Gönderen Konu: Polisin Zorluk Çıkarması  (Okunma sayısı 3627 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2CAT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • TA2CAT
  • İsim Soyisim: Cihan Pamukcu
Polisin Zorluk Çıkarması
« : 26 Kasım 2019, 00:12:58 »
Telsizi montumun altında kemerime takmış yolda amatör frekansı dinleyerek gidiyordum. Polisler yolun ortasında beni çevirdi, sanki terörist yakalamış gibi 9-10 polis etrafımı sardı. Bu telsiz nedir dedi, dedim lisansım ve taşıma yetkim var. E-Devletten çıkardığım QR kodlu Amatör Telsizcilik belgelerimi kendilerine gösterdim. Buna rağmen polis bana diyor ki; yok telsizi elinde taşıyamazsın, sesini açarak taşıyamazsın, yok 7/24 taşıyamazsın sadece belli zamanlarda taşıyabilirsin diye saydı da saydı. Bende dedim ki kanunlara göre ben 7/24 bu telsizi taşıyabilirim de dinleyebilirim de üstelik telsizi elimde taşımıyorum belimde montumun altında taşıyorum. 7/24 telsizi kullanamazsınız diyorsunuz, peki dinlemezsem nerede ne oluyor nereden bileceğim ? O zaman kulaklıkla dinle, sesini açarak hoparlörden dinleme seni polis zannederler diyor. Peki dedim benim polis olduğumu iddia ettiğim veya benden bu konuda şikayetçi olan var mı ? yok. Her telsiz taşıyan polis zannediliyorsa itfaiyeci,ambulans,güvenlik görevlisi vs. o zaman hepsini polis sanabilirler onlarda taşımasın o zaman saçma değil mi ? Bana diyor ki görev yerinde görev bölgende mesai saatlerinde afet bölgesinde telsizi kullanabilirsin dedi. Baktım ki polis amiri ve oradaki polisler amatör telsizcilikten bir haber ben birşey dedikçe o da birşey diyor konu uzadıkça uzuyor bende peki tamam öyle yaparım dedim. Resmen adamlarla yarım saat orada tartıştık durduk, bu nedir ya, polisler resmen bizi taciz ediyor bıktırmaya çalışıyorlar. Bu duruma devletin bir çözüm bulması lazım, belge gösterdiğim halde konuyu uzatıp duruyorlar, sinirlerimi bozdular...

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6484.0

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
Ynt: Polisin Zorluk Çıkarması
« Yanıtla #1 : 26 Kasım 2019, 02:40:20 »
buna devletin çözümü var zaten. sana kimlik vermiş çağrı adı vermiş. bunun için kanun çıkarmış.  Burada mesele memurların iş güzarlık yapıp kanunları öğrenmemesinden kaynaklanıyor. En azından içlerinden birisi okumuş olsaydı bu iş buraya varmazdı. Benide durdurdukları ve sordukları oluyor. Polis memuru arkadaşlar kanundan bir haber dahi olsalar konuşmamız 5 dk sürmüyor. Yoluma devam ediyorum.
Altta foto olarak bir yazı paylaşacağım mümkünse  o yazıyı yazıcıdan cıkart bir süre yanında taşı.

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #2 : 26 Kasım 2019, 03:19:24 »
biraz araştırma yapınca TA3A çağrı işaretli Ömür HÜNERÖZ arkadaşımızın bu konu ile illiği yapmış olduğu diğer yazışmalara da ulaştım.
oldukça uzun süredir bu konuda yazışma yapmış olması tayinle gidenlerin yerine yenisi geldikçe bu konuların yeniden alevlendiğini göstermekte.

Çevrimdışı TA2CAT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • TA2CAT
« Yanıtla #3 : 26 Kasım 2019, 10:08:44 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
buna devletin çözümü var zaten. sana kimlik vermiş çağrı adı vermiş. bunun için kanun çıkarmış.  Burada mesele memurların iş güzarlık yapıp kanunları öğrenmemesinden kaynaklanıyor. En azından içlerinden birisi okumuş olsaydı bu iş buraya varmazdı. Benide durdurdukları ve sordukları oluyor. Polis memuru arkadaşlar kanundan bir haber dahi olsalar konuşmamız 5 dk sürmüyor. Yoluma devam ediyorum.
Altta foto olarak bir yazı paylaşacağım mümkünse  o yazıyı yazıcıdan cıkart bir süre yanında taşı.

Yardımcı olduğunuz için teşekkürler fakat gönderdiğiniz yazıları inceledim. Yazıların çoğunda şöyle bir ifade var " İlgili kanun ve esaslarına göre telsiz taşıyabilir " gibi ifadeler kullanılmış. Eminim ki ben bunu polise göstersem bile adam bana diyecek ki " bak burada ne diyor, ilgili kanuna göre telsiz taşıyabilir " sonrada kafasından yine yasalar uydurmaya başlayacak, sonra yolun ortasında durup o ilgili kanunları açıp kendisine gösterip açıklamasını yapmaya çalışırken hem zaman kaybedeceğim hemde yalandan yere sinirlerimi bozacaklar. Burada devletin kesin bir dille emniyet birimlerine şunu demesi gerekir " Amatör Telsiz Lisansını göstereni, telsizden dolayı sorguya çekemezsin, belgesini göstereni rahatsız ettiğiniz için kendisinden özür dileyip gönderiniz " şeklinde bir uyarı yapması lazım ki, bizim yakamızı rahat bıraksınlar. Hadi GBT kontrolü yapacağım desen bakarsın kimliğime bir suçum yoksa beni 10 saat orada telsiz taşıyorum diye sorguya çekemezsin. Bu yaptıkları resmen insanların sinirlerini bozup insanların hürriyetini kısıtlamaktan başka birşey değil...

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #4 : 26 Kasım 2019, 10:27:37 »
Merhaba,
Yazdiklarinizda bir yere kadar haklisiniz.
Ancak, bir yandan da, tasidiklari telsiz ile kendisine polis susu veren, ya da ozelikle yapmasa bile, kendilerinin polis sanilmasindan icten ice mutlu olan  cok insan var.

Ozellikle gostermeseniz bile, belinizde telsiz goren cogu vatandasin da (Polisleri gectim) sizin sivil polis oldugunu dusundugu bir gercek.
Birkac gundur konusulan bir baska baslik altinda bunun orneklerini bu forumda okuyabilirsiniz.

Bu yuzden, ben radyo amatoruyum, niye telsizimi saklamaliyim, dinleye dinleye dolasirimdan ziyade, eger amaciniz sadece dinlemek/radyo amatorlugu yapmak  ise, memur'un soyledigi gibi, bir kulaklikla telsiziniz gorunmeyecek sekilde tasimaniz bana daha uygun bir cozum gibi geliyor.

Polis'İn ozur dileyip gondermesi gibi birsey yazmissiniz da, kusura bakmayin biz Turkiye'de yasiyoruz. Norvec'te vs bu dediginizi belki yasarsiniz. Yolda cekip sizi yanlislikla vursa bile ozur dileyeceklerini pek sanmiyorum. O yuzden duygusal degil gercekci bakmak lazim olaya..

Yukarida yazdigim gibi, birakin polisi, normal vatandasa bile derdimizi anlatmakta zorlaniyoruz madem, sesi duyulacak sekilde, ya da gorunecek sekilde telsizi tasimanin insanlar uzerinde nasil bir etki biraktigini fark etmemek icin gercekten cok cok iyi niyetli olmak lazim..
Sahsen, yolda sokakta telsizi duyulabilecek sekilde dolasan birini gorsem, radyo amatoru olmama ragmen ben rahatsiz hissederim kendimi.

Toplumsal hassasiyetlere duyarli olmak gerekir diye dusunuyorum.

