Gönderen Konu: Raspberry Pi İle I-Gate yapımı  (Okunma sayısı 4561 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA4AWS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Salih ERK
Raspberry Pi İle I-Gate yapımı
« : 04 Nisan 2016, 13:13:59 »
İyi günler hayırlı çalışmalar.

Yakın civarımdaki Dilektepe APRS digisi(sanırım?) çalışmadığından, amatör telsizcilik dünyasındaki her konuya olan ilgimden ve ISS'a beacon atabilir miyimi görmek için kendi evime Aprs I-Gate kurmaya karar verdim. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ile sistemi kurdum. Gerekli cihazları aldım (Raspberry pi ve usb ses kartı) yine Selim Ölçer beyin verdiği image dosyasını hafıza kartına yazıp sistemi açtım. Xastir içerisinden ayarları da yaptım. İstasyon aprs.fi üzerinde görünüyor. Fakat istasyon dinleme ve havaya data atma işini şimdilik el cihazım olan Baofeng Uv-82 ile yapayım dedim. Selim bey'in blogundaki yazıda "Raspberry pi üzerindeki aşağıdaki resimde işaretli olan bağlantı noktalarından telsizinizin PTT ucuna arabirim devresini hazırlayarak bağlantıyı yapın." cümlesindeki arabirim devresini bir türlü kafam almadı. Blog üzerindne selim beye yorum olarka sordum ama bir cevap alamadım. Baofeng kulaklık girişlerine baktım başka şemalara baktım ama işin içinden çıkamadım. Usb ses kartını direk Uv-82 ye mikrofon ve hoparlör girişlerine bağlasam VOX'u açsam Xastirin göndereceği sinyalleri telsiz direk havaya atmaz mı? Neden PTT tuşu bağlantısı yapıyoruz?

Bir de Uv-82 5wattlık bir cihaz olduğundan daha uzak mesafelere ulaşmak için en az 25 wattlık mobil bir cihaz ile sistemi nihayete erdirip kutulayıp çatıya koymak istiyorum. Önerdiğiniz uygun fiyatlı bir cihaz var mıdır? Onda da bu PTT bağlantısı yapılacağından bağlantısı kolay yapılan bir cihaz önerirseniz sevinirim. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Teşekkürler
73

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5218.0
eski TB4DSE - Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2MFN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ferit Nur
Ynt: Raspberry Pi İle I-Gate yapımı
« Yanıtla #1 : 04 Nisan 2016, 21:16:13 »
bir arabirim devresinden bahsediliyor konuda.siz hangi devreyi yaptınız?
ta2mfn.blogspot.com

Çevrimdışı TA4AWS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #2 : 04 Nisan 2016, 22:06:53 »
Ben herhangi bir devre yapmadım. VOX var UV-82'de bu yüzden bir devreye ihtiyaç duymuyorum. Data sinyali geldiğinde VOX açık olduğundan cihaz kendisi gönderime başlıyor. Fakat ben ileride VHF mobil bir cihaza bağlantı yapmayı düşündüğümden bir PTT devresine ihtiyaç duyacağımı düşündüğümden nasıl bir devre yapmam gerektiğini soruyorum.

Bir de bu konuyu başlattığım zaman yaşamadığım fakat akşamüstü yaşadığım bir sıkıntı var. Usb ses kartının mikrofon ve hoparlör çıkışlarından Uv-82'nin kulaklık kablosu ile bağlantı yaptım. Cihaza jakları taktığım anda cihaz gönderime  başlıyor. Öğlen denediğimde böyle olmuyordu. Xastir'den Transmit Now'a bastığımda gönderime başlıyordu cihaz. Şimdi Usb ses kartının hoparlör çıkışını telsizin mikrofon girişine takar takmaz gönderime başlıyor.

Yaptığım kablo ve ses kartı bağlatısı da şu şekilde.
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2016, 23:03:35 Gönderen: TB4DSE »

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 19
  • Amatör telsizci
  • İsim Soyisim: Levent Dikmen
« Yanıtla #3 : 04 Nisan 2016, 22:33:50 »
Digital modlarda çalışabilmek için ben bu devreyi yaptım. Sizin işinize de yarar.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2016, 22:36:23 Gönderen: TA3LSD »
Güzelyalı - Konak

Çevrimdışı TA2MFN

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ferit Nur
« Yanıtla #4 : 04 Nisan 2016, 23:15:57 »
evet jak başlantısı yaparken odurum oluşuyor.mesela telsiz açıkken kulaklık takılırsa cihaz hemen  kısa süreli  göndermeye geçiyor.o yüzden önce kulaklığı takıp sonra cihaza enerji vermek daha doğru olur.
« Son Düzenleme: 04 Nisan 2016, 23:18:48 Gönderen: TA2MFN »

Çevrimdışı TA4AWS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #5 : 04 Nisan 2016, 23:22:25 »
Yok şimdi tekrar kontrol ettim. iki jakı da söktüm ses kartından. Sadece ses kartının hoparlör çıkışını taktım aynı kabloya. yani telsizin hoparlör çıkışı boşta kaldı. Devamlı gönderim olmadı. transmit now dedim Xastirden paket gönderimi yaptı. Diğer jakı da taktım yine devamlı gönderime geçti. Ne zaman ki iki jakı da ses kartına takıyorum telsiz devamlı gönderim yapmaya başlıyor. Bi yerde birşeyler yanlış ama nerde.

Bir de ek olarak Xastir ayarlarını yaptıktan sonra cihazı kapatık açtığımda Xastir ayarları ilk açtığım andaki ayarlara dönüyor. Bu problemi de çözemedim. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2016, 00:41:15 Gönderen: TB4DSE »

Çevrimdışı TA2IKY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 43
  • YALOVA TEKNO
  • İsim Soyisim: Kadir AKKUŞ
« Yanıtla #6 : 05 Nisan 2016, 10:02:35 »
selam

mic ve hoparlör şaselerini ayırman lazım.

73
TC YALOVA TEKNO Merkez.  27.215 FM

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Raspberry Pi ile APRS Digipeater yapımı

Başlatan TA1ISO

1 Yanıt
3926 Gösterim
Son İleti 30 Ocak 2015, 09:18:08
Gönderen: TA3V
xx
Raspberry Pi ve RTL-SDR Kullanarak Kolayca APRS iGate Yapımı