Gönderen Konu: CW Haberleşmesi Hakkında Merak Ettiklerim  (Okunma sayısı 4338 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3LOS

• Vatan Sevdalısı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 1
  • Ölümlü Dünya, Ölümlü İnsan...
  • İsim Soyisim: Onur ŞENSU
CW Haberleşmesi Hakkında Merak Ettiklerim
« : 16 Kasım 2015, 20:40:42 »
Merhaba.

CW haberleşmesi hakkında nette epey araştırdım ve sorularıma bir türlü cevap bulamadım. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp düsturundan yola çıkarak tecrübeli abilerime arkadaşlarıma yardımda bulunmalarını rica ediyorum...

1. CW Haberleşmesinin bazı kaynaklarda "artık bittiğini" okudum. Bu ne kadar doğru? Bence çok hoş bir dal veyahut uğraş...
2. Bu tür haberleşme için gerekli ekipmanlar nelerdir? Bildiğim kadarıyla bir el cihazından bu tür haberleşme yapılamıyor. Sabit istasyonlara ise maniple gerekli...
3. Bir çok program gördüm, sizce eğitim için en yararlısı hangisidir?
4. VHF, UHF ve HF Bantlarında hangi frekanslarda bu tür haberleşme mevcut ve ben el cihazımdan CW haberleşmesi dinleyebilirmiyim?

Sorularım bir çok tecrübeli abime, arkadaşıma basit gelecektir mazur görmenizi temenni ederim.

Saygılarımla 73.

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5030.0
* * Her Şey VA(TA)N İçin * *

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
Ynt: CW Haberleşmesi Hakkında Merak Ettiklerim
« Yanıtla #1 : 16 Kasım 2015, 21:18:55 »
Sorularına Ufak Ufak yanıt vereyim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhaba.

CW haberleşmesi hakkında nette epey araştırdım ve sorularıma bir türlü cevap bulamadım. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp düsturundan yola çıkarak tecrübeli abilerime arkadaşlarıma yardımda bulunmalarını rica ediyorum...

1. CW Haberleşmesinin bazı kaynaklarda "artık bittiğini" okudum. Bu ne kadar doğru? Bence çok hoş bir dal veyahut uğraş...

- CW haberleşme şuan devam ediyor. Büyük ihtimalle okuduğun kaynakdaki "bitti" kelimesi amatör radyo için değil de eski haberleşme sistemleri arasındaki yerini yitirmesindendir. Biliyorsun artık internet var cep telefonu uydu telefonu var. Kaç kişi telgraf kullanıyor ki artık Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

2. Bu tür haberleşme için gerekli ekipmanlar nelerdir? Bildiğim kadarıyla bir el cihazından bu tür haberleşme yapılamıyor. Sabit istasyonlara ise maniple gerekli...

- Öncelikle bir telsiz, maniple ve iyi bir kulak... el telsizi ile cw çalışılır ama fm modulasyon kullandıgından dolayı karşı tarafta fm modulasyonda dinleme yapmak zorunda. Modulasyon tiplerini incelersen FM modulasyona göre aslında cw modulasyonun çok ama çok az bir güç ile taşıyıcılık yaptığını görürsün. Yani kısacası el telsizi ile mors gönderimi yapılmaz mı ? Yapılır ama fm modulasyonun taşıyıcılı ve sarfettiği güç ile ne kadar uzağa gidersin orası başka konu tabiki...

3. Bir çok program gördüm, sizce eğitim için en yararlısı hangisidir?

- Sabit bir program adı veremeyeceğim ama Mors için hep abilerimizin söylediği şey önce dinlemeyi geliştirmektir. Vuruşları dinlemen en azındandan iyileşip hataların azalınca başlamalısın derler. O yüzden dinleme ağırlıklı programları seç bence ...

4. VHF, UHF ve HF Bantlarında hangi frekanslarda bu tür haberleşme mevcut ve ben el cihazımdan CW haberleşmesi dinleyebilirmiyim?

- VHF ve UHF için aşağıdaki güncel dökümü vereyim. HF band içinde internetten sen araştırıp paylaşırsan sevinirim. (cevap var ama birazda teşvik lazım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap her bandın baş kısmı işn tüyosu olsun....)

44-146 MHz Band Planı
Genel Planlama         
144,000     -     144,150     MHz     CW     
144,150     -     144,500     MHz     CW, SSB     
144,500     -     144,845     MHz     Bütün Modülasyonlar     

Nokta Frekansları     
 144,050     MHz     CW çağrı (Devamlı dalga vericileri)     
 144,100     MHz     CW MS Rastgele çağrı     
 144,125     MHz     CW MS (1 dak.)     

430-440 MHz Band Planı
Genel Planlama
432,000     -     432,150     MHz     CW
432,150     -     432,500     MHz     CW, SSB
432,500     -     432,800     MHz     Bütün Modülasyonlar

Nokta Frekansları
 432,050     MHz     CW Çağrı
 432,100     MHz     CW MS Rastgele çağrı

Sorularım bir çok tecrübeli abime, arkadaşıma basit gelecektir mazur görmenizi temenni ederim.

Saygılarımla 73.

Umarım yardımcı olmuşumdur ama bende bu işte inan sizler kadar yeniyim. Yazdıklarımla ilgili eklemeler ve düzeltmeleri de ustatlar abiler tamamlar zaten....
Kara da görüşmek, Hava da duyuşmak dileği ile...

Çevrimdışı TA3LOS

• Vatan Sevdalısı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #2 : 16 Kasım 2015, 22:27:10 »
Teşekkür ederim...

1. Ben hala düğünlere vb. Online bile olsa telgraf gönderen biriyim. Varın siz düşünün artık gerisini Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
2. CW yi en az güçle en uzağa gidebilen bir modülasyon olarak tanımlayabiliriz diye biliyorum...
3. Bu aşamada tavsiyenizi dikkate alacağım. Bencede dinleme mühim...
4. Teşviğiniz için teşekkür ederim. Burada paylaşacağım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Lakin bu soruları bile durup dururken sormam başlı başına bir teşvik sayılmaz mı? Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Tekrar ilginiz için teşekkür ederim...

73

Çevrimdışı TA3LOS

• Vatan Sevdalısı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #3 : 16 Kasım 2015, 23:13:01 »
Ayrıca HF Band Plan konusunda da şöyle bir alıntıyla yanıt vermem uygun olacak sanırım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73.

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
« Yanıtla #4 : 17 Kasım 2015, 00:35:26 »
Ayrıca HF Band Plan konusunda da şöyle bir alıntıyla yanıt vermem uygun olacak sanırım Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73.

Dogru yolda ilerliyoruz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3LOS

• Vatan Sevdalısı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #5 : 17 Kasım 2015, 20:46:18 »
O konuda şüpheniz olmasın... Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

clip
ULUSAL AFET HABERLEŞMESİ İLE İLGİLİ BİR DOKÜMAN

Başlatan TA2VW

3 Yanıt
3120 Gösterim
Son İleti 04 Kasım 2013, 01:41:52
Gönderen: TA2VW
xx
Bir Anda Merak Saldim

Başlatan TA2UTL

7 Yanıt