Gönderen Konu: OTO RADYOSUNDAN 144-146 MHZ ALICI  (Okunma sayısı 47632 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2ANA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 6
  • İsim Soyisim: Nejat ARGADAL
Ynt: OTO RADYOSUNDAN 144-146 MHZ ALICI
« Yanıtla #15 : 01 Temmuz 2011, 12:07:08 »
Hayran oldum. Bence basit de olsa ilk ticari radyolarımızı üretmenin zamanı gelmiş, geçiyor.

Çevrimdışı TA2AHW

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 9
  • İsim Soyisim: Hakan Şen
« Yanıtla #16 : 01 Temmuz 2011, 13:04:18 »
Çağrı işareti AHS olanlardan korkun Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap gerçektençok güzel çalışma resimler olayı özetliyor

saygılar
Eski:TA9AHS

Çevrimdışı TA3CB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 18
  • İsim Soyisim: Mehmet Gültekin
« Yanıtla #17 : 01 Temmuz 2011, 13:26:30 »
Selamlar.Değerli kardeşim,senin ekranda yazan frekansın dinlemek istediğin frekanstır.Öncelikle bunu böylece bil.Telsizin mandalına basınca çıkacak olan frekanslar farklı olur.Bu konuyu uzatmamak için düz geçiyoruz.Ben seni yanlış yönlendirmiş olabilirim,önce frekans göstergesinde senin dinlemek istediğin frekansı oluştur.Bunun için OSC bobinini açman gerekir.Çok açıncada frekans üretemeyeceği için gösterge of olabilir.İstediğimiz frekansı elde ettikten sonra diğer ikinci bobin de osc bobini kadar açarız.Sıra geldi yayını netleştirmeğe.Buişlemde waryabl kondansatörün üzerinde bulunan ama osc frekansına kumanda etmeyen trimer le yapılır tabi yayın olması gerekir.çatı antenin olursa daha kolay dinleme yaparsın.Kolay gelsin 73.Not bu çalışma hobi amaçlı amatörce anlatılmıştır.
KORSAN

bartınlı
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 09 Ağustos 2011, 00:31:59 »
peki osilatör bobini oynayarak local osc deki mercimek kondansatörlerin değerini küçülterek radyodan 173.950 frekansını aldırabilirmiyiz,bir arkadaşım daha önce yaptığını anlattı ama aklımda kalmadı.
sizin görüşleriniz nedir??

amd45
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 09 Ağustos 2011, 10:21:36 »
sayın bartınlı kardeşim bu dinlemek istedigin frekans DİYANET İŞLERİNE  ait bir frekans  ezan mı vaaz mı dinlemek istemektesiniz belirtirseniz size yardımcı olmaktan dolayı mutlu olurum.

bartınlı
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : 10 Ağustos 2011, 12:49:06 »
vaaz dinlemek için sordum sadece

Çevrimdışı TA1ASO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • 73
« Yanıtla #21 : 30 Eylül 2011, 15:03:38 »
güzel çalışma

Çevrimdışı strange100

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: murat kosar
« Yanıtla #22 : 02 Kasım 2011, 23:11:33 »
 guzel çalişma arkasım bnde bazı calışmalar yapmıştım bende meslek denızcılık bn denızcıyım gemıde kamaramda sureklı elektronıkle ugrasırım cok bandlı sw lı el radyoları vardır onlara denızcıler dunya radyosu der bende onlarla denemeler yaptım mesela sw kısadalga 21 mhz i 27 mhz e kaydırıp cb dınledım harıka oldu sonra fm bandının osilatör bobınını kısa devre yapıp
 denız bandını dınledım gemılerın kullandıgı bandı 145 yada 175 mhz mıydı şimdi hatırlamıyom ekran dijitalse konu kolay
 radyoda ekran yoksa zor

Çevrimdışı TA3AKH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • İsim Soyisim: KIVANÇ HASTEKİN
« Yanıtla #23 : 03 Kasım 2011, 13:42:36 »
Güzel çalışma tebrikler

Çevrimdışı musa01

• Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #24 : 03 Kasım 2011, 15:14:37 »
 oto radyosunun tunerinden vhf bir bobini söküp yerine kömürlü ayarlı bobin sardım hem radyoları hemde hava bandını dinledim.rast gele bir çalışmaydı.

Çevrimdışı TB5MAA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: hüsnü-üstündag
« Yanıtla #25 : 27 Aralık 2011, 12:47:26 »
hocam elinize saglık daha önce HAVA bandını dinliyen arkadaşlarımız olmuştu radyo ile.
küçük bir degişiklik yapılarak AİR band dinleniyor sanırırm..
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB5CMJ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • İsim Soyisim: Mehmet Yıldırım
« Yanıtla #26 : 23 Ocak 2012, 23:33:37 »
Öncelik ile çabanızdan ötürü sizi tebrik ediyorum başarılarınızın devamını diliyorum.buna benzer bir çalışmayı ben 1999 yılında daha o zaman lisede okur iken yapmıştım vede ilk deneyimimdi.o zamanlar bizim evde roadstar marka eski analog araç teybi vardı.bu teybi evde odamda radyo dinlemek için kullanıyordum.12 volt çıkşlı adaptör vardı o zaman.neyse bir gün okuldan geldim teybe bakarak yahu dedim ben şu teybi kurcalasam acaba telsiz frekansı yakalayabilirmiyim acaba diye kendi kendime söylendim.evde o zaman çatıda eski alüminyum tv antenkeri vardı gerçi şu anda çatılarda bol miktarda mevcut.( yagi tipi) neyse teybin arkasına anten çıkışına zil teli lehimledim.ve diğer ucuda tv antenin yükselticisine bağladım.ve besmele çekerek işe başladım.88.00 mhz itibari ile analog radyo frekans çeviricisini yavaş yavaş çevirmeye başladım.yarıya geldim 100.00 mhz cihazrına ses yok radyo yayınından başka.neyse 102.50,lere geldim ki radyodan gelen ses ile birden ilkildim ve şok yaşadım.ağzım açık kaldı:) inanamadım.radyoda resmen telsiz yayını dinliyordum.not: ozaman dinlemiş olduğum ilk telsiz yayınının 170 mhz,ler olduğunu bilmiyordum.zaten pekte anlamıyordum o zamanlar.ve o gün itibari ile o akşam gece sabaha kadar o radyonun başından hiç kalkmadığımı unutmam.sabah okula bile gitmek canım istemedi.eve can havli ile gelip o radyoyu açıp telsiz dinliyordum.ve gün geçtikçe hangi yöne anteni çevirirsem farkı telsiz yayınları çıkıyordu.sonradan yavaşça anladım çözdüm bu işi vede tüm telsiz rölelerinin bulunduğu tepeye anteni çevirince tüm yayınları dinlemiştim.çok güzel bir anı idi bu benim için.amatörlük uğraşmaktır.telsiz benim için hayat demektir.bu konu altında yazmak istedim radyo ile telsiz yapılınca bende eski anımı paykaşayım dedim.biraz uzattım ama özür dilerim.herkese 73 olsun.

Çevrimdışı husnu66tr

• Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #27 : 25 Şubat 2012, 10:05:30 »
Sayın Rıfat Bey.

Ben de sizin gibi  bu tip çalışmalar yapmıştım.  TA3CB kardeşimiz dar ve geniş band alıcıları iyi tanıyor. Kendisini kutlarım.

Geniş band FM alıcılar AM yayınları kolaylıkla alabiliyorlar, ancak dar band konşma telsiz seslerini iyi alamıyorlar. Sinyaller güçlü gelebiliyor ama ses ve modulasyon zayıf kalıyor.

Hele hava bandı çok rahat dinleniyor. Galiba uçaklar yukarda oldukları için. 500KM gibi uzaklıklardan dahi hava bandı dinlenebiliyor. Regen alıcılar bile dinleyebiliyor. Regen alıcılar için şu küçük sitede receiver bahsine bakabilirsiniz

Sizin digital alıcıda esasen bir toplama çıkarma yapmadan frekansı aynen okumanız gerekir. Eğer digitalden FM osilatörüne giden kımızı teli osilatörden ayırarak frekansmetre olarak kullanmış olsaydınız 11MHz lik düşük frekans okuyacaktınız. Şu anda düşük frekans okumanız büyük ihtimalle FM akort bobini düşük frekansa ayarlı. Alıcınız düşük frekansı daha iyi gösteriyor. Mandalı basılı tutarak normal frekans almayı deneyebilirsiniz.

73 Hüsnü Köktürk   Yozgat 

Çevrimdışı omarlıfm

• Sitenin Sahibi
  • *
  • İsim Soyisim: abdullah cevik
« Yanıtla #28 : 13 Mart 2015, 23:38:47 »
Aynısın dan ben de yaptım uçak ve vhf amatör ve vaaz tesizlerini duydum gayet net bir şekilde tabi radyo güçlü ve ayar bobini 2 tane olanlardan duyuluyor

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #29 : 16 Mart 2015, 16:49:05 »
Ülkede internet nedir bilinmezken...

Bobin sarımlarının arasını açıp kapadıkça frekans değiştirip 108 MHz ötesine gidip "uçakları" dinlerdik.
Aşağılarda zaten çok bir şey yok.

Bu da elektroniğin, devrenin temel ilkelerinden
Osilatör.
Bobin
Bobin olmasa o işi neyle yapıyorduk?

Neyse, yola devam Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

arkadaşlar ben sizin kadar tecrübeli değilim ama dijital göstergeli ve ibreli fm radyoların osilatör bobinlerinin sarım aralıklarını açınca üst frekanlara çıkıyor ve çıkılan frekans göstergede okunuyor gerçi fm radyo için yapılan butür göstergelerin frekansmetre olarak kullanılmasıda mümkün yani telsizinizin mandalına bastığınız zaman göstergede 10.7 mhzlik farkla frekans okunuyor bu sorun göstergenin sürüldüğü  SC3610D entegresinin 29 ve 36 nolu bacaklarını 10 kohm luk dirençle bağladığınızda ölçümdeki hata70 khz e iniyor hatta fm girişinin yerine am girişi bağladığınızda ondalık bölüm bir sayı daha artıyo ama bu seferde 145.7 mhz gibi bir frekans 45.75 şeklinde görünüyor.
 neyse lafı fazla uatmayayımda siz değerli amatörlere sormak
istediğim şu bende fm radyodan airband konuşmalarını dinlemeyi başarmıştım fakat o dinlediğim ve osilatör ayarlarını değiştirdiğim radya ibreli ama dijital göstergesi olmayan bir radyoydu şimdi aynı işlemi yukarıda anlattığım radyo ile yapıyorumgöstergede 110-136 mhz arası frekansları gösterdiği halde airbant frekansları alamıyorum aksine bu üst frekanslarda bile fm radyo yayınları çıkıyor bir türlü çözemedim  bu konuda değerli yorumlarınızı esirgemezseniz sevinirim ama lütfen fm radyo ile airband dinlemek saçmalıktır gibi yorumlar yapmayın çünkü dinlemeyi başardım airbandın AM yayın olduğunu biliyorum  benim amacım bu frekansı am girişine uygulayıp sonucunu görmek belki teknik olarak saçmalık olabilir ama adı üstünde amatörlük merak işte
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
82-110 mhz fm alıcı

Başlatan aktas20

1 Yanıt
3297 Gösterim
Son İleti 27 Aralık 2015, 18:18:58
Gönderen: turker
xx
ADS-B alıcı

Başlatan ycan

26 Yanıt