Gönderen Konu: FORUM KURALLARIMIZ  (Okunma sayısı 6026 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

    Çevrimdışı TA3DP

  • Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 93
  • İleti: 219
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
FORUM KURALLARIMIZ
« : 20 Eylül 2017, 13:26:27 »
   Değerli katılımcı,

   Amatör Telsizcilik diğer bir ifadesiyle Radyo Amatörlüğü, International Amateur Radio Union (IARU) / Uluslararası Amatör Radyo/Telsiz Birliği tarafından The greates of oll scientific hobbies / Tüm bilimsel hobilerden en büyüğü/iyisi olarak ifade edilmiştir. Dolayısıyla bu bilimsel ve büyük hobinin forumunda yazışma ve mesajlarda aşağıdaki kurallara uyulması gerekmektedir.
   TÜRKÇE konuşulduğu gibi YAZILAN bir dil değildir, dolayısıyla Türkçe’mize özen gösterip sahip çıkınız ve doğru yazmaya dikkat ediniz... Konuları düşünce ve konuşmadan yazışmaya aktarırken okuyucu tarafından anlaşılma ve algılama hususuna dikkat ediniz.

   1-) a) Kibar, nazik, saygılı ve sevecen olun... Unutmayın ki esprili olmak laubali ve basit yazışmalarda bulunmak değildir... Alaycı, aşağılayıcı ve küstah mesaj kesinlikle yazmayın ve IRC üslubu kullanmayın. Bu tür mesaj ve yazışmalar Sitemiz Forum Kuralları’na aykırıdır.
   b) - Bir site üyesine özel mesaj ve yazışmalarla sorgulayıcı, aşağılayıcı, rahatsız edici,
hakaret veya taciz edici yazı ve mesajlar,
   - Müstehcen ve cinsel içerikli, siyasî, politik, dinî veya her türden tartışmaya sebep olabilecek etik kurallara aykırı genel yazı ve mesajlar,
   - Genel mesaj ve yazışmalar içerisinde belirli kişi veya kişileri, tüzel kişilikleri, milletleri, kurumları, kesimleri, oluşumları, birlikleri, komisyonları, komiteleri vb. üçüncü şahıs/şahısları aşağılayan, hor gören, kötüleyen, suçlayan vb. yazı ve mesajların Yazılması Sitemiz Forum Kuralları’na aykırıdır.
   c) Konu başlıkları altındaki mesaj ve yazışmalar açıklama, içerik ve anlam bakımından yeterli olduğu halde, sırf üye kimliğinin görüntülenmesi, önemli olma arzusu veya iş olsun diye kısa da olsa yazışma yapılmaz. Bu tür mesaj ve yazışmalar Sitemiz Forum Kuralları’na aykırıdır.
   d) Amatör Telsizcilik Belgesi olmayan üyelerin amatör telsiz, röle, frekans, emisyon vb. kullanımları hakkında bilgi verilmesi Sitemiz Forum Kuralları’na aykırıdır.
   e) Sitemizde her türlü cihaz, anten, aparat, malzeme vb. alım, satımı ve ilanı verilmesi ayrıca cihaz modifikasyonu konusunda mesaj ve yazı yazılması kesinlikle Sitemiz Forum Kuralları’na aykırıdır.

   2-) a) Her türlü kamu kurum ve kuruluşlarının elektronik haberleşme mevzuatlarının, istasyon ve sistemlerinin fiili ve teknik özelliklerinin vb. mesaj ve yazışmaya konu edilmesi, fotoğraflarının yayımlanması Sitemiz Forum Kuralları’na aykırıdır. Bu konuda Amatör Telsizciliği ilgilendiren veya çok genel atıflar ve olumlu yazışmalar yapılabilir.
   b) Spor ve spor karşılaşmaları her ne kadar kişiler, guruplar ve toplumlar açısından çok yararlı bir amatör ve profesyonel literatür ve faaliyet ise de, Sitemizin kuruluş amacı ve faaliyetleri dışında olduğundan mesaj ve yazışma konuları içerisinde yer almamasına dikkat ediniz. Bu tür mesaj ve yazışmalar Sitemiz Forum Kuralları’na aykırıdır.
Milli, Avrupa ve Dünya karşılaşmalarında başarılı olan sporcu kişi ve takımların başarıları hakkında kısa tebrik ve övgü mesajları yazılabilir.
   c) Dinî konular tanrı ile kul arasında olması ve tartışmalara yol açabilecek hassasiyeti nedeniyle Sitemiz formunda hiçbir şekilde kesinlikle değinilmemesi gereken konular arasında yer almaktadır. Herhangi bir dinin, dinsel inancın, mezhebin vb. övülmesi, kötülenmesi, tanıtımı, propagandası, kuralları, bilmek ve öğrenilmek istenen yönleri, kutsal değerleri, kitapları, söylemleri vb. yazılması Sitemiz Forum Kuralları’na kesinlikle aykırıdır. Üzerinde hassasiyetle durulması gereklidir.

   3-) a) Forum ticari amaçla kişi, tüzel kişilik, şirket, firma adı ve reklamı gibi ticari amaçlar için kullanılamaz. Bu tür mesajlar ya da yanlışlıkla yapılan ticari amaca yönelik veya ticari faaliyeti çağrıştırıcı ve unvanlı kayıtlar otomatik olarak silinir. Eğer edit (mesaj düzeltme) yapılmış ise bu durum üyemize olan saygıdandır. Reklam vermek istiyorsa Site Yönetimine ya da ilgili görsel ve yazılı basına müracaat edilmesi gereklidir.
b) Amatör Telsizcilik, genel elektronik ve haberleşme konularında telsiz cihazı, RF tuner ve amplifikatör, AC/DC güç kaynağı vb. cihazlar ile anten, anten aparat ve malzemeleri vb. ekipmanlar konusunda marka, marka model reklamı veya reklamı anlamına gelecek mesaj ve yazışma yapılması, fotoğraflarının yayımlanması Sitemiz Forum Kuralları’na aykırıdır. Bu cihaz, aparat, malzeme, ekipman vb. hakkında öncelik ve özellikle teknik, fiziki, kullanım verimliliği vb. özelliklerinin bilgi amaçlı olarak konu edilmesi imkan dahilindedir.

   4-) Forumumuz Amatör Telsizcilik konusunda bilgilendirme, paylaşım ve özendirme amaçlıdır.
   a) Çağrı işaretine sahip amatör telsizciler, çağrı işaretleri ile üye oldukları takdirde forumun her bölümünü okuyabilir ve mesaj yazabilirler. Amatör telsizci olmayan site üyeleri FORUM’un bazı bölümlerine ulaşamaz ve yazı yazamazlar.
   b) Ana sayfada bulunan online yazışma bölümünü tüm site üyelerini ilgilendirebilecek sorular sormak için kullanmayınız. Genel bilgi ve beceri amaçlı sorularınız için forum bölümünü tercih ediniz. Sorduğunuz ve verdiğiniz bilgiye birçok amatör telsizci veya adayının ihtiyacı olabilir.
   c) TA Röle listesine sadece amatör telsiz çağrı işareti ile üye olan site üyeleri mesaj yazabilirler. Amatör telsizci olmayan kişilerin mesajlarını o bölgeden bir amatör arkadaşın onaylaması gerekmektedir. Onaylamadan güncelleme yapılmaz.
   d) Bir mesajda birden fazla istekte bulunmayınız. İsteklerinizi zaman içine dağıtınız. Lütfen eski yazışmalara göz atınız, inceleyiniz.
   e) Kendi kimliği ile bir başkasının foruma girmesine yardımcı olan üyeler uyarılarak susturulmuş durumuna getirilir. Bu üye foruma mesaj yazamaz, chat bölümünü kullanamaz. Bu durumu önlemek amacıyla üyelerin gerekli takibi yapılmaktadır.
   f) Kişiler ve site üyeleri hakkında özel bilgiler postalayıp, dedikodu yapmayınız, başkalarının kişilik haklarına zarar vermeyiniz.
   g) Spam (flood) mesaj atmayınız, üyelerimize spam sayılabilecek “Özel Mesaj” göndermeyin hack konusuyla ilgili bilgi veren veya bilgi isteyen mesaj atmayınız, kişileri hekırlığa (hacker) özendirmeyiniz. Bu gibi konularda bilgi içeren mesajlar üyelerimizce hoş karşılanmamaktadır.
   h) Unutmayınız, hiç kimse size birşey vermeye mecbur değildir. Alacağınız yardımı takdirle karşılayınız. Sorunuza gelen bir cevabı lütfen olumlu/olumsuz yanıtlayarak bildiriniz ki aynı sorunu yaşayan başkaları faydalansın.

   5-) a) Forumda yeni bir konu açmadan evvel mutlaka site arama bölümünü kullanınız. Gerçekten konunuz ile ilgili bir bölüm yok ise yeni konuyu uygun kategori başlığı altına açınız.
   b) Yeni konu açarken lütfen özen gösteriniz. Tüm üyelerin ve ziyaretçilerin rahat bulabileceği başlıklar seçiniz.
   c) Mesajınızı yazdığınız kategoride bulamıyor iseniz diğer kategoriler altına taşınmış olabilir lütfen kontrol ediniz.
   d) Foruma yazmış olduğunuz mesajlarda düzeltme ihtiyacı doğarsa, sizden sonra cevap yazmış olan üyelerin vermiş olduğu cevapları göz önünde bulundurarak düzenleme yapınız. Mesajlarınızı sildirmek istiyor iseniz Kontrol Ekibine özel mesaj ile bilgi veriniz.

   6-) Her konuda yazılmış mesajlarda polemik konusu yaratmak (Aksi fikirlerini hoşgörüsüz ve sert bir üslupla yazıp tartışma konusu başlatmak.), diğer bir üyeyi azarlama vb. durumlarda bulunmak tüm üyelere ve yöneticilere yasaktır. Bir uyarı yapılması gerekiyorsa tahrik ve tahkir içermeyen bir üslup kullanmaya ve verdiğiniz cevap şahsınıza atfen yazıldığında göstereceğiniz tepkiyi göz önün de bulundurarak, birkaç kez okuduktan sonra mesajı veya yazıyı postalamayı adet haline getiriniz. Aynı şekilde, mesajına sert bir karşılık alan üyenin, yangına körükle gidip tartışmayı daha da alevlendirmemesi de bu kural kapsamındadır. Unutmayın, kendinize saygı, karşınızdakine saygıdır. Olumsuz tarz davranışlara tevessül edenler önce uyarılır, üyenin bu tür davranışlara devam etmesi halinde susturulmuş konumuna getirilir (Forum ve chat bölümünü kullanamaz). Lütfen bu forumun sükûnet ve asayişini korumaya özen gösteriniz.

   7-) Sitemiz ile dosya alış-verişi yapıyorsanız dürüst olunuz. Trojanlı, virüslü veya çalışmayan dosyaları başkalarına vermeyin. Unutmayın ki “Bugün sizin başkalarına yaptığınızı, yarın bir başkası size yapacaktır.” Verdiğiniz sözlerde durunuz, yerine getirilmesi mümkün olmayan sözler verip karşınızdakileri boş yere umutlandırmayınız, bekletmeyiniz.

   8-) Devamlı istemek hoş karşılanmaz. Amatör Telsizci veya adayı bildikleri, buldukları, becerileri ve yaptıkları ile Radyo Amatörlüğü literatürüne katkıda bulunan, paylaşan, empati yapan ve sinerji oluşturan kişidir.
   Bazı konuları kendiniz araştırın, araştırın ki çorbada ihtiyaç olan tuzunuz bulunsun. Fazlası değil. Uzun mesajlarla, gereksiz tekrarlarla mesajınızı okunmaz hale getirip site üyelerini veya misafir okuyucuları sıkmayınız.

   9-) Sistem Yöneticileri ve Kontrol Ekibi forum kurallarına ve etiğine, genel etiğe aykırı mesajları düzeltme, düzenleme, mesajlara açıklayıcı ilaveler yapma ve silme yetkisine sahiptirler.
   Mesajı belirtilen aykırılıklar nedeniyle silinen, düzenlenen, düzeltilen üyenin bu konuda hesap sormak gibi bir ayrıcalığı yoktur.

   10-) Şahsınıza hitap edebilmesi için İsim ve Soyisim, kesinlikle doğru olarak doldurulması zorundadır. İsim ve soy isminizi forumda herkes tarafından görülür.  (KVK gereği telefon numaraları sistem üzerinden kaldırılmıştır)


   11-) Sitemiz Forum Kuralları’na aykırıdır vurgulaması bulunan madde ve fıkralarda yer alan konulardaki, hususlardaki mesaj ve yazışmalar fark edildiğinde Site/Sistem Yönetimi/Yöneticileri tarafından derhal silinir. Üyenin Site Forum Kuralları’na aykırı mesaj ve yazışmada bulunmasından dolayı, silme işlemine itiraz hakkı yoktur. Üye bu konuda ikaz edilebilir. İkaz edilmeden veya ikaza rağmen Sitemiz Forum Kurallarına aykırı mesaj ve yazışma yapan kişi susturulabilir veya site üyeliğinden ihraç edilebilir/edilir.

   12-) a) Bu Forum kendi özgün kuralları olan ve amme hizmeti gibi bir amacı olmayan Amatör Telsizcilere ve adaylarına özel bir alandır. Her isteyenin istediği gibi davranamayacağını, istediği mesajı atamayacağını ve aklına her geleni söylemi yazamayacağını bilmesi gerekir. Yukarıdaki kurallara uyulmayan durumlarda üyenin mesajı gönderme yetkisi elinden alınabilir veya siteden ihraç edilebilir. Dolayısı ile “özgür” olmanın sınırlarını zorlamadan Site Yönetimiyle ve Kontrol Ekibiyle beraber olunacağı, sitemiz organizasyon ekibinin kapılarının her zaman açık olduğu bilinmelidir.
   b) Paylaşım kavramını, karşılıksız ve sadece kendilerinin zahmetsizce elde edecekleri
bireysel çıkar amacı olarak algılayanların ve görenlerin bu zihniyetleri FORUM’umuzda kabul edilebilir değildir.
   c) Sitemiz; hukuki düzenlemelere, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
4/5/2007 tarihli ve 5651 sayılı Kanun’a göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur.
   d) Site içerisinde bulunan mesajlardan, kullandığı resimlerden, media vb unsurlardan site yönetimi sorumlu tutulamaz. Her mesajdan, yazışmadan, resminden ve eklentisinden üyenin kendisi sorumludur.

   13-) Bu sitenin yayın hakları Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  Sistem Yöneticilerine aittir.
   Site ismi kaynak gösterilerek dağıtım, link vb. verilebilir.
   Ek Bilgi talebi için yucelkas@gmail.com  e-mail adresini kullanabilirsiniz.

   ARAMIZA HOŞ GELDİNİZ


Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5784.0
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2022, 11:20:36 Gönderen: TA3CY »
İLGİ BİLGİ, KÜLTÜRLÜ BİLGİ GÜÇTÜR.


Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
FORUM KURALLARIMIZ GÜNCELLENMİŞTİR

Başlatan TA3DP

0 Yanıt
6362 Gösterim
Son İleti 20 Eylül 2017, 16:33:05
Gönderen: TA3DP
xx
FORUM DIŞI BİLGİLENDİRMELER HAKKINDA UYARILAR

Başlatan TA2AHW

6 Yanıt
3338 Gösterim
Son İleti 16 Ekim 2011, 18:01:04
Gönderen: TA2AHW
xx
FORUM VE TELSİZCİLİK İLE İLGİLİ BİR KAÇ SORUM OLACAK

Başlatan murlent

5 Yanıt
3509 Gösterim
Son İleti 28 Temmuz 2012, 01:23:07
Gönderen: TA3CY