Gönderen Konu: Vhf mobil telsiz tedariği  (Okunma sayısı 1784 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB2DUU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Can DOKUYUCU
Vhf mobil telsiz tedariği
« : 19 Ocak 2017, 03:17:40 »
Merhabalar
   Öncelikle aranıza yeni katıldım ve Ankara üniversitesi fizik bölümünde okuyorum elektromanyetik dalgalar ve antenler çalışma ve ilgi alanım olduğu için amatör telsizciliğe başladım. Elimde baofeng uv-5rb tipi el telsizi var fakat bu telsiz ile çıkış gücü nedeni ile  istediğim menzildeki röle ve istasyonlarla sağlıklı irtibat kuramıyorum bundan dolayı 10w üzeri vhf mobil bir cihaz almaya karar verdim fakat  internette araştırdığım kadarı ile sıfır cihazlar oldukça pahalı(800tl'den başlıyor en basit mobil cihaz) . İkinci el cihaz satın almanın yasal açıdan herhangi bir sakıncası varmıdır?
Mobil cihaz için ayrı bir ruhsat almak gerekirmi ?Telsiz belgesi yanında gelen ek belgede 5w üzeri cihazların btk'dan güvenlik sertifikası alınması gerektiği yazıyor bu 2. el cihazlar içinde geçerlimidir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim .
73

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5517.0

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
Ynt: Vhf mobil telsiz tedariği
« Yanıtla #1 : 19 Ocak 2017, 09:46:49 »
İyi günler TB2DUU - Can bey,

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
İkinci el cihaz satın almanın yasal açıdan herhangi bir sakıncası varmıdır?

Amatör frekanslarda çalışan ikinci el cihazları satın almanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Alıntı yapılan: TB2DUU
Mobil cihaz için ayrı bir ruhsat almak gerekir mi ?

Amatör telsizcilik lisansınız bulunduğundan dolayı ekstra lisansa veya ruhsata gerek yoktur.

Bknz: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Alıntı yapılan: TB2DUU
Telsiz belgesi yanında gelen ek belgede 5w üzeri cihazların btk'dan güvenlik sertifikası alınması gerektiği yazıyor bu 2. el cihazlar içinde geçerlimidir?

Bahsi geçen güvenlik sertifikası üretici ve BTK arasındaki bürokrasi ile ilgili olup, cihazın ithalatı ile ilgilidir. Sizin kullanacağınız cihazla ilgili bir güvenlik sertifikası almanıza gerek yok ama "Amatör Telsiz Yönetmeliği" "İstasyonda Bulundurulacak Dokümanlar" Madde 19 - C başlığında geçen ve aşağıdaki linkte bir örneği olan doküman koşullarının sağlanmış olması beklenmektedir.

Diğer yandan, bu işe gönül verdiğinize göre aşağıdaki linkteki yönetmeliklere bir göz atmanızda fayda var. Sonuçta bizim hobimiz olan Amatör Telsizciliğin kanunları bu yönetmeliklerde saklı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Gene aklınıza takılan sorular olur ise sormaktan çekinmeyin elbet yanıt verecek bir arkadaşımız abimiz çıkar. Kalın sağlıcaklar...

73...

Kara da görüşmek, Hava da duyuşmak dileği ile...

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Mobil telsiz için akü

Başlatan TA5LHI

6 Yanıt
1228 Gösterim
Son İleti 08 Ağustos 2019, 20:10:58
Gönderen: TA5LHI
xx
Avanti Grande Mobil Telsiz

Başlatan TA5MET

6 Yanıt