Gönderen Konu: İlk Frekanslar, İlk Adımlar :)  (Okunma sayısı 1498 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1MCU

• Amatör
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Mümin Can Uçak
İlk Frekanslar, İlk Adımlar :)
« : 27 Aralık 2018, 21:46:10 »
Merhabalar tekrardan, muhtemelen ki forum ahalisi enteresan konularımdan biraz bıkmış olabilirler.
Hatamız ve yanlışımız olur ise affola Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

2018/2. Dönem belge bekleyen ekipteyim,
2.5 hafta önce gearbest üzerinden verdiğim Baofeng uv-5r telsizim çok şaşırtıcı bir hızla bugün elime ulaştı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tabii ki yine İstanbulda bulunan Kıyı Emniyeti maalesef ki belgeleri hala yollamamakta ve attığım maillere ısrarla dönüş yapmamakta kararlılar.. Her neyse başka bir konuda dert yanarım  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tabii ki telsizin geldiğini gördüğümde gözlerim heyecandan parıldarken paketi parçalarcasına açtım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Belgem henüz elime ulaşmadığından mandallama yapamadığım için en azından telsizim gelene kadar dinleme yapmaya karar verdim ve büyük bir hevesle İstanbul rölelerini teker teker kaydettim.

Tabii ki etrafta hiç bir muhabere dönmüyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Size danışmak istediğim konuların ilkine gelir isek,  Daha fazla muhabere yakalayabilmem için vereceğiniz bir tavsiye var mıdır?

Danışmak istediğim bir diğer konu ise, Söylediğim gibi sertifikam henüz gelmedi. Yani çıkış yapmasam dahi, telsizi yanımda taşımam bildiğim kadarıyla hem etik değil hem de yasalara aykırı (yanlışım var ise affola)
Ancak telsizi yanımda taşırken, anteni ve bataryası sökülü şekilde çantamda barındırsam herhangi bir cezası olabilir mi?
Not düşmek istiyorum, güzergahımda 1 adet metro ve 1 adet avm bulunmakta. Girişler de herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım?

Tüm mesajın hepsini okuyanlara selam olsun, teşekkür ederim. Saygılar. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
73.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6175.0

Çevrimdışı TB1TFO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • tb1tfo@yandex.com
  • İsim Soyisim: Fatih ÖNDER
Ynt: İlk Frekanslar, İlk Adımlar :)
« Yanıtla #1 : 28 Aralık 2018, 05:42:02 »
Öncelikle belgeniz hayırlı olsun.
Belgeniz elinize ulaşacaktır.
Başvurusu sırasına göre gönderiyorlar eli kulağındadır gelir merek etmeyin.

Cihazınızda hayırlı olsun
Avm metro gibi yerlerde güvenlik görevlileri sorun çıkartmaz zaten yetkileri dahilinde değil güvenlik için tehlike uyandıracak bir alet değil fakat polise denk gelirseniz sorabilir amatörüm deseniz bile belge ister.
Belki bişey olmaz ama tatsız bir durumla karşılaşırsınız.

Bence biraz daha bekleyin belgeniz elinize ulaşsın  belgenizle beraber izin verilen bandlarda cihazınızı da her yerde her şekilde taşıyabilir ve kullanabilirsiniz.

73
« Son Düzenleme: 28 Aralık 2018, 05:47:26 Gönderen: TB1TFO »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA5MRG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 12
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Murat Gül
« Yanıtla #2 : 28 Aralık 2018, 09:41:09 »
Bende sizin tersi durumundayım. Belgem 3 Aralıkta elime ulaştı ama henüz telsiz almadım. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #3 : 28 Aralık 2018, 13:08:29 »
Merhaba

VHF/UHF icin konusacak olursak Role ve simplex frekansinda genelde ayni kisilerin selam sabah muhabbetlerinden baska birsey duymazsiniz.
Tabii bu demek degil ki dinleyecek birsey yok.

Ornegin amator uydulari takip edebilirsiniz. Dinler, daha sonra lisans alinca el cihaiz ile bile bu uydular uzerinden qso yapabilirsiniz. Orada trafik yogundur. Dunyanin degisik yerlerinden amatorler ile gorusebilme sansiniz olur.

Ya da HF bandlara inersiniz A sinifi bir amator iseniz. Her ne kadar sartlar cok iyi olmasa da gunduzleri 20m bandinda geceleri 40-80 m bandlarinda bol bol qso yakalayabilirsiniz.

