Gönderen Konu: MOBİL ANTEN SEÇİMİ  (Okunma sayısı 12886 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şamil
  • Ziyaretçi
MOBİL ANTEN SEÇİMİ
« : 10 Haziran 2014, 11:59:06 »
Merhaba,
1- Ev ve araçta el cihazına (Wouxun uv6d) bağlamak üzere bir adet Nagoya mıknatıslı anten almak istiyorum. UT-108UV ve UT-308UV verileri örtüşüyor. Bu noktada ikisi arasından seçmem gereken hangi model olmalı? İlgili antenlerden kullanıp geri bildirim yapabilecek olan var mıdır? Ya da alternatif ürünler için beni yönlendirebilecek olan.
2- Aracıma sabitleyeceğim ve Wouxun 920p ya da 950p ile kullanılmak üzere Diamond SG serisinin modelleri arasında kararsız kaldım. Aslında SG7900 kazancı en yüksek anten olarak gözüküyor lakin 158cm olan uzunluğu beni biraz düşündürüyor. Araç üzerindeki görüntüsü abartılı mı olur düşüncesine giriyorum. SG7000 aslında tercih edebileceğim bir anten. Fakat 100W gücü araç için yetersiz kalır mı? Araç antenleri için ideal W konusunda bir tercih, ideal kullanım  var mıdır?
Yakın zamanda bir tanıdığım Tayvan'a gidiyor. Bu vesileyle kendisine sipariş vereceğim lakin amatör telsizcilikte cahiliye dönemimi yaşadığım için konu hakkında beni yönlendirebilecek arkadaşların yardımlarına ihtiyacım var.
73.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Linkback: https://www.radyoamatorleri.com/index.php?topic=4244.0

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Cagatay VURAL
Ynt: MOBİL ANTEN SEÇİMİ
« Yanıtla #1 : 10 Haziran 2014, 13:05:02 »
nagoya ut serilerine hiç bakmayın bence.

Nagoya 770R veya 770H tavsiye ederim.
Diamond da ise 7200 ve uzeri modellere bakın.
Cagatay VURAL

Şamil
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 10 Haziran 2014, 19:13:26 »
Sn. TA4ACV,

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz üzere Nagoya UT serilerini tercih listemden çıkarttım. Yurt dışı siteleri dolaşırken sizinle hem fikir yorumlara denk geldim.

Mevcutta,bir adet Diamond MR77-SJ mıknatıslı anten siparişi verdim. Zira bir süre el cihazımla beraber hem ev hem araçta kolay kullanım sağlayacağına inanıyorum.

Max Güç : 70W
Kazanç : 3.4 dbi
Uzunluk : 50cm

Araç telsizini almama müteakip tavsiyeniz doğrultusunda Nagoya 770 serisi ya da Diamond 7200> serisinden tercih yapacağım. İlgi ve yönlendirmeniz için teşekkür ederim.

73

Şamil
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 11 Haziran 2014, 16:26:18 »
Bugün itibariyle Diamond MR77SJ antenim geldi. İşin doğrusu sonuç biraz hüsran gibi.
Wouxun'un 5W'lık anteniyle, 70W olan bu anten arasında dinlemede bir farklılık yakalayamadım. Ya da ben beklentilerimi çok yüksek tuttum.
Anteni, evde bulunan çalışma odamın balkona bakan penceresine yakın konumlandırdım. 
Yeni anteni taktıktan sonra yapmam gereken bir ayar ya da cihazla eşleştirme işlemi var mıdır?

Şamil
  • Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 12 Haziran 2014, 10:25:13 »
İlgili anteni araçta konumlandırma anlamında denemede bulundum.Şansıma aracın tavan kısmında bulunan destek ünitesinde sanki kablo için özel açılmış bir kanal-oyuk söz konusu. Sadece kapı açma ve kapamalarında kablo biraz eziliyor. Sanırım uzun vadeli olarak sorun teşkil edebilir. Mıknatıs gerçekten güçlü.Bunun dışında farklı çözümler için fikirleri olan üyelerimiz varsa yorumlarını beklerim. Sanırım çağrı işaretim henüz gelmediği için sorularım biraz havada kalıyor. Sn. TA4ACV haricinde önerilerini paylaşan yok. Ankara'da ikamet eden ve konu hakkında benimle bilgilerini paylaşmak isteyen olursa kendisiyle tanışmak, görüşmek isterim.
73

Çevrimdışı TA4ACV

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 37
  • İsim Soyisim: Cagatay VURAL
« Yanıtla #5 : 12 Haziran 2014, 13:10:58 »
antenin en ideal yeri arac tavanının tam ortasıdır.

ayrıca kabloyu iki kapının arasındaki boşluktan geçirin sonra kapı fitillerini azıcık aralayıp arkasına sıkıştırın.gergin sekilde dursun.

o zaman kabloda ezilme olmadan kullanılıyor. ben bu sekilde kullanıyorum

Çevrimdışı TA2MT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 0
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Murat SANDALCI
« Yanıtla #6 : 21 Kasım 2014, 11:30:13 »
Merhaba,

Aynı antene bende Wouxun kg-uvd1p için bakıyorum. Genel olarak araçta kullanacağım. Fakat ayrca bir soru olarak şunu öğrenmek istiyorum.

Eskilerden Alinco ALD24 E 25 Watt bir cihazım daha var. Aynı anten bu cihazla da iş görür mü?

Selamlar. 73.
Murat SANDALCI

Çevrimdışı TA2IKY

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 43
  • YALOVA TEKNO
  • İsim Soyisim: Kadir AKKUŞ
« Yanıtla #7 : 21 Kasım 2014, 12:04:15 »
selam,

paranız var ise Diamond SG7900 alın derim, dual band her cihazda 150 Watt'a kadar çalışır,

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

73
TC YALOVA TEKNO Merkez.  27.215 FM

Çevrimdışı TA2MT

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Murat SANDALCI
« Yanıtla #8 : 21 Kasım 2014, 14:34:19 »
Biraz pahalı gözüküyor. Başka ürünler araştırmak gerek. Bir de bu verdiğiniz örnek te dahil bir çok antende mıknatıslı kısım bulunmuyor. Bunu da haricen satın almam gerekiyor ama sadece onun satıldığı bir ilan da göremiyorum.

Çevrimdışı TA3IHP

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • **
  • Bu Mesajı : 2
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: hakan pehlivan
« Yanıtla #9 : 25 Kasım 2014, 17:59:44 »
409 shop sitesinde bulabilirsiniz

Çevrimdışı TB2DBC

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Bir zamanlar...
  • İsim Soyisim: Bulent Koru
« Yanıtla #10 : 17 Eylül 2015, 15:28:50 »
Selamlar

Keşke 6D için şöyle verimli ama çok uzun olmayan bir araç anteni olsa , malum şehir içi kullanımda bazen avm ye bile giremiyorsunuz.

73

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #11 : 17 Eylül 2015, 16:17:28 »
1. Mevzuat gereği, zaten o kadar "basabilecekmisiniz"? Bir bakın bence.

2. Çatıdaki en uyduruk anten, bodrum kattaki en mükemmel antenden daha iyi sonuç verir.

Bu nedenle , pencereye yakın koydum demeyin, pencerenin önüne koyun en azından.

Araçta da anteni lütfen metal zemin üzerine oturtun, mıknatıslı kısmı metale gelmeli.
Pencerenin önüne koysanız da, arabanın üstüne koysanız da mıknatıslı bölümün metale gelmesi gerekir. Yoksa o kısım plastikten de yapılırdı (!).

Antenden antene fark var. Olmaması gerekir , oluyor ama.

Burada dikkatinizi çekmek istediğim nokta: Haymana'dan Ankara'ya "çektirmece" işlemi bir adet mobil antenli 25 watt çıkışlı cihazla yapıldı. Aynı noktadan 5 watt çıkışlı Kenwood el telsizi ile ve üzerindeki anten ile gerçekleştirildi.

Onun için, kıssadan hisse:

Anteni madem mıknatıslı tutaçla aldınız, bunu metal üzerine koyunuz.
Antenler pasif elemanlardır. Hele hele vertikal bu antenden bir de kazançla bahsedilmesi yanlış. Edilecekse bile dBi cinsinden edilmeli (ki bu "kazanç" da fasa fiso, kusura bakmayın).

En temizi, amacına uygun bir mobil anten, amacına uygun mobil cihaz almak vs vs.

Uzun lafın kısası: anteni evde, röleye girebildiğiniz bir noktada balkon demirine tutturun.

Kolay gelsin

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Çevrimdışı TB3BCI

• https://www.qrz.com/db/TB3BCI
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Cihat Burak ÖZER
« Yanıtla #12 : 17 Eylül 2015, 23:16:55 »
Selamlar alinco dr-635-e sabit cihazım için anten arıyorum.Apartman yönetimi çatıya ve balkona anten kurmaya izin vermediği içinde bende anteni camın içine mermer'e sabitlemeye karar verdim.Nasıl bir anten kullanmamı önerirsiniz?

73!

TB3BCI
TB3BCI CB:ÇANAKKALE AMERİKALI

Çevrimdışı TA2OM - 3C3CA

• Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • Bu Mesajı : 26
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Ersoy Yılmaz
« Yanıtla #13 : 18 Eylül 2015, 10:34:05 »
Selam,

Binada "çanak" anten var mı? Balkonlarda, dış cephe duvarında?

Apartman izin vermiyor, diye olmaz. Ama uğraşmıyoruz. Yönetim toplantısında bu talebinizi dile getirmeniz, protokole işlenmesi ve yapılacaksa bir oylama orada alınan "izin vermiyoruz" kararını kağıda dökmeleri ve sizin de muhalefet şerhi düşmeniz gerekir. Niye sorulduğunda "yargı yoluna başvuracağım" dediğinizde bir çok "yönetim" yumuşuyor birden.

Hele ki çatıda (ortak alandır) onun bunun Digitürk, DSmart anteni varsa, zayıf olan onlar. Hele bina dış cephesine monte edilmiş çanak varsa, hele balkonda çanak varsa, takmayın onları.

Benim tavsiyem, yasakları kabul ettiğimizi varsayalım, pencere kenarında bir bir metrelik profil demir monte etmeniz ve bunun ucuna herhangi bir anteni oturtmanız. Daha önce uğraşmak istemediğim ve kısa süre ikamet edeceğim için sadece "yargı yoluna başvurmak üzere karara muhalefet şerhi koyuyorum" dediğim "sitede" pencereden 2 metre profil boru uzatmıştım. Ona da taktılar. Ben de onlara Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap Ama dediğim gibi hakkımı söke söke almak zorunda kalmadan taşındım (kendi mülküm).

Bir önceki mesajda gördüğünüz araç üstündeki anten, oldukça başarılı sonuç verdi. Evde de, balkonda da arabada da.

VHF/UHF antenler sonuçta (hep söylerim) alt tarafı çok kaba bir hesapla 50 cm boyunda. Bunu her yere monte etmek mümkün. Yani pencerenize (camın üzerine) bir dipol bir yapabilirsiniz izolebantlarla yapıştırarak Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ha yönlü olur, o ayrı, röleyi görürse veya sizin konuşmak istediğiniz gönü görürse, hiç gam yemezdim sizin yerinizde olsam.

"Indoor" antenler bile üretmek mümkün HF için. Ayrı konu.

Anteni, röleye girebildiğiniz bir noktaya sabitleyin. Bazen illa pencerenin yanı olması gerekmiyor Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ve bence yasağı biraz sorgulayın.

Güzel cihaza iyi bir çözüm bulup, güzel günlerde kullanmanız dileğiyle

Çevrimdışı TB3BCI

• https://www.qrz.com/db/TB3BCI
  • Amatör Telsizci
  • Sitenin Sahibi
  • *
  • Radyo Amatörleri
  • İsim Soyisim: Cihat Burak ÖZER
« Yanıtla #14 : 18 Eylül 2015, 22:59:42 »
Sölediklerinizde haklısınız hakkımızı aramamız lazım binanın hiç bir balkonunda çanak anten vs. hiç birşey yok malesef eğer olsa yönetimle kavga etmeye bile hazırım ama 5 ay oldu eve taşınalı daha bir toplantı bile yapılmadı  Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap ama bir çözüm bulup cihazı akif hale getirmek şart ama mantıklı olan yorumlardaki resimli araç anteni uygun gibi Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap bilgi için teşekkürler 73!

Paylaş facebook Paylaş linkedin Paylaş reddit Paylaş twitter

xx
Anten ve band seçimi

Başlatan DeckOfficer

4 Yanıt
2304 Gösterim
Son İleti 30 Ocak 2021, 17:09:44
Gönderen: DeckOfficer
xx
ÇATI İÇİN ANTEN BORUSU SEÇİMİ

Başlatan TA2IKY

8 Yanıt