ELEKTRONİK / ELEKTRİK DEVRELER > QRP CİHAZLAR

QRP başlangıç

(1/1)

kedisever:
Merhabalar,

Bir süredir radyo amatörlüğüne ilgi duymaktayım, bu siteden ve değişik kaynaklardan temel bilgileri öğrenmeye çalışıyorum. Şimdiye kadar radyo amatörlüğü dünyasında beni en çok heyecanlandıran şey QRP konusu oldu. Özellikle ev yapımı QRP cihazlar... 5W gibi bir çıkış gücüne sahip ev yapımı cihazla dünyanın çeşitli ülkelerinde insanlarla iletişim kurabilmek; devrelerin genelde basit bir yapıda ve açık kaynaklı olarak müdahale edilip geliştirilebilir olması; maliyetlerinin düşük olması, elektronik bilgi, beceri ve tecrübe konusunda insana bir şeyler katması benim bu konuyu biraz daha fazla incelememe neden oldu. Konuyu epey bir geriden alıp süperheterodin işlemini de ele alarak inceledim. Yalnız son geldiğim noktada anten konusu biraz kafamı kurcalıyor, çok çeşitli anten yapılarıyla karşılaşıyorum, boylarının bu kadar büyük olması (HF bandı için) beni QRP cihazdan önce anten problemini çözmeye itiyor.

Yani ustalar bu maceraya öncelikle anten yaparak başlamalıyım? Yoksa cihazı yapıp antene geçmek mi daha iyi?

Saygılarımla

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5900.0

TA2NC:
Nacizane fikrim,
Kotu cihaz yoktur kotu anten vardir.
1 kw ta cikiyor olsaniz duymayan bir cihaz bir isinize yaramaz ornegin.

Mustakil bir yeriniz yoksa. buyuk bir anten dikemeyecekseniz size tavsiyem Magnetic Loop antenleri incelemeniz.
QRP cihazlar icin cok daha kolay yapilabileek magnetic Loop antenler var. Cunku kullanilacak kapasitor voltaj degerleri oldukca dusuk oluyor

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek