Gönderen Konu: OTO RADYOSUNDAN 144-146 MHZ ALICI  (Okunma sayısı 47633 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB3DKM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: mehmet kasım TB3DKM
Ynt: OTO RADYOSUNDAN 144-146 MHZ ALICI
« Yanıtla #30 : 08 Nisan 2015, 11:32:47 »
pekiyi bu radyoya (squelch) susturma nasıl yaptınız şemasını çizermisiniz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap kolay gelsin

Çevrimdışı TB3DKM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #31 : 18 Mayıs 2015, 20:01:03 »
problem çözülmüştür ilgilerinize reşekkürler Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #32 : 19 Mayıs 2015, 14:49:22 »
Nasıl çözdünüz?

Çevrimdışı TB3DKM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #33 : 30 Temmuz 2015, 08:51:45 »
arafrekans çıkış sinyalini NPN bir transistor e tetikleme yaptırarak bir RÖLE yi çalıştırdım bu röle ile de anfi girişine EKSİ voltaj gelmesini sağladım gelen eksi voltajıda bir pot ile ayarlayarak squelch yi çalıştırmış oldum  (     ) bu link teki ve (    ) bu link teki gibi
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2015, 09:03:43 Gönderen: gurbetcii »

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #34 : 30 Temmuz 2015, 23:47:58 »
Teşekkür ederim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı omarlıfm

• Sitenin Sahibi
  • *
  • İsim Soyisim: abdullah cevik
« Yanıtla #35 : 12 Aralık 2015, 04:28:28 »
Abi çok üzel olmuş ben de yapayım dedim oldu 206.1 mhz kadar çıktım bazı radyolarda mandal var ses yok yada kısık bazılarında gümbür gümbür geliyor  telsizler neden böyle bilmiyorum aynı entegre halbükü ama devrede bazı elemanların değeri değişik yada biri direkt bağlamış biri araya pf takmış heralde ondan CXa1619 yada CXa1019 süper dinlemesi var bazıları bu entegreler ile uhf kadar çıktığını söylüyor ben bi frekans metreli SC3610D çipil radyo aldım o süper dinliyor için de bir kaç değişiklik yaptım varyabl kondansatör orda 2 bobin var biri hassasiyet biri frekans hassasiyet olan 4 tur bobini genişlettim tornavida vasıtasıyla diğerine de o bobini söküp ayarlı 3 tur bobin taktım o bobine paralel  bağlı pf mercimeği söküp tirimer taktım birde anteni kablosunu yerinden söküp varyabl kondansatörün fm hassasiyet bacağına lehimledim çok güzel oldu ama 30-200 mhz arası yapmak istedim ilerde birde geniş pf aralıklı varyabl kondansatör takarsam hesaplamalarıma göre 30-200 mhz arası dinleme yapacak ayriyet ten birde squelch devresi eklersem süper olur araştırıyorum halen squelch şeması bulamadım basit yollu bu radyoda uçakları amatörleri ve belediye anonslar süper çekiyor ben genellikle cami merkezi sistem vaaz dinlemekteyim hoşuma gidiyor birde bu radyoda sw bandı var orda da ufak çapta bi değişim yapınca 7 mhz amatörler ve Cb halk bandı telsizciler çıkıyor çok güzel oluyor tavsiye ederim yapacak olan Amatör arkadaşlarımız ve Abilerimiz varsa yardımcı olurum Bu arada ilk resimdeki radyo süper dinliyor tek kusuru ekran vınıltı yapıyor arkaya on off anahtarlama yaptım birde ekran da frekans bazen çok sapma yapıyor onu halen çözmüş değilim tam olarak neden yapıyor bilmiyorum 2 radyo çok kibar küçük ama oda çok zayıf çekiyor istasyonu bulsa da mandal var ses yok 3 radyo da frekans yükseltme işlemi entegre max kaç mhz çıkacak denemem 206.1mhz den yukarı  daha çıkmadı trimer ve bobin bulamadım ama ilerde tekrar deneyeceğim 4 radyo tuneri ise çok çok güzel dinliyor bir parazit bile yok ama bozuldu bant düğmesi arıza yapmış   uzak istasyonlar bile geliyordu yaparsam çok güzel olur birde 5 resimdeki oyuncak telsizde de kırmızı ile işaretli olan mercimekleri söküp tirimer takıldığında telsizler çok rahat çıkıyor bu transistörlü olmasından dolayı güzel sanırım bunlarda dar geniş bant yok galiba 6 resimdeki frekans metre 2 radyoya ait çok güzel portatif bunu cb telsize takınca hangi frekansta gönderme dinleme yaptığı yazıyor tam belli olmasada güzel bunu radyolara takıp hangi frekansta olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz ve üzerinde saat alarm mevcut  7 resim deki devreden yapıp bu radyo içine yerleştirince 7 mhz deki ssb telsizleri anlaşılır hale getiriyor bu radyoda çok güzel oluyor amatörce uğraşmak kendi yaptığımız radyo telsizden ses gelmesi insanı sevindiriyor
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2015, 04:39:10 Gönderen: omarlıfm »

Çevrimdışı turker

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Havanız açık sinyaliniz güçlü olsun :)
  • İsim Soyisim: Türker BAYRAKTARLAR
« Yanıtla #36 : 15 Aralık 2015, 23:33:29 »
Ben bir benzerini el radyosu ile yapmıştım Malkarada yaşıyorum. Çorludaki hava alanına doğru hareket eden uçakların seslerini 119.3 Mhzden dinledim. Geceleri sıkılınca açıp dinliyorum. Ancak ben sadece osilatör bobini ile oynayarak yapmıştım kafi gelmişti. 130 Mhzlere kadar yükselebiliyorum.

Çevrimdışı omarlıfm

• Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #37 : 16 Aralık 2015, 23:01:22 »
Evet  paylaştığım resimlerden sondan 2 radyo devresi de en son 130 mhz kadar çıktı diren yada mercimek kodansatör ile sınırlamışlar sanırım elemanlar iç içe olunca yapamadım

Çevrimdışı omarlıfm

• Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #38 : 16 Aralık 2015, 23:23:55 »
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  Bu radyoda çok net 97-200 mhz arasını dinliyor tavsiye ederim uçaklar felan çok şahane geliyor ayriyeten bir tek transistörlü güç katı yapılırsa anten kısmı da orjinal gibi gibi güçlü olacağına inanıyorum tabi orjinal ler dar bant oldukların dan dolayı orjinal lere göre çok ses çıkmıyor ama yinede süper 97-200 arası video link

Çevrimdışı omarlıfm

• Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #39 : 17 Aralık 2015, 00:11:19 »
Bu arada bu radyolardan polis telsizleri çıkmıyor bence çünkü şimdi diyelim polis frekansı 145.527 ama bu radyolar 145.5 dinliyor adamlar 145.500 yada 145.5 mhz data koymuşlar bip bip diye ötüp duruyor o yüzden o baskın geliyor ara frekanstaki telsizler gelmiyor gelse de sadece melodi sesleri var

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
82-110 mhz fm alıcı

Başlatan aktas20

1 Yanıt
3297 Gösterim
Son İleti 27 Aralık 2015, 18:18:58
Gönderen: turker
xx
ADS-B alıcı

Başlatan ycan

26 Yanıt