Gönderen Konu: Telsiz Seçimi ve Yurt Dışından Telsiz getirme  (Okunma sayısı 6385 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA7AAR

• TA7AAR
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: YUNUS EMRE SEZGİL
Ynt: Telsiz Seçimi ve Yurt Dışından Telsiz getirme
« Yanıtla #15 : 04 Temmuz 2019, 22:30:32 »
Eleştirilerinizde haklısınız ancak sizin de bildiğiniz üzere gumrukle ilgili kanunlar sürekli değişiyor ve bu platformda detaylı bilgi sayısı kısıtlı. Çok az üye var, günde birkaç yorum yazılıyor tüm sitede.

Ben ara butonuna basıp 2011 deki yayınlanan bilgiye bakıp 150 euro gümrük vergisini baz alarak ürün söyleyebilirim öyleyse. Daha 1 ay önce gümrük vergisi belirli bir limitten sıfıra indirildi ve hersey de ödemek zorundayız. Bu vergi telsizleri ve diğer ekipmanları sürekli yurtdışından temin etme ihtiyacı duyduğumuz için bizim için önemli bir konu ve başlığa uygun şekilde güncellenme ihtiyacı duyuyor. Bu başlığı ben canlandırdım ve Site buraya yazarken bana yeni başlık acmami önerdi. Birkaç başlık var bunun hakkında ve konu hakkındaki bilgi çok dağınık. Amator telsizcilik le ilgili bilgili kaynağı sınırlı ve bu sitede başı çekenlerden, ancak istediğim net bilgiye ulaşamama durumundan dolayı üye olup gerekli bilgiyi sizlerden ilk ağızdan ve güncel olarak alma ihtiyaci duydum.

Sözün kısası, yeni üyeyim. güncel bilgiyi edinmek için ara butonunu kullanmam işe yaramıyor. Ve amator telsizcilik yaygın bir uğraş olmadığından eşe dosta arkadaşa sorup da hakkında bilgi ogrenilemiyor. Bu hobi hakkında ulaşılan yegane sitelerdensiniz ve site bilgi verme konusunda çok dağınık. Bu yüzden sitenin bilgi dağınıklığının ve geçersiz bilgilerin düzenlenmesini ve benim gibi meraklılara tolerans göstermenizi temenni ediyorum. Saygılar sunarım.

Çevrimdışı TA7AAR

• TA7AAR
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: YUNUS EMRE SEZGİL
« Yanıtla #16 : 04 Temmuz 2019, 22:37:06 »
Forumdaki tecrübeli üyeler bizler için ilk telsiz rehberi benzeri birşey hazırlarsa ve tüm olasiliklardan yasaklardan tek bir yorumda bahsetse üye olmayıp internetten bilgi arayanlar için de harika bir hizmet olur.

Forumdaki başlıkların bilgi paylaşım akışı sohbet tarzında ve aranılan bilgiye uğraşmak için birkaç sayfa kullanıcılar arasındaki sohbeti sakalasmayi okuyoruz ve istenilen bilgiye eğer bıkıp siteyi kapatmadiysak ince bir elekten geçirip ancak ulaşabiliyoruz.

Durum bu. Teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #17 : 04 Temmuz 2019, 23:32:46 »
Merhaba,

Fikir fena değil. En azından piyasada daha kolayca bulunan telsizler için olabilir.

Bütçenizi bilemeyiz. Böyle bir listeleme de yapılabilir. Benim tavsiye edebileceğim cihazlar (el cihazı olarak).

Kenwood TH-f7E.
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bildiğim kadarıyla artık üretilmiyor. Geniş band, tüm modlarda dinleme ve 2 m/70 cm gönderme. Temiz çıkış. Ebay gibi sitelerde kullanılmış fiyatı 250.- Euro civarında (!)
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Daha uygunu derseniz,

Yaesu FT-4X
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Temiz ve güçlü bir sesi var (dinlemede). Göndermesi de net ve güçlü. İki satır bilgi için aşağıdaki linke bakabilirsiniz. Yenisi yurtdışında 60 Euro.

Etraflı saha denemesi yapamadım. Fırsat da olmayacak anlaşılan.

Temel prensip şu: BTK sitesinde listelenen cihazları sorunsuz getirme şansınız var. En fazla sizden KDV'sini talep edebilirler. Bu da normal.

Bunlar hangileri derseniz, BTK'nın sitesine bakabilirsiniz:

Listede olmayan cihazların, listede olmamasının nedenleri var. Birincisi listeye  henüz alınmamış olması, ikincisi ise bazıların standart dışı olması.

Çıkış gücüm 8 watt, hayır 10 watt diyen cihazlara itibar etmeyiniz. Birincisi, bu güçle çıkış yapmaya yetkimiz yok, ikincisi, bu cihazların gerçekten böyle bir çıkışı yok.

Gümrük'te takılıp takılmamaya gelince, aslında hepsinin "takılmasını" isterim. Böylelikle piyasaya standartlara uymayan, teknik özellikleri (özelliksizlikleri) bakımından sıkıntılı cihazlar girmemiş olur.

Gümrük, sizden ödeme belgenizin örneğini, lisansınızı isteyebilir. Bir de KDV isteyebilir. Bunlar da artık olması gereken şeyler.

73'ler

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA5MHN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 5
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Mehmethan ÜCEL
« Yanıtla #18 : 05 Temmuz 2019, 00:31:37 »
Kendi deneyimi mi anlatıyım.Amatör belgem gelmedi henüz ama dayanamadım çok eskiden beri zaten telsiz sistemlerine meraklı olduğum için hemen sipariş geçtim.Tabi ki telsiz seçerken fikir aldım ama tatmin etmediği için kendi burnumun dikine gittim ve iyi ki gitmişim.Herkes baofeng uv82 önerdi ancak benim beklentimi karşılamadı en büyük sorun filtrelerin zayıflığı sürekli parazit sesi duymak beni soğuttu.Ben de 6 yıldır kullandığım wouxun kg-833 modelinden performansını beğendiğim wouxun uv9d plus modeline yöneldim kriterlerim ekonomik olması kaliteli olması geniş band dinleye bilmesi FM/AM ekran çok önemli ayarları kurcalarken büyük ekran olması hoşuma gidiyor.Ve şık durması bunların bir çoğu keyfi şeyler kişiden kişiye değişir.Banggood sitesi en uygun fiyattan sattığı için taksit seçeneğide vardı ben peşin olarak meblayı kartıma atıp tek çekip olarak sipariş geçtim 160 küsür dolardı sanırım.10 gün sonra uçak taylanttan Türkiye’ye geldi.10 daha geçti gümrüğüye girdi ve 56 tl bir gümrük borcu çıktı.Belgem olmadığı için riske atmamak adına bir amatör arkadaşımın adına geçtim siparişi.Telsiz şehrimdeki ptt dağıtıma gidince yanıma arkdaşımın amatör belge ve tc kmlik fotokopisi ve ıslak imzalı kargomu alabilir yazlı belge ile gittim ilk başta veremeyiz dediler sonra uğraşmamk için ısrar ettim biraz bahaneler sundum ve telsizime kavuşmuş oldum.Site ben belirtmeden faturayı 50 dolar olarak kesmiş.İyiki bu marka ve modeli seçmişim diyorum amatörlük telsiz marka modeliyle ilgili birşey değil biliyorum ama böyle bir başlangıç beni mutlu etmiş oldu sadece.Benim deneyimim bu şekilde.
İCOM 7300-YAESU FTM400-YAESU FT3D-ANYTONE 878PLUS

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Yardım, Doğru telsiz seçimi ve yurt dışından telsiz getirme

Başlatan TA1ABB

0 Yanıt
3785 Gösterim
Son İleti 16 Eylül 2012, 20:07:36
Gönderen: TA1ABB
question
Yurt dışından telsiz almak ?

Başlatan TA1KYS

24 Yanıt
5301 Gösterim
Son İleti 28 Kasım 2019, 16:30:44
Gönderen: TA1KLU
question
Yurt dışından Telsiz Almak

Başlatan TA1KLU

11 Yanıt
2654 Gösterim
Son İleti 12 Şubat 2021, 19:40:30
Gönderen: TA1KLU
topicsolved
YURT DIŞINDAN CİHAZ MLZ VE AMATÖR TELSİZ ALIMI HAKKINDA?

Başlatan TA5ACC

22 Yanıt
20974 Gösterim
Son İleti 23 Temmuz 2012, 03:00:36
Gönderen: Ekrem
xx
Yurtdışından uçakla ülkeye telsiz getirme hakkında

Başlatan TA4LYN

6 Yanıt
787 Gösterim
Son İleti 25 Mart 2024, 10:48:18
Gönderen: TA2OM - 3C3CA