Gönderen Konu: Havalimanı Araç Telsizi  (Okunma sayısı 2909 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3YA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Ahmet GÜLEŞ
Havalimanı Araç Telsizi
« : 18 Aralık 2016, 12:25:40 »
Herkese iyi günler diliyorum.

Dün bir arkadaşımı almak için İzmir Adnan Menderes Hava Limanına gittim. Aracımda araç telsizi mevcut buna bağlı olarakta doğal olarak telsiz anteni mevcut. Rutin kontrol amaçlı durdurdular araçtan indim bagajımı açtım.

Polisler doğal olarak telsizi ve antenini, nerenin aracı olduğunu sordular. Bende amatör telsizci, kızılay gönüllüsü olduğumu söyleyip amatör lisansımı kendilerine takdim ettim. Sorumlu olduğunu düşündüğüm polisin bir tanesi araçta hareket halinde telsiz kullanımının yasak olduğunu, hareket haline geçeceğinizde anteninizi söküp bagajınıza koyarsınız dedi. Bende yönetmelikte böyle bir madde olmadığını. Zaten hareket halindeyken kullanmadığımı söyledim. Siz iyi niyetlisiniz kendine polis, asker süsü vermeye çalışanlar mevcut maalesef dedi. Bende öyle bir art niyetim olmadığını beyan ettim. Yönetmelikte böyle bir madde olmadığını tekrarladım. Giderkende yönetmeliğin 6. veya 7. Maddesinde olduğunu söyledi. Herhangi bir zorluk çıkarmadı gayet iyi bir şekilde muhabbetimizi gerçekleştirdik. Çokta fazla zıtlaşmamak, görevlerini ifa etmeleri adına muhabbeti daha fazla uzatmadım.

Siz değerli amatör arkadaşlarıma sorum şu olacak. Gerçekten böyle bir madde veya yasak mevcutmu? O zaman radyo antenlerimizide söküp hareket halindeyken radyoda dinlemeyelim.

Başımdan geçen olayı sizlerle paylaşmak istedim. 73' ler

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5469.0
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2016, 12:29:13 Gönderen: TA3IAG »

Çevrimdışı TA3MHA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: H. Ateş Erim
Ynt: Havalimanı Araç Telsizi
« Yanıtla #1 : 18 Aralık 2016, 14:04:34 »
Ahmet bey iyi günler.
Görevli memur trafik kanununun ilgili maddelerini kast etmiş olabilir. Değişmediyse direksiyon başında bir şeyler yemek, sigara içmek dahi yasak. Belki uyarısını buna benzer bir maddeye dayandırmış olabilir.

73 de ta3mha

Çevrimdışı TB2FLH

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Lokman ÇEVİK
« Yanıtla #2 : 18 Aralık 2016, 14:15:50 »
Karayolalrı Trafik kanunun6. ve 7. maddeleri Trafik zabıtası ve karayolalrı genel müdürlüğünün görev ve yetkileri ile alakalı. bahsettiğiniz konu ile ilgisi yok.
Ayrıca Özel Telsiz sistemleri yönetmeliğinin 6. ve 7. maddelerinin de bu konu ile ilgisi yok. ba maddeler de ruhsatneme ve sertifika ile alakalı. bence memur beyler şahsi fikirlerini iletmiş size

Çevrimdışı TA3YA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Ahmet GÜLEŞ
« Yanıtla #3 : 18 Aralık 2016, 16:44:37 »
Çok teşekkürler yorumlar için, ben de şahsi fikri olduğunu düşündüm, kendisinede iki defa yönetmeliğimizde böyle bir maddenin olmadığını bilinçli bir şekilde söyledim. Benim de aklıma araç başında sigara içmenin bile yasak olduğunu içeren madde aklıma geldi ama. Bu benim araçta telsizle konuştuğumu kanıtlar nitelikte bir iddada zaten bulunamaz. Zaten öyle zıt gitmedi polis arkadaşta, medeni bir şekilde konuştuk, merak ettikleri gerekli bilgileri kendilerine sundum, bilinçli olduğunuzu hissettirdiğiniz de tartışmaya girmiyorlar anlaşılan. Ben de zaten uzatmadım. Ters gittiğinizde gıcıklık olsun diye birşeyler bulurlar istediklerinde. Bu durumda buna benzer birşey olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 19
  • Amatör telsizci
  • İsim Soyisim: Levent Dikmen
« Yanıtla #4 : 18 Aralık 2016, 17:49:41 »
12 aralık da araç muayenesine giderken özellikle telsizi ve anteni sökmedim, muayene esnasında bu ne diye soru bile sormadılar. Biraz keyfi uygulamalar var tabi, ancak şu aralar sıkıntılı bir dönem, bu açıdan polisin söylemi doğru, inatlaşmadan yardımcı olmak gerek.
Güzelyalı - Konak

Çevrimdışı TA2AOG (SK)

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Osman Güler
« Yanıtla #5 : 19 Aralık 2016, 03:09:30 »
Keyfilikten ziyade konu hakkında bilgisizlik var.
Zıtlaşmak zaman kaybı demektir.
Sakince durum izah edilir. Problem çıkmaz.
Problem çıkarmaya hevesli kolluk kuvveti olursa en fazla vaktinizi almış olur.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
ARAÇ TELSİZİ VE ARAÇ RUHSATI HK

Başlatan TA2UBW

30 Yanıt
27543 Gösterim
Son İleti 16 Ağustos 2017, 19:43:35
Gönderen: TA1OA
xx
Hangi Araç telsizi ve El Telsizi ?

Başlatan TB2DJI

8 Yanıt