73

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2CAT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • TA2CAT
« Yanıtla #5 : 26 Kasım 2019, 11:16:02 »
Merhaba,
Yazdiklarinizda bir yere kadar haklisiniz.
Ancak, bir yandan da, tasidiklari telsiz ile kendisine polis susu veren, ya da ozelikle yapmasa bile, kendilerinin polis sanilmasindan icten ice mutlu olan  cok insan var.

Ozellikle gostermeseniz bile, belinizde telsiz goren cogu vatandasin da (Polisleri gectim) sizin sivil polis oldugunu dusundugu bir gercek.
Birkac gundur konusulan bir baska baslik altinda bunun orneklerini bu forumda okuyabilirsiniz.

Bu yuzden, ben radyo amatoruyum, niye telsizimi saklamaliyim, dinleye dinleye dolasirimdan ziyade, eger amaciniz sadece dinlemek/radyo amatorlugu yapmak  ise, memur'un soyledigi gibi, bir kulaklikla telsiziniz gorunmeyecek sekilde tasimaniz bana daha uygun bir cozum gibi geliyor.

Polis'İn ozur dileyip gondermesi gibi birsey yazmissiniz da, kusura bakmayin biz Turkiye'de yasiyoruz. Norvec'te vs bu dediginizi belki yasarsiniz. Yolda cekip sizi yanlislikla vursa bile ozur dileyeceklerini pek sanmiyorum. O yuzden duygusal degil gercekci bakmak lazim olaya..

Yukarida yazdigim gibi, birakin polisi, normal vatandasa bile derdimizi anlatmakta zorlaniyoruz madem, sesi duyulacak sekilde, ya da gorunecek sekilde telsizi tasimanin insanlar uzerinde nasil bir etki biraktigini fark etmemek icin gercekten cok cok iyi niyetli olmak lazim..
Sahsen, yolda sokakta telsizi duyulabilecek sekilde dolasan birini gorsem, radyo amatoru olmama ragmen ben rahatsiz hissederim kendimi.

Toplumsal hassasiyetlere duyarli olmak gerekir diye dusunuyorum.

73

Mantıksız konuşuyorsunuz, neden mi ? Amacım kendime polis süsü vermek olsa;
1- Ani ton kullanırım (Yasalara göre bu da yasak değil )
2- Telsizi montumun altında gizlemem alır elime dolaşırım
3- Telsizi kısık seste dinlemem, son ses açıp dinlerim
Polisi bir bakıma haklı görerek, sizde polisin dediği gibi kulaklıkla dinleyin demişsiniz ya; Beni sivil polis zannedecek insan kulaklıkla telsiz kullandığımda polis yada FBI Ajanı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap zannetmeyecek mi ? Kendime polis süsü vermek istesem bunu cep telefonumdan polis telsizi sesi açıp da yapamaz mıyım ? İlla telsiz taşımama gerek yok değil mi ? O zaman, biz niye sınava girip, bu kadar adli kontrolden geçip, bu kadar para ödeyip bu belgeyi alıyoruz ? Bence yaşadığım olayda polisin savunulacak hiç bir yanı yok. Dediğim gibi ben lisansımı gösterdim, gbt kontrolümüde yaptın, telsizimdeki frekanslara da baktın yasalara göre herşey uygun görünüyor. Eee neden Hâlâ beni orada yarım saat tutup da yok şöyle değil böyle yap diye ısrarla kendi bildiğini bana kabul ettirmeye çalışıp kafandan yasalar uyduruyorsun ? O zaman elinde telsiz var diye, güvenlik çalışanını, ambulansları, itfaiyeyi, zabıtayı vesaire herkesi çek tek tek böyle sorgula değil mi ? Bu camiadan birisi olarak, sizde bana destek verecek yerde beni haksız görüyorsanız, polis veya jandarmanın dakikada bir bizi sorguya çekip, rahatsız etmesini de yadırgamamak gerek...
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2019, 11:21:29 Gönderen: TA1KCP »

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #6 : 26 Kasım 2019, 11:26:37 »
Yillardir bu hobinin icinde olan bir buyugunuz olarak size bir tavsiyede bulundum ama, mantiksiz konustugumu soylemissiniz.
Sizi mantiginizla basbasa birakiyorum.

Size polisi iknada basarilar.

Çevrimdışı TA2CAT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • TA2CAT
« Yanıtla #7 : 26 Kasım 2019, 11:43:49 »
Yillardir bu hobinin icinde olan bir buyugunuz olarak size bir tavsiyede bulundum ama, mantiksiz konustugumu soylemissiniz.
Sizi mantiginizla basbasa birakiyorum.

Size polisi iknada basarilar.

Teşekkürler 73

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #8 : 26 Kasım 2019, 18:14:24 »
ilgili kanunlara göre diyor. kanuna uygun mu diye elbet durdurur inceler. lisans dokunulmazlık değildir. örnek uv 82 iki var elinizde diyelim. vfo da hangi kanllar kayıtlı. frekans moduna girince hangi frekansla yazla biliyor. bakmasında sakınca görmüyorum. bazen problemi iyi tespit etmek gerekiyor. bu problem bazen polis değilde amatör arkadaşlardan kaynaklana biliyor. o kişilerden uzak durursanız polisler ile daha yapıcı konuşmalar yaşarsınız.

Çevrimdışı TA7OHM

• segui il tuo corso e lascia dir le genti..
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 5
  • A Class
  • İsim Soyisim: Fatih Mutlu Timurcioğlu
« Yanıtla #9 : 26 Kasım 2019, 19:16:38 »
siz radyo amatörlüğüne çok yanlış bir yerden başlamışsınız. çok değerli bir amatör abim bu hobiye başladığımda ve SWL olduğumu söylediğimde "radyo amatörlüğünün 10'da 9'u dinlemekten geçer." demişti, keza DX code of conduct da aynı şeyi söyler. ancak siz dinlemiyorsunuz, size bir faydası olmayacağını içten içe bildiğiniz halde sistemi eleştiriyor, size bilgi aktarmaya çalışan insanlara egoist tavırlar sergileyerek tabiri caizse porsche'lu kolej bebeleri gibi davranıyorsunuz. bu tavrınız sadece ama sadece size kaybettirir, bir şey kazandırmaz. radyo amatörleri camiası yarım yüzyıldan uzun bir süredir var, sizin ve bizim gibi kimler geldi kimler geçti.. o yüzden yanlışın neresinden dönerseniz kârdır. o nedenle el telsizinizi bir kenara koyun da bu hobinin asıl yüzü olan HF nedir, SSB nedir, DIGI modelar nedir, nasıl kullanılır, anten, balun nasıl yapılır, verimli bir sistem nasıl kurulur vs. bunlarla ilgilenin derim ben. tercih size kalmış.
73 de TA7Ω | ex-callsign: TB7FAT

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #10 : 26 Kasım 2019, 19:48:17 »
OHM=Ω güzel denk gelmiş. TA7OHM

Çevrimdışı TA2UBW

• Real Men loves the Cats
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 20
  • Old callsign: TB2TBX
  • İsim Soyisim: Burak ARLI
« Yanıtla #11 : 26 Kasım 2019, 19:50:01 »
Merhaba,

Herşey üslubunca yapılınca inanın herşey çok kolay, sorunsuz.

Sevgiler
73
Kenwood TM-D710GE

Çevrimdışı TB7GYA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Yaşar Akgün
« Yanıtla #12 : 26 Kasım 2019, 21:02:16 »
Kolluk kuvvetleri görevini yapsa bir dert yapmasa başka. O zaman ehliyeti ve arabası olanları çevirince benim eksik evrağım yok niye durdurduz diye onlarda kızsınlar.
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2019, 21:19:58 Gönderen: TB7GYA »

Çevrimdışı TA1CX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Ahmet Can ÖZKAN
« Yanıtla #13 : 26 Kasım 2019, 21:35:39 »
Sayın TA1KCP Siz tamamen önyargılı memurlara denk gelmişsiniz.
Bir ara Aracımın resimlerini Burada paylaşırım.
Araç Hyundai Starex Uzun Şase Minibüs İçi VİP

Üzerinde 2 Dual ve Bir Cb Anten olmak üzere 3 anten, 1 Adet QYT 8900D, 1 Adet Galaxy Pluto Sommercamp CB, 1 Adet İCOM IC-706 MKII   bulunuyor. Hani böyle damgalı eşek gibi 1km  de çakıyor antenler. Neyse konuya geri dönecek olursak defalarca Trafik ve Asayiş Denetlemesine girdim bir çoğu sormadı bu antenler nedir diye. Soranlarla aramızda geçen diyalog %90 şöyle,

Polis: Bu Antenler Ne Böye?
Ben: Telsiz Anteni
Polis: Ooo O zaman Telsizde Var
Ben: Evet var.
Polis: Ne yapıyorsun telsizle?
Ben: Benim Gibi Amatör Telsizci Olan Arkadaşlar ile Röle Üzerinden veya Simplex Olarak Görüşmeme Yarıyor.
Polis: Kaldımı Bu zamanda böyle telsizle konuşan insanlar? Arkadaş arıyom arkadaş Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Ben: Yok memur bey bu Halk Bandı dedikleri kamyoncuların kullandığı tip bir cihaz değil.Ben Amatör Telsizciyim, Yani Bunları
        kullanmak için gerekli lisansı alman gerekiyor ve ondan sonra kullanabiliyorsun.Yani şimdi bende bu belgeler olmasa neden
        aracıma damgalı eşek gibi 3 tane anten takayım.
Polis: Tamam Beyfendi hayırlı yolculuklar.

Noldu arada bizim ehliyet ruhsat kaynadı. Antenle girilen olay memurun merakı derken, eminim ben ayrıldıktan sonra internetten bakmıştır bir çoğu Amatör Telsizci diye

Yol çevirmelerinde %95 bu diyalog geçiyor kendi aracımda iken.

Birde şoförlüğünü yaptığım bir panelvan var onda genelde el cihazı kullanıyorum Torpidonun sol köşesinde bardak koymak için bir yer yapmışlar genelde cihazı oraya koyarım hem dışardan görünmüyor hemde gözümün önünde. Sadece sol camdan yakından bakarsan ilgini çekebilecek vaziyette. Yer Çanakkale Küçükkuyu ya gelmeden önceki Sabit Jandarma kontrol noktası araç ticari panelvan olunca mutlaka durdurup içine bakıyorlar; benim için sıkıntı yok. Noktada durdum

Uzman Çavuş: Hayırlı yolculuklar. Kimlikleri alabilirmiyim?
Ben: Buyrun
Uzman Çavuş: Gözünün ucuyla BU NE?
Ben: Bu mu?
Uzman Çavuş: Evet O
Ben: Telsiiiiz
Uzman Çavuş: Ne Telsizi?
Ben: El Telsizi
Uzman Çavuş: Heeee Hımmm
Bu arada kimlikler geldi Asker sıkıntı yok dedi.
Uzman Çavuş:HAyırlı Yolculuklar.
Ben:İyi Görevler.

Yukarıda yazdığım gibi oldu bu güne kadar telsiz ile olan güvenlik noktaları geçişlerim. Ya ben iyi niyetli insanlara denk geldim. Ya da konuya vakıftılar. Ama hiç zorluk yaşamadım.

Çevrimdışı TA1ODM

• (Dayı)
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 20
  • en iyisini siz bilin, biz böyle iyiyiz.
« Yanıtla #14 : 26 Kasım 2019, 23:03:03 »
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

sanırım yeterli olacaktır.

kaynak ; Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

aramıza hoşgeldiniz 73
Sistem Ağ - Veri Güvenliği / TB1PKW

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter