Gönderen Konu: Evin bazı yerlerinde çekiyor  (Okunma sayısı 2534 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
Ynt: Evin bazı yerlerinde çekiyor
« Yanıtla #15 : 10 Temmuz 2019, 13:12:27 »
Selam,
Bilmem hangi dağda, hangi tepedeyiz ama mevki olarak İzmir Seferihisar tarafında yüksek  bir yer.

Konu şu : Seferihisar(Ege) deniz kıyısında bir gurup izci kardeşimiz Marmara bölgesindeki(İstanbul) diğer izci kardeşlerimiz ile görüştürmek.

Seferihisar deniz kıyısından  Marmara bölgesi ile bırakın görüşme yapmayı  İzmir, Manisa vb bölgesindeki röleleri bile açmak çok zor fakat ( İmkansız değil). Malum deniz kıyısı ve arkası dağ tepe fakat Yunanistan rölelerin den bazıları 9+ geliyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

O günün mevcut röle konumlarına göre İzmir ile Marmara bölgesinin tek görüşebilme şekli yüksek bir dağdaki aktarıcı üzerinden olmak zorunda (Manisa Spil dağı tabi o röleye ulaşabilirseniz).

Konu tam bize göre..

Aldık elimize telsizleri, yönlü, yönsüz antenlerimizi ekipman olarak ne varsa çıktık Seferihisar civarlarındaki en yüksek bir tepeye. Tabi bunları yazmak iki dakika öyle bir yer bulmak en az 2 saat ...Kurduk sistemi dual band mıknatıslı anten ve Dual band cihazımızı Kenwood TM-V7  başladık DİNLEMEYE

Tısssss hiç bir röle frekansında tık yok. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Bir tek Yunanistan röleleri şakır şakır ama bizim izciler Türk.. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap o da işimizi görmüyor.

Simplex frekanstan Seferihisar  deniz kıyısındaki izcilere ulaştık .9++

Hemen anten değiştirdik ve yönlü antene geçtik çünkü asıl amaç hem Manisa Spil dağındaki UHF röleyi açabilmek hemde VHF simplex frekans üzerinden  Seferihisar ekibi ile görüşebilmeli.

Yönlü anteni hangi yöne çevirseniz çevirin VHF Seferihisar ekibi cepte... UHF Manisa Spil röle frekansına geçtik ve anteni hemen Manisa( Doğu) yönüne çevirdik.
5 Watt 10 Watt 50 Watt arkasından dualar nafile.... Yine tıss Manisa UHF röleye ulaşamıyoruz.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ulaşabilsek  cihazımızı Cross Repeater yapıcaz ve işimiz bitecek. ( O ne..?)

Kısaca:
Seferihisar Ekibi 145.500 VHF üzerinden bizim cihazımıza gelecek (Ki geliyor sorun yok) Cihazımız duyduğu sinyali 439.175 UHF üzerinden Spil dağındaki röleye ulaştıracak,(ulaşamıyoruz) röle de Marmara (İstanbul)bölgesine sesimizi aktaracak.
İstanbul konuşmaya başladığı zaman izlenecek yol tam tersi olacak.

Her şey tamam cihazımız, yönlü antenimiz, kablomuz, konnektörlerimiz, swr oranımız, Manisa rölesi aktif( telefon ile bilgi alıyoruz), Kuş uçuşu hesaplasanız bizim bulunduğumuz nokta ile Manisa arası çok fazla bir  mesafesi yok.

Gözünüzde canlandırmanız için : Yön olarak Manisa doğuda, biz batıda, Seferihisar izcileri de bizim batımızda...
Antenimiz Manisa yönünde(doğu), Seferihisar izcilerini her türlü duyabiliyoruz(yönlü anten de olsa yakın mesafede batıdan gelen sinyali duyabiliyor) fakat baş rol oyuncusu Manisa rölesine  ulaşamıyoruz

Ben  araç içinde, cihaz başında telefon ile Manisa rölesi sorumlu arkadaşlar ile görüşüyorum. Röle üzerinden sürekli görüşme yapmalarını istiyorum ki sinyali yakalayabilelim.

Doğuda olan Manisa rölesine, doğuya bakan yönlü antenimiz ile ne dinleyebiliyoruz ne ulaşabiliyoruz.

Sıcak bir taraftan, Manisa ekibi (M.A.T.) Spilin dağının  tepesinde sabahın 07:00 den beri  role başında, Seferihisar ekibi deniz kıyısında, İstanbul ekibi perişan benim kendi ruhsal swr kaçmış durumda Umutsuzluk diz boyu x 2...

Baktık olmuyor buralara kadar çıkmışken ve Yunanistan (SV) rölelerini açabiliyorken çevirdik anteni batı yönüne bari uzak Yunanistan rölelerine ulaşalım dedik. Bu arada cihazımızda çift taraflı dinleme olduğu için bir tarafı Manisa rölesi frekansı kalmış farkında bile değiliz.

Yerimden hopladığım an...

Manisa 439.175 rölesi İstanbul istasyonuna sinyal raporu veriyor.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Antenin başında olan arkadaşıma bağırarak ilk söylediğim şey “kımıldama  gebertirim” oldu.

Hemen Manisa rölesi üzerine geçtim, rölenin bana sinyal dönüşü S5 S6 gibi gayet iyi şekilde. Görüşmeleri bitti, Manisa ekibine çağrı yaptım, ekip cevap verdi. Cihazımızı Cross Repeater konumuna ayarladık,  İzmir ile İstanbul’u Manisa rölesi aracılığı ile birbirine bağladık.

Şaşırmamak elde değil yönlü antenimiz batıya bakıyor, Manisa doğuda ama sinyal bir yerlerden yansıyıp bir şekilde bizim antenimize ve cihazımıza ulaşıyor.

Kısacası o anki konumunuz, dağlar,  tepeler, ağaçlar aklınıza gelebilecek her türlü gözle görünür veya görünmez şartlar görüşme yapmanıza engel olabildiği gibi, olanakta sağlayabilir. 

Olmaz demeyin araştırmaya, farklı yöntemleri denemeye devam edin. Zaten amatörlük bu değil mi?

Tecrübe ile sabit Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
73

* Yeri gelmişken MAT( Manisa Amatör Telsizcileri) ekibine tekrar teşekkürler
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2019, 13:14:47 Gönderen: TA3CY »

Çevrimdışı TA5MZC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 10
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: MEHMET ZAHİD CAVGA
« Yanıtla #16 : 10 Temmuz 2019, 15:18:26 »
Ben de evin bir balkonundan uhf moxon antenle açtığım Aksaray uhf rölesini evin diğer balkonundan açamıyorum. RF nin böyle süprizleri oluyor...  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #17 : 10 Temmuz 2019, 15:38:58 »
Ben de evin bir balkonundan uhf moxon antenle açtığım Aksaray uhf rölesini evin diğer balkonundan açamıyorum. RF nin böyle süprizleri oluyor...  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Balkonlar ayni yone mi bakiyor? Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

RF supriz yapmaz. bazi matematik/fizik kurallarina baglidir.

TA1D ile İstanbul/Ankara arası VHF ten SSB görüşme denemelerimizden birinde, o yönü dinlerken Kadri abi'nin birisiyle konuştuğunu, ama benim karşı tarafı duyamadığımı fark ettim.
Kendisini çağırdım. Çok şaşırmış bir sesle cevap verdi.
Sonra sebebini anladım.
Anteni her zmanaki gibi Ankara'ya dönük değilmiş. Bursa tarafına dönükmüş.. Yani bana 90 derece ile bakıyordu. Anteninin en sağır olduğu yer..
Beni duymasına önce çok şaşırdı.
Sonra, antenin baktığı yönde Trump Kulelerini görmüş.
Sİnyalin o yönden yansıyıp, Ankara'ya kadar ulaşabildiğini fark etmiştik.

Benzer bir şekilde, TA7W ile Ankara içinde yaptığımız testlerde, evlerimiz arasında direkt bir Line Of Sight olmamasına rağmen,
Her ikimiz de Antenlerimizi kuzeye çevirdiğimizde, o yönde kalan tepelerden yansımalarla en net görüşmeyi yapabildiğimizi fark etmiştik.

Bu yansıma olayını bol bol , Meteor Scatter, Aircraft Scatter hatta yüksek frekanslarda Rain Scatter yaparken kullanıyoruz.
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB7GYA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Yaşar Akgün
« Yanıtla #18 : 10 Temmuz 2019, 15:57:57 »
Değerli bilgiler için herkese teşekkür ederim 🙂. Denemeye devam vazgeçmek yok.

Çevrimdışı TA5MZC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 10
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: MEHMET ZAHİD CAVGA
« Yanıtla #19 : 11 Temmuz 2019, 08:50:09 »
Balkonlar ayni yone mi bakiyor? Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

RF supriz yapmaz. bazi matematik/fizik kurallarina baglidir.

TA1D ile İstanbul/Ankara arası VHF ten SSB görüşme denemelerimizden birinde, o yönü dinlerken Kadri abi'nin birisiyle konuştuğunu, ama benim karşı tarafı duyamadığımı fark ettim.
Kendisini çağırdım. Çok şaşırmış bir sesle cevap verdi.
Sonra sebebini anladım.
Anteni her zmanaki gibi Ankara'ya dönük değilmiş. Bursa tarafına dönükmüş.. Yani bana 90 derece ile bakıyordu. Anteninin en sağır olduğu yer..
Beni duymasına önce çok şaşırdı.
Sonra, antenin baktığı yönde Trump Kulelerini görmüş.
Sİnyalin o yönden yansıyıp, Ankara'ya kadar ulaşabildiğini fark etmiştik.

Benzer bir şekilde, TA7W ile Ankara içinde yaptığımız testlerde, evlerimiz arasında direkt bir Line Of Sight olmamasına rağmen,
Her ikimiz de Antenlerimizi kuzeye çevirdiğimizde, o yönde kalan tepelerden yansımalarla en net görüşmeyi yapabildiğimizi fark etmiştik.

Bu yansıma olayını bol bol , Meteor Scatter, Aircraft Scatter hatta yüksek frekanslarda Rain Scatter yaparken kullanıyoruz.

Balkonlar aynı yöne bakıyor Üstadım yalnız birinde cam balkon var (alüminyum fitilleri olan), diğer balkon tamamen açık. Ben cam balkonlu olan balkonun içinden uhf moxon antenle 145 km ötedeki Aksaray uhf rölesini açıyor ve qso yapıyorum ama diğer balkondan röleyi bile açamıyorum.

Çevrimdışı TB7GYA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 8
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Yaşar Akgün
« Yanıtla #20 : 09 Ağustos 2019, 13:58:57 »
Bugün Kayseri merkezdeyim giriş yapamadım. Simplex görüşme vardı röle devre dışıymış.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

question
EchoLink ve Bazı Sorular.

Başlatan TB4DEC

3 Yanıt
3932 Gösterim
Son İleti 27 Ekim 2017, 11:34:53
Gönderen: M0IZH
xx
Başlangıç bazı bilgiler cihaz vs.

Başlatan TA8IZB

0 Yanıt
1595 Gösterim
Son İleti 02 Mart 2017, 22:52:33
Gönderen: TA8IZB
clip
ANTENLERİM VE ÇATIDA BAZI MANZARALAR

Başlatan TA2ANS

15 Yanıt
15008 Gösterim
Son İleti 17 Şubat 2011, 20:49:30
Gönderen: TA2ABE
xx
Yeni Başlıyorum - Bazı Konularda yardım.

Başlatan kurguplu

2 Yanıt
2752 Gösterim
Son İleti 22 Temmuz 2016, 15:50:21
Gönderen: TA2OM - 3C3CA