Gönderen Konu: Dijital Simplex Görüşme Sorunu  (Okunma sayısı 1392 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1NVX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Sinan Tenekeci
Dijital Simplex Görüşme Sorunu
« : 27 Mart 2020, 12:30:00 »
Merhaba,

Arkadaşımla dijital simplex görüşmek istiyoruz, ondaki cihaz Radioditty GD-77, bende ise Anytone AT878UV var. Ben seslendiğimde benim sesim ona sorunsuz ulaşıyor. Fakat o seslendiğinde sesi şifrelenmiş gibi bozuk anlaşılmayan bir şekilde bana ulaşıyor. GD-77'nin CPS yazılımı üzerinden Encryption ayarını "Basic"ten  "None"a çekerek şifrelemeyi kapattık fakat sonuç değişmedi. (Anytone'da da şifreleme kapalı) Sorun neden kaynaklanabilir acaba? Şimdiden teşekkürler, 73!

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6632.0

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 97
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
Ynt: Dijital Simplex Görüşme Sorunu
« Yanıtla #1 : 30 Mart 2020, 12:20:21 »

Merhaba Sinan Bey (TA1NVX),

Arkadaşınızla Radioddity GD‑77 telsiz cihazı ve AnyTone AT-D878UV telsiz cihazı ile dijital simlex haberleşme yapmak istediğiniz ancak sizdeki AnyTone AT-D878UV telsiz cihazından haberleşmeyi dinleyemediğiniz konusundaki yazınıza önce USUL den ve sonrasında ESAS tan yazmak istiyorum.

1-) Usul açısından; sanırım arkadaşınız da amatör telsizci ve amatör frekanslarda dijital (digital/sayısal) haberleşme yapmak istiyorsunuz.
       27/11/2018 tarihli ve 30608 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Frekans Tahsisinden Muaf Telsiz Cihaz ve Sistemleri Hakkında Yönetmelik” usul ve esaslarına göre BTK tarafından “Frekans Tahsisinden Muaf Telsiz Cihaz ve Sistemlerine İlişkin Teknik Ölçütler”in “Amatör telsiz istasyonu MADDE 21” ve “Tablo 25: Amatör telsiz cihaz ve sistemleri teknik ölçütleri”inde amatör telsizcilere dijital (digital/sayısal) modülasyon ve emisyonlarda haberleşme yapma izini verilmiş midir?
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
      Ne yazık ki VERİLMEMİŞTİR.
       Verilmesi gerekir mi? Türkiye’deki amatör telsizcilerin diğer ülke amatör telsizcilerin gibi dijital (digital/sayısal) emisyonlarda voice ve data haberleşme hakkı var mıdır?
       Bunun görüşülmesi, tartışılması ayrıca yapılmalıdır. NE YAZIK Kİ YAPILMAMAKTADIR.

2-) Gelelim Esas’a: Radioddity GD‑77 ve AnyTone AT-D878UV telsiz cihazlarını tanımam, bilmem ve kullanmadım da. Haberleşme yapamamanız telsiz cihazlarının kullanım ayarlarından kaynaklanabilir.
       Ancak kullanılan telsiz cihazlarının modülasyon ve emisyon tiplerini çok iyi bilmek gerekir. Gördüğüm kadarıyla ikisi de DMR yani “Digital Mobile Radio” stantardına sahip.
       Peki, DMR standardı nedir? Bu standardın Digital Modulation’a ait emission type nedir, nasıldır?
       Sonuç olarak haberleşme yapılmak istenilen DMR standardına sahip telsiz cihazlarının emisyon tipleri bire bir örtüşüyor mu, uyuşuyor mu?

Bilinçli ve bilgili haberleşmeler, selamlar…
İLGİ BİLGİ, KÜLTÜRLÜ BİLGİ GÜÇTÜR.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
144-146 Mhz Vhf Band ve Simplex Görüşme Hakkinda

Başlatan TA1TTR

1 Yanıt
2503 Gösterim
Son İleti 06 Haziran 2017, 09:02:54
Gönderen: TA3DN
xx
echolink üzerinden simplex görüşme

Başlatan TB2TSZ

4 Yanıt
2789 Gösterim
Son İleti 20 Mart 2017, 12:01:50
Gönderen: TA4AWS
xx
Icom 2820/5100/7100 d-star ile Yaesu FTM-100DR dijital görüşme yapabilir mi?

Başlatan TA4ZG

4 Yanıt
3228 Gösterim
Son İleti 12 Nisan 2016, 23:08:59
Gönderen: TA2ADL
xx
baofeng uv-5re görüşme sorunu

Başlatan hankul

4 Yanıt
3335 Gösterim
Son İleti 09 Haziran 2016, 13:12:51
Gönderen: hankul