Gönderen Konu: BTK'nın Listesinde Olmayan Telsizler Hk.  (Okunma sayısı 1841 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1LTV

• ._.
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Bahcelievler / Istanbul
  • İsim Soyisim: Baran Tanı
BTK'nın Listesinde Olmayan Telsizler Hk.
« : 09 Haziran 2019, 12:57:05 »
Merhabalar hocam.

Sınava başvurumu yaptım ay sonunda sınava girip belgemi alacağım. Şimdiden telsiz modellerini araştırıyorum. Bütçem 350 - 400 liraya kadar.

Amazon üzerinden Quansheng UV-R50 alacaktım 3200 mAh gibi çok iyi özelliklerinin olmasından ötürü ancak bu ürünün BTK'nın onaylı cihazlar listesinde olmadığını öğrendim. Sipariş etsem gümrükte kalırmış. Bu forumdaki önerilere bakıyorum yine Quansheng'in ve Baofeng'in değişik modelleri öneriliyor ancak yine hiçbiri BTK'nın listesinde yok. Sadece Quansheng TG-007 ve bildiğimiz Baofeng UV-5R UV-82 gibi modelleri onaylı. Bu onaylı olma mevzusu nedir gümrükten geçmiyorsa neden herkes değişik telsiz modelleri öneriyor? BTK'nın onaylı cihazlar listesinde olmayan bir ürünü gidip elden satın alırsam ne olur? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Olmazsa garantiye alıp Türkiye'deki bir yerden Baofeng UV-5R alacağım.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6291.0
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2019, 13:00:02 Gönderen: baran »
H a k k ı m d a  -  Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: BTK'nın Listesinde Olmayan Telsizler Hk.
« Yanıtla #1 : 10 Haziran 2019, 09:01:31 »
Cİhazlarin uymasi mecburi bazi teknik ozellikleri vardir.
Mesela el cihazlari 5W tan yuksek cikis yapamaz.
Ya da PMR cihazlarin antenleri sokulememelidir gibi...

Getirtilmek istenen telsiz icin ya ithalatci firmasi ya da satin alan/alacak kişi BTK ya basvurur. Cİhazinin ozelliklerini bildirir.
Cihaz Turkiye'de satilmaya uygun teknik ozelliklere sahipse gerekli izin verilir.
Tam prosedurleri bu forumda bir yerde vardi.

Not: Pil omru bir cihazin guzel (yabancilarin nice to have dedigi)  bir ozelligidir. Ancak onemli bir ozelligi degildir. Bir amator icin cihazin gonderme ve almada kullandigi filtreler, yan bastirma ozellikleri , alis hassasiyetleri, menulerinin kullanim kolayligi vs pil omrunden kat kat onemlidir.
Gerci bu saydiklarimi cin mali telsizlerde bulabilme olasiliginiz pek yok. Size tavsiyem gidin ikinci el gercek (Yaesu Icom vs)  bir telsiz alin.
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1LTV

• ._.
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #2 : 10 Haziran 2019, 13:10:22 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Cİhazlarin uymasi mecburi bazi teknik ozellikleri vardir.
Mesela el cihazlari 5W tan yuksek cikis yapamaz.
Ya da PMR cihazlarin antenleri sokulememelidir gibi...

Getirtilmek istenen telsiz icin ya ithalatci firmasi ya da satin alan/alacak kişi BTK ya basvurur. Cİhazinin ozelliklerini bildirir.
Cihaz Turkiye'de satilmaya uygun teknik ozelliklere sahipse gerekli izin verilir.
Tam prosedurleri bu forumda bir yerde vardi.

Not: Pil omru bir cihazin guzel (yabancilarin nice to have dedigi)  bir ozelligidir. Ancak onemli bir ozelligi degildir. Bir amator icin cihazin gonderme ve almada kullandigi filtreler, yan bastirma ozellikleri , alis hassasiyetleri, menulerinin kullanim kolayligi vs pil omrunden kat kat onemlidir.
Gerci bu saydiklarimi cin mali telsizlerde bulabilme olasiliginiz pek yok. Size tavsiyem gidin ikinci el gercek (Yaesu Icom vs)  bir telsiz alin.

Öneriniz için teşekkür ederim hocam ancak bahsettiğiniz modellerin ikinci elleri bile pahalı. Uygun fiyatlı ikinci el bulayım diye kaş yapayım derken göz çıkarmak istemiyorum. Çin malı temiz cihaz sıkıntılı bir cihazdan daha iyidir.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #3 : 10 Haziran 2019, 13:14:07 »
Tercihler degisir tabii
Ben 2019 dacia yerine 2000 mercedes tercih ederim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #4 : 10 Haziran 2019, 16:09:37 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Selamlar...
şimdi hangi cihazın ne özellikleri var bilmem. ama genel olarak Kendi kanaatimce amatör telsizde olması gereken özellikleri şöyle sıralayayım...
1- VFO olmalı. Elle Frekans girilebilmeli
2- Dual band olmalı VHF UHF tx rx yapabilmeli
3- kesinlikle VOX eller serbest özelliği olmalı
4- Anten sökülebilinir olmalı
5- Çift satır ekranlı ve Dual dinleme yapılabilinmeli.
6- En az 5 watt çıkış olmalı..
bakın değerli ustalarım arkadaşlarım. ben Baofeng UV5R ile yapabildiklerimi sayayım siz ordan pay biçin....
1- SSTV çalışıyorum
2-çatı ve yagi anten takabiliyorum
3- Yagi bağlayıp uzak mesafe QSO yapabiliyorum (rekorum 202 km uzaklık ile Mersin Silifke'den İskenderun Çobandede Rölesi) Mesafesini bilmediğim Kıbrıs Rum Kesimi Rölesi 145.600 rahat 200 km den fazlası var)
3- Satalite Dx (uydu haberleşmesi AO-91 AO-92 favorim)
4-Iss uzay üstü Aprs
5- Normal Aprs olarakta çalıştırıyorum(aprsdroid 3.5 mm jack bağlantısı ile (vox burda işe yarıyor..)

Demem o ki Kullanıcı önemli Asgari özellikler olunca gerisi tak çıkart.  Emin olun yapılıyor. İmkansızlıklar insanı profersör yapıyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Amatorluk zaten elindeki kısıtlı imkanlar ile neler yapabilirm arastırmasını beraberinde getiren bir hobi.
Calismalariniz icin tebrik ederim. COk daha iyi cihazlar ile rolede sohbet etmekten baska birsey yapmayan arkadaslara umarim yaptiklariniz ders olur.

Bir iki duzeltme.. El cihazi maksimum 5W olur..(Cakma 8Wliklari saymiyorum)  Onun uzerinde bir guc icin ya harici PA ya da mobil bir cihaz kullanmanız gerek.
Cihaziniz gercekten yazdigi gibi 5W veriyor ise ne mutlu size.Orjinal baofengler veriyor diye biliyorum. Piyasada cok sayida sahtesi de mevcut.Alacak arkadaslarin dikkatli olmasi gerek.

İyi bir cihaz kotu sartlarda kendini belli eder.
İdeal sartlarda (guzel bir anten sessiz bir lokasyon gibi ) her cihaz calisir.
Ama ben 1 metre arayla calisan UV5R ve FT50RD 'den UV5R hicbirsey duyamiyorken, FT50 ile gayet guzel dinleme yapabildigimi biliyorum mesela.
Filtrenin onemi bu tur durumlarda ortaya cikar.

Sonucta hic cihaz olmamasindansa, en kotu cihaz yegdir..
Bilen ellerde neler yapabileceginizi ise icinizdeki Amatorluk sevdasi belirler. Sizi tekrar kutlarim.

Not: El cihazi ile (2.5W) cihaz üstü rubberduck anten ile rekorum 375 km (Zonguldak'tan Sivastopol,Varna ve Burgaz roleleri) Tropo sartlari onemli

Çevrimdışı TA1LTV

• ._.
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #5 : 10 Haziran 2019, 16:37:51 »
Çalışmalarınız için sizleri kutluyorum hocam değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
TA RÖLE LİSTESİNDE BULUNMAYAN İLLER

Başlatan TA3LLL

2 Yanıt
2779 Gösterim
Son İleti 28 Mart 2016, 09:50:17
Gönderen: TA3LLL
xx
Boafeng dmr dm 1701 veya 1702 BTK listesinde mi

Başlatan bektas.golbasi

4 Yanıt
1117 Gösterim
Son İleti 10 Haziran 2019, 13:01:42
Gönderen: TA1LTV
xx
LISANSI OLMAYAN AMATÖR TELSİZCİLER

Başlatan TA2MR

20 Yanıt
12732 Gösterim
Son İleti 03 Kasım 2012, 14:59:26
Gönderen: TA3V
xx
AMATÖR LİSANSI OLMAYAN BİR KİMSE VE GÜMRÜK

Başlatan ta1bl

14 Yanıt
8698 Gösterim
Son İleti 12 Ağustos 2013, 14:21:00
Gönderen: TA2CS
xx
amatör bandta olmayan frekansta şifreli konuşma.

Başlatan TA2NRL

2 Yanıt
1158 Gösterim
Son İleti 22 Temmuz 2019, 01:10:29
Gönderen: TA2OM - 3C3CA