Gönderen Konu: AMATÖR TELSİZ CİHAZI İTHALATI  (Okunma sayısı 28264 defa)

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 97
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
Ynt: AMATÖR TELSİZ CİHAZI İTHALATI
« Yanıtla #15 : 20 Haziran 2017, 04:16:15 »

30 Haziran 2015 tarihli makalemde bulunan BTK Sınıf-2 Bildirim Formu ile Onay Almış Cihazlar ve Amatör Telsiz Cihazları Listeleri ile ilgili linkler güncellenmiştir.

Selamlar...

İLGİ BİLGİ, KÜLTÜRLÜ BİLGİ GÜÇTÜR.

Çevrimiçi TA2CAZ

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 2
  • İsim Soyisim: EREM ERGÜDER
« Yanıtla #16 : 20 Haziran 2017, 09:08:57 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2ARS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 5
  • İsim Soyisim: serdar şenol
« Yanıtla #17 : 13 Temmuz 2017, 02:39:57 »
Elimizde baofeng uv 82 8 watt cıhaz varsa kullanacakmıyız? Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bilginin Bittiği Yerde Cehalet Başlar... ( 73 )

Çevrimdışı TA1ODM

• (Dayı)
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 20
  • en iyisini siz bilin, biz böyle iyiyiz.
« Yanıtla #18 : 13 Temmuz 2017, 13:54:57 »
TA2ARS el cihazı standardı yasal olarak 5w dir hocam 8w cihaz biraz utopik gelmiyor mu sizede?
Sistem Ağ - Veri Güvenliği / TB1PKW

Çevrimdışı TA2ARS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 5
  • İsim Soyisim: serdar şenol
« Yanıtla #19 : 15 Temmuz 2017, 17:52:46 »
TB1PKW hocam bu cıhazı herkes kullanıyor.8w cıkmazsınız 5 w cıkarsınz sorun kalmaz bnm sormak ıstedıgım baofeng uv 82 ler ızın lıstesınde dgl ama yınede kullanbılırmyız.Herhengı bır pls cevrımınde sorun yasarmıyız.

Çevrimdışı TA2UAP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • Doğada ve Havada buluşalım..
  • İsim Soyisim: Aydın Perçem
« Yanıtla #20 : 15 Temmuz 2017, 23:01:25 »
TB1PKW hocam bu cıhazı herkes kullanıyor.8w cıkmazsınız 5 w cıkarsınz sorun kalmaz bnm sormak ıstedıgım baofeng uv 82 ler ızın lıstesınde dgl ama yınede kullanbılırmyız.Herhengı bır pls cevrımınde sorun yasarmıyız.

Ben de merak ediyorum.
Piyasada onlarca çeşit cihaz var. Listede olanların dışında satın alınamaz mı? Alınır ise taşınması, kullanılması ne gibi sorunlar doğurur.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA5AE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 0
  • LÜTFİ ÇULCU
« Yanıtla #21 : 16 Temmuz 2017, 00:18:18 »
Ben de merak ediyorum.
Piyasada onlarca çeşit cihaz var. Listede olanların dışında satın alınamaz mı? Alınır ise taşınması, kullanılması ne gibi sorunlar doğurur.
O cihazın 8 w çıkış yaptığını ölçüp teyit edebilen varmı?
VHF ve hele UHF 8w ciddi bir güç ve bu cihaz bir  el cihazı.
Cihazı görmedim denemedim bile.
Lakin bu çıkış bir el cihazı için!!!! Kolay değil.

Çevrimdışı TA2UAP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 3
  • Doğada ve Havada buluşalım..
  • İsim Soyisim: Aydın Perçem
« Yanıtla #22 : 16 Temmuz 2017, 00:23:08 »
O cihazın 8 w çıkış yaptığını ölçüp teyit edebilen varmı?
VHF ve hele UHF 8w ciddi bir güç ve bu cihaz bir  el cihazı.
Cihazı görmedim denemedim bile.
Lakin bu çıkış bir el cihazı için!!!! Kolay değil.

Merhaba,
Ben 8W ile ilgili bir şey demedim.
İlgili kurumun sitesinde yayınlanmayan marka ve modellerden bahsediyorum.

