Gönderen Konu: Telsiz Seçimi Hakkında (Yeni Amatör)  (Okunma sayısı 11947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA2OAB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: B. Çolak
Telsiz Seçimi Hakkında (Yeni Amatör)
« : 30 Aralık 2015, 15:47:31 »
Merhaba arkadaşlar,

Yeni bir amatör olarak aranıza katılmış bulunuyorum. Siz tecrübeli amatörlere sorularım olacak. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Yardımcı olan, bilgisini paylaşan herkese şimdiden teşekkür ederim. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

1) İlk cihaz olarak ne almamı önerirsiniz? Daha önce aklımda modeller vardı ama daha önce hiç telsiz kullanmadım bu yüzden işime yaramayacak veya amatörlerce beğenilmeyen cihazları almak istemiyorum. Wouxun marka cihazların fiyatları uygun, başlangıç için bunlardan almayı düşünüyorum. Pişman olur muyum?

2) El telsizi mi araç telsizi mi almamı önerirsiniz? Araç telsizlerinin daha yüksek olan çıkış gücü çekici geliyor, ne dersiniz?

3) Halk bandı telsiz almaya gerek var mı? 27 Mhz bandı ses kalitesi düşük olmasına rağmen uygun şartlarda iyi mesafe sağlıyor. Ne dersiniz?

4) Alacağım her telsizin programlama yazılımı ve kablosunu bulmam mümkün müdür?(Piyasada sıfır olarak satılan modeller için)

5) Yurtdışı ile iletişim kurmak mümkün mü? Yurtdışındaki telsiz frekans aralıkları ile bizimkiler aynı mıdır?

6) Ben bu hobiyi telsizle (eş-dost veya kampçılık vs faaliyetler) görüşmek için değilde daha çok haberleşme elektroniğine olan bilgi ve pratikliğimi artırmak için yapmak istiyorum. Türkiye'de sizce durum nasıl?

7) El Telsizi + Harici Anten veya El Telsizi + Çıkış Katı + Harici Anten kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yasal güç sınırları ne kadardır? ebay gibi sitelerde VHF veya UHF çıkış katı hazır olarak satılıyor, alıp kullanmak yasal mıdır?

Yardımcı olmaya çalışan herkese tekrar teşekkür ederim.. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Saygılarımla...

73 Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5080.0

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Ynt: Telsiz Seçimi Hakkında (Yeni Amatör)
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2015, 21:00:48 »
Merhaba,

Güzel günlerde kullanınız veya güzel güzel kullanınız.
Benim tuzum şöyle:

1. İlk cihaz: Tamamen bütçe meselesi. Bende (pek nadir kullandığım) bir Kenwood TH-f7e var. Bence "güzel" bir cihaz. Uzun, orta, kısa dalgaları da bütün modlarda dinleme olanağı verdiği ve ele avuca sığdığı için tercih etmiştim. Ortalama satış fiyatı 275 Euro. Cihaz denince akla ilk gelen el cihazı olduğu için bundan bahsettim.

2. El mi araç mı? Ne yapacağınıza bağlı.El cihazını uygun antenle "sabit" olarak da kullanabilirsiniz. Araçta da kullanabilirsiniz. Geçenlerde biraz konusu olduğu TYT TK-8900 küçük mini iyi bir cihaz (Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap). Fiyatı da uygun.

VHF/UHF meraklısı değilim ama yine küçük bir ilginç cihaz buldum. Fiyatı da uygun. Siparişimi verdim. Aldığımda izlenimlerimi paylaşacağım.

SainSonic. Bu cihazın bence en iyi özelliği aslında "portable" yani taşınabilir olması. Pili var. Üzerine doğrudan anten takılıp çantaya da konabilir ve 4 saate yakın kullanım olanağı ile (pille) hem piknikte, hem dağda bayırda veya bazılarının çok ama çok meraklı olduğu acil durumlarda da epey işe yarar. Ben Ebay'den 80 Euro'ya sipariş verdim.

SainSonic VV-898 Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Güç konusuna gelince, önemli olan en azından benim açımdan, çatıya baba bir anten dikebilecekken daha mütevazı bir antenle iyi balık tutmak Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Yasal sınırlamayı da unutmayın lütfen !

3. Halk bandı lazım mı? Kısa dalgaya girerseniz zaten halk bandı da onun bir parçası. Amatör cihazlarla halk bandına girilir mi vs gibi soruları bir kenara bırakalım. Zaten kısa dalgaya girdiğinizde, örneğin 28 MHz bandı (10 metre) cazibesine kapıldığınızda, çok sıkıldığınızda CB'ye de bakabilirsiniz.

4. Hayır. Örneğin Kenwood'ların (HF/VHF) kablosunu ayrıca almanız gerekiyor. TS-480 ile USB bağlantısı kurulabildiğinden buna da gerek kalmayacak. Yaesu 991'de de öyle. SainSonic örneğin sonuçta bir USB kablosunu veriyor.

5. Bant planı: Sınav soruları arasında vardı bu. Amatör telsiz frekansları da uluslararası platformda düzenlenmiştir. Birinci ve ikinci bölge arasında bazı farklılıklar var. Ama bizim bulunduğumuz ikinci bölgede izin verilen frekanslar uyumludur. Bazılarında bizim açımızdan kısıtlama var. 50 MHz gibi. 220 MHz gibi.

Yurtdışı ile iletişim mümkün mü diye soruyorsunuz ve offf oluyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Bakınız, araba aldım bunu nasıl çcalıştıracağım sorusu.
Elbette.
Elinizdeki 2 Wattlık bir VHF cihaz ile bile dünya ile görüşebilirsiniz. Aya yansıtarak, uyduya yansıtarak.
Kısa dalgaya girmiyorum, orası zaten bu işin "arenası".
Halk bandı CB'de bile duymuyor muyuz İtalyanı, İngilizi (ve bizim bir CB'cimiz, yine geldi bu lanet gavurlar geyip oradan arkadaş arkadaş iyi akşamlar diye Türkçe seslenen İngilize sırtını dönüyor, neyse).

6. Teknik bilgi ve pratiği arttırmak: Yasa da zaten aynen böyle giriş yapıyor amatör telsizciliğe. Türkiye'de ne kadar mümkün? Açıkcası, neredeyse kimseyle diyaloğum olmadığından rahat konuşuyorum, alınan alınsın, MÜMKÜN DEĞİL ! Bir çok frekans, aşağılamak için kullanıldığı için sevmiyorum bu deyimi ama "CB havasında". Üstadlarım, büyüklerim bağışlasın, ama böyle!

Örneğin İtalyanlar hala 27.415 ya da 27.425 MHz'de (Halk bandı CB frekansıdır) akşamları kendi aralarında gayet rahat bir şekilde tamamen teknik bilgi ve beceri paylaşımı yapıyor. Bir de bizim frekansları açın ve dinleyin. Kendiniz değerlendirin. Elbette arada teknik paylaşımda bulunan üstadlarımız var. Ama ..gözünüzü seveyim yapmayın, kaç tane ? Bir yeni amatör arkadaşla anten ayarı için deneme yaptığımızda okkalı fırça yediğimizi bile hatırlıyorum daha bu yaz..Dummy load ile deneyelimmiş. Abi antenin ulaşabildiği bir iki noktayı test etmek için dummy load mu? Neyse.

7.  Yasal sınırlar: Sevgili dostum "araba aldım nasıl çalıştıracağım" başlığında yaptığınız katktıyı hatırlatıyorum ve sorduğunuz bu son sorunun da hobimizin temel direği olan Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği'ne gözatmanızı tavsiye ederim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Selamlar

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2OAB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #2 : 30 Aralık 2015, 21:58:16 »
Detaylı ve uzunca yazdığınız cevap için çok teşekkür ederim. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

1) Başlangıç için 1000 bütçem var. Üzerine çıkabilirim ama çıkmak istemiyorum, çünkü şuan neyle karşılaşacağımı bilmiyorum. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap  Bahsettiğiniz cihazı ilerde almayı düşünebilirim.

2) Ufak bir mobil cihaz alıp tatilde tek başıma gezerken uygun bir sırt çantasında taşımayı düşünüyordum, elbette arazide veya deniz kenarında varsa civar adadaki amatörlerle görüşebilmek için. El cihazlarının pratikliği var, başlangıç için el cihazı al diyorsanız öyle yapayım.

Linkini verdiğiniz cihazın fiyatı çok uygun almayı düşünebilirim ama gümrükten geçirme ihtimalim çok düşük gibi geliyor. Ne dersiniz? Nasıl satın alabilirim sorun yaşamadan?

3) Halk bandı cihaz almayı düşünüyorum, hem cihazların fiyatları çok uygun hemde uzun mesafe görüşme gibi marifetleri var.

4) Bunu bilmiyordum, teşekkür ederim.

5) Sormazsam olmazdı.  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

6) Başlangıç için pahalı cihaz almama isteğimde buradan geliyor, eğer düşündüğüm gibi çıkarsa konuşma yapmaktan ziyade sadece tekniğe yöneleceğim. (Birçok farklı alanda teknik bilgim var, bu konuda da birşeyler katmak istiyorum kendime haberleşme konusundaki bilgim teorik şekilde)

7) Yönetmeliği okudum, ama tam bir sonuca ulaşamadım. Yani ben 5 Wattlık bir el telsizinin çıkış gücünü artırabilir miyim? Hazır kitlerde mevcut, satın alabilir miyim? Sorunsuz şekilde Türkiye'ye gelir mi?

Saygılarımla.....

« Son Düzenleme: 30 Aralık 2015, 22:28:48 Gönderen: TA2OAB »

Çevrimdışı TA2OAB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #3 : 31 Aralık 2015, 11:05:53 »
Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA1QQ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • İsim Soyisim: Erol KADIOĞLU
« Yanıtla #4 : 21 Şubat 2016, 00:52:18 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

biraz geç oldu belki cihaz almışsındır ama. dual bant wouxun tarzı çin malı bir cihaz ile başlayabilirsin.
TA1QQ

Çevrimdışı TB5BHM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Gazi Kurtul
« Yanıtla #5 : 03 Mart 2016, 23:33:24 »
Arkadaşlar iyi akşamlar.Aranıza yeni katılan bir arkadaşınız olarak bazı sorularım olacak.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.lıse ve MYO yıllarında elerim.lıse ve myo elektronik okudum.ama iş haberleşme konusuna gelince malesef tecrubesizim.Amatör telsizciğe olan merakım,değişik il ve ülkelerde yaşayan arkadaşlarla tanışma ama en önemlisi doğal afet gibi olağan üstü durumda amatör telsizciliğin rolü ve önemi bu hobinin dahada ilgimi çekmesine sebep oldu.Elimde aselsan 4031 ve 4231 A yanında buna bağlı 5 adet 4231 A ile çok net görüşme yapabildiğim eski tip aselsan el telsizi var.bırbırlerı aralarında görüşme kalite ve mesafesi çok iyi olmasına rağmen dış dünyayla bağlantım yok malesef merak ettiğim konu şu ;aselsan 4031 e program yüklemesi yapılıp halk bandında kullanabilirmiyim.eğer cevap olumsuz ise kendi aralarında yaptığım görüşme kanunen suç teşkil edermı.yada bunları farkı şekilde degerlendırebıkırmıyım.almayı düşündüğüm cihaz presıdent Jackson.cıhaz konusunda sizin öneriniz ne olur.bu günlerde amatör telsızcılık belgesi için basvuracam ama umarım sınavı kazanabılırım.cevaplatınızı sabırsızlıkla beklıyorum.ıyı aksamlar.

Çevrimdışı TA1QQ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #6 : 04 Mart 2016, 01:45:31 »
Bahsettiğiniz aselsan cihazlar halk bandı frekanslarına inmemektedir. Amatör olduğunuzda amatör frekanslarda kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı TB5BHM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #7 : 04 Mart 2016, 08:10:05 »
Teşekkür ederim.bendeki cihazları ozaman av ve doğa faaliyetlerinde kullanmam gerekecek.peki yazdığım marka ve model konusunda fikrinizi alabilirmiyim.telefondan yapabildiğim için bazen yanlış ve anlamsız kelimeler olmus.sımdıden kusura bakmayın

Çevrimdışı TA1QQ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #8 : 04 Mart 2016, 13:09:27 »
jacksonu cb için kullanabilirsiniz ama bahsedilen aslensanları frekans yapıları itibari ile halkbandında kullanmanız mümkün değildir. Sınavda başarılı olup sizi aramızda görmek isteriz.

