Gönderen Konu: HF CİHAZLAR  (Okunma sayısı 4018 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB3BCI

• https://www.qrz.com/db/TB3BCI
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Cihat Burak ÖZER
HF CİHAZLAR
« : 18 Mayıs 2016, 01:13:48 »
Herkese selamlar;
Bir HF cihaz almayı düşünüyorum fakat yaesu ve Icom arasında kalıyorum bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum.Şimdiden teşekkürler...

TB3BCI OP:CİHAT BURAK ÖZER QTH:ÇANAKKALE

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=5253.0
TB3BCI CB:ÇANAKKALE AMERİKALI

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
Ynt: HF CİHAZLAR
« Yanıtla #1 : 20 Mayıs 2016, 17:14:19 »
çok eski bir cihaz olmasın yani yorgun cihaz olarak yorumlayalım yeni nesil ıcom yaesu kenwood,veya herhangi profesyonel hf işinizi görebilir birazda güçlü olsun derseniz 150-200 watlık cihazlara bakın profesyonel olarak ICOM marinler göz dolduruyor.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3V

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 149
  • İsim Soyisim: Yücel KASAP
« Yanıtla #2 : 21 Mayıs 2016, 09:32:52 »
Bütçeniz ile doğru orantıda her iki markada çok güzeldir

Çevrimdışı TB3BCI

• https://www.qrz.com/db/TB3BCI
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Cihat Burak ÖZER
« Yanıtla #3 : 07 Haziran 2016, 13:15:13 »
Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler 73!

Çevrimiçi TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #4 : 07 Haziran 2016, 22:31:05 »
Merhaba,

Bütçe, söylendiği gibi çok önemli. Ne kadar ayırabileceğinizi bilmiyorum.

Ama yeni bir cihaz için yaklaşık 600 Euro ve yukarısını gözden çıkarmak durumundasınız. Ben bundan üç dört ay önce Yaesu Ft-991 aldım. HF, kullanmasam da VHF ve UHF dahil, "kompakt" bir cihaz. Şu sıralar fiyatı hafif düşüyor. KDV dahil 1.200 Euro. Çok muyum, eh işte. Zira elim Kenwood kullanmaya alışık.

Piyasada 150-200 Watt tarzında amatör cihaz yok. 100 standart, 200 üst sınıflarda var. Tuner de olmasını isteyeceksiniz. MFJ'nin iyi bur otomatik tuneri ortalama 180-240 Euro. Eskiden kullarndığım ve halen sahip olduğum Kenwood TS-570'de tuner var. Yaesu 991'de de tuner var. Ama unutmayın, bu tunerlerin oynama aralığı çok geniş değil.

Tunersiz, giriş seviyesi cihaz olarak Icom IC-718 var. Geçenlerde TA'da bir arkadaşım bir başka arkadaşından sadece açılmış pakette aldı bu cihazdan 600 Euro civarında. Alman Wimo firmasında KDV dahil 625 Euro. Avrupa Birliği vatandaşı olmayan/AB ülkesinde ikamet etmeyenler KDV iadesi alıyor. KDV hariç 525 Euro yapıyor.

Ebay ile aranız iyi ise kullanılmış bir Kenwood TS-570'i almanızı tavsiye ederim. Üretimi yok, 500 Euro civarında el değiştiriyor. Ben Ebay'deh Avusturyalı bir bayan amatörden Kenwood KS-940 aldım. Merak ettiğim ve bütçem uygun olduğu için. Ama cihazın bu kadar büyük ve ağır olduğunu bilmiyordum.

Kenwood TS-940 gibi 220 Volt ile beslenmeyen bir cihaz aldığınızda bir de nominal 30 Amper veren bir güç kaynağına ihtiyacınız olacak. Switching adaptör aldığınızda 100 Euro ve yukarısı. Ben Proxel aldım. 65 Euro !

Cihaz, anten tuner, adaptör ve iyi bir anten. Anteni kendiniz yapabilirsiniz. Bauhaus'tan alacağınız 20 metre PVC kaplo çok damarlı çelik çamaır asma ipi işinizi oldukça iyi görür. Böylece 40 metreye de çıkabalirsiniz (her biri 10 metrelik iki kollu bir dipol veya inverted v yaparsınız, olur biter).

Yaesu ve Icom cihazlar, üst modeller hariç olabilir, menülerden çalışıyor. Kenwood ise menülerde dolaşmadan "tuşlamaya" olanak veriyor. Squelch mi lazım, sağda çevirin düımeyi, IF'i mi kaydıracaksınız, sağda çevirin düımeyi. Gerçi Yaesu 991 ile dokunmatik ekran ile bazı kolaylıklar getirmiş. Ama ekranda spektrum analizatör nedense frekans değiştirdiğinizde otomatik olarak güncelleme yapmıyor.

Kenwood TS-480 AT, tunerli modeli , 100 watt. TS-480 HX 200 ama tunersiz. TS-480 de asla yabana atılmaması gereken bir cihaz. Ön paneli tamamen çıkarılabiliyor. Örneğin masaya sadece ön paneli koyuyorsunuz, ana ünite ise "rafa kaldırılabiliyor".

890 Euro civanı (750 Euro yaklaşık KDV hariç)

Söylemeyi hiç sevmiyorum ama aşağıda imza hanesindeki web sitemi de ziyaret ederseniz, yararlanabilirsiniz diye düşünüyorum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ama örneğin ben aracıma 10 metre bandını kapsayacak bir cihaz almayı düşünüyorum. "Kompakt" olması tercih sebebi ve 10 metre benim açımdan güzel bir HF deneyimi oldu hep. Ankara'da bulunduğum zamanlarda, propagasyona bağlı olarak İsviçre'deki, Almanya'daki ve hatta Amerika'daki 10 metre rölelerine girerek de QSO yapmak güzeldi. Bugün bile 10 metreyi açtığımda, propagasyona bağlı olarak bir Brezilya, Endonezya veya Afrika istasyonu duyduğumda, karşıdaki istasyonun da beni duyabileceğinden emin olarak çalıştım. Ve bunu 2.5 metre uzunluğundaki bir "mobil" "monoband" anten ile yaptım. Japonyam bile var. Bırakın Kilowattları 80-90 Watt ile.

Başlangıcı 10 metreyi de kapsayan bir "CB" cihaz ile yapabilirsiniz. Fakat sonuçta o da 200 Euro civarında.

Olabilecek sorularınızı bekler, esenlikler dilerim

TA2IBY Ersoy
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
CIHAZLAR VE BATARYALAR KISMINA CIHAZLAR EKSİK =)

Başlatan alpilter

2 Yanıt
2125 Gösterim
Son İleti 07 Mayıs 2014, 23:21:40
Gönderen: alpilter
xx
FREKANS BULUCU CİHAZLAR

Başlatan TB3BAK

8 Yanıt
8104 Gösterim
Son İleti 09 Eylül 2011, 20:26:25
Gönderen: TB2BBK