Gönderen Konu: AMATÖR TELSİZCİLİĞE BAŞLANGIÇ(TELSİZ ve RÖLE SİSTEMLERİ Hk.)  (Okunma sayısı 7656 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

akıncıbeyi
  • Ziyaretçi
Merhaba Arkadaşlar,

Mayıs sınavı sonucunda A sınıfı belge almaya hak kazandım,aranıza yeni katıldım..

Lokasyon olarak Edremit Körfezi Assos kıyısında ikamet etmekteyim.(Midilli ve Ayvalık'ın tam karşısı)
Bu civarda amatör telsizcilikle uğraşan pek bir kimse yok ve bu yörede bu hobiyi geliştirmeyi düşünüyorum..

Sizlerden ricam aşağıdaki hususlar hakkında yardımcı olmanız;
-Nasıl bir telsizle başlamalıyım ki midilli edremit ayvalık ve o civardaki denizde dahil dinleyebileyim.
Harici bir anten kullanmadan sadece el telsizi ile dinlemeyi düşüyorum..
Bütçeye uygun bir telsiz önerebilir misiniz lütfen..

-Şayet harici bir anten yapabilirsem (el yapımı yagi anten gibi) bunu nasıl tasarlamam gerekecek,röle sistemleri pahalı mıdır ??
Daha geniş bir yayın ağına ulaşmak isterim şahsen..Bunların bana maliyetleri en az ne kadar olur ??

Bu konuda, tecrübeli büyüklerimizden ve kardeşlerimizden yorumlar rica ediyorum....

İyi çalışmalar ve işlerinizde muaffakiyetler dilerim...

73 !!

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4719.0

Çevrimdışı TA4ZG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 10
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Şaban Zihni GÖNEN
senin bu sorduğun sorular tek kalemde cevaplanacak sorular değil. zaten birisi anlatsa da ilk etapta anlaman ve bunları gerçekleştirmen zor olacaktır. telsiz alacaksın, anten yapacaksın, yetmiyor röle alacaksın. bölgende yalnız da olduğunu varsayarsak kendine bir telsiz almakla başlarsın. sonra kendine anten yaparsın vs.
başlangıç olarak da birçok kişinin de önereceği gibi bütçene göre wouxun kg-uvd1p/yaesu ft-60 olabilir.
Icom7300, Icom5100, Icom2820, IcomE92D,YaesuFTM350

Çevrimdışı TA4ZG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
bu arada marine/deniz telsizini yönetmelik gereği dinleyemezsiniz, 73

Çevrimdışı TA5MET

• Eğitim Bilimleri Uzmanı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • Türkçe Öğretmeni
  • İsim Soyisim: Metin ÖZTÜRK
Denizi dinleyebilmek için Kısa Mesafe Telsiz lisansı almanız lazım diye biliyorum. Biraz araştırırsanız bulabilirsiniz onu da. Sanırım 25 soruya yarım saat veriyorlardı çevrimiçi sınavda.
Eski Çağrı İşareti: TA8IOM - Metin ÖZTÜRK - Hatay

Çevrimdışı TA2MBG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Electrical Engineer
  • İsim Soyisim: M. Burak Gür
Marine / deniz frekanslarını dinlemek ve kurallar için şuradaki açıklamaları okuyabilirsiniz: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Bunun için ayrıca belge alınması gerekiyor.Şurayı da bir incelemenizi tavsiye ederim.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73..
M. BURAK GÜR

Çevrimdışı TA3IWS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Serkan B
[/img]
Merhaba Arkadaşlar,

Mayıs sınavı sonucunda A sınıfı belge almaya hak kazandım,aranıza yeni katıldım..

Lokasyon olarak Edremit Körfezi Assos kıyısında ikamet etmekteyim.(Midilli ve Ayvalık'ın tam karşısı)
Bu civarda amatör telsizcilikle uğraşan pek bir kimse yok ve bu yörede bu hobiyi geliştirmeyi düşünüyorum..

Sizlerden ricam aşağıdaki hususlar hakkında yardımcı olmanız;
-Nasıl bir telsizle başlamalıyım ki midilli edremit ayvalık ve o civardaki denizde dahil dinleyebileyim.
Harici bir anten kullanmadan sadece el telsizi ile dinlemeyi düşüyorum..
Bütçeye uygun bir telsiz önerebilir misiniz lütfen..

-Şayet harici bir anten yapabilirsem (el yapımı yagi anten gibi) bunu nasıl tasarlamam gerekecek,röle sistemleri pahalı mıdır ??
Daha geniş bir yayın ağına ulaşmak isterim şahsen..Bunların bana maliyetleri en az ne kadar olur ??

Bu konuda, tecrübeli büyüklerimizden ve kardeşlerimizden yorumlar rica ediyorum....

İyi çalışmalar ve işlerinizde muaffakiyetler dilerim...

73 !!

merhaba sayın akıncıbeyi,
aynı dertten benzer şekilde ben de müzdaripim. VHF/UHF için konuşacak olursak başlangıç için el cihazı edineceğimizden cihazımızın mutlaka bir role istasyonunu görmesi gerekiyor.  ikamet ettiğim yer izmir'in tire ilçesi. bu civardaki röle istasyonları izmir merkez, aydın/kuşadası ve aydın/söke roleleri. verdiğim resimde rolelerin merkezlerini mavi daire olarak belirtttim. tabi bu resimdeki ilüstrasyonlar role kapsama alanlarını kesinlikle temsil etmiyor. onu baştan söylemem gerek.
bu vesileyle forum moderasyonuna da bu isteğimi belirtmek isterim. sitede yer alan TA role listesinin yanına ufak bir link embed edilerek o rolenin kapsama alanı google earth programı üzerinden görselleştirilebilir. bunu neden söylüyorum? çünkü ben dediğim gibi tire ilçesinde yaşıyorum ve alacağım cihaz ile iletişim kurup kuramayacağımı bilmiyorum. gerek bitlikten gerek internetten bir cihaz aldığımda bunu yaşadığım yerde denediğimde eğer roleyi ateşlemiyorsa ne yapacağım? satıcıya: "kardeş kusura bakma benim yaşadığım yer roleyi görmüyormuş. cihazı iade al." mı diyeceğim? imkanlarımız dahilinde bir cihaz ve donanım almak için bu bilgi de şart bence.
ayrıca siz denizde "de" dinleme yapmak istediğinizi söylemişsiniz ve arkadaşlar da ben dahil olmak üzere bunu marine frekanslar olarak algıladık. eğer amatör frekansları denizden dinlemek istiyorsanız tabii ki sorun yok.

neyse ben konuya döneyim. yine aynı resimde göreceğiniz üzere tire küçük menderes nehrinin ovasında yer almakta. kuzey güney doğrultusunda yer alan yüksek sıra dağlar coğrafi olarak beni engelleyecek gibi duruyor. ilerisi için konuşuyorum tabii ama haritada sarı renkle işaretlediğim oldukça yüksek bir yere rüzgar enerji santralleri kurdular. oraya belki bir role kurmayı düşünebilirim. izmir istasyonlarının da bu konuda deneyim ve görüşlerini bekliyorum.

görüşmek dileğiyle,
saygılar.
« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2015, 18:00:10 Gönderen: Serkan B. »

Çevrimdışı TA4ZG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörleri
geçen hafta izmire eşimi sınava götürdüm. dönerken de bayındır,ödemiş üzerinden gezerek dönmüştüm. torbalıyı biraz geçtikten sonra (bayındır civarında) araç telsizimden dahi çıkış yapamadım. oradan izmir rölesine girmek zor gibi görünüyor. tire biraz daha çaprazda kalıyor ama yine de bir denemek lazım. geçen hafta söylesen tireden geçer ve denerdim.

Çevrimdışı TA3IWS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Serkan B
geçen hafta izmire eşimi sınava götürdüm. dönerken de bayındır,ödemiş üzerinden gezerek dönmüştüm. torbalıyı biraz geçtikten sonra (bayındır civarında) araç telsizimden dahi çıkış yapamadım. oradan izmir rölesine girmek zor gibi görünüyor. tire biraz daha çaprazda kalıyor ama yine de bir denemek lazım. geçen hafta söylesen tireden geçer ve denerdim.

sağol,
demek ki tahminlerimde yanılmamışım. tabii, tire dediğin gibi ovanın güneyinde kalıyor. belki kuvvetli bir anten ile RX-TX mümkün olabilir. denemek lazım. buralardan tecrübesi olan üstadların da görüşünü almak lazım. coğrafi şartlar inanılmaz önemli. denemek gerek.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Amatör Telsizciliğe Başlangıç

Başlatan never

4 Yanıt
2833 Gösterim
Son İleti 14 Mayıs 2013, 13:17:37
Gönderen: TB1CZO
xx
Telsizciliğe Başlangıç ve Cihaz Hk.

Başlatan Gloria

3 Yanıt