Gönderen Konu: TA2NC-TA2SUA 10 GHz denemeleri  (Okunma sayısı 3079 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
TA2NC-TA2SUA 10 GHz denemeleri
« : 22 Eylül 2021, 15:42:13 »
Selamlar,
Daha önce TA2SUA ile beraber gerçekleştirdiğimiz ve 1.5 KM mesafe çalışabildiğimiz 10 GHz bandı çalışmamızı bir adım öteye taşıdık.

6.5 KM bir menzil elde ettik.

Çalışmamız ile iligli detay, resim ve videoları
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  adresinde bulabilirsiniz.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6873.0
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 147
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: TA2NC-TA2SUA 10 GHz denemeleri
« Yanıtla #1 : 24 Eylül 2021, 15:55:24 »
Ben izlerken bile heycanlandım.
Tebrik ederim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #2 : 24 Eylül 2021, 16:02:45 »
Teşekkürler Yücel bey

Ek olarak bu projeyi hayata geçirmek isteyebilecek diğer amatör arkadaşlar için bir yol gösterici olarak şöyle bir yazı hazırlamıştım.

Amatörlük deneme hobisidir. Denemekten korkmayın.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #3 : 27 Eylül 2021, 10:02:00 »
Merhaba dün itibariyle 6.5 km olan mesafemizi 34.5 km ye çıkarmış olduk.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap   adresinde deneme ile ilgili yazı ve videoları görebilirsiniz.

Geçen seferkinden çok daha başarılı bir deneme olduğu için oldukça mutluyuz.

Çevrimdışı TA1CLR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Emil Kement
« Yanıtla #4 : 28 Eylül 2021, 01:13:55 »
Oğuzhan bey, çalışmalarınızı takip ediyorum bir süredir. Bu çalışma için de tebrik ediyorum sizi. Farklı olanı denemek gerekiyor her zaman. Röleden veya HF'ten hal hatır sormanın ötesinde bu tarz farklı çalışmalar olması beni heyecanlandırıyor açıkçası.

Bu çalışma ile ilgili iki sorum var size.
Bu QSO'daki ses çok kaliteli FM kullanıldığı için ancak daha uzak mesafe QSO'larda FM yerine SSB modülasyonu kullanmak fark yaratır mı ?
Bir de videoda bahsettiğiniz 10 GHZ'deki tropo şartları ülkemizde ne sıklıkla yakalanabiliyor? Açıkcası bilmediğim için soruyorum. Sp-E açılımlarında MUF sınırı 300 Mhz'lere kadar çıkıyor bahar aylarında ancak tropo'da böyle bir üst frekans limiti bulunuyor mu acaba?
Eski Çağrı İşaretim : TB1CLR

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #5 : 28 Eylül 2021, 09:37:39 »
Emil bey sorunuz için teşekkür ederim.
Elbette ki SSB modülasyon her zaman tercih edilecek birşey.Mesafeyi çok rahat 2-3 katına çıkarıyor. Bu sadece Mikrodalga için değil, tüm bandlarda geçerli bir durum. Ancak SSB modulasyon için gerekli ekipman oldukça maaliyetli.
10 GHz için kullanabileceğimiz ve elimizdeki V/UHF cihazlar ile SSB olarak sürebileceğimiz bir transverter kit siparişini TA2SUA ile beraber verdik bile. Henüz gelmedi. Geldiği zaman çok daha iyi sonuçlar elde edebileceğimizi biliyorum.

WFM çalışmanın amacı çok ucuza da 10 GHz te QRV olunabileceğini göstermek aslına bakarsanız.
RX tarafi için SDRsi olan bir amatör için 100-150 tl maaliyet ve biraz emek ile çok rahatlıkla yapılabilecek bir proje olduğu için bu denemeyi yaptık.

10 GHz te propagasyon şartları çok ilginç. Mikrodalga bildiğimiz sub-ghz bandlardan çok daha farklı çalışıyor. Hatta frekans yükseldikçe orada bile farklılıklar var. 5 GHz e kadar olan yer farklı, 5-10 arası farklı 10'un üzerine çıktığınız zaman ise havadaki nemden oksijen oranına kadar herşey propagasyona etki eder hale geliyor.

10 GHz özelinde konuşacak olursak özellikle bahar/sonbahar aylarında oluşan tropodan 10 ghz alt bandlardan daha çok faydalanabiliyor. Sebebi ise, daha çok, bu bandlarda çok yüksek kazançlı antenlerin kullanılabilmesi dolayısıyla çok yüksek EIRP seviyelerine ulaşabilmek.

Örnek vermek gerekirse VHF te 400W yani 56 dBm çıkışınız ve 17 dBm lik antenleriniz var ise, antenden çıkan gücünüz 73 dBm yani 20.000 watt civarı.
Oysa 10 GHz çalışırken 10W bir çıkış elde etseniz yaklaşık 40 dBm yapar. 30 dBm kazançlı 60cm bir çanak ile bu çıkışı sağladığınızda 70 dBm  yani 10.000 watt bir güce sahip olursunuz.

Bu yüzden birkaç watt ile çoğu amatör tropo şartlarında rahatlıkla 100-150 km mesafeler görüş hattı olmasa bile yapabiliyor.
SporadicE de durum farklı. Dediğiniz gibi üst bandlarda çok efektif değil.
Bunun yerine mikrodalgada Aircraft Scatter, Rain/Snow scatter gibi yöntemler kullanılarak mesafe 500-600 kmlere kadar rahatlıkla çıkarılabiliyor. Ama bu saydıklarım tabii ki SSB veya CW olarak yapılıyor.  WFM de pek mümkün olacağını sanmam.

Tropo tarafı için de denize yakın bölgeler bu konuda daha şanslı olsa da zayıf ta olsa bir tropo her zaman mevcut.
VHF çin örnek vermem gerekirse, yaz kış Ankara istanbul arası SSB olarak TA1D ile qso yapma imkanı bulabiliyorduk.

Çanak için tabii şöyle bir detay var.
Çanağı biraz büyüterek ya da çıkış gücünüzü biraz arttırarak çok yüksek güçlere rahatlıkla çıkmanız olası. Tabii bunun bir de götürüsü var. Anten büyüdükçe antenin 3dB alanı yani yönlendirmesi keskinleşiyor. 30cm bir antenle örneğin 5-10 derece hata payını tolere edebilirken 60 cm çanakta 2-3 dereceye, 2 metre bir çanakla ise 1 derece civarına düşüyor.
Yani tam nokta atış yapmayınca sinyali hiç bulamıyorsunuz.

Kolay gelsin.

Çevrimdışı TA1CLR

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Emil Kement
« Yanıtla #6 : 29 Eylül 2021, 01:05:21 »
Cevabınız için çok teşekkürler.

Blogunuzda detaylarını paylaştığınız HB100 modülü ile yaptığınız devre QO-100 uydusunu dinlemek için modifiye edilebilir mi?

Frekans olarak ayarlanabiliyor gördüğüm kadarıyla ancak 60 cm'lik bir çanak ile sağlıklı sinyal alma şansın var mıdır merak ediyorum açıkcası ?

Çevrimiçi TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 30
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Suat Alper Seyhan
« Yanıtla #7 : 29 Eylül 2021, 08:33:45 »
Merhaba, oscar 100 dinlemek için sadece bias tee,lnb ve küçük bir çanağa ihtiyacınız var. 60 cm lik çanak ile sorunsuz dinlenebiliyor. Frekans stabilitesi çok kötü olmayan bir LNB olduğu sürece özellikle Sdr console programının beacon frekansına kilitlenip buna göre kaymayı kontrol etme özelliğinden faydalanınca sorun olmuyor.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #8 : 30 Ağustos 2022, 14:43:56 »
Herkese selamlar
Burada daha önce yazdığımız HB100 testlerinden sonra Alper ile işleri biraz daha ilerlettik.

Türkiye'nin ilk 10 GHZ beacon'unu yapıp şimdilik benim evimin çatısında çalıştırmaya başladım.

Daha sonrasında TA2SUA ile beraber biraz saha testi yapalım dedik.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

adresinde detaylarını okuyabilirsiniz.

Bu detayların peşinden ilave bir bilgi daha paylaşayım.

Üstteki linkteki denemelerden sonra bu bandın en güzel yanlarından biri olan rainscatter yani yağmur saçılması denemesini yaptım.

Arabaya koyduğum bir LNB (çanaksız), bir besleme (bias-tee), bir tane RTL-SDR ve bir notebook ile LNB'yi pencerenin önüne (arabanın içine) yerleştirip dolaşmaya başladım.

Polatlıya kadar gittiğimde hala bu sinyali duyabiliyordum.

Yani yabancı forumlarda okuduğum yağmur sırasında yağıştan yansıyan saçılan sinyallerin 300-400km hatta çok daha uzak mesafelere gidebilmesinin gerçekten mümkün olduğunu deneyimledim.

Ankara'ya yakın illerden (Bolu kütahya eskişehir yozgat konya aksaray kırıkkale gibi) ve kısmen uzak illerden bu işi denemek isteyen arkadaşlar var ise benimle bağlantıya geçerse, (hele elinizde sdr, çanak anten (çok şart değil ama olsa iyi olur) LNB varsa denemek için tek ihtiyacımız ankara ile deneme yapacağımız yer arasında güzel yağmur bulutları.

Bu tür deneme yapmak isteyen arkadaşlar bana bildirebilirse bir çalışma planlayabiliriz.

Ankara içindeki arkadaşlar da yağmur olmasa bile direkt duymayı deneyebilirler. Yine yardımcı olurum.

Çevrimdışı TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 54
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #9 : 26 Eylül 2022, 12:26:58 »

Canıgönülden tebrikler....

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter