Gönderen Konu: Yer tespit (pmr) ardunio  (Okunma sayısı 3653 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet7370

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Mehmet yaslak
Yer tespit (pmr) ardunio
« : 23 Mart 2017, 00:54:26 »
Rasperry pi ve ardunio ile çalışan ayrıca entegre programlayip frekans pmr446 yi yakalayıp hem dinleyip hem de Google haritada veya sadece koordinat veren bi cihaz yapmayı düşünüyorum. Dinlediğiniz kişinin nerde olduğunu merak etmissinizdir sizde . Sizlerin de yardımlarını bekliyorum bilgilerinize ihtiyacim var . Şimdiden teşekkürler

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5620.0

Çevrimdışı TA2MFN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ferit Nur
Ynt: Yer tespit (pmr) ardunio
« Yanıtla #1 : 24 Mart 2017, 13:49:13 »
çılgın projeniz hakkında biraz daha bilgi verin. mesela şimdiye kadar neler yaptınız, hangi aşamaya geldiniz. ben de hobi olarak uğraşıyorum arduino ile. fırsat buldukça tabi.

projeniz enteresan geldi bana.
elimizden gelen bişey olursa yardımcı olmaya çalışırız.
ta2mfn.blogspot.com

Çevrimdışı TB2DSZ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Erhan Silkin
« Yanıtla #2 : 13 Haziran 2017, 17:59:11 »
Bu konuda arduino işe yaramaz. Rasbperry pi işe yarar. Ancak pmr telsizlerin koordinatını bulamazsınız. Sadece aprs özellikli telsizlerin yeri belli olur. Diğer telsizler için örn. İstanbulda belli başlı yerlere röle koyup bu röleler üzerinden koordinat belirleyebilirsiniz.
Mesela emniyet bu şekilde illegal yolla mandallama yapan kişileri buluyor. Öbür türlü yer tespiti imkansız.
TB2DSZ

Çevrimdışı TA2LLV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • TA2LLV
  • İsim Soyisim: Erman Kütükçü
« Yanıtla #3 : 13 Haziran 2017, 23:49:11 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bu konuda arduino işe yaramaz. Rasbperry pi işe yarar. Ancak pmr telsizlerin koordinatını bulamazsınız. Sadece aprs özellikli telsizlerin yeri belli olur. Diğer telsizler için örn. İstanbulda belli başlı yerlere röle koyup bu röleler üzerinden koordinat belirleyebilirsiniz.
Mesela emniyet bu şekilde illegal yolla mandallama yapan kişileri buluyor. Öbür türlü yer tespiti imkansız.
Merak ettiğim için soruyorum. Röle üzerinden nasıl tespit ediyorlar? Mantığı nedir?

Çevrimdışı TB2DSZ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Erhan Silkin
« Yanıtla #4 : 14 Haziran 2017, 18:34:50 »
Nasıl yapılıyor bilmiyorum ama egmnin röleleri birbiri ile bağlantılı. Bilgisayar üzerindende takip ediliyor. Egm frekansına illegal yolla mandallama yaptınız diyelim. Bu röleler üzerinden koordinatlarınız belirlenip nokta atışı yapabiliyorlar.

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
« Yanıtla #5 : 15 Haziran 2017, 13:41:17 »
Yer tespiti olayına güzel bir örnek,

Kara da görüşmek, Hava da duyuşmak dileği ile...

Çevrimdışı TA5IKT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • TA5IKT
  • İsim Soyisim: Kaya Tanyel
« Yanıtla #6 : 15 Haziran 2017, 17:22:50 »
Benzer sistemleri aprs adi altında zaten kullanıyoruz. Pmr telsizle pek yapamazsınız çünkü ulaşabileceğiniz bir link istasyonu yok. Aprs ler genelde 144.400 de olur. Arduino ile de yapılabilir. Yapanlar var. Rasbery ile daha kolay. Siradan telsiz de olur. Aprs özellikli telsiz olması şart değildir. Aprs.fi adrrsine girerseniz çok miktarda istasyonun varlığını göreceksiniz. Arduino ile aprs digisi yapma konusunda benimde planım var ama ne zaman hayata geçiririm bilemiyorum. Yapilacak çok proje var 😃😃😃

SM-A810F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

73, Kaya TANYEL, TA5IKT

Çevrimdışı TA3HZ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • İsim Soyisim: Mustafa Yanar
« Yanıtla #7 : 15 Haziran 2017, 17:50:50 »

Çevrimdışı TA5IKT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • TA5IKT
  • İsim Soyisim: Kaya Tanyel
« Yanıtla #8 : 15 Haziran 2017, 23:25:27 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Benzer sistemleri aprs adi altında zaten kullanıyoruz. Pmr telsizle pek yapamazsınız çünkü ulaşabileceğiniz bir link istasyonu yok. Aprs ler genelde 144.400 de olur. Arduino ile de yapılabilir. Yapanlar var. Rasbery ile daha kolay. Siradan telsiz de olur. Aprs özellikli telsiz olması şart değildir. Aprs.fi adrrsine girerseniz çok miktarda istasyonun varlığını göreceksiniz. Arduino ile aprs digisi yapma konusunda benimde planım var ama ne zaman hayata geçiririm bilemiyorum. Yapilacak çok proje var 😃😃😃

SM-A810F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

APRS frekansını yanlış yazmışım kusura bakmayınız. 144.800 MHz olacak Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA7AKA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Murat KAYA
« Yanıtla #9 : 16 Haziran 2017, 19:38:36 »
Merhaba,

böyle bir sistemi kesinlikle yapabilirsiniz. Bahsettiğiniz cihazlar literatürde - yukarıda da bazı yerlerde adı geçtiği gibi - Direction Finder (Yön Bulucu) dır. Birkaç antenden alınan aynı frekanstaki sinyalin fazlarını karşılaştırarak radyo frekanslı sinyalin kaynağının konumunu antenlere göre bulur. Bu sisteme "interferometri" (girişim ölçme) denir. Aslında yapılması gereken 4 adet anteni bir karenin köşelerine yerleştirilmiş gibi bağlayıp (antenler arası mesafe ne kadar büyük olursa ölçüm hassasiyetiniz artacaktır) antenleri hızla ve sırayla anahtarlayarak gelen sinyali bir FM alıcıya göndermektir. Alıcının diskriminatör çıkışı, aynı frekansta her bir antenden gelen sinyalin arasındaki faz farkıyla orantılı olacak şekilde, görece alçak frekanslı bir sinyal olacaktır. Raspbery PI üzerinde bu sinyali sayısallaştırıp analiz ederek sinyalin kaynak noktasını bulmanız gayet mümkündür.

Çalışmalarınızın sonuçlarını merakla bekliyorum.

Saygılarımla
Saygılarımla...

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter