Gönderen Konu: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ  (Okunma sayısı 26519 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA1LSE

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 53
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Suat Emre Tezer
Ynt: FLOWER-POT ANTEN ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ
« Yanıtla #15 : 18 Aralık 2014, 16:59:48 »
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
Merhaba Suat

Antenin swr sine dair bir inceleme yapabildin mı? Yani cihaza zarar verme riski yok di mi bu parametrelere üretilirse?

İyi günler Murat,

Antenin SWR ölçümlerini Nissei marka RS-40 model SWR metre ile kontrol ettim. VHF (144-146.000Mhz.) ve UHF (430-440.000Mhz) band aralıklarında ki ölçümlerde (anten dibinden) en yüksek SWR 1.2 olarak çıkıyor. Anten montajı sonrasında ise 19,06 mt. RG-213 kablo ile besleme yaptım ve ölçümlerde en yüksek SWR 1.3 olarak çıktı (432.000Mhzde) .
Kara da görüşmek, Hava da duyuşmak dileği ile...

Çevrimdışı TA2MT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Murat SANDALCI
« Yanıtla #16 : 18 Aralık 2014, 18:07:48 »

İyi günler Murat,

Antenin SWR ölçümlerini Nissei marka RS-40 model SWR metre ile kontrol ettim. VHF (144-146.000Mhz.) ve UHF (430-440.000Mhz) band aralıklarında ki ölçümlerde (anten dibinden) en yüksek SWR 1.2 olarak çıkıyor. Anten montajı sonrasında ise 19,06 mt. RG-213 kablo ile besleme yaptım ve ölçümlerde en yüksek SWR 1.3 olarak çıktı (432.000Mhzde) .

Süper. Çok iyi değerler...
Murat SANDALCI

Çevrimdışı TA2OBY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Behcet Tolga
« Yanıtla #17 : 26 Haziran 2015, 18:35:17 »
Arkadaşlar,

bu akşam oturup anteni yapacağım.
Yalnız karışıklık olmasın diye soruyorum; PVC borunun çapı 25mm değil mi? Yarıçap değil yani.

Acil yanıt verirseniz çok makbule geçer; nalbur kapanıyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Cagatay VURAL
« Yanıtla #18 : 26 Haziran 2015, 20:54:08 »
Dogru dis cap 25mm
Cagatay VURAL

Çevrimiçi TA3DN

• Sistem Yöneticisi
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 55
  • İsim Soyisim: Bülent Yalçın
« Yanıtla #19 : 27 Haziran 2015, 09:06:28 »
Arkadaşlar,

bu akşam oturup anteni yapacağım.
Yalnız karışıklık olmasın diye soruyorum; PVC borunun çapı 25mm değil mi? Yarıçap değil yani.

Acil yanıt verirseniz çok makbule geçer; nalbur kapanıyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Kolay gelsin. Test sonuçlarını bekliyoruz.73...

Çevrimdışı TA2OBY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 1
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Behcet Tolga
« Yanıtla #20 : 28 Haziran 2015, 23:47:22 »
arkadaşlar selam,

anteni %99 oranında yaptım, evde aluminyum folyo yokmuş, yani gerisi yarına kaldı.
yorgun bir günün ardından akşam 10'da işe başlamak büyük hataymış. Sabah 6'ya kadar üç kere yap-poz oldu dikkatsizlik nedeniyle. Yoksa yapması zor bir anten değil.

Çok milimetrik çalıştığımı söyleyemem. Folyosuz olarak bir denedim: RX fena değil, TX ise SWR alarm verdi. Folyolu olarak yarın tekrar deneyeceğim.

sevgiler, 73

Çevrimdışı TA4MEB

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: mustafa erdem berk
« Yanıtla #21 : 13 Kasım 2015, 10:12:58 »
Değerli arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Bu antenden yapmak istiyorum ancak yapım aşamasındaki resimleri göremiyorum. Sitede ekler veya mail adresime gönderirseniz memnun olurum. Selamlar iyi çalışmalar 73 TA4MEB

Çevrimdışı TA4AWS

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 29
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Salih ERK
« Yanıtla #22 : 13 Kasım 2015, 11:24:57 »
Şu konuda paylaşılmıştı. Tkaip edebilirsiniz.
eski TB4DSE - Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB5BYO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: yusuf özyer
« Yanıtla #23 : 23 Temmuz 2019, 20:22:56 »
Sınavda bitti dedik ve başladık handmade üretime(En azından bir Diamond sahibi olana kadar işimiz görülsün diye)Daha önceden de bahsettiğim gibi portable cihaza sahibim. RX konusunda telsizin kendi antenine göre bu anten çok daha başarılı (Şuan odanın içinde pencere kenarında duruyor). Çatıya takınca çok daha iyi olacağını zannediyorum.

Anten için kullandırğım malzemeler ;
- 25 mm 1 boy PVC su borusu
- 50 mm 1 boy atık su borusu ( TA4ACV - Çağatay' ın  önerisi üzerine )
- RG-58 C/U kablo
- sıcak silikon
- lehim ve havya
- çeşitli boylarda plastik kelepçe
- daralan macaron ve eriyen bant
- alüminyum folyo (sanayi tipi)
- 25mm ve 50mm borulara uygun körtıpa
- bilimum alet edavat ve diğer ıvır zıvırlar Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Öncelikle VK2ZOI' ye ait internet sitesinden dökümanları indirerek inceledim. Anteni yapmak oldukça kolay görünüyordu ki gerçektende öyle oldu bir pazar öğleden sonrasında bitti.
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

İlk olarak 25mmlik 1 boy olan PVC boruyu 2,5 mt olarak kestim. Delik ölçülerini işaretledim ve delikleri açtım. Delikleri açarken matkabı biraz yatık tutarak delmekte fayda var. Kabloyu geçirirken kolaylık sağlıyor. Tabiki ikili delik gruplarından  birini sağa birini sola doğru verev delikler açmak gerekiyor. matkap işi sonrası ufak bir törpü ile çapatları ve kabloya zarar verebilecek keskin kenarları temizledim.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Borunun deliklerinin hazırlanması sonrası RG-58 kablonun plastik ceketi ve örgü katmanı sıyırdım. Kablodaki sıyrılmış kısımların başı ve sonunu 2-3 cmlik daralan makaron ve elektrik bandı yardımı ile mühürledim. Son olarak da sıcak silikon ile misinayı kablomun en ucuna sağlam bir şekilde monte ettim.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Şimdi sıra geldi işin en çetrefilli kısmına; Kabloyu boruya monte etmeye. Bu kısımda ise hemen eşimden yardım alarak 2 numara bir dikiş tığı temin ettim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Böylelikle kabloyu deliklerden geçirmek için uca monte ettiğim misinayı yakalamak daha kolay oldu. Sargıları daha kolay yapabilmek için plastik kelepçe kullandım, hem kabloyu delikten geçirip hemde sargının sıkı durmasını sağlamak biraz sor oluyor. Alttaki 9 ve üstteki 7 turluk sargılarımı tamamladım. Plandaki ölçülere sağdık kalınır ise kablodaki kesitler borunun üzerine tamı tamına oturuyor.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Borunun tepesini de boruya uygun bir pvc kapak ile kapattım. Planda görülen alüminyum dış sargılar SWRyi ayarlamakta kullanıldığından borunun üzerini ölçeklendirdim ve alüminyum plakaları ölçülere göre keserek PVC borunun etrafına sarıdım. SWR ölçümü sonrasında ise daralan makaron ile alüminyum kısımları sabitledim.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Son olarak antenin 9 turluk sarmalından itibaren 2-2,5 mt RG-58 kablo bırakarak PL-259 konnektörümü bağladım. antenin dışına ise 50 mmlik atık su borusunu geçirkeden önce 30'ar cmde bir boru yalıtımında kullanılan gri spiral köpüklerden 5'er cm keserek plastik kelepçe ile monte ettim. Bu şekilde atık su borusunun içinde kendi ağırlığından dolayı aşağıya doğru kaymıyor.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş YapResimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Antenin SWR ölçümüne gelince biraz ayar ve uğraş ile anten dibinden ve ucuna 26 mt RG-58 ek kablo bağlı iken VK2ZOİ' nin sitesinden verdiği oranlar birebir tutmakta. ( Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap)

Anteni çatıya monte edince montaj ile ilgilide  resimleri sizlerle paylaşacağım.

hocam iyi günler paylaşım çok güzel olmuş emeğinize sağlık bende yeni amatörüm 2019/1 de belgemi aldım ve anten yapımına başladım birkaç sorum var müsait ib zamanda bakarsanız sevinirim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
1) rg58 kablo sorduğumda elektrikçi rg59 olduğunu söyledi acaba muadilleri vs iş görürmü yoksa şemaya 1:1 bağlı kalmak mı gerekir
2)dışına sarılan aliminyum folyo yerine aliminyum bant kullansak bir problem olurmu ve bu bant üst üste binerse problemmi olur yoksa tek tur mu kalmalı
3)makaron sardığınızı söylemişsiniz aliminyum bantın dışına zarar görmemesi için daralan makaron mu sardınız direk ?
4)bağlantı parçalarının etrafınıda aynı şekilde daralan makaronla sabitlesek sizce bir dezavantaj doğururmu ?
5)sardığımız 9 tur bobin şeklindeki balunların dışını da makaron ile kapatmak gerekirmi ?
6)birde hocam blendajı sıyırdıktan sonra kablo üzerindeki yalıtımıda sıyırmak gerekiyormu yoksa o yalıutım üzerinde kalacakmı
hocam sorduğum sorunun cevapları fotoğrafta varsa kusura bakmayın bendemidir problem bilmiyorum fotoğraflar açılmıyor

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 196
  • Radyo Amatörü
  • İsim Soyisim: Oguzhan Kayhan
« Yanıtla #24 : 23 Temmuz 2019, 21:05:25 »
İlk sorunuza cevap vereyim
Koaksiyel kablolar değişik empedanslarda uretilir.
Genelde bilinen ve kullanılanlar 50 ve 75 ohm'dur. 12.5 25 100 ohm gibi kablolar da var ama cok ozel amaclarla kullanılır. (balun, power splitter, match unit vs yapımı gibi)
Bu empedanslar kullanılacakları yere/alete gore secilmistir.

Televizyon sistemleri (uydu, kablotv, eski usul antenli sistemler vs) 75 Ohm kablo kullanır.
Biz amatorlerin kullandığı telsiz sistemleri ise 50 ohm kullanır.

75 ohmluk sisteme 50 ya da 50  ohmluk sisteme 75 ohm takarsak ne olur..
SWR değişir, bozulur, alma ve gonderme cok kayıplı hale gelir. hatta cihazlara (gonderme varsa) zarar bile verebilirsiniz.

RG58 ve RG59 ozellik bakımından cok farklı kablolardır.
RG58 - 50 ohm'Luk bir kablo
RG59 ise benzer kayıp ozelliklerine sahip olsa da 75 ohm kablodur.

kabloların ozellileri cok basit bir google aramasi ile de bulunabilmektedir.

Sorunuza kısaca cevap vermek istemedim. Ama ozet gec derseniz. hayir kullanamazsiniz. rg58 olmalı.

Blog: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #25 : 23 Temmuz 2019, 21:10:13 »
Hatta hazir baslamisken bir detay daha vereyim.
elinizde 50 ohm baska kablolar da olabilir.
rg213, rg316 gibi...
Evet bu kablolari kullanbilirsiniz ama, bu sefer de kabloların elektriksel ozellikleri degiseceginden (her kablo aslında bir kapasitor gibi calisir ve kablo kalinligi , icindeki yalitkan malzeme vs ile bu kapasitif deger degisir) antende bire bir olculerde kullanamazsiniz. kablonun , yapilacak bobinin boyu uzar ya da kısalır..
Bunlari hesaplayacak konumda degilseniz,ya da sonucu test edebilecek cihazlariniz yoksa orjinal plana sadik kalmak faydali olacaktır.

Çevrimdışı TB5BYO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #26 : 23 Temmuz 2019, 21:37:17 »
cevap için çok teşekkürler hocam  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ona uygun kablo alıp yarın çalışmalarıma başlayacağım inşallah

Çevrimdışı TA5MZC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 10
  • Radyo Amatorleri
  • İsim Soyisim: MEHMET ZAHİD CAVGA
« Yanıtla #27 : 24 Temmuz 2019, 09:43:49 »
hocam iyi günler paylaşım çok güzel olmuş emeğinize sağlık bende yeni amatörüm 2019/1 de belgemi aldım ve anten yapımına başladım birkaç sorum var müsait ib zamanda bakarsanız sevinirim Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap
1) rg58 kablo sorduğumda elektrikçi rg59 olduğunu söyledi acaba muadilleri vs iş görürmü yoksa şemaya 1:1 bağlı kalmak mı gerekir
2)dışına sarılan aliminyum folyo yerine aliminyum bant kullansak bir problem olurmu ve bu bant üst üste binerse problemmi olur yoksa tek tur mu kalmalı
3)makaron sardığınızı söylemişsiniz aliminyum bantın dışına zarar görmemesi için daralan makaron mu sardınız direk ?
4)bağlantı parçalarının etrafınıda aynı şekilde daralan makaronla sabitlesek sizce bir dezavantaj doğururmu ?
5)sardığımız 9 tur bobin şeklindeki balunların dışını da makaron ile kapatmak gerekirmi ?
6)birde hocam blendajı sıyırdıktan sonra kablo üzerindeki yalıtımıda sıyırmak gerekiyormu yoksa o yalıutım üzerinde kalacakmı
hocam sorduğum sorunun cevapları fotoğrafta varsa kusura bakmayın bendemidir problem bilmiyorum fotoğraflar açılmıyor
2) Alüminyum folyoyu verilen uzunlukta kesip tamamını sarın sorun olmaz hocam.
3) Daralan makaron daha şık ve sağlam duruyor.
5) Bobin etrafına elektrik bandı sarılması yeterli bence.
6) Canlı ucun etrafındaki yalıtım kalacak ve uç kısmından misina ile sıkıca bağlanarak antenin üst ucuna sabitlenecek.

Çevrimdışı TB5BYO

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatorleri
« Yanıtla #28 : 24 Temmuz 2019, 16:56:50 »
hocam anteni verilen ölçülere sadık kalarak yaptım
Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

uhf to sma adamtörüm olmadığı için deneme şansım olmadı yarın temin edip deneyeceğim inşallah yanlız dikkatimi çeken bir konu oldu , koski scada merkezinde bu tarz anten montajını yapardık avo metre ile konnektörün canlı uç ile dış şasesine dedirdiğimde 50 ohm a yakın direnç ölçerdim jackı da bağladım fakat herhangi bir direnç değeri okuyamıyorum bu normalmidir yoksa yanlış yaptığım bir şeymi var

Çevrimdışı TA2NC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Radyo Amatörü
« Yanıtla #29 : 24 Temmuz 2019, 17:20:36 »
50 ohm direnç değil empedans değeridir.

Avometre ile olcemezsiniz.
Anten analyzer kullanmanız gerek

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
FLOWER POT ANTEN ÇALIŞMASI

Başlatan TA4IOK

2 Yanıt
5503 Gösterim
Son İleti 13 Şubat 2013, 01:56:34
Gönderen: TA4IOK
xx
DUAL BAND YÜKSEK KAZANÇLI FLOWER POT ANTEN ÇALIŞMASI

Başlatan TA2AHP

6 Yanıt
9749 Gösterim
Son İleti 22 Ocak 2013, 13:42:33
Gönderen: TB2CVX
grin
2 Adet Flower Pot Çalışması

Başlatan TA4ACV

19 Yanıt
14632 Gösterim
Son İleti 18 Aralık 2012, 10:59:06
Gönderen: P.M.R
xx
DIAMOND F-22 VHF ANTEN İLE İLGİLİ SORUN

Başlatan ta2aet

5 Yanıt
8137 Gösterim
Son İleti 18 Şubat 2013, 11:33:57
Gönderen: ta2aet
xx
CB İçin Dipol Anten Çeyrek Dalga Boyunda Olur Mu ve İlgili Bilgi Lütfen!

Başlatan alfonse

9 Yanıt
9400 Gösterim
Son İleti 24 Mart 2016, 05:59:19
Gönderen: alfonse