Gönderen Konu: ISS SSTV etkinliği  (Okunma sayısı 19624 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA7AAI

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Burak SARICA
Ynt: ISS SSTV etkinliği
« Yanıtla #75 : 27 Aralık 2020, 20:33:06 »
Bunlar da benim yakaladığım görüntüler. Baofeng el telsizi ve Nagoya NA771 whip anten ile yakaladım. Daha az parazitli olan 2 görüntüyü aynı geçişte üst üste yakaladım. Elle değiştirdim frekansı 802.5 tan 797.5 a kadar.

Çevrimdışı TA1KVE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Eray Vatansever
« Yanıtla #76 : 29 Aralık 2020, 10:50:10 »
Merhabalar,
Şu ana kadar 5 tane okunabilen sstv resmi aldım hepsini arjantin amsat sitesine yükledim ayrıca spaceflightsoftware.com'a 3 tanesini yükledim ancak Polonya ekibine yanlışlıkla aynı resmi 2 defa gönderdim ve ikisi de kabul edildi herhangi bir sorun çıkar mı? Ne yapmak gerekir?

Ayrıca sanırsam Polonya ekibine form göndermek gerekiyor ancak formda kaç tane sstv resmi aldınız sorusu var şu ana kadar 3 tane yükledim , 2 tanesi kabul edildi 1 tane resmi 2 defa kabul ettiler
 diğer resim daha kabul edilmedi ancak daha sonra birkaç tane daha resim yükleyebilirim formu en son mu tamamlamak gerekiyor yoksa kaç tane resim aldınız sorusu çok önemli değil mi?

Ve son olarak Arjantin ekibine bir form göndermek gerekiyor mu yoksa belgeyi direkt siteden mi indireceğiz?

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #77 : 30 Aralık 2020, 13:56:49 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
ISS'in 20. Yıl etkinliği kapsamında. Ülkemizden  katılım sağlayan Radyo amatörlerini Tebrik eder Başarılarının devamını dilerim.

Üzülerek Belirtmek istediğim bir konu var.
Bildiğiniz üzere Polanya ödül Ekibi gönderdiğiniz resimlerde çok katı kurallar uygulamıyorlar.
Emek harcamadan  ARISS SSTV galeri ana sayfasından diğer radyo amatörlerinin  gönderdiği resimleri kopyalayıp,
utanmadan sertifika başvurusunda bulunup,Büyük başarı kazanmış gibi Qrz.com sayfalarında yayınlamaktan da utanmıyorlar.
Yazıklar olsun, bunlara ve bunlar gibi sahtekar zihniyetle radyo amatörlüğü yaptığını sananlara.

Not: Bu Aşağıda gördüğünüz ISS tarafından Gönderilen Resimlerin Hiç Biri TÜRKİYE üzerinden geçerken gönderilmedi.

Amatorluk kendi otokontrolunu kendi yapmasi gereken bir hobidir.
Yarismalarda hile yapanlar da olabilir, bu tur aktivitelerde fake submit yapan da.
Duvarina hak etmedigi bir sertifikayi asmak bu kisiyi tatmin ediyorsa zaten , bu kisinin ciddi psikolojik problemleri vardir diye bakın olaya.

Yazinizda bir tek
"Not: Bu Aşağıda gördüğünüz ISS tarafından Gönderilen Resimlerin Hiç Biri TÜRKİYE üzerinden geçerken gönderilmedi."  kısmını anlayamadım.
Paylastiginiz resimlerin ilk ikisini ben Turkiye uzerinden gecerken aldım mesela. Hatta birkaç not önce hem aldığım resimleri hem de alırken çekilmiş videosunu paylaşmıştım.
Demek ki bir yanlis bilgi var ortada. Ya da yanlış ifade diyelim.

Saygılarımla
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2SUA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 30
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Suat Alper Seyhan
« Yanıtla #78 : 02 Ocak 2021, 16:23:56 »
ben de 2 resim alabildim binanın arka otoparkına inip etkinlikte. Bu arada baofeng kullananlar için el telsizinizin 5 nolu menusü "wn" yi "wide" olarak ayarlarsanız FM uydularda alış tarafında bir doppler düzeltmesi gerekmiyor. Bir geçişte anteniniz iss'i  görmeye devam ettiği sürece iki hatta çevreniz tam açıksa bazen 3 temiz resmi frekans ile oynamadan genelde alabiliyorsunuz.

AO-91, AO-92, SO-50 gibi FM uydularla qso yaparken de alıcı olarak genelde kayıt özelliği olduğu için icom r20 scanner veya sesi gür rahat duyuluyor diye aselsan 4011 kullanıyorum. Bunların normal FM modu 12.5 khz, yine o çalışmalarda da RX tarafı için doppler düzeltmesine ihtiyaç duymadım şimdiye kadar. Muhtemelen bu el cihazlarının seçiciliğinin çok iyi olmaması da yardımcı oluyor.

SSB deki kadar ekstrem olmasa da FM'de de göndermede doppler önemli. Örneğin 2.5 khz hatta 5khz altta/üstte kalsanız da sesiniz uyduya ulaşıyor röle açılıyor, downlinkte kendinizi duyuyorsunuz, ama sesiniz bozulmuş "distort" şekilde oluyor. Özetle FM uydularla çalışırken alış tarafında doppler düzeltmesi için ek efora çok gerek yok. TX yapıyorsanız ~2.5 khz lik bir bant içinde kalmanız okunur şekilde sesinizin karşıya ulaşması için önemli.

Çevrimdışı TA5AHO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 10
  • İsim Soyisim: A.Hamit ÖTE
« Yanıtla #79 : 22 Ocak 2021, 00:34:05 »

19 Ocak: Moskova Havacılık Enstitüsü (MAI-75) SSTV etkinliğinin 28 Ocak Perşembe günü saat 12:10 UTC'de başlayıp 17:15 UTC'de bitmesi planlanıyor. Yayınlar 29 Ocak Cuma 13:10 UTC'de başlayacak ve deney 18:05 UTC'de bitecek. 145.800 MHz +/- Doppler kaymasında aşağı bağlanacak SSTV sinyallerini dinleyin. İletim modunun PD 120 olması beklenmektedir. Makul kalitede alınan görüntüler Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap adresindeki ARISS SSTV Galerisine gönderilebilir. Bu etkinlikle ilgili gelecekteki tüm güncellemeler burada zaman çizelgemizde ve ARISS_status adresindeki Twitter hesabımızda yayınlanacaktır.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
4 ve 5 Ağustos 2020 için planlanan MAI-75 SSTV etkinliği

Başlatan TA5AHO

6 Yanıt
1883 Gösterim
Son İleti 07 Ağustos 2020, 11:42:32
Gönderen: TA5AHO
clip
10m SSTV QSO

Başlatan OE1TOA