Çevrimdışı TA4AZB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 34
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ali Ziylan
« Yanıtla #23 : 16 Temmuz 2017, 22:53:48 »
UV-82 için şahsen başvuru yapıp ithalat izni almıştım. (5W olarak belirtilen versiyon için.)
Bununla ilgili detayları Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
linkinde bulabilirsiniz. İthalat izin belgesi de o sayfada mevcut.
BTK yetkilileri o zaman, cihazın izin verilen cihazlar listesine ekleneceğini söylemişlerdi, ancak nedense eklenmedi.
Bu cihazın 8W olduğunu iddia eden versiyonları var da, ben de bu 8W ifadesinin doğru olup olmadığından emin değilim.
Kaldı ki, doğru olsa bile, 8W değeri izin verilen sınırların dışında.

Çevrimdışı TA5AE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • LÜTFİ ÇULCU
« Yanıtla #24 : 16 Temmuz 2017, 23:12:00 »
Telsiz cihazlarındaki çeşit ve teknolojinin gelişme hızı, BTK nın   izinli cihaz listesini güncelleme hızından daha yüksek.Belki de sınırlamalar konusunda bir bildikleri vardır veya firma  bu ürünün Türkiye de satış izni talebinde bulunmamıştır.

Ayrıca hazır cihaz alımın amatörlüğe katkısı fazla değil.Bir Amatör cihazını  kendisi  yapabilmeli.Yani bizler de güncel değiliz açıkçası.

Gelelim konuya;
Bir amatör  telsiz  istasyonunda,   BTK tanımı dışında cihaz kullanımı ile ilgili  ceza i müeyyideler telsiz yönetmeliğinde vardır.Lakin  bunu araştırmadan önce  şunu hatırlatayım.
      ""Ufak ta olsa herhangi bir suçtan adli sabıka almak amatörlük  belgesinin  yenilenmemesine sebep olur  ve   Amatör telsizcilik diye bir derdimiz kalmaz.""

« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2017, 23:15:47 Gönderen: TA5AE »

Çevrimdışı TA3DP

• Mevzuat Uzmanı
  • Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 97
  • ta3dp@hotmail.com
  • İsim Soyisim: Ramazan KURTÇU
« Yanıtla #25 : 19 Temmuz 2017, 01:58:11 »
   Değerli Arkadaşlar,

Öncelikle bu konu AMATÖR TELSİZ CİHAZI İTHALATI işlemlerinde bilgi aktarımı için açıldığını hatırlatmak istiyorum.
   Telsiz cihazı marka ve modelleri hakkında da pek yazışma yapmak istemiyorsam da yazışmaya hukuki düzenlemeler açısından dahil olma ihtiyacı duydum.

BTK Sınıf 2 Bildirim Formu ile Onay Almış Cihazların Listesi’nde bugün itibariyle Baofeng marka, UV-82, UV-82HP ve UV-82HX UHF/VHF Amatör El Telsizi modellerinden birine ithal izni verilmemiştir. Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
   Ali ZİYLAN Bey (TA4AZB) şahsı müracaatıyla Baofeng UV-82 amatör telsiz cihazı için ithal izini almıştı.
   2 m, 70 cm ve 23 cm Amatör Bandlarda FM modunda (FM analog ses/voice/speech) 5 wat üzerinde elektronik haberleşme yapabilen çeşitli marka ve çeşitli model telsiz cihazlar vardır.
   FM modunda, 2 m, 70 cm ve 23 cm Amatör Bandlarda çıkış yapabilen amatör el telsizlerinin çıkış gücü standartlarının 5 W olması gerektiğine dair özellikle yayımlanmış teknik ya da hukuki bir düzenleme hatırlamıyorum.

Ancak, Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği, EK-Amatör Telsiz İstasyonları bölümünün Kullanım kısıtlamaları başlıklı 3’üncü Maddesi 1’inci fıkrasında Amatör Telsizcilik Belgesine sahip kişiler tarafından kullanılacak el, araç ve sabit merkez telsiz cihazları Tablo-1de belirtilen frekans, band genişliği, çıkış güç limit değerleri ve diğer şartlarda olmak kaydıyla, frekans tahsisine, telsiz ruhsatına gerek olmaksızın ve Kurumdan herhangi bir izin alınmaksızın kullanılır. usul ve esasına göre;

Tablo-1:  Amatör Radyo Band Planları tablosunda 2 m Bandı (144-146 MHz),  70 cm Bandı (430-440 MHz)  ve 23 cm Bandı (1240-1300 MHz)  Frekans Bandlarına İlişkin Açıklama sütununda 7 (Yedi) rakamı mevcuttur.

Tablo-2: Frekans Bandlarına İlişkin Açıklamalar tablosunda 7 (Yedi) rakamının açıklaması El telsizlerinin FM modunda azami çıkış gücünün, 5 W'ı geçemeyecektir. şeklindedir.

Diğer taraftan azami çıkış gücü 5 watı geçen amatör el telsizlerinin sabit çatı antenleri kullanılarak (El telsizlerinin teknik dizaynı açısından tartışılmaktadır.) sabit telsiz istasyonu şeklinde elektronik haberleşme yapılması halinde bu durumun Elektronik Haberleşme Cihazlarından Kaynaklanan Elektromanyetik Alan Şiddetinin Uluslararası Standartlara Göre Maruziyet Limit Değerlerinin Belirlenmesi, Kontrolü ve Denetimi Hakkında Yönetmelik usul ve esaslarına gireceğini değerlendirmekteyim.

Teknik bilgi sahibi olunması açısından, bahsi geçen amatör el telsiz cihazının modelleri hakkında başka konu başlığı altında ayrıntılı yazışma yapılmasının daha uygun olacağı düşüncesindeyim.

Selamlar…
« Son Düzenleme: 19 Temmuz 2017, 10:22:07 Gönderen: TA3DP »

Çevrimdışı TA1ODM

• (Dayı)
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 20
  • en iyisini siz bilin, biz böyle iyiyiz.
« Yanıtla #26 : 19 Temmuz 2017, 10:15:05 »
merhaba TA2ARS

@3DP hocamız kanun ve belirlenmiş olan yönetmelik bilgileri ile konuyu yorumlamış. kendisine çok teşekkür ediyorum.

Biz insanoğlunun her şeyin en güçlüsünü isteme arzusu milyonlarca yıldır değişmedi.. ayrıca 8w'lık cihazın size ve çevrenize ne tür zarar vereceği bilinmemekle beraber (radyasyon), bu tür el cihazında ise performans kaybını kısa süre içerisinde yaşayacağınız da aşikardır.

aynı zamanda 8w'lık bir el cihazının gönderme modülasyonu zaman içersinde alt batarya ( hızlı sarj desarj, kötü şarj, pilin ömrünü yemesi.. ) moduna geçtiğinde 5w'lık cihazlara nazaran daha harmonik olacaktır. bunun sebebi tx sürücü transistörüne yeterli güç verilemediğinden karşıya giden ses yine zaman içerisinde bozulacaktır.

bu teknik konular bir yana her konudan önce insan sağlığı önde gelir. siz yasal sınırı aşmamaya dikkat edin.

saygı ve sevgilerimle iyi forumlar 73! (:

Çevrimdışı TA3LKC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Kaan Çakır
« Yanıtla #27 : 02 Ağustos 2017, 15:20:03 »
değerli arkadaşlar yurt dışından örnek(ham radioshop ) gibi sitelerden alışveriş yaptığımızda. gümrük vergisi ne kadardır. sabit bir yüzde mi yoksa telsiz markasına modeline göre değişir mi. bilgi verirseniz sevinirim. 73

Çevrimdışı TA5AE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • LÜTFİ ÇULCU
« Yanıtla #28 : 02 Ağustos 2017, 18:39:36 »
Yukardaki listeden sipariş verin.Gümrük vergisi (cihaz fiyatı  30€ üzeri ise) çıkar tabiki.

Çevrimdışı TA3LKC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Kaan Çakır
« Yanıtla #29 : 03 Ağustos 2017, 10:05:02 »
tamam listeyi biliyorum vergi oranları nedir? onu nerden öğrenebilirim

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx