Gönderen Konu: Yardımınıza ihtiyacım var  (Okunma sayısı 1406 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB2PLI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Oğulcan KARSLI
Yardımınıza ihtiyacım var
« : 22 Eylül 2019, 23:34:40 »
Merhabalar;
Saygıdeğer üstadlarım, 2014 senesinde acil durum ve afet yönetimi okuyor olmam sebebiyle tanıştığım amatör telsizcilik oldukça ilgimi çekmişti. O zaman sınava hazırlanıp C sınıfı belgemi almıştım. Ankarada yaşıyordum. Birkaç kez Radyo Amatörleri derneğine gitmek için vakit ayarlamaya çalışsamda malesef vaktim olmadı. Ve bir cihazım da yoktu. Artık Balıkesir Ayvalık taraflarında yaşıyorum. Evimden serbest çalışıyorum. Konumum bir istasyon kurmak için çok uygun. Hobiye olan hevesimden de hiçbirşey kaybetmedim. Belgemi yükseltmek için, tekrar geçmiş sınavlar ve ilgili kaynaklar ile sınava tekrar hazırlanıyorum. Lakin ben bu sürede baofeng uv-82 el cihazı edindim. Birçok kaynaktan ilk ayarı ve gerekli konularda araştırma yaptım. Lakin işin içinden bir türlü çıkamadım. Bulunduğum yerde kaz dağlarında bir röle var ama bir türlü ayarlamasını yapamadım. Belki mesafeden olabilir. Sorularımı özetleyecek olursam;
-Uygun frekans listesini nasıl bulabilirim? Yani amatör olarak erişimim olan frekanslardan bahsediyorum.Ve doğru ayarları nedir?
-Doğru telsiz ayarlarım nedir bu cihazı kullananlar muhakkak vardır aramızda?
-Acil durum ve afet yönetimi okudum. Mümkünse lisans tamamlayacağım. Bir acil durum planlaması varmı amatör telsizciler için?
- Nerede hata yapıyorum bilmiyorum çok hevesliyim doğru bir yönlendirilmeye ihtiyacım var. Onun için buradayım.
Şimdiden ilginiz ve alakınızdan dolayı çok teşekkür ederim.

73 Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6401.0

Çevrimdışı TA2SY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 6
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Yiğiter SALMAN
Ynt: Yardımınıza ihtiyacım var
« Yanıtla #1 : 23 Eylül 2019, 00:09:18 »
Merhabalar,  sahip olduğunuz çağrı işaretini

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

linkten kullanıcı adınız olarak güncellerseniz size daha rahat yardımcı olabiliriz. Forum kuralları gereği şuan size bilgi vermemiz doğru değil.

73.

Çevrimdışı TA7OHM

• segui il tuo corso e lascia dir le genti..
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 5
  • A Class
  • İsim Soyisim: Fatih Mutlu Timurcioğlu
« Yanıtla #2 : 23 Eylül 2019, 11:15:31 »
Merhabalar;
Saygıdeğer üstadlarım, 2014 senesinde acil durum ve afet yönetimi okuyor olmam sebebiyle tanıştığım amatör telsizcilik oldukça ilgimi çekmişti. O zaman sınava hazırlanıp C sınıfı belgemi almıştım. Ankarada yaşıyordum. Birkaç kez Radyo Amatörleri derneğine gitmek için vakit ayarlamaya çalışsamda malesef vaktim olmadı. Ve bir cihazım da yoktu. Artık Balıkesir Ayvalık taraflarında yaşıyorum. Evimden serbest çalışıyorum. Konumum bir istasyon kurmak için çok uygun. Hobiye olan hevesimden de hiçbirşey kaybetmedim. Belgemi yükseltmek için, tekrar geçmiş sınavlar ve ilgili kaynaklar ile sınava tekrar hazırlanıyorum. Lakin ben bu sürede baofeng uv-82 el cihazı edindim. Birçok kaynaktan ilk ayarı ve gerekli konularda araştırma yaptım. Lakin işin içinden bir türlü çıkamadım. Bulunduğum yerde kaz dağlarında bir röle var ama bir türlü ayarlamasını yapamadım. Belki mesafeden olabilir. Sorularımı özetleyecek olursam;
-Uygun frekans listesini nasıl bulabilirim? Yani amatör olarak erişimim olan frekanslardan bahsediyorum.Ve doğru ayarları nedir?
-Doğru telsiz ayarlarım nedir bu cihazı kullananlar muhakkak vardır aramızda?
-Acil durum ve afet yönetimi okudum. Mümkünse lisans tamamlayacağım. Bir acil durum planlaması varmı amatör telsizciler için?
- Nerede hata yapıyorum bilmiyorum çok hevesliyim doğru bir yönlendirilmeye ihtiyacım var. Onun için buradayım.
Şimdiden ilginiz ve alakınızdan dolayı çok teşekkür ederim.

73 Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Merhaba,

Yazın ben de Altınoluk'taydım ancak Balıkesir bölgesindeki rölelerde bir sorun ya da röleler inaktif olabilir. Ben de sadece Midilli'deki bir röleyi dinleyebildim, günlerce röle frekanslarını takip edip çağrı yapsam da ne kuyruk sesi ne de bir geri dönüş alabildim. Siz bence bölgedeki rölelerin çalışıyor olduğundan emin olun derim. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73's
73 de TA7Ω | ex-callsign: TB7FAT

Çevrimdışı TB2PLI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #3 : 23 Eylül 2019, 12:30:29 »
Merhabalar,  sahip olduğunuz çağrı işaretini

linkten kullanıcı adınız olarak güncellerseniz size daha rahat yardımcı olabiliriz. Forum kuralları gereği şuan size bilgi vermemiz doğru değil.

73.
Hocam merhabalar suan dediginiz güncellemeyi yaptım teşekkür ederim

Çevrimdışı TB2PLI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #4 : 23 Eylül 2019, 12:34:04 »
Merhaba,

Yazın ben de Altınoluk'taydım ancak Balıkesir bölgesindeki rölelerde bir sorun ya da röleler inaktif olabilir. Ben de sadece Midilli'deki bir röleyi dinleyebildim, günlerce röle frekanslarını takip edip çağrı yapsam da ne kuyruk sesi ne de bir geri dönüş alabildim. Siz bence bölgedeki rölelerin çalışıyor olduğundan emin olun derim. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73's
Hocam ilginizden teşekkür ederim açıkcası cihaz ayarları konusunda kendime guvenmedigimden tam emin olamadım yoksa röleler aktif gözüküyor midillideki frekansı hatırlıyor musunuz birde cihazımın sinyal arama ve ton arama özelliği olduğunu biliyorum onun sayesinde frekans yakalayabilirmiyim acaba
73

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #5 : 23 Eylül 2019, 16:46:45 »
Merhaba, aramiza hosgeldiniz.

Cihazinizin manualinde frekans nasil ekleyeceginiz ve nasil kayitli frekanslar arasinda arama yapacaginiz bilgisi yaziyordur. Okuyup ogrenmeye calisin. Daha detayli bilgiyi burada ayni telsizi kullanan arkadaslar da verebilir..

Oncelikle, afet durumu da dahil olmak uzere, kullandiginzi cihaza hakim degilseniz faydadan cok zarar getirirsiniz. Bu yuzden cihazinizin teknik ozellikleri, frekans ayarlama, squelch ton gibi bilgilerine iyice hakim olun.
Bilmediginiz terminolojileri arastirin sorun. Hangi menu'nun tam olarak ne ise yaradigini ogrenmeye bakin.

Frekans listesi Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  adresinde var.
Bir ay once Akcay/altinoluk bolgesinde hem edremit hem canakkale rolelerini duyabiliyordum
Size tavsiyem bu rolelerin frekanslarini telsizinize eklemeniz.
Her yerden her roleyi duyamayabilirsiniz. Bazilarini duysaniz da erisemeyebilirsiniz. Kullandiginiz cihazin gucu, kullandiginiz anten, bulundugunuz lokasyon ve roleye olan uzakliginiz , etrafinizdaki dag tepe ve acikliklar bu konuda etken olacagindan kesin ulasirsiniz demek zor. Ayvalik tarafindan hangi rolelere erisilebiliyordur bilen arkadsalar da yazabilir.. El cihazi ile erisemiyorsaniz da, belki yönlü bir cati anteni ile ulasamadiigniz tum rolelere erisebilirsiniz. Hatta guzel bir sistemle İzmir rolelerine bile girebilmeniz soz konusu olabilir. 

Yukaridaki listederde  erisimi icin  telsiziniz ile ilgili ihtiyaciniz olan tum ayarlar var.
İhtiyaciniz olan Frekans ve  Ton bilgisi.  Bu ayarlar dogru ise (ve role için shift verilmiş ise --   vhf için 600 hz uhf icin 7.6 khz ki cihaz shift aciksa bunu otomatik girer)  roleye de erisim mesafesindeyseniz calistirabilirsiniz.
Ama en azindan sadece dinleme frekansini girdiginizde bir konusma oldugunda ton girmeseniz bile dinleyebilmeniz lazim

Diğer sorunuza gelince.. Radyo amatorlugu afet haberlesmeciligi degildir. Bu yuzden burada buna ozel olarak su frekansta haberlesilir bu frekansta konusulur diye ayri bir band plani da bulunmamakta.

Radyo amatorlerinin hangi frekanslari normal haberlesme icin kullanacagi, hangi modualsyon tiplerini kullanabilecegi kanun yonetmeliklerle belirlenmistir.
Nerede simplex konusulur nerede role haberlesmesi yapilir gibi.
Afet durumlarinda, ilgili kurumlarin talebi durumunda, radyo amatorleri yardimci olmak icin onlarin koordinasyonunda haberlesmeye yardimci olur. Bunu da kendi frekans araliklarinda yapar..

Bunu ayni , agir vasita, is makinasi soforlerinin acil bir durumda (savas, afet  vs) gorev emri ile cagrilmasina benzetebilirsiniz. Biz de bu aletler yerine telsiz kullanmayi bilen insanlariz.. Bu bilgimiz ile yardimci olabilecegimiz birsey varsa, ve ihtiyac ta varsa her vatandas gibi yardim etmek ile mukellefiz.. Bazi derneklerin sivil savunma ile ortak tatbikatlar yaptigi ve aralarında is birligi sozlesmeleri olsa da, kafanizda radyo amatorlugu ve afet haberlesmesini ayri yerlere koymanizi tavsiye ederim.

Simdiden basarilar..

73
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2SY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 6
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Yiğiter SALMAN
« Yanıtla #6 : 23 Eylül 2019, 19:09:35 »
Midilli adasındaki röle frekansları 145.750 MHz 107.2 Tone ve 145.700 107.2 Tone. Bu iki röle size oldukça yakın cihazınızı bu röleler vasıtasıyla test edebilirsiniz.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Yardıma İhtiyacım Var

Başlatan TB1CIG

12 Yanıt
4980 Gösterim
Son İleti 27 Ağustos 2012, 17:42:23
Gönderen: TA2NL
xx
QRM KONUSUNDA YARDIMA İHTİYACIM VAR

Başlatan TA3IWS

13 Yanıt
8054 Gösterim
Son İleti 11 Ağustos 2015, 22:35:31
Gönderen: TA2OM - 3C3CA
question
Telsizler hakkında tavsiyeye ihtiyacım var.

Başlatan Heutros

2 Yanıt
1283 Gösterim
Son İleti 15 Ekim 2020, 00:18:39
Gönderen: TA1QQ
xx
CB TELSİZ İÇİN YARDIMA İHTİYACIM VAR

Başlatan TA3LHG

17 Yanıt
12386 Gösterim
Son İleti 29 Eylül 2015, 21:56:21
Gönderen: TA2IKY