Gönderen Konu: Amatör Uydu Kullanımı  (Okunma sayısı 24893 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
Ynt: Amatör Uydu Kullanımı
« Yanıtla #30 : 11 Ocak 2020, 09:51:43 »
pprc boru yerine pvc boru kullanılırsa daha sağlam olur. özellikle yüksek basınçlı bula bilirsen et kalınlığı artacağından yazın bile esnemez.
elinizi ağırlıktan dolayı yoruluyorsa orta kısmına bir destek noktası ayarlayın ( T ).

Çevrimiçi TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 30
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Suat Alper Seyhan
« Yanıtla #31 : 12 Ocak 2020, 01:48:27 »
Evet bu boru pprc imiş. Bunun da epey et kalınlığı var ama biraz fazla esnek. Ahşap-PVC-Alüminyum vs alternatif bomlara bakınıyorum.
Hoş düşündüğüm kadar esnemedi ve düşündüğüm kadar ağır da olmadı uhf elemanlar ile. Uhf kısmın swrsi ev içinde yaptığım denemelerde 1.2-1.5 gitti geldi. Sanırım evde doğru ölçüm alamıyorum. Çevirdiğim yöne göre ciddi değişiyor SWR. Dışarıda deneyeceğim ilk fırsatta.

Çevrimiçi TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #32 : 12 Ocak 2020, 17:51:39 »
Bugün anten ile ilk uydu QSO denememi yaptım. AO-91'in VHF downllink'ini ufuktan ufuğa 10dk+ bir süre duydum. Epey yoğun QSO vardı. Bir iki sefer araya girmeye çalıştım ama olmadı.
İki cihaz ile çalışınca downlinkten kendimi duyarım sanmıştım ama diğer cihaz gönderme yaparken alıcı cihaz enterfere olduğu için dışarı sadece gürültü verdi. Dolayısı ile uyduya UHF uplinkten sesimi gönderebildim mi emin de değilim. Biraz daha denemem yanılmam uğraşmam lazım sanırım.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #33 : 13 Ocak 2020, 00:35:23 »
Bir dahaki denemede bana haber verirsen ben downlinkten takip ederim
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #34 : 13 Ocak 2020, 10:13:40 »
sesini duyuramadın mı ? bu tür portatif el yapımı antenlerin iyi yanı  hemen bir iki eleman daha ekle devam et.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap dördüncü vhf elemanını ekle,  vhf 4 uhf 9 elemanlı anten sana kazanç sağlar.
 dopler etkisinide unutma. yaklaşırken 10mhz alttan başla, yaklaştıkca 5mhz ekle el ile dopleri düzeltmiş olursun. yanlışım varsa da ustalarım düzeltsin. çünkü henüz uydudan qso yapışmışlığım yok.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #35 : 13 Ocak 2020, 10:25:06 »
Yaklasma ve uzaklasmada FM de asagidaki gibi bir doppler soz konusu olur.
Bunu otomatik hesap edeceginiz/bilgisayar kontrollu bir telsiziniz yoksa  hazir kanallara kaydedip uydu pozisyonuna gore secmekte fayda var.
FM uydular PTT icin ton kullanir. 67 Hz..
Yuksek doppler etkisinde bu da kayacagi icin algilamasi zorlasir.
Ayrica, FM'in kotu ozelligi, en guclu istasyon duyulur sadece.. Digerleri uyduya ulassa bile duyulmaz.

İlk denemelerinizi uydu bosken yapin derim.
Yaklasma veya uzaklasma yonune bagli olarak afrika/asya tarafina gecince uyduyu kullannalar azalsa da turkiyeden erisim olabiliyor.

El cihazinin gucu de nispeten dusuk oldugundan, en guzel yontem daha buyuk anten kullanmak oluyor haliyle..

Çevrimiçi TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #36 : 13 Ocak 2020, 11:00:28 »
SATSAT uygulamasını kurdum telefonuma. Uydunun size görece konumuna göre doppler düzeltmesi frekanslarını otomatik veriyor. Buna göre frekansları da değiştirerek ilerledim. Ton da girdim. Sanırım beni esas sabote eden UV-5R nin ünlü "sarkması" oldu. Mandala bastığımda alıcı ikinci cihaz sadece gürültü verebildi. Bu da bende kafa karışıklığı yarattı girebildim mi giremedim mi vs ne oluyor anlayamadım pek ilk seferin de acemiliği ile. 

