Gönderen Konu: Telsizciliğe Başlangıç ve Cihaz Hk.  (Okunma sayısı 1520 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gloria

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Can
Telsizciliğe Başlangıç ve Cihaz Hk.
« : 12 Kasım 2018, 18:26:24 »
Dostlar hepinize selamlar. Aranızda yeniyim, önümüz dönemdeki amatör telsizcilik sınavına çalışıyorum arkadaşlarımla birlikte. Üç arkadaşız. Yeni tanıştık bu hobiyle.

Sınava nasıl hazırlanmalı? Nerelerden yardım alınmalı? Bu konuda kendi çalışma şeklinizi paylaşırsanız sevinirim.

*Başlangıç olarak Baofeng UV-5R cihazını düşünüyorum.*
1- Bana en yakın röle 65 km uzakta. Bu cihazla röleyi vurabilir miyim?
2- Üç kişi simplex olarak görüşmek istiyoruz. Bir arkadaşımla rahat görüşeceğimi düşünüyorum. Diğeri ile aramda 2.5 km var.  Şehir içi 2.5 km bağlantı kurabilir miyim?
3- Simplex frekanstaki görüşmeler rölede olduğu gibi ciddi mi olmalı? Sohbet etmenin bir mahsuru var mı?
Coğrafi olarak Karadeniz'in bir ovasındayım.
73. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=6125.0
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2018, 18:28:34 Gönderen: Gloria »

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
Ynt: Telsizciliğe Başlangıç ve Cihaz Hk.
« Yanıtla #1 : 12 Kasım 2018, 21:44:20 »
Merhaba,
Aramiza hosgeldiniz.

Oncelikle forumda bir suru amatorluge baslangic ile ilgil soru ve cevap var.
Forumdaki basliklari biraz okumanin faydasi olacagini dusunuyorum.
Sinava hazirlanma asamasinda acip soru ve cevaplarini ezberlemek yerine, gercekten ogrenmeye calisin. Anlamadiginiz yerleri arastirin. sorun..
Yoksa siz de A sinifi olmuş ama hiçbirşey bilmeyen çoğunluğa katilirsiniz.

Herkesin sordugu Baofeng alayim mi sorusuna tecrubeliler hayir demesine ragmen yine de alindigi icin, soruya cevap vermeye gerek yok sanirim :d

Röleyi telsizle vurmanız zor. O kadar uzaga atabileceginizi sanmam. Ama guzel bir anten ile tabii ki 65km mesafe çok büyük bir sorun olmayacaktır. Röleye "ulaşabilirsiniz"
Tabii, cografi sartlar, rölenin konumu vs  onemli. Arada yuksek bir dag vs var ise 5-6W lik bir cihazla oldukca zorlanabilir belki de hiç duyamayabilirsiniz.

2.5km bir cati anteni ile rahatlikla asilabilir. Zaten roleye girmek icin anten yapacaktiniz ya.. gayet yeterli olur:)

Geldik en onemli soruya.. Amatorluk cogu kisinin dusundugunun tersine  "sohbet etme" hobisi degildir..Evet belirli bir ciddiyeti korumaniz lazim.
Sonucta havada, herkesin dinleyebilecegi bir frekans araliginda konusuyorsunuz. Bunun ciddiyetini tasimaniz onemli. Bu konuda yurt disindaki amatorleri ornek alin. Rolelerde konusulanın agirlikli olarak teknik konular oldugunu fark edeceksiniz. Bu demek degil ki , TRT spikeri gibi ciddi olun.. Sadece belirli bir seviyeyi kaybetmeyin yeterli.

Amaciniz sadece belese geyik yapmak rahat rahat sohbet etmek ise, amator radyo size gore bir hobi degil. Hic sinava hazirlanmaya gerek duymadan, bir Halk Bandı telsiz ile dilediginiz gibi sohbet edebileceginiz bir ortama sahip olabilirsiniz.

Defalarca yazildigi gibi, amator radyo, haberlesme tekniklerini ve elektronik bilgisini ilerletme uzerine kurgulanmis bir hobidir.. Aslinda ustte yazdiginiz sorularin cozumleri uzerine ugrasan bir hobi.. Daha uzaga ulasmak icin daha iyi bir anten yapmak, cesitli guclendiriciler kullanmak, gerekirse kendi amplifier devrelerinizi tasarlamak kurmak vs..

Anten, Alici verici cihazlar, elektronik  gibi konularda merakliysaniz buyrun hosgeldiniz. Yoksa sınava ihtiyaciniz yok.. PMR telsizler ve Halk bandı fazlasıyla isinizi gorecektir.

Simdiden kolay gelsin
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı Gloria

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Can
« Yanıtla #2 : 12 Kasım 2018, 22:09:43 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhaba,
Aramiza hosgeldiniz.

Oncelikle forumda bir suru amatorluge baslangic ile ilgil soru ve cevap var.
Forumdaki basliklari biraz okumanin faydasi olacagini dusunuyorum.
Sinava hazirlanma asamasinda acip soru ve cevaplarini ezberlemek yerine, gercekten ogrenmeye calisin. Anlamadiginiz yerleri arastirin. sorun..
Yoksa siz de A sinifi olmuş ama hiçbirşey bilmeyen çoğunluğa katilirsiniz.

Herkesin sordugu Baofeng alayim mi sorusuna tecrubeliler hayir demesine ragmen yine de alindigi icin, soruya cevap vermeye gerek yok sanirim :d

Röleyi telsizle vurmanız zor. O kadar uzaga atabileceginizi sanmam. Ama guzel bir anten ile tabii ki 65km mesafe çok büyük bir sorun olmayacaktır. Röleye "ulaşabilirsiniz"
Tabii, cografi sartlar, rölenin konumu vs  onemli. Arada yuksek bir dag vs var ise 5-6W lik bir cihazla oldukca zorlanabilir belki de hiç duyamayabilirsiniz.

2.5km bir cati anteni ile rahatlikla asilabilir. Zaten roleye girmek icin anten yapacaktiniz ya.. gayet yeterli olur:)

Geldik en onemli soruya.. Amatorluk cogu kisinin dusundugunun tersine  "sohbet etme" hobisi degildir..Evet belirli bir ciddiyeti korumaniz lazim.
Sonucta havada, herkesin dinleyebilecegi bir frekans araliginda konusuyorsunuz. Bunun ciddiyetini tasimaniz onemli. Bu konuda yurt disindaki amatorleri ornek alin. Rolelerde konusulanın agirlikli olarak teknik konular oldugunu fark edeceksiniz. Bu demek degil ki , TRT spikeri gibi ciddi olun.. Sadece belirli bir seviyeyi kaybetmeyin yeterli.

Amaciniz sadece belese geyik yapmak rahat rahat sohbet etmek ise, amator radyo size gore bir hobi degil. Hic sinava hazirlanmaya gerek duymadan, bir Halk Bandı telsiz ile dilediginiz gibi sohbet edebileceginiz bir ortama sahip olabilirsiniz.

Defalarca yazildigi gibi, amator radyo, haberlesme tekniklerini ve elektronik bilgisini ilerletme uzerine kurgulanmis bir hobidir.. Aslinda ustte yazdiginiz sorularin cozumleri uzerine ugrasan bir hobi.. Daha uzaga ulasmak icin daha iyi bir anten yapmak, cesitli guclendiriciler kullanmak, gerekirse kendi amplifier devrelerinizi tasarlamak kurmak vs..

Anten, Alici verici cihazlar, elektronik  gibi konularda merakliysaniz buyrun hosgeldiniz. Yoksa sınava ihtiyaciniz yok.. PMR telsizler ve Halk bandı fazlasıyla isinizi gorecektir.

Simdiden kolay gelsin
Öncelikle güzel yaklaşımınız için teşekkür ederim. İngilizce kaynaklarda röleyi "hit"lemek şeklinde kullanılmış, Vurmak, isabet ettirmek manasında, ordan yola çıkıp kullandım bende Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Her zaman elektrik elektroniğe ilgi duymuşumdur. Hatta lisede bölümünü okumak istiyordum nasip olmadı. Amaç geyik yapmak değil tam olarak dostlarla eğlenebilmek. Amacım bedava görüşmek olsa bu işe hiç girmem. Telsiz, anten, sınav, belge ücreti benim 8-9 aylık telefon paket yüklememi yapar zaten, zahmetsiz kullanırım. Benimki çocukluktan kalma tutku.

Anten sistemi tam olarak nasıl oluyor? Anten çevresinde el telsizini kullandığın zaman sesler antene, anten de telsize mi düşüyor? Bir nevi televizyon çanağı gibi.  Anteni nereden satın alabilirim?
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2018, 23:51:13 Gönderen: Gloria »

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #3 : 12 Kasım 2018, 22:39:13 »
Valla amatorluk ogrenecekseniz once anten nasil calisir onu ogrenmeniz lazim.
Cihazina nasil baglarsin onu ogrenmeniz lazim.

Cok kabaca soyle soyleyeyim.
Catiya koyacagin bir anteni, ayni tvlerdeki anten kablosu gibi (aynisi degil degerleri farkli)  evin icine kadar uzatip cihazina baglayip kullanabilirsin.
TV yi nasil bagliyorsan ayni mantik. Tv seyretmek icin tvi catiya cikarmiyorsun sanirim degil mi?

Ben anteni para verilecek birsey olarak gormuyorum. Hepsini oturup kendim yaparim. Size de tavsiye ederim. Arastirin ogrenin yapin.
Bunun haricinde evet anten satan yerler var.

Bu forumda bile bir cok anten semasi yapilis teknigi mevcut.
Size tavsiyem iyice okumaniz. Arastirmaniz.. Soru sormaya baslamadan once belirli bir bilgi birikiminiz olmasi gerekiyor .
Yoksa bu da sorulur mu diye cevap verecek birini bulamayabilirsiniz.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Amatör Telsizciliğe Başlangıç

Başlatan never

4 Yanıt
2831 Gösterim
Son İleti 14 Mayıs 2013, 13:17:37
Gönderen: TB1CZO
xx
AMATÖR TELSİZCİLİĞE BAŞLANGIÇ(TELSİZ ve RÖLE SİSTEMLERİ Hk.)

Başlatan akıncıbeyi

7 Yanıt
7654 Gösterim
Son İleti 15 Mayıs 2015, 21:12:26
Gönderen: TA3IWS
xx
Başlangıç bazı bilgiler cihaz vs.

Başlatan TA8IZB

0 Yanıt
1595 Gösterim
Son İleti 02 Mart 2017, 22:52:33
Gönderen: TA8IZB