gideri, vize ücreti gibi konular da eklenince..Zor be kardeşim oluyor.

Buradan ayrılmama az zaman kala, esasında başta yapmam gereken işe kalkıştım.

Bir haftadır FT8 ile genelde 28 Mhz'de biraz faaliyet gösterdim. 3C/TA2OM çağrı işaretini kullandım. Çok değişik olaylarla da karşılaştım. QSL managerin olayım abiden tutun da dünyanın en büyük ve saygın amatör radyoculuk derneğinin (okyanusun ötesinde, kuzey Amerika'da olan) bize ne senin TA lisansından, 3C lisansını görelim, göster bize yoksa..Yoksa ne?

Son olarak da dün akşam (23 Eylül 2022) 40 metreyi denedim. Ne olur ne olmaz diye. İlginçtir. Avrupa istasyonları es geçti. Ama Japonya, Güney kore.. takır takır. Sayısını bilmediğim "QSO" oldu.

Madem öyle alın size 3C çağrı adı hesabı. Aslında yıllar önce başlattığım ama üzerine düşmediğim çağrı adı talebimi yineledim, yeniledim. Sonuçta 3C3W çağrı adını aldım. Lisans yazısında anlamadığım bir husus var ama onu düzeltirim. Yani artık resmen Ekvator Ginesi çağrı adım var.

Bu arada sanırım 19 Eylül 2022 idi, 28 MHz'de bana ulaşmaya çalışan TA istasyonları vardı. Ne yazık ki tamamına yakınını ben duyamadım. Bir iki tane QSO ancak var.

Amatör telsiz lisansı sahibi olanlara elbette öncelik vermek isterim. Benim için UTC 15.00 ve sonrası çok daha uygun. Türkiye saatiyle 18.00 yapıyor (hey bu bir işletme sorusu sınavda).

Artık SSB de yapmak istiyorum.  Aktif olduğumda, duyabildiğim FT8 ve/veya SSB çağrılarına doğrudan öncelik vereceğimi bilin.

Cihaz olarak elimde aktif olarak kullandığım Icom IC-7300 var. Yedekte Kenwood TS-570. Anten şu an için vertikal bir Comet. Multiband. 40 metrede de kendini gösterdi. Bu iyi.

Esasında bir tane yagi (Prosystel İtalya), multiband fan dipole (Eantenna) ve yine bir multiband vertikal var ki bu çok daha iyi (Prosystel İtalya). Bunların kurup kullanmaya kalan zaman akılçı olur mu olmaz mı, bilmiyorum.

Ben buradayım. Genelde 28 MHz FT8 ve artık SSB olacak. Çağrı adım 3C3W.

Hepinize mutlu günler diliyorum.

Ve bazılarının sitem etmesine rağmen (çağrı adı OM olan biri öyle der mi, der kardeşim) 73'ler TA2OM

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6934.0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Ekvator Ginesi istemiyorsanız

Başlatan TA2OM - 3C3CA

0 Yanıt
686 Gösterim
Son İleti 11 Ekim 2022, 14:54:33
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
xx
Ekvator Ginesi HF tamam

Başlatan TA2OM - 3C3CA

0 Yanıt