Gönderen Konu: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ  (Okunma sayısı 26523 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TB5BYO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: yusuf özyer
Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
« Yanıtla #30 : 26 Temmuz 2019, 00:52:53 »
Tekrardan selamlar hocam
Anteni bu gün taktım apartmanların arasında  test ettim ama herhangi bir test cihazı bulamadım malesef konuşarak denemeler yaptım, vhf röleye çok rahat bi şekilde girdim ve qso yapma imkanım oldu fakat uhf röleye giremedim normalde el cihazının kendi anteni ile röleye giriş yaptığımda geri dönüş alıyordum onda hiç alamadım ve kendi antenini geri taktım şimdi onda da geri dönüş alamıyorum cihazı anten siz asla mandala basmadım acaba uhf kısmında bir arıza meydana gelebilirmi veya rölelik mi problem vardır normalde deçok pasif bir röleysi çünkü
Programlama kablom gelsin simplex kanalları yükleyip o şekilde testler de yapmaya çalışacağım

Çevrimdışı TA3OAS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 11
« Yanıtla #31 : 27 Temmuz 2019, 01:18:16 »
  Test cihazı olmadığında akıla bu tür sorular gelmesi normal. Lakin röleler zaman zaman güç ( solar ), depolama (akü ), anten veya cihaz arızaları olabiliyor. Bazen de doğal veya suni parazitlerden dolayı kontrolsüz devreye girmeler olduğunda uzaktan pasif hale getirilip devreden çıkarıldığı oluyor. 
  Benim de yaptığım bu antenin teorik olarak VHF de 3dbd, UHF de 6 dbd kazancı var. Yani VHF de kabiliyeti UHF den daha düşük.
Siz ki VHF te röle ile irtibat sağlamışsınız. UHF de kuşkularınız var. Rölelerin aktif olup olmadığını çevrenizdeki diğer amatör arkadaşlara sormanızı tavsiye ederim.

Çevrimdışı TB2GTB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • İsim Soyisim: Tarık Büyükeskici
« Yanıtla #32 : 17 Eylül 2019, 12:22:21 »
Merhaba arkadaşlar,
Bulunduğum konum gereği ben de bu antenden yapma kararı aldım. Sizlere bir sorum olacak. Binanın birinci katındayım ve çatıya monte etmek istediğim anten kablosunu rahat olması için bina dışındaki yangın merdiveninden indirmeyi düşünüyorum. Bu merdiven sorun yaratır mı? antenden sonra muhtemelen 15m civarı rg213 kullanacağım.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #33 : 17 Eylül 2019, 12:34:53 »
Koaksiyel kablo yakinindaki metallerden etkilenmez.
Elektrik hatlarindan mumkun mertebe uzak gecirdikten sonra bir sıkıntı yasamazsiniz.
Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB2GTB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #34 : 17 Eylül 2019, 13:08:28 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Koaksiyel kablo yakinindaki metallerden etkilenmez.
Elektrik hatlarindan mumkun mertebe uzak gecirdikten sonra bir sıkıntı yasamazsiniz.

İçin rahatladı yoksa çok zor olacaktı benim için. Cevabınız için teşekkür ederim.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #35 : 17 Eylül 2019, 14:15:48 »
Tam da gecen hafta ayni konudan bahsetmistik.

İyi calismalar.

Çevrimdışı TB2GTB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #36 : 17 Eylül 2019, 14:26:30 »
Benim aklıma takılan bir konu da konnektörler.
Anteni 4.50m rg-58 ile yaptım diyelim. Ucuna n konnektör tavsiye etmişsiniz sanırım o başlıkta, değil mi? rg-58i hangi bağlayıcı ile rg-213 kabloya ekleyeceğim?
aynı şekilde kalın bir kablo olacağı için son 50cm de yine rg-213ten rg-58 geçiş yapsam ve ucuna da benim cihazıma uygun SMA-M  konnektör taksam çok kayıp yaşar mıyım?

Toplam kullanım rg-58 4.50m rg-213 15-20 metre olacak.

Çevrimiçi TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #37 : 17 Eylül 2019, 14:40:04 »
N tipi konnektorün degisik kablo tiplerine gore olan modelleri var. rg213 icin de var rg58 icin de..
Antenin dibine ornegin dişi N tipi konnektor koyarsiniz. RG213 un ucuna Erkek N tipi. Birbirine direkt baglarsiniz.
Ya da anten dibine şasi tipi n tipi konnektoru de direkt baglayabilirsiniz lehimle...Yine rg213 erkek ucu buraya direkt takabilirsiniz.

Cihaza baglanti noktasinda da ya cevirici konnektorlerden kullanırsınız ya da pigtail kablo denilen bir ucu sma bir ucu N tipi olan kablolardan.
Elbette her ek yeri ilave kayiptir ama pigtail kablo boyu kısa olacağından, konnektorlerdeki kayiplar da 0.1 db civarinda oldugundan cok kritik olmayacaktir.

İnternetteki hazir anten tiplerine bakarsaniz hepsinde anten tarafinda dişi şasi tipi bağlantı yaptılarını. Alan amatorun buraya kendi kablosunu direkt taktigini gorebilirsiniz.
ekteki resimdeki gibi.
Buna gore kendi cozumunuzu uretebilirsiniz.

Çevrimdışı TB2GTB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #38 : 17 Eylül 2019, 14:46:54 »
N tipi konnektorün degisik kablo tiplerine gore olan modelleri var. rg213 icin de var rg58 icin de..
Antenin dibine ornegin dişi N tipi konnektor koyarsiniz. RG213 un ucuna Erkek N tipi. Birbirine direkt baglarsiniz.
Ya da anten dibine şasi tipi n tipi konnektoru de direkt baglayabilirsiniz lehimle...Yine rg213 erkek ucu buraya direkt takabilirsiniz.

Cihaza baglanti noktasinda da ya cevirici konnektorlerden kullanırsınız ya da pigtail kablo denilen bir ucu sma bir ucu N tipi olan kablolardan.
Elbette her ek yeri ilave kayiptir ama pigtail kablo boyu kısa olacağından, konnektorlerdeki kayiplar da 0.1 db civarinda oldugundan cok kritik olmayacaktir.

İnternetteki hazir anten tiplerine bakarsaniz hepsinde anten tarafinda dişi şasi tipi bağlantı yaptılarını. Alan amatorun buraya kendi kablosunu direkt taktigini gorebilirsiniz.
ekteki resimdeki gibi.
Buna gore kendi cozumunuzu uretebilirsiniz.

Detaylı açıklama için teşekkür ederim. Şimdi görüntü, kafamda daha da netleşti.

Çevrimdışı TB2GTB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #39 : 30 Eylül 2019, 11:19:31 »
Merhaba arkadaşlar,

Anteni elimden geldiğince yapmaya çalıştım. Fakat başarılı oldum mu bilemiyorum. Aluminyum folyo yerine 0.6mm aluminyum levha kullandım ama sanırım pek etkili olmadı. Daha doğrusu bir swr metre sahibi olmadığım için ölçüm yapamıyorum. Bugün Levhayı çıkartıp bir de marketten alacağım folyo ile deneyeceğim.

Çevrimdışı TA1CX

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 13
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: Ahmet Can ÖZKAN
« Yanıtla #40 : 30 Eylül 2019, 12:13:17 »
Nalburlarda alüminyum bant var folyo ile uğraşmayın bence aynı koli bandı şeklinde ancak alüminyım baca birleşim yerlerinde sıcağa dayanıklı olduğu için kullanıyorlar. Ben flower pot antenler için onu kullanmıştım pahalı bişey değil. Folyo gibi uğraştırmıyor. alüminyum sarılacak bölgeye en altına ve en üstüne birer sıra kaplayın sonra arasını yaparsınız çok kolay oluyor

Çevrimdışı TB2GTB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #41 : 30 Eylül 2019, 12:57:01 »
Nalburlarda alüminyum bant var folyo ile uğraşmayın bence aynı koli bandı şeklinde ancak alüminyım baca birleşim yerlerinde sıcağa dayanıklı olduğu için kullanıyorlar. Ben flower pot antenler için onu kullanmıştım pahalı bişey değil. Folyo gibi uğraştırmıyor. alüminyum sarılacak bölgeye en altına ve en üstüne birer sıra kaplayın sonra arasını yaparsınız çok kolay oluyor

