Gönderen Konu: YENİ AMATÖRLER İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLER  (Okunma sayısı 21164 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3LSD

• Levent S. Dikmen
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 19
  • Amatör telsizci
  • İsim Soyisim: Levent Dikmen
Ynt: YENİ AMATÖRLER İÇİN ÖNEMLİ BİLGİLER
« Yanıtla #15 : 29 Ocak 2015, 17:38:39 »
Bu yanıta göre, telsiz ile havalimanına girmek, kontrol ettirmek koşulu ile serbest olduğu anlaşılıyor. Yani hiçbir kolluk kuvveti bunu içeri sokamazsın diyemez. Ancak uçağa binilecekse ilgili havayolu şirketi ile konuşmak gerekiyor.

diye bir sonuç çıkardım.
Güzelyalı - Konak

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
« Yanıtla #16 : 29 Ocak 2015, 18:17:21 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Bu yanıta göre, telsiz ile havalimanına girmek, kontrol ettirmek koşulu ile serbest olduğu anlaşılıyor. Yani hiçbir kolluk kuvveti bunu içeri sokamazsın diyemez. Ancak uçağa binilecekse ilgili havayolu şirketi ile konuşmak gerekiyor.

diye bir sonuç çıkardım.

Hava meydanının ita amiri telsiz sokmak yasak derse 1. güvenlikten de geçemiyorsun. Ucu açık yanı ita amirinin canı ne isterse ona göre oluyor (hava alanı için).
Kara da görüşmek, Hava da duyuşmak dileği ile...

Çevrimdışı TA7AJU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: KAĞAN UĞURLU
« Yanıtla #17 : 04 Mart 2015, 03:54:37 »
1 konuya değinmek istiyorum 1.Polis önleyici hizmet hakkında.

1.Ben askerlik hizmetimi  jandarma olarak yaptım  ve asayiş konuları az çok emniyet gibidir. polis seni durdurduğunda  senin üst aramanı yapması için savcının veya mahkemenin kararı olması gerekiyor ama PVSK kanununa göre yani 2559 sayılı polis vazife ve selahiyet kanununa göre önleyici hizmet devriyesi vardır bu devriyede olayın karartılacağı veya gecikmesinde sakınca bulunacak hallerde suçluyu önlemek için mahkeme veya savcı izni talimatı olmadan kişide makul suç şüphesi görüldüğü takdirde arama yapılabilir  ceplerine elini sokamaz,üstünü çıkar diyemez üzerini sadece kabaca arama yapabilir   ince arama karakolda olur ve tutanak tutulur sana telsizini ver dediği zaman ben tutanak tutulmasını istiyorum,sizin yetkiniz var mı beni aramaya? dediğin vakit peki  çok güzel der nöbetçi amirine bilgi verir hakkında polise direnme ve mukavemet suçunu oluşturursun haklı iken haksız duruma düşersin çünkü o polis orda önleyici hizmeti sürdürüyor çünki o polis senin ne amaçla taşıdığını bilmiyor ama durdurduğunda seni bu telsiz nedir ne amaçla taşıyorsun sorularına cevap verip buyurun buda belgem kıyı emniyet genel müdürlüğünün emniyet genel müdürlüğüne,jandarma genel komutanlığı gibi kurumlara bilgilendirme yazısı gönderilmiştir. dersen o polis ikna olur sen ters davranırsan oda ters davranır şunu unutma sen vatandaşsın o kolluk kuvveti tutanak tutar kamu düzenin usulsüz olarak üstlenilmesi veya kendini kamu görevlisi olarak tanıyor dediği zaman sen hiç bir şey yapamazsın sen direndiğin soru sorduğun zaman suç şüphesi daha çok büyüyor 5 dk sürecek iş için  Allah korusun ağır ceza mahkemelerinde bite bilir. dikkat etmek lazım. saygılarımla 73
« Son Düzenleme: 04 Mart 2015, 04:04:15 Gönderen: TA5AJU »
Gerçek dostlar yıldızlar gibidir karanlık çökünce ortaya çıkarlar…

Çevrimdışı TA2OAB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: B. Çolak
« Yanıtla #18 : 09 Mart 2015, 16:29:40 »
Balkon, çatı, bahçe gibi yerlere sabitlenecek antenlerin boyları ile ilgili yasal sınırlamalar var mı? Evi hava alanlarına yakın olanlar amatör telsiz cihazlarını kullanabiliyorlar mı?

Saygılar...

Çevrimdışı TA2AHP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 4
  • İsim Soyisim: Hasan Pakmen
« Yanıtla #19 : 10 Mart 2015, 12:12:18 »
Balkon, çatı, bahçe gibi yerlere sabitlenecek antenlerin boyları ile ilgili yasal sınırlamalar var mı? Evi hava alanlarına yakın olanlar amatör telsiz cihazlarını kullanabiliyorlar mı?

Saygılar...

hocam türkiyede teori ve dökümantasyon olayı pek olmadığı için (bunun sebebi 1- üşengeçlik 2- şark kurnazlığı ve hatta 3- yöneticilerin ve uygulamacıların bilgili ve insiyatif kullanan bir toplum istememesi olarak değerlendirilebilir) şöyle yapıyoruz, kafamıza göre işimizi yapıyoruz, sonra biri bişey derse mümkünse gider yapıyoruz mümkün değilse düzeltiyoruz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

biraz düşünelim, küçüklüğümüzden beri hep böyle yapmadık mı?

Çevrimdışı TA2OAB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #20 : 10 Mart 2015, 13:19:47 »
hocam türkiyede teori ve dökümantasyon olayı pek olmadığı için (bunun sebebi 1- üşengeçlik 2- şark kurnazlığı ve hatta 3- yöneticilerin ve uygulamacıların bilgili ve insiyatif kullanan bir toplum istememesi olarak değerlendirilebilir) şöyle yapıyoruz, kafamıza göre işimizi yapıyoruz, sonra biri bişey derse mümkünse gider yapıyoruz mümkün değilse düzeltiyoruz Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

biraz düşünelim, küçüklüğümüzden beri hep böyle yapmadık mı?

Evet haklısınız, bende 6 dönemdir şu amatör telsizcilik sınavını kovalıyorum. Öncekilerde ya sınava başvuramadım, ya da sınav olan illerden birinde olamadım. Bu dönemki sınava gireceğim. Çocukluktan beri hevesli olduğumdan amatör telsizciliğe başlamayı çok istiyorum. Şimdide araştırma dönemindeyim, yasal düzenlemeleri öğrenmeye çalışıyorum. Türkiye'de bu hobiyle ilgilenen çok fazla insan yok o yüzden bazı şeyleri öğrenmek son derece zor oluyor.

Sizin elinizde hangi cihazlar var? Birazda tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Saygılar...

Çevrimdışı TA2AHP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 4
  • İsim Soyisim: Hasan Pakmen
« Yanıtla #21 : 10 Mart 2015, 13:29:32 »
Evet haklısınız, bende 6 dönemdir şu amatör telsizcilik sınavını kovalıyorum. Öncekilerde ya sınava başvuramadım, ya da sınav olan illerden birinde olamadım. Bu dönemki sınava gireceğim. Çocukluktan beri hevesli olduğumdan amatör telsizciliğe başlamayı çok istiyorum. Şimdide araştırma dönemindeyim, yasal düzenlemeleri öğrenmeye çalışıyorum. Türkiye'de bu hobiyle ilgilenen çok fazla insan yok o yüzden bazı şeyleri öğrenmek son derece zor oluyor.

Sizin elinizde hangi cihazlar var? Birazda tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Saygılar...

ben de 3. dönemde B, 8. dönemde A sınıfı aldım. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
bu seviyedeki en önemli tavsiyem "kopya çekmemeye, soruların içeriğini bilmeye çalışalım" olabilir.
belgeden sonra ne yapmak istediğinize bakın; yelpaze geniş.

Çevrimdışı TA2OAB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
« Yanıtla #22 : 10 Mart 2015, 13:53:51 »
ben de 3. dönemde B, 8. dönemde A sınıfı aldım. Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
bu seviyedeki en önemli tavsiyem "kopya çekmemeye, soruların içeriğini bilmeye çalışalım" olabilir.
belgeden sonra ne yapmak istediğinize bakın; yelpaze geniş.

Örnek soruların çıktısını aldım arada bakıyorum. Teknik sınavdan muafım, umarım A sınıfı belge alabilirim. Puanım neye göre hesaplanacak onu bilmiyorum. Sizin bilginiz var mı? Normalde tüm testlerden 75 almak gerekiyor toplamda, ben birine girmeyeceğim. Nasıl hesaplama yapılacağını biliyor musunuz?

Saygılar..

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
TÜM ÇEŞİT ANTEN ONLİNE HESAPLAMA VE ÖNEMLİ BİLGİLER

Başlatan OLDMAN

3 Yanıt
7084 Gösterim
Son İleti 26 Kasım 2010, 22:57:45
Gönderen: OLDMAN
xx
Yeni Amatorler İçin Bilgilendirme Kursu

Başlatan TA2NC