Gönderen Konu: Uzun kablo ve UHF'te kayip.  (Okunma sayısı 5817 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2OGH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 7
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Oguzhan Eren
Uzun kablo ve UHF'te kayip.
« : 02 Eylül 2019, 16:10:48 »
Merhabalar,

Catidaki anten (Diamond X-200) ile cihazim arasinda yaklasik 65m LMR-400 kablo var. VHF'te 1.06 SWR alabiliyorken (en kotu 1.4), UHF'te maalesef durum kotu. Bazi yerlerde 2'yi geciyor. VHF ve UHF analizor ciktilarini diger gonderiler ile iletecegim. Catidan olcum yaptigimda ise UHF normal (1.5'larda)

Kablo boyunun bu kadar olumsuz etkisi olur mu?

Diger yandan, kullandigim konnektorler PL-259. Malum bu konnektorler UHF icin tavsiye edilmiyor, ama tum anten hattim PL konnektorlerden olusuyor. Bu da sebep oluyor olabilir mi?

Anten'den cihaza kablo gidisi ve aradaki atlamalar su sekilde..

Anten - LMR 400 kablo - catidaki bir kutuda yildirim koruyucu (diamond sp-1000) - catidan kata kadar LMR400 - oda icinde disi-disi SO259 konnektor ile ek - LMR400 kablo - coax switch - LMR400 kablo - cihaz. Uctan uca uzunluk yaklasik 65 metre ve kablo testinde uctan uca yansima olarak bir olumsuzluk gozukmuyor.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6389.0

Çevrimdışı TA2OGH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
Ynt: Uzun kablo ve UHF'te kayip.
« Yanıtla #1 : 02 Eylül 2019, 16:12:37 »
VHF SWR ciktisi.

Çevrimdışı TA2OGH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #2 : 02 Eylül 2019, 16:13:01 »
UHF SWR ciktisi.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #3 : 02 Eylül 2019, 17:28:18 »
Oncelikle, maalesef UHFte kullanilamayacak kadar uzak bir mesafeye kablo cekmissiniz.LMR-400 bile cok fayda etmeyecektir.
İkincisi, PL-259 kullanımı yapilabilecek en buyuk yanlis.  Onu gectim, arada hicbir ek olmadan antene kadar gitmek daha faydali olacaktır.

Kullandiginiz LMR-400 'un 65 metredeki kaybi 6.2 dB.
 Ayrıca araya koydugunuz her PL-259 UHF bandından ilave 1 db daha kayıp yapacaktır..

Bu kayip hem giden hem donende olacagi icin, cihaz basindan swr olcumunuz gercek degeri gostermeyecektir. Duymaniz gerekenden 6.2 db daha dusuk duyacaginiz icin , swryi normalde daha dusuk bile gostermesini bekleyebiliriz.
Buna ragmen yuksek cikiyor ise, arada ciddi bir sorun var demektir.

Bir not olarak soylemek lazim ki, anten'in swr degeri cihaz basindan degil anten dibinden olculur.. Ki siz her iki turlu de olcmussunuz.

PL259 namı diğer UHF konnektorun frekans ile swr ve kayba olan etkilerine ait grafigi asagida veriyorum..

Balun yoksa , oncelikle kesinlikle bir balun koyun..İkincisi zaten UHF icin cok cok fazla uzun bir hattınız var. Kesinlikle N tipi konnektorlere gecin..

Daha sonra cihaza en yakin baglanti noktasından baslayarak 50 ohm bir dummy load ile adım adım antene dogru test edin.

Kabloda (ezik ya da su girmesi) ya da konnektorlerin lehiminde (belki dusuk kalite konnektor veya yanlis montaj ihtimali de olabilir) bir sorun varsa bu sekilde tespit edebilirsiniz.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  adresinden farklı uhf konnektor senaryolarına gore aciklamayi okuyabilirsiniz.

Okuyan yeni amator arkadaslar icin, madem konnektorun adı UHF konnektor niye kullanamiyoruz sorusunu duyar gibiyim.
Onceden koaksiyel kablo yerine Ladder Line denilen paralel teller kullanılırdı.
Koaksiyel kablo nipeten yeni bir bulus.
2. dunya savasi sirasinda cikmis durumda.
O donemlerde 30 mhz in uzeri UHF olarak adlandiriliyordu. O zamandan beri de adi o sekilde kaldı.
Sonra spektrum degisti, 300 MHz'in uzerine UHF demeye basladik ama, konnektorun adi standart olarak oyle kalmis oldu.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2OGH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #4 : 02 Eylül 2019, 18:38:37 »
Tesekkur ederim Oguzhan Bey, tamamen tahmin ettigim cevabi/cevaplari vermissiniz. Tam olarak hatalarin bunlar oldugunu dusunuyordum, siz de teyid etmis oldunuz, konu netlesmis oldu, tesekkur ederim. Bahsettiginiz linkteki yaziyi daha once okumustum, zaten bu yuzden de -ozellikle- UHF konnektorlerden suphelenmistim.

Bahsettiginiz gibi sistemi N konnektorlere gecirmeye calisacagim. Veya balkona bir UHF anten dusunulebilir. Bu durumda cihaz-anten arasi kablo mesafesi 2.5m olur. Diamond SG-7900 balkon icin (daha dogrusu camin onundeki demirden ileri uzatilarak kullanim icin) uygun olur diye dusundum. Malum, genellikle site binalarinda disaridan gorunecek sekilde camin onune bir eklenti vs istenmiyor, bu yuzden SG-7900'un gereksiz dikkat cekmeme acisindan uygun olacagini degerlendirdim.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #5 : 02 Eylül 2019, 18:45:00 »
Rica ederim.
Soyle de bir hesap yapin..
X200 antenin VHF kazanci 6 UHF kazanci 8db

konektorlerde hiç bir şey kaybetmeseniz bile (ki durum kesinlikle bu değil)  UHF tarafında elinizde sadece 1.5 db kazanc kaliyor.
SG-7900  7.5 db olarak catidaki X200 e gore 5 db yani 3.5-4 kata yakın daha iyi sonuc verecektir.

Kolay gelsin.

Çevrimdışı TA2OGH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #6 : 02 Eylül 2019, 20:44:15 »
Tabii bir yandan da evin hemen 1 metre disindaki anten ile 50watt conducted power ile ve 7.6dbi anten kazanci ile birlikte (kablo kaybi ihmal) 288.4 watt EIRP basmak ev icindeki aletlere bir enterferans yaratir mi diye dusundum ama emin olamadim.

Bildigim kadariyla HF daha cok enterferans yaratiyor elektrikli aletlere veya TV'ye degil mi?

Tabii mutlaka 50w basilacak diye bir sey yok, dusuk guc de denenebilir. Anten verimli olsun yeterli.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #7 : 02 Eylül 2019, 20:55:53 »
benim yagi'ler analog tv anteninin 3-4 metre yaninda..
17 dbm kazanc + 400W = eirp 20.000 watt

herhangi bir enterferans yok.
Balun kullanirsaniz RFI da yasamazsiniz

Hi hala evde eski tuplu tv varsa bilemem.. o etkilenebilir.

Çevrimdışı TA2OGH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #8 : 03 Eylül 2019, 00:06:35 »
Tabii siz boyle yazinca ben amator bantta conducted’in limitlendigini, eirp’nin limitlenmedigini farkettim. Demek boyle boyle aydan sektiriyorlar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Arastirinca da sebep olcum zorlugu ve eirp’in ortaya cikisindaki cok cesitli parametreler imis. US contest istasyonlarinda 200kW cikis gormek garip degil diyorlar, burada cok guzel aciklamislar: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Konudan saptik ama kusura bakmayin...

Çevrimdışı TA2ERO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: ercan ozan
« Yanıtla #9 : 03 Eylül 2019, 19:09:03 »
Merhaba;

Ben yeniyim Oğuzhan bey bilir ama surecom incelemesi izlerken böyle bir video'ya denk gelmiştim. Belki size yardımcı olabilir.

Çevrimdışı TA5MZC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 10
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: MEHMET ZAHİD CAVGA
« Yanıtla #10 : 09 Eylül 2019, 14:40:59 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Oncelikle, maalesef UHFte kullanilamayacak kadar uzak bir mesafeye kablo cekmissiniz.LMR-400 bile cok fayda etmeyecektir.
İkincisi, PL-259 kullanımı yapilabilecek en buyuk yanlis.  Onu gectim, arada hicbir ek olmadan antene kadar gitmek daha faydali olacaktır.

Kullandiginiz LMR-400 'un 65 metredeki kaybi 6.2 dB.
 Ayrıca araya koydugunuz her PL-259 UHF bandından ilave 1 db daha kayıp yapacaktır..

Bu kayip hem giden hem donende olacagi icin, cihaz basindan swr olcumunuz gercek degeri gostermeyecektir. Duymaniz gerekenden 6.2 db daha dusuk duyacaginiz icin , swryi normalde daha dusuk bile gostermesini bekleyebiliriz.
Buna ragmen yuksek cikiyor ise, arada ciddi bir sorun var demektir.

Bir not olarak soylemek lazim ki, anten'in swr degeri cihaz basindan degil anten dibinden olculur.. Ki siz her iki turlu de olcmussunuz.

PL259 namı diğer UHF konnektorun frekans ile swr ve kayba olan etkilerine ait grafigi asagida veriyorum..

Balun yoksa , oncelikle kesinlikle bir balun koyun..İkincisi zaten UHF icin cok cok fazla uzun bir hattınız var. Kesinlikle N tipi konnektorlere gecin..

Daha sonra cihaza en yakin baglanti noktasından baslayarak 50 ohm bir dummy load ile adım adım antene dogru test edin.

Kabloda (ezik ya da su girmesi) ya da konnektorlerin lehiminde (belki dusuk kalite konnektor veya yanlis montaj ihtimali de olabilir) bir sorun varsa bu sekilde tespit edebilirsiniz.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  adresinden farklı uhf konnektor senaryolarına gore aciklamayi okuyabilirsiniz.

Okuyan yeni amator arkadaslar icin, madem konnektorun adı UHF konnektor niye kullanamiyoruz sorusunu duyar gibiyim.
Onceden koaksiyel kablo yerine Ladder Line denilen paralel teller kullanılırdı.
Koaksiyel kablo nipeten yeni bir bulus.
2. dunya savasi sirasinda cikmis durumda.
O donemlerde 30 mhz in uzeri UHF olarak adlandiriliyordu. O zamandan beri de adi o sekilde kaldı.
Sonra spektrum degisti, 300 MHz'in uzerine UHF demeye basladik ama, konnektorun adi standart olarak oyle kalmis oldu.

Antenden cihaza inen kablonun geçtiği yerlerdeki iletken olan ya da olmayan (baca, havalandırma, davlumbaz, tesisat boruları v.s.) unsurların RF'ye etkisi olur mu?

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #11 : 09 Eylül 2019, 14:44:52 »
Koaksiyel kablo kullaniminin amacı zaten bu tür etkilerden kurtulmaktır.

Ladder Line denen kablolama tipinde (genelde 300 ya da 450 ohm olur) metraja göre kayıp (Swr yuksek bile olsa) çok çok düşük olmasına rağmen, kablonun herhangi bir metal cisime yakın geçmesi empedansını etkilemekteydi. Bu yüzden koaksiyel kablolar (kayıp dezavantajına rağmen) kullanılmaya başlanmıştır.

Yine de kablo yakınından elektrik kablosu gibi gürültü üretebilecek şeylerin geçirilmemesine dikkat etmekte fayda var.

Çevrimdışı TA5MZC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 10
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: MEHMET ZAHİD CAVGA
« Yanıtla #12 : 09 Eylül 2019, 14:59:34 »
Koaksiyel kablo kullaniminin amacı zaten bu tür etkilerden kurtulmaktır.

Ladder Line denen kablolama tipinde (genelde 300 ya da 450 ohm olur) metraja göre kayıp (Swr yuksek bile olsa) çok çok düşük olmasına rağmen, kablonun herhangi bir metal cisime yakın geçmesi empedansını etkilemekteydi. Bu yüzden koaksiyel kablolar (kayıp dezavantajına rağmen) kullanılmaya başlanmıştır.

Yine de kablo yakınından elektrik kablosu gibi gürültü üretebilecek şeylerin geçirilmemesine dikkat etmekte fayda var.

Teşekkür ederim Üstadım.

Çevrimdışı TB1GAD

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Atakan Demirtürk
« Yanıtla #13 : 12 Aralık 2019, 21:25:14 »
1.katta oturuyorum bina 4 katlı çatıyıda sayarsak yaklaşık 5 kat çıkacak.
Yönetimden izin aldım diye sevinirken yazıyı okudukça vites düşürdüm.
Bina içerisinde dolaşmalarla. İyi halden
En az 40-50metreyi bulacak.

Keza kozmetik görünmemesi için binanın internet telefon ve elektrik kablolarının geçtiği bir bölüm var oradan geçirmeyi düşünmüştüm.
Yazıyı okudukça boşa masraf yapacakmışım gibi hissetmeye başladım .  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
TB1GAD   info@endurokan.com

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Kayıp Amatör Telsizcilik Belgesi İçin "Kayıp Beyanı" Dilekçesi

Başlatan TA3EMS

1 Yanıt
2981 Gösterim
Son İleti 28 Ocak 2020, 23:49:40
Gönderen: TA3CB
topicsolved
SWR /WATT KAYIP TABLOSU:

Başlatan TA3DN