Gönderen Konu: Delta Loop antende yön?  (Okunma sayısı 3716 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 19
  • Amatör telsizci
  • İsim Soyisim: Levent Dikmen
Delta Loop antende yön?
« : 01 Aralık 2015, 19:31:35 »
Delta loop antenler yönlü antenler midir? öyleyse yönü neresidir?
Beslemenin alt köşeden, alt ortadan veya üst köşeden olması neyi değiştirir?

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5046.0
Güzelyalı - Konak

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
Ynt: Delta Loop antende yön?
« Yanıtla #1 : 03 Aralık 2015, 19:23:21 »
Merhaba,

Delta looplar hem de epey yönlü antenlerdir Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bir sürü yıl önce 11 metrede 3 elemanlı delta loop kullandım. Bir defa "full size" anten. Birazcık yere ihtiyacınız olacak, fakat değecek !

ALt köşeden, üstten filan beslenmesi polarizasyonla ilgili. Konu hakkında hamuniverse.cvom'da antenna design sekmesinde epeyce bilgi var. Aşağıdaki linki de tavsiye ederim
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bugünlerde Smartech firması sayılı üreticilerden.

Bakınız E-Baydeki ilanları Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap 2 elemanlısının fiyatı 249 Euro civarında.

Fakat değer. Yok benim Amerika'da arkadaşım var ve bana üşenmez getirir diyorsanız Maco antenlerine bakın. Bir zamanlar işgal ettiğim ablamın İncek köyü yakınındaki çatısında durur hala bu Y Quad. 11 dB kazanç, dbi değil Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Benim kullandığım anten,"alt yandan" delta match ile besleniyordu. Aslına bakarsanız, frekansı tam hesaplar ve ufacık sapmalardan rahatsız olmazsanız, doğrudan besleyebilirsiniz (full size!) balun da koyabilirsiniz.

Evet, epey yönlüdür. Çalışması zevklidir. Ve özellikle horizontal (yatay) polarizasyonda kullandığınızda ve parazitlerin insan eseri olduğunu ve vertikal (dikey) polarizasyonlu olduğunu unutursanız, "abi ben delta loop yaptım ama hiç ses gelmiyor" diyen bir arkadaşım gibi tepki bile verebilirsiniz. Zira tertemiz, gürültü yok, parazit yok.

Kendim yaparım derseniz, daha güzel Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Esenlikler dilerim,

Ersoy TA2IBY
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 19
  • Amatör telsizci
  • İsim Soyisim: Levent Dikmen
Ynt: Delta Loop antende yön?
« Yanıtla #2 : 03 Aralık 2015, 19:57:59 »
Yanıtınız için teşekkür ederim, ilgili linkleri inceleyeceğim. 20m için yaptım, şu an çatıda ama ayrıntılı olarak özelliklerini öğrenmek istedim.
Daha önce logwire, inverted V dipol ve balık oltası yapmıştım, bu antenlerde aşırı gürültüden kullanamadım. Ama şimdi dediğiniz gibi çoğu zaman sanki FM deymişim gibi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
YAGİ Mİ DELTA LOOP MU

Başlatan TA2OM - 3C3CA

3 Yanıt
2610 Gösterim
Son İleti 05 Aralık 2016, 22:02:22
Gönderen: TA3V
xx
7MHZ VERTİCAL DELTA LOOP ANTEN

Başlatan TA1AYG

2 Yanıt