Gönderen Konu: Acemiden genel sorular  (Okunma sayısı 1242 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı velizet

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: veli izzet çığırgan
Acemiden genel sorular
« : 06 Mart 2020, 11:55:22 »
Merhaba,

Amatör telsiz konusu ile bir haftadır ilgileniyorum, esas amacım afet-deprem anlarında GSM'in çalışmadığı durumda önce aile sonra da dış dünya ile haberleşmek
Size çok saçma gelecek bazı sorularım var:
Önce Q kodları: Amatör telsizde artık mors kullanılmadığına göre Q kodlarına niye gerek duyuluyor? Q kodları kullanılırken ses olarak mı? Fonetik alfabe kullanılarak mı yapılıyor? Yani örneğin QTS mi deniyor, yoksa Quebec-Tango-Sierra mı?

Aynı şey 73 için de geçerli..

Yardımcı olacaklara teşekkürler

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6623.0

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: Acemiden genel sorular
« Yanıtla #1 : 06 Mart 2020, 14:18:21 »
Selam..

Bu kodlar en basta mors  icin uretilse de , gunumuzde de sıklıkla kullanılmakta.
Dunyanin baska bir yerindeki amator ile gorusmek icin ingilizce bilmeseniz bile (ya da karsi tarafin konustugu dili) sadece q kodlariyla anlasabilirsiniz.
QRM dediginizde  karsidaki  hem gurultulu duydugunuzu hem de gurultu tipini (insan yapisi mi , statik gurultu mu vs)  anlar, QRP dediginizde ise I am a low power station demenize gerek kalmaz..
Q kodlari ayrica sadece amatorlukte degil , uluslararasi gorusme yapilan ornegin Hava/Ucak/Deniz bandinda da kullanilir.
Bunlar telsiz isletme kurallaridir. Keyfi seyler degildir.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinde ayrintili bilgi bulabilirsiniz.

Q kodlarini "queen sierra lima" gibi kodlamazsiniz bu arada.. "qu es el" seklinde ingilizce harf okunusu seklinde kullanirsiniz.

Bu arada artik mors kullanilmadigina gore demissiniz. Bu fikre sizi iten nedir? Mors cok sıklıkla kullanilmaya devam ediyor. Sizin kullanmiyor/kullanmayacak  olmanız ya da turkiyedeki sinavlarda iyice basite indirgenmis olması bunu degistirmiyor. Hatta HF tarafinda FT8 den sonra belki en fazla kullanilan bu aralar mors.. Cunku kotu propagasyon sartlarinda, en iyi sonucu digital, pesinden mors, pesinden ise SSB verir..

A sınıfı olup mors bilmeyen amator zaten biraz .... Manual vites bilmeyip sadece otomatik araba kullanan gibi diyelim. B

Bu arada , amator radyo lisansi alinca otomatik olarak ailenizle konusabilirsiniz anlamina da gelmemekte. Konusacaginiz bireylerin de amator lisansa sahip olmasi gerekiyor. Ya da afet haberlesmeis icin elinde telsiz olan herkesin haberlesme yapabilecegi anlamina da gelmemekte.
Bu bir koordinasyon olayi..

Bu yuzden tek amaciniz bu ise, PMR telsizlere yonelmenizi tavsiye ederim. Hic boyle dertleriniz olmaz..

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı velizet

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #2 : 06 Mart 2020, 20:27:36 »
Bilgilere teşekkürler.

Epeydir otomatik vites kullanıyorum, manuel ile başlamama rağmen. Facit hesap makinelerini de bilirim, kollu olanları. Artık kullanmıyorum, eksikliğini de hissetmiyorum doğrusu..  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #3 : 06 Mart 2020, 21:56:13 »
Ne demek istedigimi anladiginizi dusunuyorum.
Dedigim gibi. sizin illa mors calismanizi  beklemiyorum.Bu bir tercihtir.  ama bu hobi "cok hobi de sayimaz aslinda..isin icine girince olayin sadece telsizle konusmak olmadigini anlayacaksinizdir" kurallara tabii bir hobi
Yani amatorluk yapacaksaniz, bu Q kodlarini bilmek ve kullanmak durumundasiniz.

Kolay gelsin

Çevrimdışı velizet

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #4 : 07 Mart 2020, 12:26:03 »
OK, anladım. Zaten öğrenmek için soruyorum.

Biraz daha detay rica edeceğim, konu yine Q kodları. Bunları kullanmanın bir sebebi olmalı. Sesler her durumda anlaşılmıyor olabilir (gerek şive farkları, gerek gürültüden, veya başka sebeplerle), veya frekansı çok meşgul etmemek için kodlu konuşma daha verimli olabilir, vb. Sebep bunlar mıdır? Yoksa alışkanlık mı?

İkincisi de mors. Mors kullanımı için kodları ezberlemek haricinde bir yol var mıdır? Normal yazıyı mors koduna çeviren bir yazılım mesela?

73.

Çevrimiçi TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 30
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Suat Alper Seyhan
« Yanıtla #5 : 07 Mart 2020, 13:35:05 »
Evet sebep aynen belirttikleriniz. Frekansı daha az meşgul ederek kısa sürede anlaşmak için faydalı.
ve yine evet öyle yazılımlar gerek cep telefonu için gerekse pc için var. Ben de otomatik vitesçilerdenim ara sıra mrp40 isimli programı kullanıyorum cw için.
Cep telefonumda da Morse decoder yüklü gerekince onunla decode ediyorum. Ama morse kötüdür ben öğrenmem gibi vs değil benimki. Doğrudan tembellikten. Yoksa öğrensem iyi olur tabi. Yapılacak işler listesinde bekliyor.

Selamlar.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #6 : 07 Mart 2020, 17:28:28 »
Q kodlarinin ne icin kullanildigi ile ilgili genel sebepleri zaten tahmin etmissiniz. İlave olarak telsiz kullaniminda tum dunyada bir standart olusturmak ta bu sebeplerin icine giriyor.

Q kodları 1909 yılımda ozellikle denizasiri haberlesme zorluklaryla basetmek icin cikarilmis. Daha sonra 1912 yılında bir standarta baglanmis kodlar.
1947 yılında ise ITU-R yani sesli haberlesme yapmak icin de kullanılması kararlastirilmis.
Q kodlari ilk mesajimda da belirttigim gibi, sadece amator radyo degil ITU nun kontroludneki tum telsiz haberlesmeleri icin kullaniliyor.
Bazi q kodlari sadece denizcilikte gecerliyken bazilar sadece havacilikta var.

Yazdigim gibi, amator radyo sadece telsizde konusan birkac adamdan olusan bir hobi degil. Turkiyedeki forumlari bosvein.. Uc bes forum 5-10 blogtan alacaginiz bilgi bunu sadece basit bir hobi gibi gormenize neden olabilir.
yabanci forumlari bir okuyun. yabanci amatorleri sosyal medyada takip edin, ne gibi teknolojilerle ugrastiklarini gelistirdiklerini gorun.

Sadece kisiler tarafindan degil , ulkeler nezdinde de cok ciddiye alinan ve cogu devlet tarafindan desteklenen bir hobi olmasina karsin , turkiyede cok gec izin alabilmesi ve cogu insan icin halk bandi telsizin lisansli kullanilan halinden ote birsey olmamasindan kaynakli olarak.. bu kadar sinav kural vs ne ise yarar mevzuu sorgulanmakta..

Dunyadaki tum amatorlerin ortak bir dil kullanmasi icin kullanilan Q kodlarinin yaninda yine tum amatorler tarafindan kullanilan  baska kisaltmalar da vardir..
Bunlari da bilmenin telsiz isletme sirasinda faydasi olacaktir.

Kolay gelsin

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

question
Hobi hakkında sorular..

Başlatan quem4R

3 Yanıt
3753 Gösterim
Son İleti 19 Mart 2015, 18:58:35
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
question
EchoLink ve Bazı Sorular.

Başlatan TB4DEC