Gönderen Konu: YENİ AMATÖRÜN NACİZADE SORUSU  (Okunma sayısı 7679 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB5DIS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Samet Arslantaş
YENİ AMATÖRÜN NACİZADE SORUSU
« : 19 Haziran 2015, 01:27:47 »
     Merhaba saygı değer hocalarım. Sizlere nacizade birkaç sorum olacak. Öncelikle konuya benzer konular var elbet ama çoğu güncel değil. Eğer yanlışlıkla spam yapıyorsam kusura bakmayın. 2015 Amatör radyocu sınavına girdim ve B sınıfı belge almaya hak kazandım. Yeniden sınava girerek lisansımı yükselticeğim. Yaklaşık 4 gün önce belgem elime ulaştı. Sıra geldi bir amatör cihaz almaya. Sizlerin tecrübesi bizlerden yüksek olduğu için, alıcağım cihazın neyine dikkat etmeliyim. Hangi cihazları önerirsiniz ve aldıkdan sonra kurulumu kolay olur mu ? Yani temeli baz alarak bir hocamın ciddi yardımlarına ihtiyacım var. Vericeğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
Saygılarımla. 73.

SAMET ARSLANTAŞ (TB5DIS)

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4825.0

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
Ynt: YENİ AMATÖRÜN NACİZADE SORUSU
« Yanıtla #1 : 19 Haziran 2015, 09:35:49 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
     Merhaba saygı değer hocalarım. Sizlere nacizade birkaç sorum olacak. Öncelikle konuya benzer konular var elbet ama çoğu güncel değil. Eğer yanlışlıkla spam yapıyorsam kusura bakmayın. 2015 Amatör radyocu sınavına girdim ve B sınıfı belge almaya hak kazandım. Yeniden sınava girerek lisansımı yükselticeğim. Yaklaşık 4 gün önce belgem elime ulaştı. Sıra geldi bir amatör cihaz almaya. Sizlerin tecrübesi bizlerden yüksek olduğu için, alıcağım cihazın neyine dikkat etmeliyim. Hangi cihazları önerirsiniz ve aldıkdan sonra kurulumu kolay olur mu ? Yani temeli baz alarak bir hocamın ciddi yardımlarına ihtiyacım var. Vericeğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
Saygılarımla. 73.

SAMET ARSLANTAŞ (TB5DIS)

İyi günler TB5DIS - Samet bey,

Mevcut lisansınızla 2m ve daha yüksek frekansdaki bandları tek basınıza kullanım hakkınız bulunmaktadır. (Bknz: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap )

Bu konudan sonra cihaz seçiminde dikkat etmemiz gereken konular sırası ile;

- Bu hobiye ayırdığınız maddi kaynak,
- Kullanım şekli (sabit, portable (elcihazı), mobil (araç)),
- Kuracağınız istasyonun mevkii (sabit için)
- istasyonunuzla ilgili olarak anten kurulacak yer (çatı, balkon, bahçe, ...) (sabit için) bu soruların yanıtlarını netleştirebilirseniz, elbette ben ve diğer arkadaşlarımda size konu ile ilgili bir yol gösterecektir.

73 de TA3LSE...
-
Kara da görüşmek, Hava da duyuşmak dileği ile...

Çevrimdışı TB5DIS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #2 : 19 Haziran 2015, 17:44:25 »
73 TA3LSE,
Sayın Suat hocam, yorumunuz için çok teşekkür ederim. Kullanıcağım cihaz fortable olacak. Birde yeni olduğum için çıkış yapamıyacağım kanallar hakkında bilgiler ediniyor araştırmalar yapıyorum. Yani A lisansı gibi Osmaniye'den Ankara'ya çağrı yapamıyacağım gibi anlıyorum. Buda beni üzüyor tabiki. En kısa zamanda lisans sınavına birdaha gireceğim ve yükselticeğim.

Saygılarımla.
TB5DIS
Samet Arslantaş.

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 19
  • Amatör telsizci
  • İsim Soyisim: Levent Dikmen
« Yanıtla #3 : 19 Haziran 2015, 19:37:19 »
Merhaba TB5DIS, aramıza hoşgeldiniz. Öncelikle lisansınız nereden nereye değil hangi frekansları ve kaç wata kadar kullanabileceğinizi belirliyor. TA3LSE nin verdiği linki iyice incelemenizi öneririm. Ayrıca portable - el cihazı - istediğinizi söylemişsiniz. Zaten el cihazı 5 wat lık ve 2 metre veya 70 cm (VHF-UHF) dalga boyunu kullanır. Bahsettiğiniz mesafe için en az mobil veya sabit istasyon kurmanız ve HF de çıkış yapmanız gerekir ki, bunun için de "A" lisansı gerekir.
Benim tavsiyem A lisansı alana kadar 50-200 dolar arası değişen dual (VHF+UHF) cihaz edinip havaya çıkmanız. Zaten zamanla mobil(araç) veya sabit istasyona geçmek isteyeceksiniz.
Güzelyalı - Konak

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 19
  • Amatör telsizci
  • İsim Soyisim: Levent Dikmen
« Yanıtla #4 : 19 Haziran 2015, 19:40:16 »
Bu arada aklıma gelmişken bir not: Merakınız Uzak mesafe görüşmek ise CB yani halk bandı (27 mhz- 11m) cihaz alırsanız hava koşullarına göre yurtdışı ile bile görüşebilirsiniz.

Çevrimdışı TA2OBY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Behcet Tolga
« Yanıtla #5 : 19 Haziran 2015, 23:32:33 »
Ben de yeni bir amatör olarak bir görüş bildireyim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bence Amatör Radyo'nun esası telsiz ile ses görüşmesi yapmak değil. Amaç elektromanyetik dalga kullanımı ve haberleşme elektroniği üzerine teorik ve pratik bilgileri geliştirmek. Telsizle konuşmak ise işin sadece bir bölümü.

Düşününce, teknik olarak CB de bir HF bandı; ne var ki sesli haberleşme dışında bir şey yapılamadığından (saldım çayıra gerisini mevlam kayıra) mantığı ile bir düzen ve işletim protokolleri de olmadığından bu avam bandında çalışmak ne kadar anlamlı olur bilemiyorum.

Bence doğrusu, A sınıfı lisansla birlikte tüm band ve tüm modlarda çalışacak hem evde hem de mobil olarak kullanılabilecek bir cihaz edinmek.

Nihai noktanın ise mutlaka sabit bir HF cihazı edinmek olduğunu düşünüyorum naçizane.

Çağrı kodu PTT'nin dipsiz kuyularında kaybolmuş bir kardeşiniz olarak 73

Çevrimdışı TB5DIS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #6 : 20 Haziran 2015, 20:46:04 »
Merhaba,  TA3LSD ve Trek73 "Çağrı kodu PTT'nin dipsiz kuyularında kaybolmuş" değerli hocalarım.
Yorumlarınız için çok teşekkürlerimi belirtmem gerek. El cihazı için araştırmaların devam ediyor sanırım 50 ila 150 dolar arası bir miktar ayırabilirim. Gün geçtikce A sınıfı belgeyi almanın ne kadar önemli olduğunu anlıyorum. Şuana kadar bir telsiz kullanmamış olsamda. A sınıfı belgeye en yakın zaman'da yükselticeğim. Peki 2015'in ikinci sınavı ne zaman olur ? Bununla ilgili kesin bir tarih belirtiliyormu ? Amatör telsizciliğin ilk adımlarımda bu kadar karmaşık bir işin içine girmiş olmak beni ürkütüyor, bundan zevk alıyorum. Anlaşılmaz bir hal alsana olaylar ileride bilgi ve tecrübem arttıkca dahada zevkli hale geleceğini düşünüyorum. Tekrardan nacizade yorumlarınız için çok teşekkür ediyor. Saygı ve sevgi ile selamlıyorum.
73
TB5DIS
Samet ARSLANTAŞ
Merkez/OSMANİYE

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #7 : 21 Haziran 2015, 00:28:18 »
Merhaba,

Cb icin kullandiginiz tanimlama irkiltti beni.

Sadece Turkiye'de degil, dunyada oyle, bir cok insan cb'den amatorluge geciyor. Lafi uzatmayacagim. Amator bantlarda da ziyadesiyle "avam" var. Nasil ki trafikte varsa nasil ki calistigimiz isyerinde varsa. Toplum neyse o var. Eldeki malzeme bu.

Cb ortami bilmem ne bulunuyorsa bunda hepimizin payi var. Zaten topu topu iki uc kisinin o da zaman zaman sohbet ettigi bir bandin ( adi halk bandi, citizen band) karsilastirmali yan urun reklamindaki kotu urun olarak sunmak, cok mu lazimdi..

Roma'da bulundugum zamanlarda oranin amatorleri her aksam cb'de konusurdu. Teknik konular. Saatlerce.

Neyse diyorum.

Ersoy ta2iby (eski ta2mog, hb9tow, 1eu040 filan)

Ben de yeni bir amatör olarak bir görüş bildireyim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bence Amatör Radyo'nun esası telsiz ile ses görüşmesi yapmak değil. Amaç elektromanyetik dalga kullanımı ve haberleşme elektroniği üzerine teorik ve pratik bilgileri geliştirmek. Telsizle konuşmak ise işin sadece bir bölümü.

Düşününce, teknik olarak CB de bir HF bandı; ne var ki sesli haberleşme dışında bir şey yapılamadığından (saldım çayıra gerisini mevlam kayıra) mantığı ile bir düzen ve işletim protokolleri de olmadığından bu avam bandında çalışmak ne kadar anlamlı olur bilemiyorum.

Bence doğrusu, A sınıfı lisansla birlikte tüm band ve tüm modlarda çalışacak hem evde hem de mobil olarak kullanılabilecek bir cihaz edinmek.

Nihai noktanın ise mutlaka sabit bir HF cihazı edinmek olduğunu düşünüyorum naçizane.

Çağrı kodu PTT'nin dipsiz kuyularında kaybolmuş bir kardeşiniz olarak 73
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2OBY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Behcet Tolga
« Yanıtla #8 : 21 Haziran 2015, 15:56:13 »

Cb icin kullandiginiz tanimlama irkiltti beni.

Sadece Turkiye'de degil, dunyada oyle, bir cok insan cb'den amatorluge geciyor. Lafi uzatmayacagim. Amator bantlarda da ziyadesiyle "avam" var. Nasil ki trafikte varsa nasil ki calistigimiz isyerinde varsa. Toplum neyse o var. Eldeki malzeme bu.

Cb ortami bilmem ne bulunuyorsa bunda hepimizin payi var. Zaten topu topu iki uc kisinin o da zaman zaman sohbet ettigi bir bandin ( adi halk bandi, citizen band) karsilastirmali yan urun reklamindaki kotu urun olarak sunmak, cok mu lazimdi..

Roma'da bulundugum zamanlarda oranin amatorleri her aksam cb'de konusurdu. Teknik konular. Saatlerce.

Neyse diyorum.

Ersoy ta2iby (eski ta2mog, hb9tow, 1eu040 filan)

Merhaba,

Benim "avam" tabirim belki biraz ağır kaçmış olabilir ama hangi açıdan değerlendirilirse değerlendirilsin doğru olduğunu kabul etmek yanlış olmaz sanıyorum. Siz de benzer bir teşhisi koymuşsunuz zaten: eldeki malzeme bu! Bir yandan durumdan rahatsız olurken diğer yandan konunun üzerine gitmek yerine "sorumlusu hepimiz" demek bence çok doğru bir yaklaşım değil.

Zira bunun gerçek sorumluları, ilgili bandlarda çalışırken yanlış bir uygulama görüldüğünde bunu kimseyi kırmadan düzeltmeye çalışmayan; uyarılarda bulunmayanlardır.

Şimdi biraz ukalaca algılanabilme riskine karşın; QST Magazin'in Eylül 2011 sayısındaki bir makaleye gönderme yapmak istiyorum:
Başlık: Teaching Teens Amateur Radio Using Cowboy Ethics
#10: Know where to draw the line

We interpret this ethic to mean that when anybody is out of line, step up. No innocent bystanders are allowed. As old-fashioned as cowboy ethics sounds, there is a place for them in an urban setting. When students cross the line for misunderstanding any of the previously mentioned ethics, team members must address the problem. Staying quiet (an urban trait) when a team member is making a mistake is not good for the team. Each team member is held responsible for the ethics of the entire team.

'84 yılında Telsiz Genel Müdürlüğü'nün 75TL karşılığında özensiz bir sarı zarfa koyarak postaladığı; zarftan daha ucuz bir hamur kağıda basılmış BVGL çağrı kodlu belgemi almamdan sonraki 1 yıllık CB tecrübem (tamamen yurtiçidir) benim radyo iletişiminden 30 sene uzakta kalmama neden olmuştu. Belki de ben önyargılıyım; o zamandan beri bir şeyler iyileşmiş olabilir.

Geçen sene eşime Amatör Radyo'nun ne olduğunu anlatmaya başladığımda elektromanyetik dalgaların yapısından, elektronik pratiğinden vs. sözetmiştim. "Haaa" dedi. "Arkadaş aramıyorlar demek, iyi o zaman". Bir süredir el telsiziyle İstanbul rölelerinden birini dinliyorum olan biteni anlamak için. Baktım, eşim benimle dalga geçiyor: "O kadar anlattın; elektronikti dalgaydı antendi; bu adamlar ne konuşuyor peki dedi?"

Cevap veremedim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap "Malzeme bu" dedim sadece...

Öte yandan, anladığım kadarıyla tüm dünyada Amatör Radyo'nun bir hobi olarak gençler arasında yeniden canlandırılması ve ruhuna uygun çalışma pratiğinin yerleştirilmesi en önemli gündem maddelerinden beri. Belki de bu fırsatı değerlendirip ülkemizde de bir dönüşümü başlatmak gerek.

Ancak o zamana kadar Amatör HF/DX diyorum ben Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Güzel ülkemde birilerine doğruyu tatlı dille göstermeye çalışırken karakolluk olmuş naif vatandaş tecrübesiyle yazdım.

Nerden nereye geldik!

sürc-ü lisan ettiysek affola, 73!

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
« Yanıtla #9 : 22 Haziran 2015, 01:53:37 »
uzak ve yakın mesafe için ayrı ayrı düşünülebilir ama el cihazı dual olabilir  HF cihaz bana kalırsa sadece hf olarak imal edilmiş cihaz olmalı
iyi bir anten ile ve benim de kullandığım ICOM M710 bir hf ile istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz bunun için en azından cihazları tesis edebileceğiniz ve
anten kurabileceğiniz alan önem arz ediyor size istasyonumun resmini gönderiyorum en azından kanaat sahibi olabilmek mümkün iyi çalışmalar

[eklenti yönetici tarafından silindi]
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2015, 02:00:08 Gönderen: TA2VW »

Çevrimdışı TB5DIS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #10 : 22 Haziran 2015, 05:32:24 »
73, TA2VW hocam.
Evet uzak mesafe için cihazları araştırdım. Yorumda bahsetmiş oldugunuz ICOM M710 modelini bir arkadaşımdan duymuştum. Bana gayet kullanışlı olduğunu ve kolay progranabilir bir yapısı oldugunu söyledi. Şuanda eğitimime devam etmekle beraber aynı zamanda bu güzel hobiyede devam etmeye çalışıyorum. Sanırım anten yapımı için biraz daha bilgi toplayıp alt yapı oluşturmam gerek. Şuanlık bir el cihazı alıp onunla ilk çıkışımı yapmak istiyorum ve henüz nasip olmadı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Aslına bakarsanız temel anlamda collsign karmaşası var kafamda yani çağrı yaparken önce kendi çağrı işaretimizi mi söylüyoruz yoksa karşının mı, akabinde çağrı bitimindede bu kural da ne gibi değişiklikler oluyor. Bunları araştıracağım. Yorumunuz için saygı sevgilerimi sunuyorum.
Saygılarımla.
Samet ARSLANTAŞ
TB5DIS
Merkez/OSMANİYE

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #11 : 22 Haziran 2015, 21:43:44 »
Samet bey saygı ve sevgi bizden
bahsettiğin konu çok da önem arzeden bir konu değil
zamanla neyi ne olduğu ortaya çıkar
hepimiz hatalar yapmışısızdır önemsenecek bir durum yok
bol QSO lar cihazınızı hayırlı günlerde kullanın

Çevrimdışı TB5DIS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
« Yanıtla #12 : 22 Haziran 2015, 22:17:09 »
Çok teşekkür ederim "TA2VW" Hayati hocam bol QSO'lar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Saygılar.

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #13 : 08 Temmuz 2015, 21:28:15 »

"Evet uzak mesafe için cihazları araştırdım. Yorumda bahsetmiş oldugunuz ICOM M710 modelini bir arkadaşımdan duymuştum. Bana gayet kullanışlı olduğunu ve kolay progranabilir bir yapısı oldugunu söyledi. Şuanda eğitimime devam etmekle beraber aynı zamanda bu güzel hobiyede devam etmeye çalışıyorum. Sanırım anten yapımı için biraz daha bilgi toplayıp alt yapı oluşturmam gerek. Şuanlık bir el cihazı alıp onunla ilk çıkışımı yapmak istiyorum ve henüz nasip olmadı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap "

M710 bir "marine" cihaz. Görebildiğim kadarıyla o cihaz yan bantlardan sadece USB kullanıyor. Biliyorsunuz, sınva girmişsiniz kazanmışsınız, hazırlanırken okumuşsunuzdur, 10 MHz'in altındaki frekanslarda LSB, yukarısında USB kullanılır.
Onun yerine "amatör" cihazlara bakmanız daha uygun olur.

"Aslına bakarsanız temel anlamda collsign karmaşası var kafamda yani çağrı yaparken önce kendi çağrı işaretimizi mi söylüyoruz yoksa karşının mı, akabinde çağrı bitimindede bu kural da ne gibi değişiklikler oluyor. Bunları araştıracağım."

Sınav hazırlığı için dolaşan soru örneklerinde de var bir çağrının nasıl yapılacağı. Bunun bir karmaşaya yolaçmaması gerekir. Araştırmışsınızdır bu arada Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Önce çağırdığınız istasyon, sonra kendi çağrınız.

73, TA2IBY

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #14 : 22 Eylül 2017, 13:41:30 »
M710 bir "marine" cihaz. Görebildiğim kadarıyla o cihaz yan bantlardan sadece USB kullanıyor. Biliyorsunuz, sınva girmişsiniz kazanmışsınız, hazırlanırken okumuşsunuzdur, 10 MHz'in altındaki frekanslarda LSB, yukarısında USB kullanılır.

aksine cihazı incelenizi öneririm doğrudur gemilerde kullanıldıklarından dolayı ITU frekansları,ve diğer marin frekanslarında gemi telsiz operatörünün yanlışlıkla da olsa başka bir frekansta örneğin amatör frekansta dinleme ve gönderme yapmasını kısıtlamışlar yani cihaz orjinal haliyle gemilere lsb si kapalı olarak verilmiş,çünkü gemilerde lsb kullanılmıyor,ancak cihaz 0-30 mhz arası frekanslarda hem LSB hem USB yi de çalıştırır tek yapılması gereken cihaz temin edildikten sonra fabrikanın kapattığı limitleri kaldırmaktır usb yi lsb yi aktif etmektir bunu elle yani manual olarak yapamıyoruz,yapılması gereken bu cihazın programlayarak EX 1726 proğramı OPC 478 ara birimi ile 3.5 mm lik mono jakla cihazı tekrar bilgisayara sokarak emisyon tiplerini aktif etmektir opc 478 in pek çok şeması internette mevcut EX1726 bu cihazın proğramı yine internnette var bilgi bakımından

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
YENİ BİR AMATÖRÜN TELSİZ SATIN ALMA REHBERİ

Başlatan TA3DN

25 Yanıt
12809 Gösterim
Son İleti 23 Ocak 2014, 21:22:00
Gönderen: TA2VW
xx
soru bankasındaki teknik 40. sorusu.

Başlatan TA3OAS

3 Yanıt