Çevrimdışı TB5BHM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #9 : 04 Mart 2016, 22:42:32 »
Olay çözüldü ustad.ben halk bandı ile amatör bandı aynı sanıyordum ama hiç alakası yokmus.aselsanları amatör banda cektırebılecegımı soylemıstınız.4031 programlanabilir ama 4231 A konusunda bilginiz varmı program atılabılıyormu acaba.bunlara progra
 Açılabilmesi için nereyle görüşmem gerekıyor.tesekkurler

Çevrimdışı TA1QQ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #10 : 04 Mart 2016, 22:45:17 »
Olay çözüldü ustad.ben halk bandı ile amatör bandı aynı sanıyordum ama hiç alakası yokmus.aselsanları amatör banda cektırebılecegımı soylemıstınız.4031 programlanabilir ama 4231 A konusunda bilginiz varmı program atılabılıyormu acaba.bunlara progra
 Açılabilmesi için nereyle görüşmem gerekıyor.tesekkurler

Ben aselsanları halk bandına çekileceğini söylemedim bir üstteki mesajımı iyi okuyun lütfen. Sadece jacksonı cb yani halkbandında kullanabilirsiniz dedim.

Çevrimdışı TB5BHM

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #11 : 05 Mart 2016, 09:53:52 »
Ben halk bandı demedim ustad.oncekı yazılarda amatör olduğumda amatör frekansları kullanabilirim demıstınız.kastettıgım o.

Çevrimdışı TA1QQ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #12 : 06 Mart 2016, 02:16:51 »
doğrudur 4031i o şekilde kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı TA2OAB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #13 : 09 Nisan 2017, 15:22:45 »
Uzun zaman sonra tekrar konumu güncelliyorum. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap İnternet üzerinde amatör telsizcilik hakkında döküman bulmak kolay değil, özellikle cihaz seçimi konusunda verilen bilgiler çok kısıtlı. Sabit/araç telsiz cihazı için önerebileceğiniz cihazlar nelerdir? Piyasada Wouxun, HYT, Icom, Yaesu gibi markalar mevcut. Bunların bir kısmı fiyat olarak zaten diğerlerinden hemen ayırt edilebiliyor. Ancak 1500-3000 TL gibi nispeten alınabilir fiyat aralığı için önerebileceğiniz cihazlar hangileridir? Wouxun markasının sabit cihazı almaya değecek bir ürün mü?

Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim..

73..

Çevrimdışı TA1QQ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
« Yanıtla #14 : 09 Nisan 2017, 20:55:53 »
Uzun zaman sonra tekrar konumu güncelliyorum. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap İnternet üzerinde amatör telsizcilik hakkında döküman bulmak kolay değil, özellikle cihaz seçimi konusunda verilen bilgiler çok kısıtlı. Sabit/araç telsiz cihazı için önerebileceğiniz cihazlar nelerdir? Piyasada Wouxun, HYT, Icom, Yaesu gibi markalar mevcut. Bunların bir kısmı fiyat olarak zaten diğerlerinden hemen ayırt edilebiliyor. Ancak 1500-3000 TL gibi nispeten alınabilir fiyat aralığı için önerebileceğiniz cihazlar hangileridir? Wouxun markasının sabit cihazı almaya değecek bir ürün mü?

Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim..

73..

wouxun yerine, dual bant yaesu 8800 veya 8900 tercih edebilirsiniz. ayrıca 3000 tl bütçe olarak all bant yani HF UHF VHF bantlarını kapsayan tek bir cihaz da alabilirsiniz.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Amatör Telsiz Seçimi

Başlatan TA1ICA

13 Yanıt
8751 Gösterim
Son İleti 05 Kasım 2012, 19:17:48
Gönderen: TA1ICA
xx
Yardım, Doğru telsiz seçimi ve yurt dışından telsiz getirme

Başlatan TA1ABB

0 Yanıt