ELEKTRONİK / ELEKTRİK DEVRELER > DİGİTAL AMATÖR DÜNYA

RPi üzerinde çalışan bir başka sayısal telsiz uygulaması : DVPI

(1/1)

TA2EI:
Amerikalı radyo amatörü KD8CEC çağrı işaretli Ian Lee'nin ilginç bir sayfası var. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresindeki bu sayfada, çalışmalarını paylaşıyor. Bunlardan birisi de DVPi isimli sayısal telsiz çalışması. "I am planning a project using Raspberry Pi." (Raspberry Pi kullanarak bir proje düşünüyorum) diyerek başladığı öalışmasında ortaya nurtopu gibi bir sayısal telsiz uygulaması çıktı: DVPi.  Lee, adım adım projesini ilerletip her aşamayı yazmış. Sonunda 0.95 versiyonuna kadar gelen projede, Lee, bu sürümün 1.0 için aday sürüm olduğunu, uygulamada bir sıkıntı çıkmazsa 1.0 diyerek işi bitireceğini yazıyor.
Raspberry Pi (RPi) 3 ve bir adet 3.5 inçlik dokunmatik ekran kullanan DVPi için bir adet de USB ses kartı gerekiyor. (fiyatı 15-20 TL)
Projenin en ilginç tarafı, RPi'a yüklenmesinin ve ayarlanmasının son derece kolay olması. Hiç Linux bilmeyenler dahi bu projeyi rahatlıkla gerçekleştirebilirler. Yapılması gereken iki önemli aşama var:
1) Mikro SD karta imaj dosyasını yazmak,
2) Yönergeleri tâkip ederek dvpimanager aldı windows uygulamasının yardımıyla DVPi'I ayarlamak.
DVPi şu an DMR ve D-Star kiplerini destekliyor. Birçok bilgiyi ekranında görebiliyorsunuz. Bu bilgiler,
- Bulunulan TG (talk group - konuşma grubu)
- Konuşan kişinin ID'si, çağrı işareti, adı-soyadı, yer bilgileri,
- TG'un kısa bir log'u
- WiFi (veya internet bağlantınızın durumu)
- RPi'ın CPU kullanım oranı ve sıcaklığı,
vs.. vs..
Bütün işlevlere dokunmatik ekran üzerinden kumanda edebildiğiniz gibi isterseniz 6 direnç, 3 buton, 1 encoder yardımıyla da bu işleri yapabiliyorsunuz.
Projeyi, Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinde verilen bilgilerle kurabileceğiniz gibi, İngilizce bilmeyenler için kurulum aşamalarını yakında sayfamda anlatacağım.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6764.0

TA4ACZ:
Merhaba.Sadece telefonunuza indiriceğiniz bir uygulamayla tüm dmr ve diğer sayısal modta ki kanallara girebileceğiniz bir program var.2 gündür kullanıyorum ve çok başarılı.Sizde bir deneyin isterseniz.Bu programla echolink ve hotspotlar tarihe karışacak gibi.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Pc için de şurdan indirebilirsiniz;
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

TA2EI:
Evet, dudestar'ı da kulandım. Aslında son zamanlarda sayısal telsiz uygulamaları konusunda birçok gelişme ve uygulama var. Bu uygulamaları Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinde çok kısa bir şekilde belirttim. Bütün bu uygulamalar içinde benim en başarılı bulduğum DVswitch mobile oldu. Evinizde çalıştırdığınız bir sunucu - ki bir RPi üzerine rahatlıkla kuruluyor- ve cep telefonunuz ile DMR, Dstar, NXDN, SF kiplerinde haberleşme destekleniyor. Dudestar'ın ilk sürümlerinde TX özelliği yoktu, yeni sürümde eklendi. Eminim ki bu da geliştirilecektir.
Diğer taraftan, sayısal -ve internet üzerinden yapılan- haberleşmenin klâsik amatör haberleşmeyi ortadan kaldıracağına ihtimal vermiyorum. Bugün hâlâ en revaçta olan haberleşme şeklinin CW olduğu dikkate alınırsa, klâsik amatörlüğün sona ermesi pek mümkün değil. Kaldı ki, kendi yaptığınız basit bir devre ile işaret almanın zevkini hiç bir şey veremez.

TA2EI:
DVPi uygulamasının hazırlanma aşamalarını sayfamda ( Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ) ayrıtılarıyla anlattım. Aşağıda, uygulamanın iki adet fotografını görüyorsunuz.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek