Gönderen Konu: RPi üzerinde çalışan bir başka sayısal telsiz uygulaması : DVPI  (Okunma sayısı 1357 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2EI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 24
  • İsim Soyisim: Recep Aydın Güleç
Amerikalı radyo amatörü KD8CEC çağrı işaretli Ian Lee'nin ilginç bir sayfası var. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresindeki bu sayfada, çalışmalarını paylaşıyor. Bunlardan birisi de DVPi isimli sayısal telsiz çalışması. "I am planning a project using Raspberry Pi." (Raspberry Pi kullanarak bir proje düşünüyorum) diyerek başladığı öalışmasında ortaya nurtopu gibi bir sayısal telsiz uygulaması çıktı: DVPi.  Lee, adım adım projesini ilerletip her aşamayı yazmış. Sonunda 0.95 versiyonuna kadar gelen projede, Lee, bu sürümün 1.0 için aday sürüm olduğunu, uygulamada bir sıkıntı çıkmazsa 1.0 diyerek işi bitireceğini yazıyor.
Raspberry Pi (RPi) 3 ve bir adet 3.5 inçlik dokunmatik ekran kullanan DVPi için bir adet de USB ses kartı gerekiyor. (fiyatı 15-20 TL)
Projenin en ilginç tarafı, RPi'a yüklenmesinin ve ayarlanmasının son derece kolay olması. Hiç Linux bilmeyenler dahi bu projeyi rahatlıkla gerçekleştirebilirler. Yapılması gereken iki önemli aşama var:
1) Mikro SD karta imaj dosyasını yazmak,
2) Yönergeleri tâkip ederek dvpimanager aldı windows uygulamasının yardımıyla DVPi'I ayarlamak.
DVPi şu an DMR ve D-Star kiplerini destekliyor. Birçok bilgiyi ekranında görebiliyorsunuz. Bu bilgiler,
- Bulunulan TG (talk group - konuşma grubu)
- Konuşan kişinin ID'si, çağrı işareti, adı-soyadı, yer bilgileri,
- TG'un kısa bir log'u
- WiFi (veya internet bağlantınızın durumu)
- RPi'ın CPU kullanım oranı ve sıcaklığı,
vs.. vs..
Bütün işlevlere dokunmatik ekran üzerinden kumanda edebildiğiniz gibi isterseniz 6 direnç, 3 buton, 1 encoder yardımıyla da bu işleri yapabiliyorsunuz.
Projeyi, Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinde verilen bilgilerle kurabileceğiniz gibi, İngilizce bilmeyenler için kurulum aşamalarını yakında sayfamda anlatacağım.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6764.0

Çevrimdışı TA4ACZ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: mustafa ceylan
Merhaba.Sadece telefonunuza indiriceğiniz bir uygulamayla tüm dmr ve diğer sayısal modta ki kanallara girebileceğiniz bir program var.2 gündür kullanıyorum ve çok başarılı.Sizde bir deneyin isterseniz.Bu programla echolink ve hotspotlar tarihe karışacak gibi.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Pc için de şurdan indirebilirsiniz;
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2EI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
Evet, dudestar'ı da kulandım. Aslında son zamanlarda sayısal telsiz uygulamaları konusunda birçok gelişme ve uygulama var. Bu uygulamaları Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinde çok kısa bir şekilde belirttim. Bütün bu uygulamalar içinde benim en başarılı bulduğum DVswitch mobile oldu. Evinizde çalıştırdığınız bir sunucu - ki bir RPi üzerine rahatlıkla kuruluyor- ve cep telefonunuz ile DMR, Dstar, NXDN, SF kiplerinde haberleşme destekleniyor. Dudestar'ın ilk sürümlerinde TX özelliği yoktu, yeni sürümde eklendi. Eminim ki bu da geliştirilecektir.
Diğer taraftan, sayısal -ve internet üzerinden yapılan- haberleşmenin klâsik amatör haberleşmeyi ortadan kaldıracağına ihtimal vermiyorum. Bugün hâlâ en revaçta olan haberleşme şeklinin CW olduğu dikkate alınırsa, klâsik amatörlüğün sona ermesi pek mümkün değil. Kaldı ki, kendi yaptığınız basit bir devre ile işaret almanın zevkini hiç bir şey veremez.

Çevrimdışı TA2EI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
DVPi uygulamasının hazırlanma aşamalarını sayfamda ( Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ) ayrıtılarıyla anlattım. Aşağıda, uygulamanın iki adet fotografını görüyorsunuz.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
ANKARADA ÇALISAN AMATÖR TELSİZ KANALI BULAMADIM

Başlatan yordonov

12 Yanıt
6773 Gösterim
Son İleti 02 Nisan 2012, 10:46:04
Gönderen: TB1CYZ
xx
Sayısal (Dijital) Sistemler

Başlatan TA5ACC

2 Yanıt
3973 Gösterim
Son İleti 26 Şubat 2011, 22:09:45
Gönderen: TA5ACC
moved
TAŞINDI: Sayısal Röleler ve Jemus sistemi

Başlatan TA3V

0 Yanıt
1546 Gösterim
Son İleti 12 Mayıs 2014, 18:03:47
Gönderen: TA3V
xx
2. sınıf cihaz uygulaması yok

Başlatan TA2OM - 3C3CA

0 Yanıt
808 Gösterim
Son İleti 17 Ekim 2023, 12:30:41
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
xx
Elektor LED Tool Box (118 led uygulaması)

Başlatan TA2AOG (SK)

8 Yanıt
13033 Gösterim
Son İleti 06 Temmuz 2012, 02:21:55
Gönderen: TA2AOG (SK)