ANTENLER,İLETİŞİM HATLARI,BALUNLAR > ANTEN PROGRAMLARI

YAGI ANTEN PROGRAMI EXCEL

(1/2) > >>

TA2ATM:
YAGI ANTEN PROGRAMI Microsoft EXCEL

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6660.0

TA1CX:
Program için Teşekkürler.

TA1CAN:
slm bir sorum olucaktı yeni olduğum için merak ettim. yagı antenler vhf için ayrı uhf için ayrı mı yapılıyor. dualbant antenlerde vhf ve uhf aynı kullanılıyor.programa baktım bek anlayamasamda vhf için sanki bir anten gördüm.

TA2NC:
Evet genelde her band icin antenler ya da anten elemanları ayridir.
Bazi anten tasarimlarinda ayni boom yani govde ustune bir veya birkac frekans icin elemanlar dizilse de , buyuk cogunlukla her bandin elemani ayri dusunulur.

Bazı tasarımlarda antenin her iki frekansı için ayrı coax ihtiyacı duyulurken bazi tasarimlarda tek bir coax ile birden fazla bandi surmek mumkundur.

Yukarıda bazı dedim, çünkü bazen tek bir eleman, trap denilen yapılar sayesinde birden fazla bandta calisacak sekilde kullanılabilir. Ya da o elemanın harmoniği başka bir bandta rezonans olacak sekilde de calisabilir. Ama bunlar cok sık rastlanan tasarımlar degildir.

Dual band yagilerde Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  seklinde elemanlar birbirine paralel dizilip tek bir besleme ile elemanlarin birbiri arasındaki etkilesiminden faydalanarak dual olarak kullanılabilecegi gibi,

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  adresindeki gibi birbirine dik olarak yerlestirip farkli beslemeler ile de kullanılabilir.
Bu dik tasarımda antenler birbirini etkilemeyecegi icin tasarim daha kolaydır.
Herhangi iki frekans mono band yagi tasarimi  tek boom uzerinde birlestirilebilir.

TA1CAN:
açıklama için teşekkür ederim.elinize sağlık son bir sorum var ben çatıda  cx 500 dualbant anten kullanmaktayım telsizlerim aselsan 4025 bir adet vhf birde uhf cizhazım  var sabit telsiz.sizin bana göndermiş olduğunuz resimdeki gibi yagı dualbant bir anten kursam bendeki antenle  farkı ne olur mesafeler uzarmı

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek