Gönderen Konu: Hazır frekans yükleme dosyalarıyla ilgili bir istek ve yöneticilere bir öneri.  (Okunma sayısı 8372 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TA3IHU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 0
  • İsim Soyisim: Hüseyin Aydoğdu
Öncelikle merhaba. Baofeng UV-5RE kullanıyorum.
Sitede bazı konularda Wouxun cihazlar için paylaşılan genel frekans tabloları ve export edilmiş frekans kayıt dosyaları var.
Kendi cihazım içinde biraz aradım ama sitede bulamadım. Cihazın 128 kanal depolama hafızası var ama kullanmıyoruz.
Baofeng için de programa import yöntemiyle cihaza yazdırabileceğimiz genel bir frekans listesi olan varsa bu dosyayı paylaşabilir mi ?
Bu cihazlardan kullanan diğer amatör telsizci arkadaşlara da yararı olur diye düşünüyorum.

Yöneticilere de bir tavsiyem var. Yukarda bahsetmiş olduğum durumu genelleştirebiliriz.
 Sürekli güncel tutulan bir Röle,Aprs,Echolink listemiz var.

O sayfanın bir tarafına,
Türkiye genel frekans listesi olmak üzere (Tüm iller) 1 adet,
Ayrıca TA1 den TA9 a kadar her bölge için bir adet, o bölgenin kapsadığı illerin
hazır frekans listeleri oluşturulabilir.
Wouxun ve Baofeng gibi çok kullanılan ve kanal kaydetme hafızası yüksek olan cihazlar için, indirilip cihaza yazdırılmaya hazır dosyalar koyulabilir.

Bunun için her bölgeden gönüllü arkadaşlardan, kendi bölge numarasındaki tüm illerin bulunduğu hazır bir frekans listesi alınabilir.
Böylece bölgedeki yeni amatör arkadaşlara ve başka bir bölgeye seyahat edecek olanlara, tek tıkla indirip yükleme yapabileceği hazır linklerin faydalı olacabileceği düşüncesindeyim.

Not:Sadece bir düşünce ve tavsiyedir...

Teşekkürler. TA3IHU. 73...

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4265.0

Çevrimdışı TA2VW

• Sitenin Babası
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bu Mesajı : 61
  • Hayati YAZDIRAN KM69KW ANKARA
  • İsim Soyisim: Hayati YAZDIRAN
İyi günler

Bahsettiğiniz bu cihaz profesyonel  cihazmı bilmiyorum ama, frekansların yazılması arayüz vasıtasıyla ve cihazın kendi proğramları ile yazılabilir.
cihazın kapasitesi ölçüsünde cihaza yazılır. profesyonel cihazları kullanıcı tarafından müdahale etme imkanı yoktur. ancak
proğramlama işini biliyorsa kendisi müdahale edebilir. bilgisayarla yazıldıktan sonra cihazın frekansı değiştirme imkanı kullanım esnasında değiştirme imkanı yoktur. ancak komitatörü veya tuşları vasıtasıyla kaydedilmiş frekanslara geçiş yapabilirsiniz herhangi bir yerde farklı tondaki roleyi kullanmak için yine bilgisayarla bu cihaza o frekansa ait tonların girilmesi gerekir.kullanmakta olduğunuz cihaz amatör bir cihaz ise ton değişiklikleri frekans bilgileri cihazın ya tuşları yada kontrol komitatörü gibi seçeneklerle değiştirilebilir.sürekli kullanımda tutacaksanız hafızasına da alınabilir.bilgim amatör cihazları
bilgisayara tabi tutmadan istenilen değişiklikleri uyguladıktan sonra ya hafızasına almak yada hafızasına almadan o şekilde kullanmaktır. bahsettiğiniz cihazın bilgisayarla ne ilgisi var onu anlıyamadım.frekans yazılması için bilgisayara mı ihtiyaç duyuyor. hayırlı çalışmalar.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3IHU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
Sayın TA2VW. Bahsettiğim Baofeng UV-5R bir el cihazıdır.
Tabi ki cihaza tuşları ile frekans girişi yapılıp kaydedilebilir. Ancak cihazın 128 kanal kayıt özelliği var. Ve benim cihazımda en az 100 kanalı boş. Değerlendirmek istiyorum.

Amacım güncel TA Röle listesinden faydalanarak, baofengin vb. marka cihazların kendi programında geniş bir röleler listesi hazırlanıp, yine aynı program ile bu listenin başka bir bilgisayarda açılmasını sağlayacak bir export dosyası yazdırmak.

Bu sayede herhangi bir amatörün önceden tasarlanıp export edilmiş bu frekans listesi dosyasını kendi baofeng programına okutarak, kendi el cihazına önceden oluşturulmuş ve hazırlanmış röle frekanslarını yazdırabilmesi.

Forumda araştırdığımda wouxun için bazı arkadaşlar böyle bir çalışma yapmış. Baofeng içinde olan varsa onu rica ediyorum.
Ayrıca yöneticilere de bu konuda sabit bir link yapılabileceğini önerdim.

TA3IHU. 73..

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Cagatay VURAL
Wouxun ve baofeng deme bile 10 un üzerinde cihaz demek. Bu durum varsa liste mevcut siz hazırlayın bir liste ve sürekli güncel tutun. forumda Uygun baslık altına açın konuyu... ( her gün yeni bir ekleme oluyor, hergün bir frekans siliniyor.)

FAKAT; Herkesin önceliği farklıdır. kimi simplex frekanslara öncelik verir. Kimi ilk kanallara kendi bölgesindeki frekansları yukler.

Zaten topu topu 17 tane farklı röle frekansı var Türkiyede.

simplex için 5 er taneden 10 tane yükleseniz sık kullandıklarınız yeter.

ayrıca sizin kullandıgınız baskası kullanmayabilir. bosuna tarama yaparken 20 frekansı 5 sn yede tarayacagına 100 frekansı 20 saniyede tarar. 20 sn ye boyunca görüşmeleri kaçırırsınız.

ayrıca sadece wouxun için bile 1p 2p d6 d8 4 farklı model yapar.
baofeng için de aynı 5-6 tane farklı model var en cok kullanılan.

ayrıca yanlışlıkla 1p için yazılımla 6 ya program atarsınız cihazınız kullanılmaz ve düzeltilemez hale gelir.

bu işte acemi arkadaslar genelde bu hatayı yapar. işte biraz daha amatö olmuş ustalaşmış arkadaslar ise kendi isteklerine göre yöntemini belirler.

Ki yukarıdaki nedenlerin hepsini kenara koyun. program için en fazla 5 dakika harcarsınız. kendi listenizi yazsanız.
Ne kaybedersiniz ki?
Cagatay VURAL

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
Mesela Benim Kullandığım Liste tarzı budur...

Bana çok Pratik geliyor. ama size gelmeyebilir.

İnceleyin Lütfen.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TA3IHU

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
TA4ACV selamlar. Acemi arkadaşlarının yapacağı hatalar ve öncelikli frekansları olanlar ile ilgili düşününce şuan tespitinize katılıyorum.

Ancak yakaladığım bir detay var. Son mesajınızda bir frekans listesi görüntüsü paylaşmışsınız.
42 numaradan 49 numaraya kadar yazan röle frekanslarını bilmiyordum. Şimdi sitenin Ta Röle listesine de bir göz gezdirdim ama yazmıyor.
Bu röleler de varmış ben şuan öğreniyorum.  Belki Türk rölesi olmadığı için yazmıyor ama sonuçta bir yerlerde yazmazsa bilemeyiz.

Siz paylaştığınız için şuan benimde bilgim oldu. Anlatmak istediğimde buydu.

Teşekkürler TA3IHU. 73...

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
yunan rölelerini yunan amatörlerin sayfasında bulabilirsiniz. eger kullanacaksanız kaydedin.

Ama bazı yunan frekansları bizim Milli Frekans Tahsisimize uymaz. onlara dikkat etmek lazım.

ama temel olarak liste bu kadar.

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
hyt 446 amtör frekans yükleme

Başlatan aktas20

2 Yanıt
2443 Gösterim
Son İleti 18 Ağustos 2021, 19:42:33
Gönderen: TB1PCJ
moved
TAŞINDI: Tyt Uv88 Frekans Yükleme

Başlatan TA3V