Gönderen Konu: Ankara Çayyolu röle  (Okunma sayısı 1258 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Ankara Çayyolu röle
« : 24 Temmuz 2019, 15:50:07 »
Merhaba,

Bir kaç gün önce TA2MNO sormuştu.

Kısacik süreliğine Ankara'dayim ve Çayyolu'na giderek denedim.

Performansu konusunda cok bilgi sahibi bulunmadigim Retevis el cihaziyla deneme yaptim. Aractan cikip hemen yaninda.

Çayyolu hem camiinin altinda (daha cukur) ve caminin onunde hem 145.650 hem de 145.675 rolelerine giris yapabildim.

Bilginize,

73'ler TA2IBY

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6341.0
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2NRL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 4
  • X
  • İsim Soyisim: Nurol Kurt
Ynt: Ankara Çayyolu röle
« Yanıtla #1 : 25 Temmuz 2019, 12:19:39 »
675 e zor ulaşıyorum uhf 175 ve vhf 775 e ulaşabiliyor musunuz

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #2 : 25 Temmuz 2019, 14:11:21 »
Merhaba Nurol bey , sorun genel bir sorun değil.

Sizin bulunduğunuz konum, cihazınız ve anteniniz ile ilgili bir sorun olabilir.
Bir amatör olarak farklı anten tipleri deneyerek bu sorununuzu çözmeye çalışmanız en doğrusu olacaktır.

Her istasyon her röle'ye her yerden kolaylıkla ulaşamayabilir. BU çok normal. RF'in yapabildikleri ve yapamadıkları var.
Örnek olarak, bir amatör arkadaşın evinde(Gordion'un tam karşısı 16. kat olmasına rağmen) , Salon tarafında, balkona bile çıksam çoğu röleye ulaşamıyorken, bina'nın şehre doğru bakan, yatak odasının bulunduğu bölümde tüm rölelere 0.1W ile bile girebilirken, şehirde simplex konuşan tüm istasyonları da duyabilir hale geliyorum.
Aradaki mesafe 4-5 metre..

Bu yüzden herhangi bir yere ulaşamadığınızda, ulaşmak için ne yapılması gerektiğini sizin çözmeniz gerek. Bazen bir çatı anteni, bazen ilave biraz daha güç, bazen ufak bir yer değişikliği sorunuza çözüm olabilir.

Unutmamak lazım ki, telsiz röleleri cep telefonları gibi her yerden ulaşılabilmesi amacıyla kurulmuş baz istasyonlar gibi değildir. Daha çok şehrin genelini kapsaması düşünülerek yerleşimi seçilmiş cihazlardır.

Kendi evimde de el cihazı ile ev içinden hiç bir röleye ulaşamıyorum.Hatta duyamıyorum bile.  Bahçeye çıktığımda 650 ve 675'i en azından duyabilir hale geliyorum.
Benim evime özel röle kurduramayacağım için, çatıya bir anten koyarak işe başladım.

Ve Bir çatı anteni ile Ankara'daki tüm VHF/UHF rölelere erişebilmeye başladım.

Daha sonra antenimi ve cihazımın çıkışını "biraz" büyüterek, İstanbul ve hatta Bulgaristan'daki amatörler ile VHF üstünden görüşmem mümkün hale geldi.

Bu arada not olarak, YM2RON istasyonunda (Mutlukent Mahallesi) Tamsat ile beraber R0- 145.600 rölesini 1 yıla yakın çalıştırdık. Röle'nin kapsama alanı özellikle Ümitköy ve Çayyolu baz alınarak seçilmişti.
Daha sonra Tamsat röleyi geri aldı. Ne yaptı bilemiyorum.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2NRL

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 4
  • X
  • İsim Soyisim: Nurol Kurt
« Yanıtla #3 : 25 Temmuz 2019, 21:01:22 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhaba Nurol bey , sorun genel bir sorun değil.

Sizin bulunduğunuz konum, cihazınız ve anteniniz ile ilgili bir sorun olabilir.
Bir amatör olarak farklı anten tipleri deneyerek bu sorununuzu çözmeye çalışmanız en doğrusu olacaktır.

Her istasyon her röle'ye her yerden kolaylıkla ulaşamayabilir. BU çok normal. RF'in yapabildikleri ve yapamadıkları var.
Örnek olarak, bir amatör arkadaşın evinde(Gordion'un tam karşısı 16. kat olmasına rağmen) , Salon tarafında, balkona bile çıksam çoğu röleye ulaşamıyorken, bina'nın şehre doğru bakan, yatak odasının bulunduğu bölümde tüm rölelere 0.1W ile bile girebilirken, şehirde simplex konuşan tüm istasyonları da duyabilir hale geliyorum.
Aradaki mesafe 4-5 metre..

Bu yüzden herhangi bir yere ulaşamadığınızda, ulaşmak için ne yapılması gerektiğini sizin çözmeniz gerek. Bazen bir çatı anteni, bazen ilave biraz daha güç, bazen ufak bir yer değişikliği sorunuza çözüm olabilir.

Unutmamak lazım ki, telsiz röleleri cep telefonları gibi her yerden ulaşılabilmesi amacıyla kurulmuş baz istasyonlar gibi değildir. Daha çok şehrin genelini kapsaması düşünülerek yerleşimi seçilmiş cihazlardır.

Kendi evimde de el cihazı ile ev içinden hiç bir röleye ulaşamıyorum.Hatta duyamıyorum bile.  Bahçeye çıktığımda 650 ve 675'i en azından duyabilir hale geliyorum.
Benim evime özel röle kurduramayacağım için, çatıya bir anten koyarak işe başladım.

Ve Bir çatı anteni ile Ankara'daki tüm VHF/UHF rölelere erişebilmeye başladım.

Daha sonra antenimi ve cihazımın çıkışını "biraz" büyüterek, İstanbul ve hatta Bulgaristan'daki amatörler ile VHF üstünden görüşmem mümkün hale geldi.

Bu arada not olarak, YM2RON istasyonunda (Mutlukent Mahallesi) Tamsat ile beraber R0- 145.600 rölesini 1 yıla yakın çalıştırdık. Röle'nin kapsama alanı özellikle Ümitköy ve Çayyolu baz alınarak seçilmişti.
Daha sonra Tamsat röleyi geri aldı. Ne yaptı bilemiyorum.

Bugün evyap anten için malzeme aldım bolca. Yarın siz de heralde antrak da olacaksınız  oradaki insanlar ile beraber bir tane anten yapacağız sonrasında o rölelere de ulaşırım umarım

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
ANKARA BÜROKRASİSİ

Başlatan TA2OM - 3C3CA

2 Yanıt
2500 Gösterim
Son İleti 10 Mart 2014, 23:09:24
Gönderen: TA4ACV
xx
ANKara istasyonu

Başlatan TA2OM - 3C3CA

0 Yanıt