Gönderen Konu: Amatör Uydu Kullanımı  (Okunma sayısı 24940 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA5MZC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 10
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: MEHMET ZAHİD CAVGA
Ynt: Amatör Uydu Kullanımı
« Yanıtla #45 : 20 Ocak 2020, 08:50:21 »
Tebrikler...
Ben henüz uydu üzerinden qso ya muvaffak olamadım.
Çatıda 9 elemanlı dualband yagi var. Güneydoğuya doğru bakıyor.
Onun baktığı yönden geçişleri takip etmeye çalışıyorum.
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2020, 09:27:40 Gönderen: TA5MZC »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1SKO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 12
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Okan Okutkan
« Yanıtla #46 : 20 Ocak 2020, 09:55:33 »
Hızımı alamadım az önce Ankara semalarından geçişi esnasında bir de Aprs paketi aldım Iss'den Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Camdan yagi ile sarkıp tuhaf hareketler yaptığımı gören karşı bloktan bir kaç komşu perdelerini kapattı... Benim müstakile geçiş süreci hızlanabilir bu gidişle Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
İki bina arasında denkleyebildiğim tek paket aşağıdaki oldu ama Android tableti  bir sonraki arazi çalışmasına götürüp ISS ile Aprs denemeleri yapmak için motive etmeye yetti beni.

19:41:47$ fm SV2CPH-0 to TPQX16-0 via RS0ISS-0 UIv PID=F0
          `1KEl .-/`efarmogigr@hotmail.com_"

Merhaba Suat Bey,
Çalışmalarınızı ilgi ile takip ediyorum.
Son zamanlarda ben de APRS'e merak saldım. ISS üzerinden aprs deyince daha da bir merakımı cezbetti Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Biraz araştırma yapınca güzel kaynaklarla karşılaştım.

Bunlardan bir kaçı.

Şimdi gelelim soruma.Listedeki PDF dokumanında ekteki ISS frekans listesine ulaştım.
Burada "Mode U/V(B) FM voice repeater" olarak listelenen frekans ikilisi sanırım amatörler olarak qso yapmak için kullanılıyor.
Bildiğimiz standart rölelerden farkı RX VHF, TX UHF şeklinde olması.

Burada da benim gördüğüm rx ve tx için ayrı cihazlar kullanılıyor.
Bunu tek bir cihazda yapmak mümkün müdür?

Dikkat acemi radyo amatörü

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #47 : 20 Ocak 2020, 10:04:54 »
Cogu telsiz dual band calisir.
Yani TX'i VHFten RX i UHFten yapabilirsiniz. Ya da tam tersi.

Ayri cihaz kullanmaniza gerek kalmaz boylece.. Cihazinizin kullanma kilavuzunu inceleyin.

Bunun yaninda, ISS'te voice Mode calismak benim henuz denk gelmedigim birsey.
ARISS'in dunya genelinde okullaara yonelik bir projesi kapsaminda, 1-2 yil oncesinden randevu alınarak okul ogrencilerinin ISS ile QSO yapmasi saglaniyor ama, FM repeater olarak kullanildigini duymadim. Kullanildiysa da cok nadir.

APRS olarak ama genelde ozel bir gorev ya da ariza durumu yoksa calisir vaziyette. Orada da alma-gonderme ayni frekansta..
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1SKO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #48 : 20 Ocak 2020, 10:40:27 »
Hızlı cevabınız için teşekkürler Oğuzhan Bey,
A/B bantlarını kullanmak yerine tek bir kanala RX ve TX için girmek şeklinde olabilecek gibi duruyor.
En azından ft3d'nin uygulaması ekteki şekilde frekansları girmeme izin verdi.

Öğrenciler ve ISS mürettabatı arasındaki görüşmelerin videolarına ben de denk gelmiştim.
Bunlar sanırım bir onceki mesajımdaki tabloda Crew Contact olarak belirtilen frekanslarda gerçekleşiyor.

ISS üzerinden Voice mode'da çalışma olayına gelince tabloda "Mode U/V(B) FM voice repeater" olarak belirtilen frekanslar üzerinden normal amatör uydu iletişiminde olduğu gibi qso yapmak teorik olarak mümkün gibi görünüyor. Neden kullanılmadığını veya kullanılamadığını araştırmaya devam edeceğim.

daha kapsamlı bir frekans listesine aşağıdaki linkte rastladım.

Çevrimdışı TA1SKO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #49 : 20 Ocak 2020, 11:07:49 »
Tekrar merhaba ,
Neden voice modda kullanılmadığını ve kullanılmaması gerektiğini buldum.

Bu röle Rus kosmonotlar tarafından rus uydularının telemetrilerini dünyaya yansıtmaları için programlanmış.
Bu frekansların genel amaçlı ses rölesi olarak kullanılmasına (TANUSHA uydularının telemetri verilerinin alınmasını engelleyeceği için ) izin verilmiyormuş.

Çevrimdışı TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 30
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Suat Alper Seyhan
« Yanıtla #50 : 20 Ocak 2020, 11:29:21 »
Okan bey benim iki ayrı cihaz ile yapmamın sebebi elimde "full duplex" çalışan yani bir yandan gönderirken bir yandan alabilen bir cihazın olmaması.
Dolayısı ile gönderme için Baofengi kullanırken alma için icom scanner'ı kullanıyorum. Icom scanner'ı askı ipi ile boynuma asıyorum, baofeng elimde oluyor. Baofeng ile mandala bastığımda eğer röleye girebildiysem kendi sesimi scannerdan duyabiliyorum. Böylece hem girip giremediğimi kontrol edebiliyor hem de duyduğum seste bozulma varsa anten polarizasyonunu hafif hafif değiştirerek sesimi net gönderebildiğim bir pozisyon arayabiliyorum.

Eğer elinizdeki cihazda full duplex özelliği varsa benim yaptığım bu ameliyeye hiç gerek yok. Bir kulaklık takarsınız yankı olmasın diye sadece ve tek cihazla işinizi görürsünüz. Full duplex durumundan emin değilseniz siz bir uhf frekenasa gönderirken başka bir vhf frekansdan gelen sesi aynı anda aynı cihazdan duyup duyamadığınızı test edebilirsiniz.

Anten seçiminizi de buna göre yaparsınız. Eğer tek cihaz ile yapabilecekseniz tek bir anten konnektörü ile kullanacağınız bir dual bant antene ihtiyacınız olacaktır.
Aşağıdaki tasarım hoşuma gitti full duplex telsiz edinirsem bundan yaparım muhtemelen. Duplexer da gerektirmiyor.

Veya bir cross yagi yaparsanız benim gibi , bir duplexer ile iki bağlantıyı önce tek'e düşürüp cihaza öyle bağlamalısınız. Bunun için aşağıdaki gibi micro duplexerlar öneriliyor genelde.

Niyet edenler için bilgi , Cross yaginin en büyük dezavantajı bir yere koyayım kolum yoruldu, bir indireyim bir yere dayayayım dursun dediğinizde ortaya çıkıyor. Masaya koysan durmaz, arabaya dayasan devrilir. Vhf elemanlar bir yere çarpmasa uhf elemanlar dayanınca eğilir. Biraz can sıkıyor arazide. Neredeyse bir kenara koyup elime her geri aldığımda ufak tefek düzeltme yapmak zorunda kalıyorum. Tercihan sağlam pirinç vs çubuk kullanmak lazım eğilme vs derdi olmasın diye veya benim becerip alamadığım sert alüminyum bulup kullanmak lazım. İlk adım ben bomu değiştireceğim, çok çok hafif, sıkıştırılmış kağıttan imal ahşabımsı bir malzeme buldum bu işe uygun olduğumu düşündüğüm. Yapınca resimlerini eklerim buraya.
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2020, 11:49:37 Gönderen: TA2SUA »

Çevrimdışı TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #51 : 31 Ocak 2020, 09:51:48 »
Yaptığım yagi antenin bomunu Koçtaş'ta satılan balsa benzeri  malzemeden 28 mm çaplı sap ile değiştirdim. Bu haliyle çok daha hafif ve esnemeyen bir hal aldı. 25 mm lik pvc kelepçeleri de 28 mm ye sıkı geçtiğinden elemanların en ufak temasta kendi ekseninde dönmesi sorunu da çözüldü. Eksi yönü elemanları söküp takmak eskisi kadar kolay değil. Muhtemelen UHF elemanları sabit kullanıp sadece 3 VHF elemanı söküp nakledeceğim. Su alabilir bir malzeme gibi görünüyor, sabit kullanılacak antenler için uygun olmaz ama seyyar / geçici kullanım için hafifliğinden ve esnememesinden dolayı tercih edilebilir.

2.4 metrelik haliyle 40.99 TL ye satılıyor. Bir tanesinden bu tarz 2 seyyar yagi çıkar. Normal bir fırça sapından iki kat hafif diyebilirim. İkinci resimde barkodu var ürünün.

Çevrimdışı TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #52 : 04 Şubat 2020, 14:58:21 »
AO-91 ve AO-92 üzerindeki qso'lardan elime geçen iki eqsl kartı ekte paylaşıyorum. Belki bu işe girecek ama üşenen arkadaşlar varsa motivasyona destek olur. Bu konuyu, TA2NC üstadın değerli paylaşımlarını okuyup biraz araştırana kadar benim de bu konuda hiç bilgim yoktu. Uluslararası QSO için  200 TL lik bir Baofeng ve 50-70 TL maliyetle kendi yaptığınız bir anten bile, biraz uğraşınca yeterli imiş uydular sayesinde meğer. Özellikle Ao-92'nin 45 derecenin üstündeki geçişlerinde uygun anten ile neredeyse normal bir röle ile konuşmak kadar kolay desem yeridir. Deneyecek herkese başarılar dilerim.

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #53 : 04 Şubat 2020, 15:31:02 »
Cok tebrikler Alper hocam
QSL kartlarinin gercekleri de yakinda gelmeye baslar.
Madem uluslararasi qsolara basladiniz. LOTW uyeligini de tavsiye ederim eger henuz yapmadiysaniz.

Bilmeyen arkadaslar icin bir not olarak sunu yazmakta fayda var.

Uydu QSOlarında, log tutarken frekans bilgisi olarak sizin TX frekansiniz yazilir.

Yani , log doldurulurken propagation mode: sat   ayrica uydu adı, ayrica Band olarak TX bandi girilir.

QSO yapmak kadar onemli bir diger sey log tutmaktir.

Çevrimdışı TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #54 : 08 Şubat 2020, 13:58:18 »
Oğuzhan Üstadım,

LOTW ye hala kayıt olmadım tembellikten. Ona da kayıt olayım.

ISS'e Aprs paket göndermeye taktım şu sıra. El cihazıyla bir kaç denemede beceremeyince daha otonom bir düzen kurayım dedim:
Aselsan 4021'in arka portuna bir db 15 soket bağladım. TA2VW Hayati ağabey'in forumda paylaştığı pin bilgisinden çok yararlandım.

WM2U 'nun seri port RTS pinini kullanarak PTT kontrolü devresinin bir benzerini evde mevcut sınırlı malzemeler ile yaptım.

Şu an için evde ne bulduysam onunla yapıldığından fena halde iptidai. Biraz da üşüttüm yeni kurtarıyorum hastalıktan  Konya sokağa gitmek çok zor geldi.
Maksada uygun malzemeleri internetten sipariş ettim. Bir kaç güne derli toplu güzel bir ara kablo haline getirip ayrı bir konuda detayları paylaşmayı planlıyorum.
Aynı arabirim kablosu Aselsan 40XX mobil telsizlerde FM'de yapılabilecek her tür dijital çalışmada kullanılabilir. (APRS,SSTV, anladığım kadarıyla FM'de çok anlamlı olmasa da PSK31, RTTY vb..)

UISS'in orbitron ile bağlantısını sağlayan DDE eklentisi Windows 10 da çalışmadı sanal makinada XP üzerinde ekran görüntüsü son resimde görülebilir.
ISS'in az önceki geçişinde ben içeride çocuk sallarken düzenek otonom olarak beaconlarımı gönderdi. ISS beni duymadı yine ama olsun. Denemeye devam Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #55 : 08 Şubat 2020, 15:38:35 »
Calismalar super. tebrikler.
Aselsan serisi icin daha onceki amator arduino modifikasyonunu yapan TA7W, gecenlerde APRS de eklemeyi basardi cihaza.
Yani aselsani direkt olarak seri portla aprs cihazi olarka kullanmak yakinda mumkun olacak. Bu bilgiyi de vermis olayim.
Muhtemelen urun olarak cikardiklarinda tamsat sitesinden ilan ederler.

Çevrimdışı TA2ITJ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Tamer
« Yanıtla #56 : 10 Şubat 2020, 10:14:00 »
Uydu takibi için akıllı telefon uygulaması arayanlar Look4Sat uygulamasını kullanabilir. Seçtiğiniz uydunun ne zaman bulduğunuz lokasyondan geçtğini gösteriyor.

Çevrimdışı TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #57 : 13 Şubat 2020, 18:55:21 »
Kendi imalatım bilgisayar-telsiz ara kablosu, kendi imalatım 2m flowerpot anten ve hurdadan temin Aselsan 4021 ile ISS'e ben bilgisayarın/telsizin başında dahi değilken APRS paketi yollamayı başardım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Anten çatıda değil camın önünde olduğundan ISS'in benim antenin olduğu cepheye uygun açıdan geçerken uygun yükseklikte olduğu bir geçiş denk geldi sonunda.

Çevrimdışı TA3E

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Alirıza ÖZSARAN
« Yanıtla #58 : 17 Şubat 2020, 01:03:07 »
Merhaba.

Bu kısımda yazılan yazıları okudum çalışma yapan tüm arkadaşları tebrik ederim.

Uydu haberleşmesi yapmak çok sabır ister.

Suat arkadaşımın ISS sorularına elimden geldikçe cevap vermek isterim.

ISS te Kenwood  tmd-710 V/U bir amatör cihaz üzerinden görüşmeler yapılmaktadır.

bir zamanlar bu cihazı cross repeater olarak çalıştırdılar (2005-2006) 145.800/437.800

bu sayede ISS üzerinden bir çok sesli qso yapma imkanım oldu.

Ayrıca ISS le simplex qso da yaptım 145.800 /437.550

2005 yılı sonunda Astronot ile de qso yaparak Türkiye'nin ilk uzay haberleşmesini gerçekleştirdim.

Su an ISS sadece okul bağlantıları için telsizi kullanıyor. ISS e yeni bir cihaz montajı planlanmakta

o zaman sürekli cross repeater modu aktif olabilir.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Alirıza ÖZSARAN - TA3EL
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2020, 01:06:38 Gönderen: TA3EL »

Çevrimdışı TA3E

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Alirıza ÖZSARAN
« Yanıtla #59 : 17 Şubat 2020, 01:27:44 »