Gönderen Konu: VHF Propagasyon Tipleri 4 - Meteor Scatter  (Okunma sayısı 6632 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
VHF Propagasyon Tipleri 4 - Meteor Scatter
« : 14 Ocak 2019, 20:47:56 »
Meteor Scatter

E uçaktan yansıtabiliyor isek, başka nelerden yansıtabiliriz?

Yanlış hatırlamıyor isem, 2. dünya savaşı sırasında amerikalı askerlerin keşfettiği bir yöntem..
Meteordan yansıtma..

Olayın özüne gelecek olursak, meteorun direkt kendisinden değil, atmosfere girip yanarken yüksek ısıdan dolayı oluşan
plazma'dan yansıtıyoruz aslında..

Dünyaya sürekli olarak meteor geliyor.. Biz görmesek te sık sık tepemizden geçiyorlar..
Bazı dönemlerde (perseid, geminid gibi) gazetelere, sosyal medyaya gündem olup, yıldız kayacak seyredin diye haber bile oluyor bu durum..

Peki, nelere ihtiyacımız var..

50 MHz için 2-3 eleman bir yagi,
VHF için yine 3-4 eleman ve daha fazlası yagi, 50W ve üzeri bir güç.

gerçi geçtiğimiz aylarda Ukrayna'dan 20W lık bir cihazla çıkış yapan bir amatör ile QSO yapmıştım ama, adamın 16 elemanlı yaklaşık 9 metre uzunluğunda bir yagisi mevcuttu.
O sayılmaz o yüzden.

Tabii ki cihaz... SSB olmak zorunda.. Gördüğünüz gibi gerçek amatör aktiviteye giden yol hep SSB cihazlardan geçiyor..

Meteor Scatter da çok yoğun meteor aktivitesi olduğu dönemlerde SSB veya CW görüşme yapma şansı olsa da, ağırlıklı olarak Dijital modlar kullanılıyor.

Tercih edilen belli başlı bazı modlar mevcut..
MSK144, FSK441, JTMS bu modlardan başlıcaları.

Peki diyeceksiniz ki, hadi günümüzde bilgisayarlar, ve dijital modlar var.. 60-70 yıllık tarihi olan bu QSO türünü daha önce nasıl yapıyorlarmış?

Gönderecekleri mors kodunu büyük teyplere kaydedip hızlandırılmış şekilde çalıyor ve karşıdan gelen bir mesaj olduğunda yavaşlatıp dinliyorlarmış.Oldukca zahmetli.

Meteor Scatter hakkında genel bilgi verecek olursam, meteor geçişleri sırasında oluşan plazma birkaç yüz milisaniyeden, 50-60 saniyelere kadar süren yansımalar yaratabiliyor. Daha uzunları da olabiliyor ama ben henüz rastlamadım.
Genelde karşılaşılan 200-400 ms civarı pingler  ve daha uzun süren burst'ler.

Görüşme sırasında 30 saniye boyunca bir istasyon, 30 saniye de diğer istasyon gönderme yapmakta.
İlk 30 saniyeyi genelde doğu'da olan istasyon yapmakta..

Görüşmeler sırasında şöyle bir sıra izlenmekte..

TX1: İstasyonlar birbirini çağırır..     TA2NC TA2NAS
TX2: Istasyonlardan biri diğerini duyunca rapor gönderir:  TA2NC TA2NAS 26
TX3: Karşı istasyon bizden gelen raporu duyunca bize duyduğunu belli eden R ile kendi raporunu gönderir   TA2NAS TA2NC R26
TX4: R26 lı raporu duyan istasyon RRR gönderir..  Karşı taraf RRR yi alınca qso bitmiş sayılır..
Opsiyonel olarak karşılıkı 73 gönderilebilir.

Burada dikkat çekmek istediğim nokta rapor..   Alıştığımız 59 şeklinde değil..
ilk rakam ping süresi, ikinci rakam ise sinyal gücünü temsil etmekte.

ilk rakam:
2 0-5 sn arası burst
3 5-20 saniye arası burst
4 20-120 saniye arası burst
5 120 saniyeden uzun burst

ikinci rakam:
6:  5db ve altı
7: 5-10db arası
8  10-15 db arası
9  15 dB ve üzeri

Bu rakamları elinizle doldurmanıza gerek kalmıyor merak etmeyin..
Kullandığınız yazılım karşı tarafın sinyalini decode edince otomatik olarak raporu hesaplıyor.

Peki, meteor scatter yapmak istiyorum.. Yazılımım var.. (WSJT veya MSHV)  Antenim var.. Telsizim var..
Nerede nasıl görüşme yapacak istasyon bulacağım???

Meteor Scatter icin genel CQ frekansları mevcut.. Örneğin 50.280 MHz  ya da 144.370 MHz
Ancak genelde amatörler Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresinde Region 1 olarak oturum açıp buradan karşıdaki amatörler ile görüşme "schedule" yapıp öyle QSO gerçekleştirmekte.
Meteor Scatter için mesafeler en yakin 500 km civarından 2000 km lere kadar çıkabilmekte.
2000 in üzeri için genelde büyük meteor firtinaları gerekiyor. Ama 1000-2000 km arası hergün yapılaiblir halde.
meteor sıklığı ve yönleri meteor radar sitelerinden takip edilebilir.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  bunlara bir örnek..

Kabaca bilgiler bu şekilde.

Video olarak ta, üstadım TA2AD nin yıllar önce hazırladığı meteor scatter videosunu paylaşmak istiyorum.

ve

Meteor Scatter sabır gerektiren bir aktivite..
Bazen 3-4 dakika içinde QSO tanımlanırken bazen 1 saat civarı sürebiliyor. Hatta 1 saati geçtiğinde görüşme geçersiz olduğundan tamamlanamayabiliyor.
Çaba gerektiren, ama o yansıma sesini duyunca emeklere değen bir aktivite.

VHF te biraz daha nadir olsa da, 50 MHZ te çok daha rahat gerçekleştirilebilecek bir aktivite.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6198.0
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
Ynt: VHF Propagasyon Tipleri 4 - Meteor Scatter
« Yanıtla #1 : 08 Ağustos 2019, 00:00:18 »
Tekrar merhabalar

Perseid meteor yağmuru yavaş yavaş başladı.
En yoğun zamanı ayın 11'i olacak. Ama şu anda bile meteor geçişleri epey çok.

Millet gökyüzüne bakıp dilek dilerken, siz meteorlardan sinyal yansıtmaya ne dersiniz?

Hali hazırda 50 MHz, hele hele FT8 çalışıyor iseniz bu denemeyi yapmaya yetecek ekipmanınız da yazılımınız da var demektir.

50 mHz te MS çalışmak 2 metreden çok daha kolay ve rahat.
Deneyin..

Çevrimdışı TA2UBW

• Real Men loves the Cats
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 20
  • Old callsign: TB2TBX
  • İsim Soyisim: Burak ARLI
« Yanıtla #2 : 08 Ağustos 2019, 06:55:08 »
Merhaba,

Değerli bilgiler için teşekkürler

73
Kenwood TM-D710GE

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #3 : 09 Aralık 2019, 12:25:28 »
Herkese Merhaba,
Gazete haberlerinden genelde duyulan Perseid meteor yagmurunun aksine.. cok fazla bahsi gecmeyen Geminid meteor yagmuru bu hafta itibari ile basliyor. En yogun zamani 13-14 Aralık gecesi olacak..
Perseidten farklı olarak cok daha buyuk meteorlar icerdigi icin  cok daha uzun sureli yansimalar saglayabiliyor.

Perseid'in daha bilinir olmasının sebebi genelde yazın hava acık ve gozlem yapmaya musait havalarda oldugundan insanlarin ilgisini daha cok cekmesi.

50 mhz ya da 144 mhz  yonlu anteni ve 50-100W arası guce sahip arkadaslarin yilda bir kez gelen bu firsati kacirmamasini tavsiye ederim.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #4 : 07 Ağustos 2020, 21:16:42 »
Aman benim setup'im meteor yapmaya uygun degil ki demeyin..
Bu sabah TA2SUA dikilide yazligindan meteor deneyeyim demisti..
sanirim 50Watt.. 3 eleman bir el yagisi var..
Aksam geldigimde, ondan gelen yansimalardan birini hem de ters yonde olmama ragmen yakaladigimi fark ettim. Hem de +5db

Ayrica dun aksam, ankara 145.675 rolesini dinlerken saniyorum slovakca birkac saniyelik bir qso duydum. Sebebi tabii ki bu gunlerde yogunlugu artmaya baslamis olan Perseid meteor yagmuru.
Ayin 12sinde maksimuma cikacak ama ozellikle sabah saatlerinde oldukca yogun meteor aktivitesi yakalama sansiniz var.

Çevrimiçi TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 30
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Suat Alper Seyhan
« Yanıtla #5 : 10 Ağustos 2020, 10:15:03 »
3 eleman yagi ve 50w ile (14 mt rg58 de cabası) henüz tam bir MS qso yapmayı başaramadım ama zaman zaman bazı istasyonları duyuyorum zaman zamanda duyuluyorum. Bakalım 11-12 ağustosta Meterolar yoğunlaşınca denk getirebilirim belki. Benim tropodan +23db duyduğum beni +19 db duyan istasyonlar da oldu. Ama şöyle bir 5-6 eleman ve 100w olsa biraz daha rahat olurdu sanırım. Bu şekilde çok sınırlı düzenek ile deneyince şans faktörü epey ağır basıyor anladığım kadarıyla. Ankaraya dönünce daha çok elemanlı bir 2m yagi yapma veya alma planım var. MS ile ilgili en çok hoşuma giden ise on4kst chat sayfasında herkesin yardımcı olmaya çalışması, sabırla benimle deneme yapması oldu. Şu ana kadar gördüğüm gerçekten elit bir amatör topluluk var meteor scatter ile uğraşan. Her sorduğum soruya cevap aldım, bilgimi arttırmak için başlı başına bir fırsat MS denemeleri henüz qso yapmayı beceremesemde.

Ta2nc size ise ayrıca teşekkürler. Sıkılmadan sorularımı cevaplayarak hep en çok desteği siz veriyorsunuz bana şu amatörlük yolculuğunda.
« Son Düzenleme: 10 Ağustos 2020, 10:18:32 Gönderen: TA2SUA »

Çevrimiçi TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #6 : 12 Ağustos 2020, 00:57:19 »
Evet sonunda bir Meteor Scatter QSO'su yapmayı başardım. Benimki gibi çok limitli düzenekle doğru karşı istasyonu, doğru zamanı ve doğru taşı denklemek gerekiyor sanırım.

Çevrimdışı TA3E

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Alirıza ÖZSARAN
« Yanıtla #7 : 13 Ağustos 2020, 08:45:23 »
Tebrik ederim Suat hocam ve tüm çalışma yapan arkadaşları

Amatörlük içinde en zor çalışmalarından

birini gerçekleştirmiş oldunuz

73

TA3E

Çevrimiçi TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #8 : 13 Ağustos 2020, 10:17:42 »
Çok teşekkürler Ali Rıza Bey. Meteorlar yoğunlaşınca biraz şansım arttı ve toplam 3 MS Qso'su yapmış oldum. Gerçekten keyifliymiş, denemeyi düşünen herkese tavsiye ederim ve başarılar dilerim.
Saygılarımla.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #9 : 06 Aralık 2021, 10:08:34 »
 Meteor scatter sezonu basladi yine. Farklı meteor yagmurları ile ocak ayı ortasına kadaqr devam edecek bir surecteyiz.
Yazin olan perseid ten daha yogun olan Geminidler yine basladi.
Maksimuma ulasacagi tarih 13 Aralık.
Aksam saatlerinde daha aktif bir yagmur bu. UTC 15:00 gibi doguyor, UTC 08:00 gibi batıyor.
Yani akşam 6 dan sabah 11 e kadar neredeyse aktivite var.

Sizin konumunuza göre tam doğuş ve batış saatlerini görmek için (ve gokyuzunde meteorların hangi doğrultuda geldiğini görmek için)
Virgo uygulamasını yükleyebilirsiniz.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Dün gece evde telsizi 144.360 ta açık bıraktım. MSHV (Ya da WSJTX te olabilir) programında da MSK144 modülasyonunu seçtim.
Gece boyu duyduğum istasyonlar aşağıda. Henüz başlangıç aşamasında olmasına rağmen pingler çok güçlü.

50 MHz için MSK144 frekansı 50.280
En azından dinlemeyi deneyebilirsiniz.
Meteorlar geçerken duyulan o güzel ses dinlemeye değer Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı klorr

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: ramazan çetin
« Yanıtla #10 : 16 Şubat 2022, 11:32:43 »
Harika bir paylaşım olmuş teşekkür ederim

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
VHF Propagasyon Tipleri 3 - Aircraft Scatter

Başlatan TA2NC

4 Yanıt
5186 Gösterim
Son İleti 15 Ocak 2019, 11:03:31
Gönderen: TA2NC
xx
VHF Propagasyon Tipleri 1- Tropo

Başlatan TA2NC

1 Yanıt
4675 Gösterim
Son İleti 13 Ocak 2019, 13:23:12
xx
VHF Propagasyon Tipleri 5 - EME (Ay-Dünya-Ay)

Başlatan TA2NC

1 Yanıt
5478 Gösterim
Son İleti 16 Ocak 2019, 09:50:48
clip
VHF Propagasyon Tipleri 2 - Sporadic E

Başlatan TA2NC

1 Yanıt
6139 Gösterim
Son İleti 25 Mayıs 2023, 13:41:42