ELEKTRONİK / ELEKTRİK DEVRELER > ÖLÇÜ ALETLERİ

Nissei RS-40 SWR metre

(1/2) > >>

TA1LSE:

Bu hobiye başlarken, hazır tecrübeden yararlanalım dedim ustalara sordum. SWR  metre olsa nolur ?, olmasa nolur?
Bazıları alırsan iyi olur dedi, bazıları almana gerek yok dedi, bazıları ise alsan da olur almasan da sana kalmış dedi. Eeee bende bir tane temin edeyim dedim.
Bir tane Nissei RS-40 aldım (Yurt dışından satın aldım). Daha önce başka SWR metre kullanmadığım için bilemiyorum cihaz iyi mi veya kötü mü? Ama ölçümler yaparken bazı kriterleri sabit tutup diğerlerini değiştirince en azından bir şeyleri ölçtüğü konusunda beni ikna etti (değerler değişkenlik gösteriyor).

Cihaz analog ekranlı bir cihaz ve  özellikleri;
- 140-150MHhz., 430-450Mhz band aralığında ölçüm yapmakta,
- maximum 200w kadar ölçüm yapabiliryor,
- minimum 1w ile ölçüm yapabiliyor,
- boyutları oldukça küçük ve seyyar istasyonlar için taşıması kolay,

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4535.0

TB5PJJ:
Slmlar üstad evet radyo amatörü olduktan kısa bi süre sonra anten yaparken cihaz tamir ederken gerçekten bi swr watt metre şart oluyor  ben swr watt metre olarak
alan kw 520 kullanıyorum gayet güzel 400 watt a kadar ölçüm yapıyor ve masa tipi tabiki 1-200 mhz ve 140- 520  mhz arasında işlem yapıyor hf bandda da kullanılabiliyor
tam bir amatör işi yani yeni alacak arkadaşlara tavsiyemdir  Slm lar 73

TA1LSE:
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapSlmlar üstad evet radyo amatörü olduktan kısa bi süre sonra anten yaparken cihaz tamir ederken gerçekten bi swr watt metre şart oluyor  ben swr watt metre olarak
alan kw 520 kullanıyorum gayet güzel 400 watt a kadar ölçüm yapıyor ve masa tipi tabiki 1-200 mhz ve 140- 520  mhz arasında işlem yapıyor hf bandda da kullanılabiliyor
tam bir amatör işi yani yeni alacak arkadaşlara tavsiyemdir  Slm lar 73

--- Alıntı sonu ---

İnşallah ilerde daha iyi cihazlarımızda olur ;)

Öneriniz içinde teşekkür ederim.

TA2UTL:
73 saygıdeğer ustalar. Benim ufak bir sorum olacak. Yeni Amatör oldum belge gelmesini beklerken. Ben 1 adet yagi anten temini ettim. Şimdi bunu cihazima baglayacaktim ama bu cihazı daha temin etmedim.

Soruma gelecek olursak. Cihazda duzensiz bir swr görürsem bunu 1 yakin bir mertebeye getirmek için ne yapmam gerekecek.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TA2NC:
Aldiginiz yagi anten eger kullanacaginiz frekansa uygun ise, sadece driven element'in boyunu ufak tefek degistirerek ya da varsa bir match, onun uzunlugunu degistirerek ideal swr ye indirebilirsiniz. Yani neyle oynayacaginiz yagi anteninizin driven element'inin tipine bagli. Kapali dipol mu dipol mu gamma match'li bir yagi mi ona bagli biraz.  Bir de, mutlaka ama mutlaka antenin dibine bir balun koyun ki, kablo yuzunden anteninizin performansı ve swr'si olumsuz etkilenmesin.  Google a yagi balun diye yazarsaniz nereye koyacaginiz ile ilgili bilgiler gorursunuz. Dipole en yakin noktada olmalı balun.

Ama ornegin 170 mhz icin yapilmis bir yagi'yi 145 mhz e indirmek olursa mesele, hem elemanlarının hepsinin boyu degisecek hem de boom uzerindeki yerleri degisecegi icin pratikte bastan bir anten yapmis olursunuz. Bununla ugrasacaginiza, internette bol miktarda bulunan yagi hesaplama ve yapim sitelerine bakip aluminyumcudan alacaginiz birkac parca ile rahatlikla kendi anteninizi yaparsiniz. Inanin cok zor bir olay degil. Maaliyet derseniz, 5 metre uzunlugunda 10 elemanlı 14 dB kazancli antenimi yaklasik 100 liraya mal ettim.

Anten yapmak cogu insana oldukca zor geliyor. Bana da oyle geliyordu. Basit bir dipolu bile calistirinca mutlu olmustum.

Simdi catiya gecenlerde cikardigim yaklasik yarim saatte evdeki artik bakır tel ve pvc boru ile yaptigim moxon antenle uhf ten afrika uzerindeki (1700-1800 km)  amator uydular ile konusmanin keyfini yasiyorum.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git
Seo4Smf 2.0 © Smf | Smf Destek