Gönderen Konu: NEREDEN BAŞLAMALIYIM?  (Okunma sayısı 10698 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA8AKS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 2
  • İsim Soyisim: FATİH AKSU
Ynt: NEREDEN BAŞLAMALIYIM?
« Yanıtla #15 : 09 Aralık 2011, 01:21:44 »
Valla sizi çok yordum artık sormaya utanıyorum. Bir öğretmen olarak bu işlerin aşamalı basitten zora doğru öğrenilmesi gerektiğini biliyorum. Ama burada da tümdengelimle ilerlemeye çalışıyoruz.

Hocam peki wouxun uvd1-p 'yi çatı antenine bağlasam. (Bağlanıyor mu bilmiyorum.) ve diğer yükseltici aparatları da taksam yukarıda belirttiğim yerlerle muharebe yapabilir miyim? 

Çevrimdışı TB3CMT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • İsim Soyisim: Murat TALAZGİL
« Yanıtla #16 : 09 Aralık 2011, 02:32:36 »
Son sınavda C sınıfı belge almaya hak kazandım...
UVD1P cihazım mevcut... İlk etapta roleleri dinleyerek başlamayı düşünüyorum...
Hazır satınalmaktansa kendim yapmayı tercih ederim... Bunun için öncelikle iyi dual çatı/balkon antenine ihtiyacım olacak, en kısa zamanda TB3POL'ün şemasını vermiş olduğu Half-Wave Flower Pot Antenna'yı yapmayı düşünüyorum... Anten yapma konusunda sıkıntı çekeceğimi düşünmüyorum... Daha önce de bi kaç tane anten yapmıştım...
En büyük sorunumu swr sorunu olacak galiba... Çünkü swr metrem yok... Swr metreyi de kendim yapmayı düşünüyorum... Bir kaç tane projeyi inceledim...
Sizce swr metreyi hazır mı almalıyım, yoksa kendim mi yapmalıyım? Ne tavsiye edersiniz?

TB2NMR
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 09 Aralık 2011, 13:27:22 »
Fatih bey, soru sormaktan asla çekinmeyin derim. Hayat süregelen bir okul ise hepimizin öğrenmesi gereken çok şey var ve hala birer öğrenciyiz. Çatı anteni konusundaki sorunuza gelince mümkün. Uygun bir anten soketi ve ara kablo ile çatı anteni bağlayabilirsiniz. Ancak antenin güç beslemesini de düşünerek bir el telsizi için devasa bir anten konumlandırmanıza gerek yok. Daha küçük boylu ve görüş alanı açık bir anten de aynı işi görecektir.

Murat bey, belirttiğiniz anteni denemedim o nedenle performansı hakkında bir yorum yapmayacağım. Size tavsiyem yine de daha önce denenmiş de olsa ilk çalışmaları olabildiğince basit olanlardan tercih edin. Çünkü bir çok arkadaşımız büyük bir hevesle başladığı bu hobide heyecanlarına yenik düşerek görece karmaşık sistemlere yönelmekte ve başarısızlık durumlarında hevesleri de baltalanmaktadır. Yeni amatör arkadaşlara tavsiyem belgeniz gelinceye kadar geçecek zamanda evinizin, çalışma odanızın bir köşesinde minik de olsa bir istasyon hazırlığına başlamalarıdır. Burada yavaş yavaş bir multimetre, tornavida ve pense setleri, bir kalem tip havya, eriyen ve yalıtkan band, bir kaç krokodilli ara kablo ile başlanabilir. Radyo amatörlüğünün en güzel yanlarndan biri bir şeylerle uğraşmak. Yoksa telsizi çocuklara verin çatır çatır konuşurlar, hüner konuşmakta değil çalışmakta ve paylaşmakta. SWR metre konusunda şunu derim. Bazı uygulamalara eğer tecrübeniz yoksa imal yerine uygun fiyatla satın alacağınız bir tane edinmenizde fayda var. Bu özellikle kritik malzemeler için geçerli. Bir SWR metre yaptığınızda eksik ya da hatalı bir şey olduğunda sonuçta cihaza diyelim ki yüksek güç vereceksiniz. Bu durumda küçük bir hatadan dolayı üretiminizin veya daha pahalı olan cihazınızın zarar görebileceğini unutmayınız.

Çatı-balkon anteni meselesine gelince, fark ettim ki kimse RF güvenliği vb. konularda bir uyarı yapmıyor veya merak edilmiyor, sorulmuyor. Genelde tip ve kazanç konuşuluyor. Naçizane tavsiyem her ne kadar bir amatör olarak iç içe yaşasak da RF'ten olabildiğince uzak durmakta fayda var. Anten konumuz size en uygun neresi ise oraya yerleştirebilirsiniz. Ancak balkonlarda çocuk odalarının önüne veya yaşam alanlarından birinin önüne yerleştirmemenizi tavsiye ederim. Bu konu çok tartışılır. İlk duyacağınız 2 metre veya 70 cm. de bir şey olmayacağı işte nasıl desem bunun (frekansın veya RF gücünün hesabına göre) vücudu 2 metrede bir dilimleme yapacağı ancak GSM sistemlerindeki GHz frekanslarının daha ince dilimlerde olduğundan çok daha zararlı olacağı anlatılır. Ancak nasıl oluyor da 2 metrelik kesim aralığının (dalga boyu) arasında kalmayı becerirler anlamam. Bir diğer çok bilir cevap ise şudur. Falanca ağabeyimiz yıllarca yüksek güç HF çalıştı olsaydı ona bir şey olurdu. Bunlar şehir efsanesinden başka bir şey değildir.  Kulağınızdaki cep telefonu iletimde 2 Watt güç çıkarken, yüzünüze tutarak konuştuğunuz (genelde anten uzunluğunu da düşünürseniz RF dalgaları da beyin hizasına denk gelir) el telsizinde 5 Watt çıkış yaparsınız.

Bu konuda "Elektromanyetik "EM" Sağlığı ve Biz" konulu üniversitelerimizin değerli çalışmalarını okumanızı öneririm. Piranha balıkları korkunç ve saldırgandır ancak akvaryumda besleyen de az değil. Sonuçta RF radyasyonu ile yaşamayı bilirseniz gül gibi geçinir gidersiniz.

Aşağıdaki videoyu izleyiniz. Bu örnek olarak bir halk bandı (CB)'de antenden yayılan gücün tipik etkisini ifade eder.

Çevrimdışı TA8AKS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 2
  • İsim Soyisim: FATİH AKSU
« Yanıtla #18 : 12 Aralık 2011, 00:03:58 »
Hocam peki antenler sadece bir frekanstan mı aktarım yapabiliyor? Yoksa vhf bir antenden vhf'de amatörlere ayrılmış bütün olmasa da bir çok frekansla görüşme yapılabiliyor mu?

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #19 : 12 Aralık 2011, 13:59:32 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Hocam peki antenler sadece bir frekanstan mı aktarım yapabiliyor? Yoksa vhf bir antenden vhf'de amatörlere ayrılmış bütün olmasa da bir çok frekansla görüşme yapılabiliyor mu?

Değerli arkadaşlar konu başlığı ile sorduğunuz sorular arasındaki bağlantıya dikkat edin.Yeni sorularınız için uygun kategoriye yeni konu olarak açınız.

Çevrimdışı TA2OJY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Tamer Ağaoğlu
« Yanıtla #20 : 13 Kasım 2016, 10:59:14 »
Siz iletim yapıyorken birisi kaza ile anteninize dokunursa ne olabilir?
Ağrılı bir RF yanık yarası alabilirler

Cevabını anlamış oldum  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Sonsuzluk karşısında sayıların bir önemi yoktur.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
NASIL BAŞLAMALIYIM?

Başlatan TA5MSU

6 Yanıt
5175 Gösterim
Son İleti 08 Kasım 2015, 19:34:23
Gönderen: TA5MSU
xx
Nerden Nasıl Başlamalıyım

Başlatan TB3CJJ

8 Yanıt