Gönderen Konu: Sözde TA2OM ve sözde TA2YGM  (Okunma sayısı 2667 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Sözde TA2OM ve sözde TA2YGM
« : 28 Eylül 2021, 00:21:33 »
Gelelim bu sevgili "amatör" arkadaşlarımıza.

(bay) M....t O....k TA2OM çağrı adını kullanıyor
(bayan)  M...e O.....k TA2YGM çağrı adını kullanıyor.

Bay MO (aslında MÖ) bir de QRZ sayfası açmış.
Bayan MO da (aslında MÖ) de bir QRZ sayfası açmış.

Bayan MÖ'yü bilmiyorum ama bay MÖ bir de DRM user id almış.

kendilerini bu üstün başarılarından dolayı kutluyorum.
Her kim olurlarsa olsun, ne olurlarsa olsunlar.

Kıyı Emniyet sayfasında TA2OM çağrı adı, bay MÖ'ye tahsisli değil.
Kıyı Emniyet sayfasında TA2YGM çağrı adı ise kimseye tahsisli değil.

QRZ sayfası tarafımdan kilitlenmiş, iki aşamalı kimlik doğrulama aktif edilmiştir.

RadioID sitesinden bay sözde TA2OM'nin DMR ID'si iptal edilerek tarafıma geçirilmiştir.

Her ikisinin ikamet adresi de aynı olan bu "sevgili" "amatör" kişiler;
her kimsiniz, bilmiyorum.
her nesiniz, bilmiyorum.

Ama başkasına ait bir çağrı adını (bu durumda başkalarına ait) çağrı adlarını kullanmak, sizce ne anlama geliyor?
Hayır isim de çok yabancı gelmiyor bana.

Ama olmazsa olmaz, evet kim olurlarsa olsunlar, ne olurlarsa olsunlar.

Yarın da Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü nezdinde girişimde bulunacağım.

Ha niye yaparsınız böyle bir şeyi, onu da anlamak zor. Anlamak da istemiyorum.

Bu arada öz hakiki sahici TA2OM benim. Aka TA2IBY aka.. aka.. aka...

Çağrı adımı forumda da kayıt edeceğim.

Selamlar, TA2OM

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6874.0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: Sözde TA2OM ve sözde TA2YGM
« Yanıtla #1 : 01 Ekim 2021, 09:40:26 »
Sn Ersoy bey
Aslında bu problem biraqz da bu cagri isaretlerinin baskalarina verilmesinden kaynaklı.
Sizin qrz.com da gordugunuz kisi ayni midir bilmem ama, amatorluge yeni basladigim yillarda 90lar yani, Ankara TA2OM cagri isaretine sahip hatırladıgım kadarıyla Emniyet'ten biri vardi.
 Yalan olmasın adını hatırlamıyorum.Arada dernek ziyaretlerimiz sirasinda karsilasirdik kendisiyle. Ne oldu ne yapti bilmem. Sonucta cagri isareti daha once baskasina aitti. Hatta sizin callsign'in update oldugunu gorunce ilk aklima kendisi geldi yalan olmasın.

Benzer sekilde, daha onceden klup istasyonlarına verilen cagri isaretleri
TA2KB, şu anda bir şahsa ait. Ama benim bu istasyon ve bu cagri isareti ile contestlere katilmisligim, derece kazanmisligim var.
Yani bu harf degistirme harf kucultme vs.. benim hic ama hic hosuma gitmeyen bir durum. Gordugunuz gibi bu tur karisikliklara sebep oluyor.

Altında cok kasit aramamanizi tavsiye ederim bu yuzden. Sanki siz arkadasin cagri isaretini almis kullanıyorsunuz gibi bence Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #2 : 01 Ekim 2021, 11:20:08 »
Bu arada TA2OM Mehmet Ozkocak olarak twitter da da mevcut. 2014 te almıs hem de.  Yanilmiyorsam bir onceki mesajda bahsettigim arkadas kendisi. Yani 90 li yillardan beri legal olarak kendisinin kullandigi cagri isareti bu.
Twittera da sikayet edin bir ara isterseniz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Anlayacaginiz cagri isaretinin ilk sahibi kendisi. Siz onun cagri isaretini almissiniz. Kıyı emniyetini suclamaniz bu konuda bence daha dogru olur. Kıyı emniyeti niye vermistir bilemem. Belki vefat belki gectigimiz yillardaki guncelleme muhabbetinden sonra lisansini yenilememesi ama. esip gurleyip art niyet aramadan once daha sakin olmakta fayda var. Insanlari gereksiz yere tohmet altında birakmayin.

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #3 : 02 Ekim 2021, 19:56:25 »
Desenize Çağrı Adlarının tanzimi konusundaki uygulamaya getirilen eleştiride belirtilen, sizin de belirttiğiniz duruma ben düştüm.

Haklısınız. İsmin de bana tanıdık gelmesi boşuna değildi demek.

Bize küçücük olan İsviçre'de, ki orada amatör sayısı en azından nüfusa göre daha fazla, eskiden bana verilen HB9TOW hala boşta. Öyle de olması gerekir. Yani çağrı adlarının ikinci defa verilmemesi esası. Biz niye kaldırdık, bilmiyorum.

Nazik haklı hatırlatmanız için teşekkür ederim.

Ersoy

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #4 : 03 Ekim 2021, 10:07:31 »
Türkiye'de ilginç bir şekilde çağrı işaretini iki harf hatta bir harf yapma gibi bir furya var. Çağrı işaretinin harf sayısını azaltmak insanları daha iyi bir amatör yapmaz.
Amatörlukte kaç harfli çağrı işareti olduğundan ziyade çağrı işaretinin arkasını hangi çalışmalarla doldurduğunuz kaç tane sertifikanızın olduğu, bu çağrı işareti ile Türkiye ve dünyada sizi ne kadar tanıdıkları önemlidir.

Benim bakış açımdan çağrı işaretini değiştirmek adını soyadını değiştirmek gibi. Her ne teklif ederlerse etsinler mevcut çağrı işaretimi değiştirmeyi asla düşünmüyorum.

Özellikle Türkiye ikinci bölgede tek ve iki harf bütün çagri işaretleri kullanıldığı için, bu bölgeden boşa çıkmış bir işaret aldığınızda emin olun bir başkasının mirası üzerine devam ediyor olacaksınız.

İsviçre'den verdiğiniz örnekte de gördüğünüz gibi 3 harfli bir çağrı işareti var. Üç harf olsa bize de yeter. yetmeme sebebi insanların harf sayısını azaltma isteği. Matematik ortada yetmemesi gayet normal.

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #5 : 03 Ekim 2021, 22:38:53 »
Tamamen katılıyorum. Aklım da karıştı. Eski çağrı işaretimi alabilecek miyim, bilmiyorum.

Yoksa, daha iyi adam yapar diye istemedim. Öyle olsaydı, basardım alırdım 1KW PA'yı.

Zamanın birinde bir Alman OM ile görüşürken, 3 harfli çağrı işaretin var, C sınıfı mısın demişti. Bu da oluyor.
Bizdeki düzenleme de "mümkün olması halinde iki harfli çağrı işareti" verilebilir diyor.
Bir iki harfli OM SK olursa, korunmazsa bu şeyler olabiliyor.

Bakalım tersine çevirebilecek miyim?

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter