Gönderen Konu: HANGİ BALUN,HANGİ ANTENDE KULLANILIR?  (Okunma sayısı 15089 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 55
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
HANGİ BALUN,HANGİ ANTENDE KULLANILIR?
« : 26 Kasım 2010, 02:39:17 »
Genel balun çeşitleri:

1/1 balun dipol ve beam antenlerde kullanılır.
 1/2 balun delta loop antenlerde kullanılır.
 1/4 balun katlanmış dipol antenlerde kullanılır.
 1/6 balun koaksiyel beslemeli windom antenlerde kullanılır.
 1/10 balun besleme noktası empedansı 250...1000 Ohm arası olan simetrik
 antenlerde kullanılır.
 1/12 balun uzun mesafeli koaksiyel kablolarda, 600 Ohm paralel tel hatlarda
 Rf enerji transferi için kullanılır.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=660.0
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2010, 02:41:08 Gönderen: TA3DN »

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: HANGİ BALUN,HANGİ ANTENDE KULLANILIR?
« Yanıtla #1 : 12 Eylül 2011, 18:02:16 »
Yoğunlukta 1/4 balun deltaloop anten tiplerindede kullanılmaktadır

TA1A
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 13 Eylül 2011, 08:54:18 »
Mesela  dipol antene 1-6 lik balun taksak veya delta loop antene 1-1 lik balun taksak veya hiç balun bağlamasak, bu bize swr olarak mı geri döner?
Diğer bir soru ise farz edelim yukarıdaki örnekleri uyguladık. Tuner ile swryi 1.1 e düşürebilir miyiz? Şayet düşürürsek kayıp olur mu?

TA1A
Yıldırım

Çevrimdışı TA4ASO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 10
  • İsim Soyisim: Şadan Özden
« Yanıtla #3 : 13 Eylül 2011, 09:28:42 »
Gördüğüm uygulamalara dayanarak ben de ekleme yapayım:

Toprak seviyesinden yüksekliğe göre Windom antenlarde 1:4 veya 1:6 balun kullanılmaktadır.

Selamlar, 73...
TB4FP -> TA4ASO -> TA4SO

Çevrimdışı TA2FE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Emin Bora DEMİREL
« Yanıtla #4 : 13 Eylül 2011, 12:59:20 »
Yıldırım Selam,

Bilgiminin yettiği kadar sorularını  cevaplamaya çalışayım

Mesela  dipol antene 1-6 lik balun taksak

Dipol antenlerde  kolların eşit olduğunu varsayar isek1/6 balun iş yapmayacaktır.
İş yapmayacaktır ibaresi başka kriterlere de bağlı olmak kaydı ile bu anten için geçerlidir diyebiliriz.
1/6 balun genelde kolların eşit olmadığı durumlarda işe yarar. Bu antenlere windom anten adını veriyoruz.
Yanlız windom antenlerde 1/6 kesin kullanılır diyememekteyiz. Yerden yüksekliğe bağlı olmak kaydı ile 1/4 veya 1/6 kullanmak durumundayız.

veya delta loop antene 1-1 lik balun taksak veya hiç balun bağlamasak 

Eğer formüle uygun olarak hesaplanmış bir delta loop anten var ise mutlaka bir balun kullanılmak zorunda.
 Çünkü deltaloop anten bir kapalı dipol antendir ve empedansı 50 OHM  dan yüksektir. Dolayısı ile bir empedans dönüştürücüsüne
ihtiyacımız vardır.
1/1 balun bir empedans donüştürücü olarak kabul edilmez.
Eğer hiç balun bağlamakz isek empedansımız yüksek olacaktır. bunun yerine tam antenin ucuna bir match devresi yapmamız gerekecektir.
Bu anlatımları yaparken sadece antenin ucundan olarak düşünmekte yarar var çünkü transmisyon hatları bu söylediklerimizi
empedans açısından değiştirecektir.

bu bize swr olarak mı geri döner?

Tabiki SWR olarak geri dönecektir. zaten SWR anlamını  bu geri dönen radyo dalgası oranından almaktadır.
Bunu örnek olarak boğaz köprüsü trafiğine benzetelim Avrupa dan anadolu yakasına geçerken 4 şerit gelen yok (cihaz anten arasındaki iletim)
gişelerde 10 şerit yol haline bölünmkete ( antene varış noktamız) gişeler çıkışında tekrar 4 şerite düşen yok ilerleyemeyip sıkışmakta  Niye ?
Çünkü bir şerit artımı arkasından azalması var ve araçlar arada şıkışıp kalmaktadırlar.
Halbuki 4 şerit gelip 4 şerit devam etse tabi herkes OGS olacak böylelikle hiç bir sıkıntı yaşanmaz.

Tuner ile swryi 1.1 e düşürebilir miyiz? Şayet düşürürsek kayıp olur mu?

Esasında bu soruyu genel olarak bakar isek nerede uygulama yapıldığı ve frekans ile doğru orantılı olduğunu söylemek
mümkündür. Niye ?
Yazımın içerisinde de belirttiğim gibi transmisyon hattını devreye kattığımız an bütün anten karakteristik ve paternleri değişir.
Bizler antenleri tunerleri genelde cihaz çıkışına kullanmaktayız. dolayısı ile anten iletim hattını da antenin bir parçası
haline sokmaktayız.
Eğer anten tuner i antenin en dibine kullanır isek en verimli nokta budur. Tabi ölçümlerimizi iki aşamada yapmak
zorundayız. Birinci kısım anten ve buna bağlı anten tunerin çıkışı. Dengeli kablo ile cihazımıza girdiği nokta. Eğer
ikinci bölümde bir problem olur ise bununda mutlaka düzeltilmesi gereğidir.
Tabi şimdi frekansa bağlılık ortaya çıkmakta HF frekanslarında 100 watt gönderim 10 watt geri dönenimiz var ise bu
kabul edilebilir sınırda olabilir. Yanlız bu VHF de olur ise sadece kablo ve antene bağlı kalmayıp bir çok bağlantı hatta
konnektör kayıpları devreye gireceği için bu oran çok yüksek olacaktır.

Dilimin döndüğü kadarı ile açıklamaya çalıştım . Eğer sürçü lisan ettimse bilen arkadaşlardan özür dilerim . Yazım sırasında
4 kere telefonla görüşüp 2 kapı açtım .
Selam ve sevgilerimle
Emin
TA2FE
Emin Bora DEMİREL   / KN40PT Tuzla /İstanbul   053

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #5 : 13 Eylül 2011, 21:38:08 »
Emin bey.Eline vede diline  yüreğine sağlık.Teşekkürler.73
KORSAN

TA1A
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 14 Eylül 2011, 00:15:42 »
Emin bey çok teşekkür ederim bayağı bir açıklayıcı oldu.

Oysa ben bugüne kadar balunu hep direk swr üzerinde etkisi olan bir alet olarak görmüştüm.
Halbuki, cihazın anten olarak gördüğü şey çıkış konnektöründen sonraki kısımdır.

Son üç sorum olacak

1- Farzedelim 7 mhz için 10.5m kanat uzunluğu olmak üzere, yarı dalga açık dipol ve 1-1 balunsuz anten yaptık(çevre koşulları anteni huzursuz etmeyecek şekilde).
    a) Bu antenin beklenen "ohm"  değerinin 50 olması mı lazımdır?
    b) Bu değer nasıl ölçülür(umarım ohm metre ile değildir Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap?

2-  Bu anteni 14 mhz de tam talga dipol olarak kullanırsak şayet, antenin ohm değeri değişir mi?

3- TA1G Kadri abi bana böyle bir antenin 7 mhz nin üçüncü harmoniğinde yani 21 mhz de kazançli çalışacağını söylemişti. Bunun sebebi nedir?

Tekrar Teşekkür ederim
Saygılar
TA1A
Yıldırım

Çevrimdışı TA2FE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Emin Bora DEMİREL
« Yanıtla #7 : 14 Eylül 2011, 19:22:07 »
Arkadaşlar Günaydın Tekrar,

Bilgimin öğrendiklerimin yettiğince açıklamaya çalışıyorum . Yinede sürçü lisan eder isem affola.

Yıldırım Selam,

Yine sorularına alıntılar yaparak cevap vermeye çalışayım .

3- TA1G Kadri abi bana böyle bir antenin 7 mhz nin üçüncü harmoniğinde yani 21 mhz de kazançli çalışacağını söylemişti. Bunun sebebi nedir?

Bizim kullandığımız frekanslara dikkat eder isen genelde bir birinin katlarına denk gelmekte
Dolayısı ile düşük band için yapılan anten katı olan antenlerde kazançlı!!!!! çalışır denir. Yanlız kazanç konusu pek doğru
bir izah tarzı olamamakta . Çünkü kazancın ana prensibi tam yerine gelemiyor. Bütün anten kazançları dipol anten
prensibi  baz alınarak hesaplanmakta.
Ama tabiki anten çalışacaktır. Ufak düzeltmler gerekebilir. Bunlar yine transmisyon hatları ( Bu konu Özhan Bey tarafınfan
detaylıca başka bölümde işlendi  tabii yanlış hatırlamıyorsam) ile bağlantılıdır.

a) Bu antenin beklenen "ohm"  değerinin 50 olması mı lazımdır?

Teorik olarak bu atenin empedansı 200 ohm dur. Biz bu antende 1/4 balun kullanarak empedansı 50 ohm ye dengeleriz.
Yanlız tam dalga ,yarım dalga  ve çeyrek dalga anten yapılırken bunlar farklılık gösterir diyeyim .
Daha fazla detay için yüz yüze Kadri abinin orada  anlatım yapayım .

b) Bu değer nasıl ölçülür(umarım ohm metre ile değildir ?

Yok Yıldırım malesef o ölçüm okadar basir olamıyor. Olamıyor diyorum . Çünkü yeni almış olduğum alet karşımda ve
 ben detaylarını gördükçe korkar oldum .
Ama basit anlatımla SWR ve anten empedans ölçen aletler kullanmamız gerekmekte. Örnek MFJ 249  MFJ259 MFJ269 gibi
aletlerin yardımına ihtiyacımız olmakta. Eğer kendi antenlerini kontrol etmek istersen sana benim ölçü aletimi ödünç
verebilmem mümkün olur. Bu aletlerin kullanımındada SWR en düşük ve anten empedansının 50 ohm a en yakın ortak noktaları
antenn rezonans frekansını verir.

Doğru bir söylem 7 mhz antenin 3 katı 21 mhz yapar . 4 katı 28 mhz yapar . gibi basit olarak düşünebiliriz.

Evet balunlar ile ilgili konular için benden daha tecrübeli arkadaşlar benim eksiklerimide düzelterek bilgi verirler.
Benim daha çok pratik bir yanım olduğu için antenleri yaparken daha başarılı olabiliyorum .

Evet yine sürçü lisan ettim ise affola . B yazıya Sabah 7:30 dabaşlayıp akşam 19 :30 da ancak bitirebildim. Yaptığım kilometre
375 km civarında oldu.

Sevgi ve saygılarımla

Emin
TA2FE

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
HANGİ FREKANS HANGİ ODAYA BAĞLI?

Başlatan TA2ITJ

6 Yanıt
7592 Gösterim
Son İleti 30 Ocak 2015, 01:10:54
Gönderen: TA2IKY