Gönderen Konu: UHF bandı kullanımı hakkında  (Okunma sayısı 1046 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı harun

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
UHF bandı kullanımı hakkında
« : 29 Ağustos 2020, 20:31:47 »
Merhaba, UHF 400~480 MHZ arasında, amatör telsizci belgesi olmadan kullanılabilecek frekanslar, çıkış gücü ve şekilleri hakkında bilgi arıyorum. yönetmelikleri inceledim fakat çok karmaşık geldi.

basit projelerim var, uhf üzerinde veri aktarımı yapmak istiyorum. bu veri sensör verisi olabilir, görüntü olabilir aklıma gelenler; SSTV, RTTY, APRS, mors, dtmf gibi farklı biçimlerde, deneysel projelerimde uhf bandını kullanmak istiyorum.

kanun ve yönetmeliğe uygun, kimseyi rahatsız etmeden, izin verilen güçlerde ve yine izin verilen frekanslar üzerinde günde 1-2 defa bir dakikanın altında kullanım planlıyorum. bana kullanabileceğim frekanslar hakkında bilgi verebilecek birileri var mı?

teşekkürler.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6713.0

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
Ynt: UHF bandı kullanımı hakkında
« Yanıtla #1 : 31 Ağustos 2020, 16:36:07 »
446 pmr frekansları tam size göre. 446.006,25 - 446.093,75Mhz
bu frekansları 0,5 watt ile lisanssız olarak kullana biliyorsunuz.
bu kullanım milli frekan planında PMR446 ibaresiyle yazılmış ama sstv, aprs rtty ve benzeri açılıma atıf yapılmamış.
bu bilgiye FTM telsiz yönetmeliğini inceleyerek uluşa bilirsiniz. ( ben şöyle bir baktım bişi bulamadım.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap )
milli band planında  54. sayfada 446.0-446.200 MHz Aralığında diye bir ibare var. bundan dolayı kaba bir şekilde, konuşma frekansların ( 446.006,25Mhz - 446.093,75Mhz) dışında kalan ama müsahade edilen (446.0-446.200 MHz ) alanın içinde kalmak şartıyla çalışmalarını yapa bilirsin diye düşünüyorum.
işin incelikleri bilenler daha doyurucu bilgiyi  buradan yazarlar takipte kal.
« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2020, 16:50:31 Gönderen: TA3OAS »

Çevrimdışı harun

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #2 : 01 Eylül 2020, 11:20:33 »
TA3OAS bilgilendirdiğin için teşekkürler. uluslararası alanda, hava balonlarında ISM bandı üzerinden APRS yapıldığının örnekleriyle karşılaştım. sanırım ISM bandı üzerinde uygun bir frekansta, düşük güçte aprs kullanımı sorun teşkil etmeyecektir. konuyu takip ediyorum, tüm arkadaşların değerli yorumlarını bekliyorum.

öte yandan amatör telsiz lisanslı arkadaşlar bu tarz veri iletimlerinde çağrı işaretlerini belirtmek zorundalar mı? veri boyutunun ve zamanın önemli olduğu projelerde gönderilen her veriye ek parçalar eklemek sıkıntı olabiliyor.

teşekkürler

Çevrimdışı TA2EI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 24
  • İsim Soyisim: Recep Aydın Güleç
« Yanıtla #3 : 01 Eylül 2020, 13:33:01 »
Konu, "FREKANS TAHSİSİNDEN MUAF TELSİZ CİHAZ VE SİSTEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK"te ( Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap )düzenlenmiş ve teknik düzenleme BTK'ya bırakılmış.
BTK tarafından da "FREKANS TAHSİSİNDEN MUAF TELSİZ CİHAZ VE SİSTEMLERİNE İLİŞKİN TEKNİK ÖLÇÜTLER" yayınlanmıştır. ( Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap )
Bu Ölçütlerde, liste olarak hangi frekansları, hangi güç sınırları dahilinde kullanabileceğiniz gösterilmiş.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #4 : 02 Eylül 2020, 09:04:41 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
TA3OAS bilgilendirdiğin için teşekkürler. uluslararası alanda, hava balonlarında ISM bandı üzerinden APRS yapıldığının örnekleriyle karşılaştım. sanırım ISM bandı üzerinde uygun bir frekansta, düşük güçte aprs kullanımı sorun teşkil etmeyecektir. konuyu takip ediyorum, tüm arkadaşların değerli yorumlarını bekliyorum.

öte yandan amatör telsiz lisanslı arkadaşlar bu tarz veri iletimlerinde çağrı işaretlerini belirtmek zorundalar mı? veri boyutunun ve zamanın önemli olduğu projelerde gönderilen her veriye ek parçalar eklemek sıkıntı olabiliyor.

teşekkürler
APRS/Paket radyo/Uydu haberleşmesi vs her ne olursa olsun her qso'da cagri isaretleri belirtmek amatorlukte zorunludur.
Cagri isaretini IP adresi gibi dusunun. Paketin iletilmesi icin gerekli hedef header'i cagri isaretinin kendisidir.
Yani cagri isareti ilave bir data degil, asil datanin kendisindir.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı harun

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #5 : 02 Eylül 2020, 09:31:29 »
TA2EI

teşekkürler hocam, bunlara göz atmıştım daha önce, tekrar gözden geçirmekte ve kaynak olarak saklamakta fayda var.

TA2NC

bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. sağ olun hocam.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
TELSİZ KULLANIMI HAKKINDA

Başlatan TA5AEK

9 Yanıt
2448 Gösterim
Son İleti 29 Mayıs 2011, 23:49:42
Gönderen: aokuyumcu
xx
MFJ 1279 KULLANIMI HAKKINDA YARDIM LÜTFEN..

Başlatan TA3ATA

3 Yanıt
3234 Gösterim
Son İleti 08 Ekim 2011, 18:43:28
Gönderen: TA3ATA
xx
50-52 MHz BANDI

Başlatan TA2OM - 3C3CA

1 Yanıt
3456 Gösterim
Son İleti 03 Ocak 2015, 17:22:01
Gönderen: TA3V