Antenin uhf tarafını tek başına bom'a takıp test ettim. 1 Watt (hatta fiiliyatta 0,8 watt gibi baofengin Low çıkışı) ile 20 KM uzaktaki sabit istasyon ile net bir sesle QSO yapabildim. Sanırım çok da kötü değil benim yagi. Bakalım biraz daha denemem lazım. Başka alıcı cihaz alternatifim de var. Evde biraz deneme yapacağım baofeng ile mandala bastığımda en az hangisi etkileniyorsa onunla almayı deneyeceğim O olmazsa Vertex UHF mobil cihazım var, daha hazırlıklı gider masamı tripdumu kurar aküden alır elektriğimi 25 Watt ile denerim. Hem de enterfere etmiyor diğer cihazları vertex normalde.

Bu Hafta Cumartesi:

SO-50   18 Oca   10:50:49   62°   55° (KD)    10:59:54   436.795
AO-92   18 Oca   11:35:36   61°   284° (BKB) 11:42:48   145.880
AO-91   18 Oca   11:58:30   63°   75° (DKD)     12:08:39   145.960

Pazar da şunu gözüme kestirdim : AO-91   19 Oca   12:19:45   81°   259° (B)   12:30:00   145.960

İçliğimi giyer, termosa kahvemi yapar araziye çıkarım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Zaten iş açısından yoğun bir hafta olacak haftasonu stress atma etkinliğimi buldum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 13 Ocak 2020, 11:16:27 Gönderen: TA2SUA »

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #37 : 13 Ocak 2020, 12:41:53 »
cıhazınızı NFM ayarında deneyin. WFM ayarına göre daha seçici olacaktır. denemekte fayda var bence.

Çevrimiçi TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #38 : 13 Ocak 2020, 13:01:20 »
sn. azer90,

FM radyo yayını dinlemiyorsanız  zaten normalde bir amatör istasyonu vs dinlerken hep "NFM" kullanıyorsunuz.
Baofeng gibi cihazlarda gönderirken bir "narrow" - "wide" diye ayrımı var ama bu ayrımda göndermede 12.5 khz ile 25 khz arasında seçim sağlıyor aslında.
WFM dediğiniz yanılmıyosam 200 khz civarında.

Baofengin diğer cihazları enterfere etmesi ikinci üçüncü... X inci  harmoniklerinin çıkışta doğru dürüst filtrelenmemesi ile alakalı.  Yani UHF de gönderirken VHF'de öyle bir harmonik üretiyor ki  VHF'de dinleyen yakın cihazı etkiliyor. Örneğin antenleri dip dibe, kendileri üst üste duran aselsan (vhf) ve vertex (uhf) mobil cihazlarımda 25-30 watt ile çıkarken bile böyle bir durum olmuyor.

Selamlar.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #39 : 13 Ocak 2020, 13:20:10 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
sn. azer90,

FM radyo yayını dinlemiyorsanız  zaten normalde bir amatör istasyonu vs dinlerken hep "NFM" kullanıyorsunuz.
Baofeng gibi cihazlarda gönderirken bir "narrow" - "wide" diye ayrımı var ama bu ayrımda göndermede 12.5 khz ile 25 khz arasında seçim sağlıyor aslında.
WFM dediğiniz yanılmıyosam 200 khz civarında.

Baofengin diğer cihazları enterfere etmesi ikinci üçüncü... X inci  harmoniklerinin çıkışta doğru dürüst filtrelenmemesi ile alakalı.  Yani UHF de gönderirken VHF'de öyle bir harmonik üretiyor ki  VHF'de dinleyen yakın cihazı etkiliyor. Örneğin antenleri dip dibe, kendileri üst üste duran aselsan (vhf) ve vertex (uhf) mobil cihazlarımda 25-30 watt ile çıkarken bile böyle bir durum olmuyor.

Selamlar.

Selamlar,
Amator radyodaki NFM WFM kavramlari ile BroadcastFM kavrami zaten farklidir.
WFM (Ya da FM)  WideBand FM ve Broadcast seklindedir.
NFM ile WFM (amator bandda widefm.. aslinda normal fm) 2.5 ve 5 khz band genisliklerine sahiptir.
Daha detayli bilgi
adresinde bulunabilir.

Hoarmonikler genelde ust bandlara cikar..
Yani, VHF'in harmonigi UHF e cikar, UHF in ki SHF e cikar gibi.
Daha alt bandta kuvvetli bir sinyal duyuyorsaniz, bunun sebebi genelde, alici cihazin filtrelerinin kotu olmasi (IP3 seciciliginin iyi olmamasi)  , ya da gonderen cihazin kendi ic mikserlerinden disari yayilmasidir.
TX ve RX cihazlarina bandpass filtre eklemek genelde bu tur problemleri cozer.

Çevrimiçi TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #40 : 13 Ocak 2020, 14:03:28 »
Sn TA2NC,

kullandığım SDR Sharp yazılımında "WFM" default bandwithi 200 KHZ.
Bu uydu dinlemede de kullandığım Icom R-20 tarayıcının WFM mode filter'ı  "more than 150 khz" diye geçiyor.

Başka bir çok yerde de ben hep WFM teriminin Broadcast FM için kullanıldığını gördüğümden hep aynı şey gibi algılıyordum.
Broadcast FM - WFM terminolojisi sektörde oturmamış bu gariban kardeşinizde nasıl otursun Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Yine baofengin kendi sitesindeki bilgiler resimdeki gibi.  Ayarlardaki narrow ve wide'ı 12.5khz ve 25khz olarak tanımlıyor.
Baofeng techspec'i muhtemelen yanlıştır hoş.

İlginçtir evde aselsan 4021 ile vhf konuşurken vertex uhf cihazımda (ve tersi) enterferans olmazken baofeng ile uhf vhf farketmez mandalladığımda yakındaki tüm cihazlarda enterferans oluyor. O zaman içerideki mixerlerde vs dediğiniz gibi, bilemedim. İşin o kısmında fikrim dahi yok zaten.

Modülasyonla ilgili yazınızı okuyup konudaki cehaletimi azaltıyorum hemen sayenizde.

Saygılarımla.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #41 : 13 Ocak 2020, 14:51:37 »
Olay bu band genisligi olunca aslinda oturmayan o kadar cok sey var ki...

Kabaca ve kisaca soyle anlatayim.
FM deviasyon band genisligi. Merkezi tasima sinyali.. 2.5- 5khz
FM Band Genisligi.. 12.5 - 25 khz...
FM Tasinabilen ses genisligi =  ( Band genisligi /2 ) - deviasyon

Yani.. 25 khz band genisligi olan bir fm sinyali uzerinde 5 khz bir deviasyon var ise  10 khz genisliginde ses taasiyabilirsiniz..

Oldukca karisik evet..
O yuzden kavramlar karisinca sıkıntı buyuyor..

Çevrimiçi TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #42 : 18 Ocak 2020, 14:07:03 »
-4 derecede biraz donsamda ilk uydu qso mu yapmayı başardım.
Bu hobi beni müsatakil eve çıkartır yakında.

Epey heyecanlandım, araya sürekli giren birileri olunca biraz zorlandım konuşmakta. QSO'nun birini net becerdim zaten konfirme geldi ona qrz.com'da. Diğer 2 istasyon beni defaten çağırdı ben de defaten cevap verdim ama araya sürekli birileri girdi bir türlü karşılıklı konuşamadık. QSO sayılır mı bilmem. Bakalım konfirme gelecek mi.

TA2NC Yardımlarınız yönlendirmeleriniz için çok teşekkürler.
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2020, 14:35:55 Gönderen: TA2SUA »

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #43 : 19 Ocak 2020, 18:37:01 »
Valla harika..
Demekki bu kadar basit bir ekipmanla.. sehir icinde zor gorusulebilirken, o semtten bu semte sesim geliyor mu denemeleri yaparken, meger ingiltereye kadar gorusmek mumkunmus Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap)

Cabaniz ve gayretiniz icin tebrikler..

Not: Mustakil eve cikmak bir yere kadar.. sonra etrafi daha bos tercihen tarla bir mustakil ev bakmaya basliyorsunuz. Ben o asamaya gectim :DDD

Çevrimiçi TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #44 : 19 Ocak 2020, 20:07:34 »
Hızımı alamadım az önce Ankara semalarından geçişi esnasında bir de Aprs paketi aldım Iss'den Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Camdan yagi ile sarkıp tuhaf hareketler yaptığımı gören karşı bloktan bir kaç komşu perdelerini kapattı... Benim müstakile geçiş süreci hızlanabilir bu gidişle Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
İki bina arasında denkleyebildiğim tek paket aşağıdaki oldu ama Android tableti  bir sonraki arazi çalışmasına götürüp ISS ile Aprs denemeleri yapmak için motive etmeye yetti beni.

19:41:47$ fm SV2CPH-0 to TPQX16-0 via RS0ISS-0 UIv PID=F0
          `1KEl .-/`efarmogigr@hotmail.com_"

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

exclamation
TAMSAT - Amatör Uydu Haberleri

Başlatan TB2NMR

2 Yanıt
5181 Gösterim
Son İleti 27 Mart 2012, 09:24:05
Gönderen: TA7EB
xx
Türk Amatör Uydu Göklerde