Ahmet Can Bey,

Aslında onu da düşündüm fakat muhteviyatı ne kadar saf olabilir endişesi ile vazgeçtim. Folyodan vazgeçtim açıkcası çünkü az önce bir QSO gerçekleştirdim. QTH Bomonti ve biraz binaların arasında kalıyorum. Birinci kattan camın önündeki klimaya iliştirdiğim antenimle Tamad rölesine bir QRM li olarak bağlantı sağladım ve şimdi dinlemedeyim. Vakit bulunca anteni alıp dışarıda, biraz daha yüksek bir yerde de deneyeceğim. Amacım da Trac rölesine bağlanmak. Bu anteni evim için tasarladım ve sadece on metrelik ucuz RG-58 kablo ile yaptım. Bir de swr değerlerini ölçebilsem. Onu çok merak ediyorum.
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2019, 13:06:11 Gönderen: TB2GTB »

Çevrimdışı TB2GTB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #42 : 30 Eylül 2019, 14:05:28 »
Merhaba arkadaşlar,

Anteni elimden geldiğince yapmaya çalıştım. Fakat başarılı oldum mu bilemiyorum. Aluminyum folyo yerine 0.6mm aluminyum levha kullandım ama sanırım pek etkili olmadı. Daha doğrusu bir swr metre sahibi olmadığım için ölçüm yapamıyorum. Bugün Levhayı çıkartıp bir de marketten alacağım folyo ile deneyeceğim.

Bir düzeltme yapayım. Folyodan vazgeçtim. Anteni uygun bir yere alınca güzel çalışıyor. Farklı yerlerde denemelerim devam edecek. Bu hafta sonu anteni  Üsküdar Salacaktaki evimde deneyeceğim. 

Çevrimdışı TA5MZC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 10
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: MEHMET ZAHİD CAVGA
« Yanıtla #43 : 30 Eylül 2019, 14:13:14 »
Folyosuz sadece vhf de deneyin. Folyo takılmasındaki espri uhf'de de düşük swr ile dual çalışması için.

Çevrimdışı TB2GTB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
« Yanıtla #44 : 30 Eylül 2019, 14:26:28 »
Folyosuz sadece vhf de deneyin. Folyo takılmasındaki espri uhf'de de düşük swr ile dual çalışması için.

Yapım aşamasında folyo yerine 0.6mm aluminyum levha kesip kullandım. Kalınlığı nedeniyle montajı biraz zahmetli oldu. Bu yüzden swr değerlerini almadan sökmek istemiyorum.  Bu haliyle UHF bandında QSO yapabiliyorum. VHF de ise henüz tecrübem olmadı.   

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
FLOWER POT ANTEN ÇALIŞMASI

Başlatan TA4IOK

2 Yanıt
5504 Gösterim
Son İleti 13 Şubat 2013, 01:56:34
Gönderen: TA4IOK
xx
DUAL BAND YÜKSEK KAZANÇLI FLOWER POT ANTEN ÇALIŞMASI

Başlatan TA2AHP

6 Yanıt
9750 Gösterim
Son İleti 22 Ocak 2013, 13:42:33
Gönderen: TB2CVX
grin
2 Adet Flower Pot Çalışması

Başlatan TA4ACV

19 Yanıt
14636 Gösterim
Son İleti 18 Aralık 2012, 10:59:06
Gönderen: P.M.R
xx
DIAMOND F-22 VHF ANTEN İLE İLGİLİ SORUN

Başlatan ta2aet

5 Yanıt
8139 Gösterim
Son İleti 18 Şubat 2013, 11:33:57
Gönderen: ta2aet
xx
CB İçin Dipol Anten Çeyrek Dalga Boyunda Olur Mu ve İlgili Bilgi Lütfen!

Başlatan alfonse

9 Yanıt
9407 Gösterim
Son İleti 24 Mart 2016, 05:59:19
Gönderen: alfonse