Gönderen Konu: Baofeng UV-3R+ telsiz VHF bandı ayarları  (Okunma sayısı 2752 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kemalartalan

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
Baofeng UV-3R+ telsiz VHF bandı ayarları
« : 29 Kasım 2016, 17:54:56 »
Merhabalar istanbulda yaşıyorum. Küçük bir yelkenlim var. Baofeng UV-3R+ telsizim var. KMT belgem var. VHF bandında 16.kanal (156.800) ve 73.kanal (156.675) dual bant dinlemeye ayarladım. Ama sanırım bazı eksik ayarlarım var. Menünün 19.adımında PRI modu On mu Off mu olacak ve bu ne demektir.16.adımda SCAN ayarı TO mu CO mu olacak. Bu ne demektir. 9.sıradaki STEP ayarı ne olacak 6.25 mi 12.5 mu yada hangisiyse.. 13. Moddaki W/N ayarı NARROW mu WIDE mı olacak..Yardımcı olacaklara şimdiden müteşekkirim.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5429.0

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
Ynt: Baofeng UV-3R+ telsiz VHF bandı ayarları
« Yanıtla #1 : 29 Kasım 2016, 19:21:52 »
Iyi gunler Kemal Bey,

Elinizde bulunan cihaz genis dinleme  araligina sahip bir cihazdir. Genel olarak bu cihaz Marine bir telsiz olmadigindan dolayi KTM belgeniz mevcut olsa bile amator telsizcilik belgeniz olmadigi surece (ben kendim adina konusayim) sorulariniza prensip olarak yanit veremem.

Diger amator arkadaslarimin da ayni goruste oldugunu dusunmekteyim.

Nacizane gorusum, "marine" diye tabir ettigimiz cihazlardan edinerek problemsiz olarak gorusme yapmaniz veya denizci olan kisilerden yardim olmanizi rica ederim.

Rüzgarınız kolayına, denizleriniz sakin,
neşeniz daim olsun.

SM-A300H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kara da görüşmek, Hava da duyuşmak dileği ile...

Çevrimdışı kemalartalan

• Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #2 : 29 Kasım 2016, 19:36:36 »
Sn.TA1LSE
Elimdeki cihaz marin telsiz değil görüşünüz yanlış marin olmada marin frekanslarını çekmezdi. Aldığım cihazın 4 odası olması benim 4 odayı da kullanmamı gerektirmez. Ben VHF odasını kullanacağım. Siz tenezzül edip yardım etseniz de etmeseniz de. KMT belgem benim bu cihazı kullanmama izin veriyor. Sizden izin istediğimi de hatırlamıyorum. Foruma yardım talebinde bulundum. Nacizane tavsiyem nacizane tavsiye vermeden önce muhatabınızın ne istediğine bir göz atmanız. Marin telsiz almak yerine radyo da dinleyebildiğim el lambası da olabilen basit bir telsiz aldım. Sizi neresi rahatsız etti bilemedim. Nasıl bir telsiz alacağımı sorduğumu da hayırlamıyorum. Sadece aldığım aletin ayarlarıyla ilgili YARDIM istedim. Nacizane tavsiye dediğiniz şey hem benim seçme ve satın alma hakkımı hem de kullanma özgürlüğümü İHLAL EDİYOR. Nacizane tavsiyem nacizane tavsiyelerizi gözden geçirmeniz.
Dilerim aklınızca yönlendirmeye çalıştığınız diğer amatör dostlar sizin kafada değillerdir.
Bol özeleştili günler mutlu yarınlar dilerim

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
« Yanıtla #3 : 29 Kasım 2016, 19:47:36 »
Iyi aksamlar Kemal Bey,

Öncelikle anlatmak istediklerimi yanlis aksettirdiysem kusuruma bakmayin, yanlista anlasildi isem sizden sahsim adina ozur dilerim...

Hic kimseyide yonlendirme niyetinde degilim, olmadimda...

Bu cihazlarin Turkiye'ye getirtilmesinde bir sinirlama mevcut degil ve gun be gun bu tarz cihazlarla ilgili yasadisi ve teroru kapsayan haberleri sizde duyuyorsunuzdur. Ben bu sebeple amator olmayan herhangi bir kisiye bu tarz cihazlarla ilgili yardimda bulunmuyorum.

Cihazi bilen size bilgi vermek isteyen birisi cikarsa zaten bunu ne ben engelleyebilirim, ne de baskasi... herkesin gorusu kendine aittir.

Bu arada nacizane gorus ve fikir tumceleri ile ilgilide kullandigim icin kusura bakmayin.

Kalin saglicakla...

SM-A300H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #4 : 29 Kasım 2016, 22:27:32 »
Herkese iyi akşamlar,

Konuya tam anlamı ile açıklık getirmek adına...

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Yukarıdaki linki bulunan form kurallarında açıkca belirtilmiştir.

15 a< Amatör telsizci arkadaşların çeşitli rölelerde ve frekanslardaki tutumları göz önüne alınarak sisteme girişleri kısıtlanabilir hatta yasaklanabilir.
    b< Amatör telsiz lisansı olmayan üyelerimize  amatör telsizler,röle,frekans vb kullanımları hakkında bilgi verilmesi yasaktır.

Bahse konu olan telsiz bir amatör telsiz olabilir ( Baofeng UV-3R )
Forumdan talep edilen bilgi;

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhabalar istanbulda yaşıyorum. Küçük bir yelkenlim var. Baofeng UV-3R+ telsizim var. KMT belgem var. VHF bandında 16.kanal (156.800) ve 73.kanal (156.675) dual bant dinlemeye ayarladım. Ama sanırım bazı eksik ayarlarım var. Menünün 19.adımında PRI modu On mu Off mu olacak ve bu ne demektir.16.adımda SCAN ayarı TO mu CO mu olacak. Bu ne demektir. 9.sıradaki STEP ayarı ne olacak 6.25 mi 12.5 mu yada hangisiyse.. 13. Moddaki W/N ayarı NARROW mu WIDE mı olacak..Yardımcı olacaklara şimdiden müteşekkirim.

Syn :kemalartalan bey,
Burası amatör telsizcilik üzerine bilgi paylaşımı yapılan bir sitedir.Siz forumdan marine band planında görüşme yapmak için bilgi talep etmektesiniz.(Doğru adres burası değil)
Amatör telsizci olsaydınız bile bu konu hakkında size bilgi aktarımına izin verilmezdi.(En azından biz gördüğümüzü engellemeye çalışıyoruz.)
Amatör band planı VHF 144.000 -146.000 arasıdır.156.800 bizi ilgilendiren bir frekans değildir.
Empati kurmayı deneyin.
İyi akşamlar.

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 19
  • Amatör telsizci
  • İsim Soyisim: Levent Dikmen
« Yanıtla #5 : 30 Kasım 2016, 16:46:45 »
Elinizdeki cihaz marin frekansları da içine alan taşınabilir bir cihazdır. ktm belgeniz sınırlı frekansa sahip, sabit olarak kullanılan marin cihazlar için geçerlidir.
Zaten yazınızda 16. kanal 73. kanal gibi tabirler kullanmanız da bize çok yabancıdır. Biz kanal değil frekans kullanırız.
KTM belgesi ile amatör telsizci lisansı da farklıdır.
Güzelyalı - Konak

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

moved
TAŞINDI: TELSİZ AYARLARI İÇİN YARDIM BEKLİYORUM

Başlatan TA3V

0 Yanıt
753 Gösterim
Son İleti 18 Mayıs 2020, 23:41:21
Gönderen: TA3V
xx
Hava Bandı Telsiz

Başlatan ucucu

5 Yanıt
16256 Gösterim
Son İleti 29 Ekim 2013, 20:45:40
Gönderen: ysdede
xx
cb 27 mhz halk bandı telsiz anten yapımı....

Başlatan omerserkanseven

3 Yanıt
4366 Gösterim
Son İleti 08 Aralık 2017, 01:11:32
Gönderen: TA2UTL
clip
HALK BANDI (CB) TELSİZ CİHAZLARININ PERFORMANS STANDARTLARI

Başlatan TB2PMH

0 Yanıt
4253 Gösterim
Son İleti 22 Mart 2012, 14:18:26
Gönderen: TB2PMH
moved
TAŞINDI: cb 27 mhz halk bandı telsiz anten yapımı....

Başlatan TA1LSE

0 Yanıt
2104 Gösterim
Son İleti 20 Kasım 2017, 14:57:22
Gönderen: TA1LSE