Bahar ve yaz aylarinda VHF te tropo sartlari olusacagi icin, uygun anten ile birkac bin km mesafede qsolar bile yapmaniz olası.
Sanirim yeriniz istanbul. Oradan Romanya ve Bulgaristan rolelerine kadar --yine uygun anten ile--- ulasabilirsiniz.  Ben Zonguldak'tan yeni amator oldugum donemde  Bulgarsitan, Romanya ve Kırımdaki roleleri yaz aylarinda el cihazi ile acabiliyor ve qso yapabiliyordum.
Istanbuldan da yapamamaniz icin bir neden yok.

Yani, size nokta atisi, surayi dinleyin orada qso boldur diyebilecegim bir yer yok. Bu tamamen sartlara ve hangi bandta oldugunuza gore degisir.

73.

Not: Muhabere yerine QSO tabirini kullanmanizi tavsiye ederim.Biz amator radyocuyuz. Q kodu kullaniriz.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1MCU

• Amatör
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Mümin Can Uçak
« Yanıtla #4 : 29 Aralık 2018, 00:39:20 »
Öncelikle belgeniz hayırlı olsun.
Belgeniz elinize ulaşacaktır.
Başvurusu sırasına göre gönderiyorlar eli kulağındadır gelir merek etmeyin.

Cihazınızda hayırlı olsun
Avm metro gibi yerlerde güvenlik görevlileri sorun çıkartmaz zaten yetkileri dahilinde değil güvenlik için tehlike uyandıracak bir alet değil fakat polise denk gelirseniz sorabilir amatörüm deseniz bile belge ister.
Belki bişey olmaz ama tatsız bir durumla karşılaşırsınız.

Bence biraz daha bekleyin belgeniz elinize ulaşsın  belgenizle beraber izin verilen bandlarda cihazınızı da her yerde her şekilde taşıyabilir ve kullanabilirsiniz.

73

Çok teşekkür ederim öncelikle Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bugün kıyı emniyetini aradığımda önümüzde ki hafta belgemin elimde olacağını bildirdiler, telsizi taşımak için 1 hafta daha bekleyebilirim açıkcası 😁😁

Bende sizin tersi durumundayım. Belgem 3 Aralıkta elime ulaştı ama henüz telsiz almadım. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Öncelikle belgeniz hayırlı uğurlu olsun Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Baofeng uv 5r ı özellik bakımından acemilere yönelik tatlı bir cihaz. Belgem olsaydı çoktan çıkış yapmış olur, daha iyi yorumlama yapabilirdim size 😂

Merhaba

VHF/UHF icin konusacak olursak Role ve simplex frekansinda genelde ayni kisilerin selam sabah muhabbetlerinden baska birsey duymazsiniz.
Tabii bu demek degil ki dinleyecek birsey yok.

Ornegin amator uydulari takip edebilirsiniz. Dinler, daha sonra lisans alinca el cihaiz ile bile bu uydular uzerinden qso yapabilirsiniz. Orada trafik yogundur. Dunyanin degisik yerlerinden amatorler ile gorusebilme sansiniz olur.

Ya da HF bandlara inersiniz A sinifi bir amator iseniz. Her ne kadar sartlar cok iyi olmasa da gunduzleri 20m bandinda geceleri 40-80 m bandlarinda bol bol qso yakalayabilirsiniz.

Bahar ve yaz aylarinda VHF te tropo sartlari olusacagi icin, uygun anten ile birkac bin km mesafede qsolar bile yapmaniz olası.
Sanirim yeriniz istanbul. Oradan Romanya ve Bulgaristan rolelerine kadar --yine uygun anten ile--- ulasabilirsiniz.  Ben Zonguldak'tan yeni amator oldugum donemde  Bulgarsitan, Romanya ve Kırımdaki roleleri yaz aylarinda el cihazi ile acabiliyor ve qso yapabiliyordum.
Istanbuldan da yapamamaniz icin bir neden yok.

Yani, size nokta atisi, surayi dinleyin orada qso boldur diyebilecegim bir yer yok. Bu tamamen sartlara ve hangi bandta oldugunuza gore degisir.

73.

Not: Muhabere yerine QSO tabirini kullanmanizi tavsiye ederim.Biz amator radyocuyuz. Q kodu kullaniriz.

Öncelikle bu detaylı mesajınız için teşekkür ederim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

A sınıfı belge almaya hak kazandım, ancak kendimi yakın gelecekte hf ile QSO yapacak kadar tecrübeli görmüyorum maalesef 😁

Cihazım için moxon anten yapmayı planlıyorum, umarım ilk seferimde altından kalkabilirim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Yeni başlayan önerileriniz için çok teşekkür ederim

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

topicsolved
PMR FREKANSLAR TX RX

Başlatan ipekturgay

18 Yanıt
10157 Gösterim
Son İleti 31 Aralık 2018, 10:27:34
Gönderen: TB1TFO
xx
Kullanilabilir frekanslar.

Başlatan TA2WS