Gönderen Konu: Röle Mesafesi Hk.  (Okunma sayısı 8241 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA5MET

• Eğitim Bilimleri Uzmanı
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 3
  • Türkçe Öğretmeni
  • İsim Soyisim: Metin ÖZTÜRK
Röle Mesafesi Hk.
« : 08 Mart 2015, 15:08:03 »
Herkese merhaba,
Nisan 2015 Amatör Telsizcilik Sınavı'na gireceğim, kısmetse aranıza katılacağım.
Yalnız aklıma takılan bir konu var:
Ben Kilis'te görev yapıyorum ve ilimde amatör olarak bağlanabileceğim bir röle yok.
En yakın il olan Gaziantep'te iki VHF, iki UHF ve bir echo link röle var.
Eğer sınavı geçebilirsem bir el cihazı almayı düşünüyorum. Şimdi siz tecrübeli arkadaşlara ve abilerime sorum: bir el cihazıyla Gaziantep'teki rölelere bağlanabilir miyim? Bu bağlantı sadece dinlemeyle mi sınırlı kalır, yoksa çıkış da yapma imkanım olur mu?
Bu konuda bana nasıl bir yol gösterebilirsiniz?
Şimdiden teşekkür ederim, selamlar.

Ek Soru: Bir el cihazı olmadan cep telefonu uygulaması ya da benzer bir uygulama ile bulunduğum konuma rölelerden sinyal gelip gelmediğini öğrenebilir miyim?

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4665.0
« Son Düzenleme: 08 Mart 2015, 15:10:08 Gönderen: gauto »
Eski Çağrı İşareti: TA8IOM - Metin ÖZTÜRK - Hatay

Çevrimdışı TA5MET

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Türkçe Öğretmeni
Ynt: Röle Mesafesi Hk.
« Yanıtla #1 : 08 Mart 2015, 16:53:02 »
Az önce Zello "Afet ve Asayiş" adlı kanalda bir amatör telsizci arkadaşla yaptığım görüşmede bana en yakın rölenin 60 km mesafede olduğunu öğrendim. Yorumlarınıza yararı olabileceğini düşünüyorum.

Çevrimdışı TA5MET

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Türkçe Öğretmeni
« Yanıtla #2 : 08 Mart 2015, 18:06:22 »
Birçok amatör arkadaş görüntülemiş ama dönüş yapan kimse olmamış.
Acaba lisanssız olduğum için mi bilgi paylaşılmak istenmiyor yoksa okuyan arkadaşların bir fikri olmadığı için mi? Başlığı ona göre takip edeceğim de...

Çevrimdışı TA4ZG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 10
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Şaban Zihni GÖNEN
« Yanıtla #3 : 08 Mart 2015, 20:11:33 »
uzmanlar daha iyi bir cevap verirler de;
1- rölenin gücüne göre değişir
2- röle ile aranda olan bina, dağ, tepe gibi şeyler olumsuz yönde etkiler
3- telsizin çıkış gücü de önemli, her cihaz (kitapçığında yazdığı gibi vhf 5/uhf 4 w gücünde olmuyor)

buna en güzel cevabı yakınında olan bir amatör telsizci verebilir. internetten civarında trac var mı sorgula. varsa telefonla arayıp bilgi alabilirsin.

Icom7300, Icom5100, Icom2820, IcomE92D,YaesuFTM350

Çevrimdışı TA4ZG

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 10
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Şaban Zihni GÖNEN
« Yanıtla #4 : 08 Mart 2015, 20:14:30 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
uzmanlar daha iyi bir cevap verirler de;
1- rölenin gücüne göre değişir
2- röle ile aranda olan bina, dağ, tepe gibi şeyler olumsuz yönde etkiler
3- telsizin çıkış gücü de önemli, her cihaz (kitapçığında yazdığı gibi vhf 5/uhf 4 w gücünde olmuyor)

buna en güzel cevabı yakınında olan bir amatör telsizci verebilir. internetten civarında trac var mı sorgula. varsa telefonla arayıp bilgi alabilirsin.

ilaveten söylediğin mesafe çok değil, aranda bir yükselti yoksa röleye girebilirsin

Çevrimdışı TA5MET

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Türkçe Öğretmeni
« Yanıtla #5 : 08 Mart 2015, 21:07:31 »
Teşekkür ederim TA4ASG,
ilimde kayıtlı amatör telsizci yok. Bir kayıtlı var ama o da artık burada değilmiş, irtibat kurdum.
Gaziantep TRAC ile irtibat kurmaya çalışıyorum. En azından yolu buraya düşen bir arkadaş röleye bağlanmayı denerse ben de ona göre cihaz alırım.
Bu arada aramızda dağ da var bina da var röle ile Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3YA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Ahmet GÜLEŞ
« Yanıtla #6 : 08 Mart 2015, 23:16:17 »
Arkadaşların dediği gibi yükselti engeller aktarıcı röleler vs vs. Çekim gücünü etkiler. Manisanın demirci ilçesinden uhf el telsizi ile karayoluyla 233 km kuş uçumu ne kadar bilmiyorum denizli rölesiyle giriş yapıyordum. Tabi arada aktarıcı röleler falan var mıdır bilemeyeceğim. İzmirden ise 100 km uzkalıktaki kuşadası-söke-aydın-nazilliden amaTör arkadaşlarla görüştüm tabi bu görüşme izmir rölesi üzerinden gerçekleşti. Rölenin çekim alanını yakalarsan konuşabileceğin bir nokta vardır. Tabi sabit telsiz ve uygun antenle çok uzak mesafelere sesini duyurabilirsin. El telsizi yetersiz kalıyor bu konuda onu da belirtmekte yarar var, röleye giriş yapsan bile her yerden giriş yapamama ihtimalinde var tabi. Benim deneyimlerim bu yönde, daha bilgili deneyimli amatör arkadaşlar yardımcı olacaklardır. 73' ler. TA3IAG Zello kanalından 35201 BORNOVA

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
YNT: RÖLE MESAFESİ
« Yanıtla #7 : 09 Mart 2015, 12:31:39 »
Merhaba,

Bir çok şey söylenebilir. Onun için kısa tutacağım.

"Amatörlük" illa vhf/uhf'de röle ile çalışmak değildir.

Sizin için öyle olduğunu varsayalım.

Madem sınava gireceksiniz, soruları sadece ezberlemeyin, çözümlerini de yapın ve bu arada anten tekniğine bakın.

Yıllar önce hazırladığım bir sayfayının linkini vereyim size.

Yazdığım mesajı düzeltmek için tekrar girdiğimde yazdıklarımın kaybolduğunu gördüm Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Özeti tekrar yapayım o zaman:

Kilis ile Gaziantep'in arası 60 km (Google Maps)
Kuş uçuşu daha kısadır (kuş akıllı ise)
Düzgün, temiz bir el cihazı ile Gaziantep'te röleye girebilirsiniz.
Temiz bir giriş olmazsa, bir yagi yaparsınız.
Sandığınızdan kolay, sandığınızdan daha zevkli bir iştir kendi antenini yapmak.

Varsa Kilis'te kapısını çalabileceğiniz bir amatör, temas kurun.
Size el telsiziyle nerelere nasıl ulaştığını göstersin
(her amatör bunu yapmaktan zevk alır).
Size varsa sabit anteniyle nerelere nasıl ulaştığını göstersin.

Aslında en temizi, kendi yönlü anteninizi yapıp röleye gönül rahatlığıyla girmenizdir.
Belki başka rölelere de girmeyi denersiniz, girersiniz.

Kolay gelsin
« Son Düzenleme: 09 Mart 2015, 12:38:31 Gönderen: TA2IBY »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA5MET

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Türkçe Öğretmeni
« Yanıtla #8 : 09 Mart 2015, 19:45:42 »

ilaveten söylediğin mesafe çok değil, aranda bir yükselti yoksa röleye girebilirsin

Bilgiler için çok teşekkür ederim. İlimde Radyo Amatörü yok. Gaziantep TRAC Başkanı Mesut Bey ile görüştüm. Sağolsun gereken yerel bilgilendirmeleri aldım kendisinden.

Çevrimdışı TA5MET

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Türkçe Öğretmeni
« Yanıtla #9 : 09 Mart 2015, 19:47:44 »
Arkadaşların dediği gibi yükselti engeller aktarıcı röleler vs vs. Çekim gücünü etkiler. Manisanın demirci ilçesinden uhf el telsizi ile karayoluyla 233 km kuş uçumu ne kadar bilmiyorum denizli rölesiyle giriş yapıyordum. Tabi arada aktarıcı röleler falan var mıdır bilemeyeceğim. İzmirden ise 100 km uzkalıktaki kuşadası-söke-aydın-nazilliden amaTör arkadaşlarla görüştüm tabi bu görüşme izmir rölesi üzerinden gerçekleşti. Rölenin çekim alanını yakalarsan konuşabileceğin bir nokta vardır. Tabi sabit telsiz ve uygun antenle çok uzak mesafelere sesini duyurabilirsin. El telsizi yetersiz kalıyor bu konuda onu da belirtmekte yarar var, röleye giriş yapsan bile her yerden giriş yapamama ihtimalinde var tabi. Benim deneyimlerim bu yönde, daha bilgili deneyimli amatör arkadaşlar yardımcı olacaklardır. 73' ler. TA3IAG Zello kanalından 35201 BORNOVA

Teşekkür ederim 35201. El telsizi ile Kilis'te bağlantı mümkün görünmüyor, mobil ya da sabit cihaz tek çıkış gibi duruyor. Gaziantep TRAC Başkanımız bu konuda yardımcı olacağını belirtti. İlginiz için teşekkür ederim.

Çevrimdışı TA5MET

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Türkçe Öğretmeni
Ynt: YNT: RÖLE MESAFESİ
« Yanıtla #10 : 09 Mart 2015, 19:58:30 »
Merhaba,
Bir çok şey söylenebilir. Onun için kısa tutacağım.
"Amatörlük" illa vhf/uhf'de röle ile çalışmak değildir.
Sizin için öyle olduğunu varsayalım.
Madem sınava gireceksiniz, soruları sadece ezberlemeyin, çözümlerini de yapın ve bu arada anten tekniğine bakın.
Yıllar önce hazırladığım bir sayfayının linkini vereyim size.

Yazdığım mesajı düzeltmek için tekrar girdiğimde yazdıklarımın kaybolduğunu gördüm Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Özeti tekrar yapayım o zaman:

Kilis ile Gaziantep'in arası 60 km (Google Maps)
Kuş uçuşu daha kısadır (kuş akıllı ise)
Düzgün, temiz bir el cihazı ile Gaziantep'te röleye girebilirsiniz.
Temiz bir giriş olmazsa, bir yagi yaparsınız.
Sandığınızdan kolay, sandığınızdan daha zevkli bir iştir kendi antenini yapmak.

Varsa Kilis'te kapısını çalabileceğiniz bir amatör, temas kurun.
Size el telsiziyle nerelere nasıl ulaştığını göstersin
Size varsa sabit anteniyle nerelere nasıl ulaştığını göstersin.
Aslında en temizi, kendi yönlü anteninizi yapıp röleye gönül rahatlığıyla girmenizdir.
Belki başka rölelere de girmeyi denersiniz, girersiniz.
Kolay gelsin

Ersoy Bey,
amatörlük sadece VHF/UHF çalışmak değildir evet, aldığım lisansa göre bu sınırlanabilir tabii. A sınıfı alabilirsem HF çıkış yapabileceğim, aksi halde VHF/UHF'de kalmak zorunda olacağım. Ayrıca ilk etapta VHF/UHF'de dinleme yapıp bir süre sonra çıkış yapmayı ve olabilirse sonra HF'ye çıkmayı planlıyorum.

Soruları sadece ezberlemiyorum, kendimce mantığını anlamaya çalışıyorum, anten yapılarını telsiz tiplerini, devreleri vs. araştırıyorum bir süredir. Öğrenmek asla bitmeyen bir süreçtir.

Gaziantep'te bana en yakın bulunan röle kuş uçuşu 60 km, karayolu ile daha uzun(Gaziantep TRAC Başkanı Tarafından Doğrulanmış Bilgidir.). Ayrıca röleyi şehrin girişine kurmamışlar maalesef. Telsiz sinyallerinin karayolunu kullanmadığını çok şükür biliyorum, sizin gibi. Alacağım el cihazı sıfır olacak ki zaten burada bu konuyu açma sebebim yavaş yavaş cihaza karar vermekti, halen de öyle.

Kilis'te irtibat kurabileceğim bir amatör yok, çünkü Kilis'te kayıtlı hiç Radyo Amatörü yok. Kayıtlarda bir kişi görünüyor ancak o da tayinle Osmaniye'ye geçiş yapmış. Olsa zaten direkt temas kurardım.

Madem amatörlerden oluşan bir topluluk ve ben de bir amatör adayıyım, ifadelerinizin kırıcı olduğunu belirtmek isterim.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2015, 20:09:32 Gönderen: gauto »

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #11 : 10 Mart 2015, 01:02:37 »
Merhaba,

A sınıfı aldığınız takdirde zaten HF'den de istediğiniz bağlantıyı kurarsınız. Söylediğiniz gibi, önce bol bol dinleme yapmak gerekiyor. DX çağrısı yapan bir istasyonu duyduğumda, öncelikle çalışmayı istediğini düşündüğüm istasyonlarla görüşsün diye bekliyorum. Bazen beklerken, propagasyonun kaybolduğu da oluyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

"amatörlük sadece VHF/UHF çalışmak değildir evet, aldığım lisansa göre bu sınırlanabilir tabii. A sınıfı alabilirsem HF çıkış yapabileceğim, aksi halde VHF/UHF'de kalmak zorunda olacağım. Ayrıca ilk etapta VHF/UHF'de dinleme yapıp bir süre sonra çıkış yapmayı ve olabilirse sonra HF'ye çıkmayı planlıyorum."

"Soruları sadece ezberlemiyorum, kendimce mantığını anlamaya çalışıyorum, anten yapılarını telsiz tiplerini, devreleri vs. araştırıyorum bir süredir. Öğrenmek asla bitmeyen bir süreçtir."

Benim de söylemeye çalıştığım buydu. Bakın ben teknik alanda eğitim, öğretim de görmedim. Olmaz, yapılmaz, çok zor denen şeyleri denemeyi seviyorum. Tamam telsiz cihazı yapamam, ama antenlerimi kendim yapmayı seviyorum.

"Gaziantep'te bana en yakın bulunan röle kuş uçuşu 60 km, karayolu ile daha uzun(Gaziantep TRAC Başkanı Tarafından Doğrulanmış Bilgidir.). Ayrıca röleyi şehrin girişine kurmamışlar maalesef. Telsiz sinyallerinin karayolunu kullanmadığını çok şükür biliyorum, sizin gibi. Alacağım el cihazı sıfır olacak ki zaten burada bu konuyu açma sebebim yavaş yavaş cihaza karar vermekti, halen de öyle."

Bir başka arkadaşımız da örnek vermişti. Ben de Ayvalık'ta, Şeytan Sofrası'ndan (yıllar önce) bir el cihazı ile İzmir rölesine girebilmiştim. Ha evet, tepenin bir yanında, cihazı şöyle böyle tutarak. Ama girebildim. Kuş uçuşu ne kadardır röleye bilmiyorum. Ama iki adım da değil.

Bu nedenle üzerinde yazdığı gibi gerçekten 4-5 neyse o kadar watt çıkış yapabilen bir cihaz gerekiyor.

"Kilis'te irtibat kurabileceğim bir amatör yok, çünkü Kilis'te kayıtlı hiç Radyo Amatörü yok. Kayıtlarda bir kişi görünüyor ancak o da tayinle Osmaniye'ye geçiş yapmış. Olsa zaten direkt temas kurardım."

Kolay gelsin.

"Madem amatörlerden oluşan bir topluluk ve ben de bir amatör adayıyım, ifadelerinizin kırıcı olduğunu belirtmek isterim."

Ben öyle düşünmüyorum. Ezberlemeyin, anlamaya çalışın dediğim için mi "kırıcıyım"?

Tanıştığım bir kaç amatör adayının ortak görüşü bu. Söyledikleri "sorular nasılsa hep aynı çıkıyor, ben de ezberliyorum" demeleri.

O cümlem dışında, neyimi kırıcı bulduysanız isterseniz özelden yazın bana.

Niye bana kimse yanıt vermiyor dediğiniz bir ortamda, herhalde işim gücüm olmadığından dur şu adama biraz kırıcılık yapayım diye bir hobi edindiğimi sanmıyorsunuzdur.

Yaşınızı bilmiyorum. Sizi tanımyorum. Siz de beni tanımıyorsunuz. Muhtemelen sizden epey yaşlıyım. Soruları ezberlemeyin, soruyu anlamaya çalışın demek, kırıcı olmaksa, özür dilerim.

Pekiyi, siz bilirsiniz. Yanıt vermemek daha nazik bir davranış olacak. Diğerleri gibi yaparım bundan sonra. Kırk kanaat bildiklerimi sizinle paylaşmak yerine ben de susarım.

İyi günler

« Son Düzenleme: Bugün, 19:09:32 Gönderen: gauto » 

Çevrimdışı TA5MET

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Türkçe Öğretmeni
« Yanıtla #12 : 10 Mart 2015, 12:46:16 »
""Amatörlük" illa vhf/uhf'de röle ile çalışmak değildir. Sizin için öyle olduğunu varsayalım."

ve

"Kilis ile Gaziantep'in arası 60 km (Google Maps)Kuş uçuşu daha kısadır (kuş akıllı ise)"

şeklindeki ifadeleriniz biraz alaycı gibi gelmişti açıkçası tabii bunda 7 saat ders + toplantının verdiği yorgunluğun da etkisi olabilir. Yanıtınız için tekrar teşekkür ederim.
Genel olarak baktığınızda birkaç kişiyle iletişim kurdum kardeş sen hele lisansını al sonra konuşuruz benzeri ifadeler duydum aynı gün içerisinde, dolayısıyla sizin yanıtınızda da böyle bir şey aradım sanırım.
Kırıcı bir dil kullandıysam ben de özür dilerim.
İyi çalışmalar.

Çevrimdışı TA8BX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: mehmet sağlam
« Yanıtla #13 : 10 Mart 2015, 15:09:06 »
Merhaba Gaziantep te birçok röle ve amatör arkadaşlar var. Onlar size her konuda yardımcı olacaktır. sınavı kazanırsanız    iinşallah so
sonrası çorap söküğü gibi gelecektir.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

question
El telsizi mesafesi

Başlatan Qafkas

5 Yanıt
1041 Gösterim
Son İleti 14 Temmuz 2019, 11:47:10
Gönderen: TA1ODM
xx
DTMF KONTROL DEVRELERİ 1 RÖLE - 2 RÖLE - 4 RÖLE mt8870

Başlatan TB5CVN

1 Yanıt
5572 Gösterim
Son İleti 23 Nisan 2014, 00:43:32
Gönderen: fahribalci
xx
RÖLE-REPEATER ÖZELLİKLERİ NELER OLMALI? (RÖLE PROJESİ)

Başlatan TA1TD

3 Yanıt
7329 Gösterim
Son İleti 11 Ekim 2011, 10:52:52
Gönderen: TA3DN
xx
RÖLE AŞKI

Başlatan TA3BQ

3 Yanıt
8287 Gösterim
Son İleti 09 Ocak 2011, 14:32:12
Gönderen: TA2NL